BRIDGE BRENGT BIJ ELKAAR Bridgeclub Zierikzee schooljeugd bij de tv- begeleidt kursus SAMAN BV Gister sprak zij van liefde Bridge brengt mensen bij elkaar LOM- en LM-scholen moeten samen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag -l september 1984 Nr. 23596 9 ZIERIKZEE - Drie sans, twee schoppen, pas, sterke klaverkaart. Allemaal begrippen uit het kaartspel brid ge, welke binnen enkele weken vertrouwd in de oren zul len klinken van leerlingen van de middelbare scholen in Zierikzee. Het bridgespel is namelijk uitstekend ge schikt om aan jongeren te leren. „O ja, juist aan jonge ren, de jeugd heeft er veel minder moeite mee dan oudere mensen. Als je ouder bent gaat de starheid in je denkwij ze overheersen," meent de heer W. F. van den Berg van de bridgeclub Zierikzee. De oplossing van de nieuwe opgave kan zoals gebruikelijk weer gestuurd worden naar Redaktie Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1, 4300 AA Zie rikzee. De enveloppe kan ook gedepo neerd worden in de brievenbus aan het Jannewekken. Gaarne met de ver melding „Weekpuzzel". De winnaars zijn: M. Priemis-v. d. Welle Kabbelaarsbank 11 4301 XA Zierikzee L. v. d. Berge D'Aillystraat 10 Zierikzee Oplossing kruiswoordraadsel nr. 909 E: HORIZONTAAL: 1. shag; 4. hemel; port; 11. lakei; 13. gazel; 15. ijs; 17. lor; 18. mot; 19. zij; 20. tak; 22. ets; 24. bar; 25. neg; 26. jool; 28. lui; 30. glee; 32. geel; 33. marge; 35. eeuw; 37. Lt.; 38. mee; 40. los; 42. wij; 43. een; 44. map; 45. N.S.; 48. cru; 49. nar; 51. re; 52. sage; 54. waard; 57. ever; 59. Belg; 61. are; 62. sein; 63. dek; 64. nap; 66. kap; 68. set; 70. el; 71. oor; 72. min; 74. t.w.; 75. prent; 77. motor; 79. Luik; 80. otter; 81. page. VERTIKAAL: 1. spijt; 2. al; 3. gal; hert; 5. ei; 6. eg; 7. lama; 8. pet; 9. O.L.: 10. twijg; 12. koel; 14. zorg; 16. sajet; 19. Zeeuw; 21. koe; 23. sla; 24. big; 25. nee; 27. olm; 29. Urk; 31. les; 32. glans; 33. meeuw; 34. eland; 36. wijzer; 39. eer; 41. opa; 46. sabel; 47. cel; 48. dar; 50. ree; 51. renet; 53. gek; 55. aap; 56. rek; 58. vis; 60. gnoe; 62. spit; 63. deel; 65. Arno; 67. Amor; 69. twee; 71. ork; 73. nop; 75. pi; 76. T.T.; 77. me; 78. Ra. DE NIEUWE PUZZEL Kruiswoordraadsel nr. 346 E: HORIZONTAAL: 1. kort prozaver haal; 6. gerookte haring; 12. afgesne den schijf; 14. kronkeling in marmer enz.; 15. voorzetsel; 17. zilverkleurig zoogdier; 20. Nederlandse Spoorwe gen (afk.); 21. van weinig verstand ge tuigend; 23. voorwerp van edel metaal of edelgesteente; 24. vragend voornaamwoord; 25. deel van een re volver; 27. gelijkmatig, effen; 28. werkelijk, wezenlijk zo zijnd; 29. roofdier; 31. aanmatigende, hooghar tige houding; 32. ondergrondse spoor weg; 33. plaats in Rusland; 35. toespraak; 36. kooktoestel; 37. aantal in elkaar gevouwen velletjes papier; 39. veldmaat op Java; 41. zachte en vette zelfstandigheid die de holte van de beenderen vult; 43. gids te Water; 45. katachtig roofdier; 47. metalen staaf of stang; 49. drietenige struisvo gel; 50. letter van het Griekse alfabet; 52. knaagdier; 53. schaakterm; 54. tel woord; 56. onderdeel van een ten- nispartij; 57. voegwoord; 58. hardvochtig; 60. onmeetbaar getal (wiskunde); 61. dichtbehaarde huid van sommige roofdieren; 62. verkor ting van sociëteit; 64. vrouwelijk be roep; 65. zonnescherm. VERTIKAAL: 1. ongelukkig lot dat iemand bedreigt of treft; 2. Verenigde Staten (afk.); 3. enzovoort (afk.); 4. riem voor jagershonden; 5. fraaie bloem; 7. eivormig; 8. ontwerp, ruwe schets; 9. vrijstaande overdekking (b.v. van een station); 10. ter gedachte nis (afk. Latijn); 11. rol waarin een vreemde toneelspeler als gast op treedt; 13. paleis met harem van een Turkse vorst; 16. afgesneden stuk van een vis; 18. kunstmatig bevloeide vlakte; 19. zonderling; 20. akelig, ver velend; 22. vaartuig; 24. vrij heidsstrijder uit vroegere jaren; 26. tijdruimte, tijdvak; 28. bij herhaling; 30. tweelingbroeder van Romulus; 32. lengtemaat; 34. windvrij; 35. teken van de dierenriem; 38. vormend bestanddeel; 40. onzin; 42. kleurlin ge; 44. sultanaat in Z.O.-Arabië; 45. plaats in de Betuwe; 46. tweetal, paar; 48. vaarwater tussen wadden; 50. behoefte aan drinken; 51. stad in Zwitserland; 54. verbinding tussen de kling en de schaft van een bajonet; 55. voorzetsel; 58. uitgestrekte vlak te; 59. korte kous; 61. per procuratie (afk.); 63. muzieknoot. Per maandag 1 oktober start de AVRO-Academie te Hilversum met de tv-bridgekursus in samenwerking met de Nederlandse Bridge Bond. De kursus omvat elf uitzendingen, elke week één. De bridgeclub Zierikzee, de enige op Schouwen-Duiveland, die bij de Nederlandse Bridge Bond is aangesloten, heeft zich beschikbaar gesteld om voor de begeleiding van de leerlingen te zorgen. De heren H. M. van der Post, M. O. Kloet en W. F. van den Berg komen enkele dagen na elke tv-uitzending met de leerlingen, die de kursus volgen, bij elkaar in het schoolgebouw. Daar vindt een soort evaluatie plaats van de uitzending, die overigens twintig minuten duurt, en krijgen de kinderen verdere uitleg over het geleerde. Voor leerlingen die de uitzending hebben gemist bestaat de mogelijkheid om de les alsnog per video te bekijken. Kosten Woensdag werden in de middelbare scholen van Zierikzee aanplakbiljet ten opgehangen, om de kursus be kend te maken bij de jeugd. Een leerling, die zich op wil geven kan dat doen bij de op het biljet vermelde do cent of bij de heer F. P. Eekman, tel. 01110-2133. De scholieren hoeven al leen een kleine dertig gulden te beta len voor het kursuspakket, maar de lessen van de Bridgeclub Zierikzee zijn gratis. Overigens bestaat ook voor niet-leerlingen, dus andere be langstellenden op Schouwen-Duive land, de mogelijkheid aan de kursus deel te nemen. De tv-uitzendingen kan uiteraard iedereen vrij volgen. De heren van de bridgeclub Zierikzee zijn bereid om ook deze mensen op te vangen en met hen de lessen na te bespreken. Deze belangstellenden moeten de lessen van de bridgeclub wel betalen. Zij kunnen zich opgeven bij de heer Eekman. Kaartminded In principe kan iedereen het bridgespel leren. „Je hoeft helemaal niet intelligent of begaafd te zijn. Als je maar een kaarter bent. Je moet kaartminded zijn", vindt Van den Berg. Hij erkent dat het bridge spel onder de bevolking toch een beetje een elitaire klank heeft, dat wil hij doorbreken. „Het is gewoon onzin. Bridge is helemaal niet elitair en'hoeft dat in ieder geval niet te zijn. Misschien dat sommige jonge ren er daardoor tegenop zien om zich aan te melden. Wij willen die klank eraf halen, maar dan moet je wel zo veel mogelijk jeugd krijgen." Jeugdafdeling De leerlingen, die de kursus over enkele weken hebben afgesloten, kunnen zich opgeven voor een op te richten jeugdafdeling bij de bridge club Zierikzee. Op die manier wil de club de kinderen verder opvangen en begeleiden, maar ook jeugdige leden bij de club trekken. Want het le denstand van Zierikzee bestaat voor het overgrote deel uit mensen van ou der dan veertig. Een andere moge lijkheid is het vormen van een schoolklubje. Als alle middelbare scholen in Zierikzee zo'n klubje zou den krijgen, dan kunnen er onderlin ge wedstrijden worden gespeeld. „Ja, dan kunnen de scholen mee gaan doen aan de scholenkompetitie. Dat zou erg leuk zijn," zegt Van den Berg enthousiast. Maar dat is misschien wel erg verre toekomstmuziek. Om te beginnen hoopt hij dat enkele tiental len jongeren zich aanmelden. „Voor de jeugd is het echt grandioos." De eerste les op televisie verschijnt maandag 1 oktober om 15.30 uur op Nederland 1. DEN HAAG - Het druggebruik on der militairen is niet verontrusten der dan in de rest van de samenle ving. Het gaat om incidentele geval len die steeds vroegtijdig zijn gesig naleerd. GRONINGEN - De scheiding tus sen LOM-scholen (voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden) en ML-scholen (voor moeilijk lerende kinderen) moet worden opgeheven en de beide onderwijsvormen moeten samengevoegd worden. Dat stelt de Drentse psycholoog drs. A. van Wis sen in zijn proefschrift over het falen van kinderen met ernstige leerpro blemen, waarop hij donderdag pro moveert. Volgens Van Wissen is de scheiding ongefundeerd. Het onderscheid is ge baseerd op het intelligentieniveau (LOM-ers hebben een normaal IQ en ML-ers zijn gewoon dom, heet het), maar volgens de promovendus is dat IQ van ondergeschikt belang. De ach terblijvers hebben in zijn visie veel problemen met taal, ongeacht hun IQ. Van Wissen, sinds 1971 weten schappelijk hoofdmedewerker bij de Groninger Universiteit, baseert zijn stelling op een vergelijkend onder zoek tussen honderd normaal lerende kinderen en honderd kinderen die bij de schoolbegeleidingsdiensten in Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel terecht waren gekomen. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-2226 Zaterdag 22 september Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 16.00 uur De muppetshow. Tbny en Susan zijn van plan om met elkaar te trouwen, hoewel Susan het huwelijk eigenlijk niet zo ziet zitten. 17.10 uur De paus in Canada. Repor tage van het bezoek van deze kerkvorst. 18.55 uur Goochel mee met Hans Kazan. 19.00 uur Knight rider. Michael en Kit komen tot volle aktie als een ben de die zich met diefstallen bezig houdt opgerold dient te worden. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Te land ter zee en in de lucht. Hoogtepunten van deze serie worden weer getoond. 21.30 uur Op dood spoor. Frits de ma chinist probeert na de treinoverval de daders te pakken te krijgen, terwijl hij zelf van moord beticht wordt. 22.15 uur 't Andere net. Humoristisch programma van Ivo Niehe, Adelheid Roosen en Ron Brandsteden 22.40 uur Aktua tv met sport 23.20 uur Benny Hill show. Humo ristisch programma van deze Engelse komiek. 23.50 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.15 uur Feduco 18.30 uur Paspoort 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De rode kous. Een meisje Mari genaamd sluit in een park vriendschap met een oude vrouw in het park, die opvalt vanwege het dra gen van een rode en een zwarte kous. Zij blijkt te wonen in een psychiatri sche inrichting. Als deze Maria Pana- cek niet meer daar naar terug wil troont Mari haar mee naar huis. 20.30 uur De overwinnaar. De laatste aflevering. Deze gaat over Frans van Brussel en zijn vrouw rijden na een dinertje, dat genuttigd werd omdat mevrouw uit een psychiatrische in richting ontslagen werd, over een obstakel heen. Zij besluiten door te rijden hoewel Frans daar geen vrede mee heeft. De volgende dag gaat hij terug naar de bewuste plaats 21.45 uur De erfgenamen. De Ethio- piërs staan hierin centraal. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Moord voor het voetlicht. In deze thriller van Agatha Christie uit 1964 wordt de hospita van Harold Thyler vermoord aangetroffen. Ieder een gelooft in de schuld van Harold, behalve Jane Marple en gaat naarstig op ziek naar de echte moordenaar. Zondag: 23 september Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Herdenking slag om Arn hem. Vanaf de Airborne begraaf plaats te Oosterbeek zal rechtstreeks deze reportage van de herdenking van deze Slag uitgezonden worden. 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek. Aktualiteiten- rubriek. 20.40 uur humanistisch verbond 21.00 uur Het huwelijksaanzoek. Buurman Lomow ziet wel wat in de ongehuwde buurvrouw Natalja. Hij besluit een poging te wagen tot een huwelijksaanzoek. Maar hij ziet een geducht obstakel in de landeigenaar TSjoeboekow, de vader van de „bruid". 22.00 uur De lange weg. Portret van de Engelse bisschip Bruce Kent, zeer aktief in de Britse vredesbeweging. Reporter Leo Akkermans vraagt aan hem om zij in beweegredenen hieraan deel te nemen als priester. 22.40 uur Journaal, 22.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 11.00 uur Eucharistieviering 12.00 uur Capitool 12.45 uur Een muzikale rondreis door Europa. Beelden van de Salzburger Festspiele in 1984. 16.30 uur Nieuws 16.35 uur Aktua special 17.00 uur Simonskoop. Programma waarin weer flitsen van de nieuwste speelfilms worden getoond. 17.25 uur De Dolly Dots. In deze afle vering worden zij bekritiseerd omdat zij nooit voor zieke kinderen op treden. 17.50 uur Joods Amsterdam. Sieg fried van Praag brengt een bezoek aan het gedeelte van Amsterdam waar voor de oorlog veel Joden woonden. 18.25 uur Nieuws voor doven 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Operation Petticoat. Er ontstaan moeilijkheden onder de mi litairen en juist nu als een beruchte generaal de divisie wil bezoeken. 16.00 uur Club Veronica clips. Video clips van diverse popartiesten. 18.25 uur Teleac 18.55 uur De roze panter 19.25 uur Whiz kids. Richie wordt verdacht van diefstal als via de schoolcomputer een bedrag aan geld van een bank is gestolen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Carsons. Margery en Ro bert verkeren nog steeds in staat van oorlog. Sarah keert naar huis terug en moet bekennen dat haar moeder reuze aktief is. Ze kan echter niet na laten te stoken tussen Amy en dr. Conway. 21.15 uur Hier en nu 21.45 uur Ander nieuws. Rubriek van kerkelijk nieuws. 22.25 uur Hill street blues. In een po litiecel wordt een neger vermoord. De celbuurman beschuldigt Joe Cof fey hiervan. Frank zit in de proble men wat betreft zijn relatie met Joyce en of het nog niet genoeg is wordt Mick akelig nieuwe meegedeeld. 23.15 uur Journaal, 23.20 uur Nieuws voor doven. Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws Zaterdag 22 september, 20.30 uur, Ned. 2: ,,De overwinnaars". Vanavond de herhaling van het Nederlandse tv-spel Verdachte omstandigheden", waarvan hier een spelmoment. 19.30 uur Nederland Muziekland. Chiel van Praag presenteert weer dit bekende muziekprogramma. 20.10 uur Magnum PI. Magnum krijgt een klus op te knappen voor een ad vocate, die aan de kant is gezet, juist toen zij wat licht op een vies zaakje had geworpen. 21.00 uur 1990. ïfechnologie is het on derwerp van vanavond. 21.45 uur Threads. Onderwerp van deze film is oorlog tussen Oost en West. Een nucleaire aanval verwoest Groot-Brittannië. De weinige overle venden worden bedreigd met de hon gersnood en stralingsgevaar. 23.45 uur Journaal, 23.50 uur Nieuws voor doven Maandag 24 september Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Schooltelevisie 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 19.10 uur Molletje. Tjechische teken filmserie. 19.40 uur De boefjes. De boefjes blij ken niet zo'n grote mond te hebben als zij uitgenodigd worden voor de ra dio op t.e treden. 20.00 uur Operabal. Muzikale kome die die zich in Parijs afspeelt, waar Paul en Angèle Aubier op bezoek gaan bij vrienden. Samen met zijn gastheer zet Paul de bloemetjes eens goed buiten. De gastvrouw ver trouwt de heren niet best en zet een valstrik uit. Het jaarlijkse operabal b'iedt daartoe een schitterende kans. 21.40 uur De onderste steen. De wil voor de werkelijkheid is de titel van deze aflevering. Een vergelijking wordt getrokken tussen het leven on der voortdurende dreiging van oorlog en geweld zoals in Nigaragua en in Nederland. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven DEN HAAG - Het aantal mensen met een uitkering krachtens de Rijksgroepregeling Werkloze Werk nemers (RWW) die volgt op een WWV- uitkering is in een jaar tijd verdub beld. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). TILBURG - De politie van Tilburg heeft een 31-jarige inwoner uit die stad aangehouden die heeft bekend bij negentien inbraken in totaal 110.000 gulden aan geld en goederen te hebben gestolen. Dat heeft een woordvoerder van de politie donder dag meegedeeld. DEN HAAG - De Amerikaanse oliemaatschappij Esso wil haar elf kantoren in de Benelux gaan reorga niseren. Daarbij is het mogelijk dal het hoofdkantoor uit Den Haag ver dwijnt. Dit heeft een woordvoerder van het bedrijf donderdag gezegd. WWWWWtoMWWWWMWWWHWWWHWMWHWWMWft 83 Na een dolle dag van voorbereidin gen was het tijd om zich te gaan kle den. Alle uitnodigingen van juf frouw O'Riordan waren aangeno men. De mensen wilden blijkbaar al les verzetten om naar een onver wachts feestje op het kasteel te ko men. Magdalene Driscoll had er blijkbaar bijzonder veel zin in, want ze kwam een halfuur te vroeg. Cath- leen had haar auto zien aankomen en zag haar uitstappen, lang en elegant met haar rood kapsel, terwijl ze wuifde naar iemand die in de deur stond. Had Rory haar gevraagd om vroeg te komen? Cathleen, die nog niet met kleden was begonnen, veronderstel de dat ze nu wel rustig samen iets za ten te drinken. Plotseling zag ze er net zo tegenop als Kitty om naar be neden te gaan. De hele dag was alles goed gegaan, ze hadden allemaal ge holpen met poetsen en boenen en met eten klaarmaken in de grote, koele, donkere keuken, waar Mary Kate als een wervelwind in de weer was om met echt Iers enthousiasme een feest je te bouwen. En later had ze de groe ne japon voor Kitty veranderd. Er was geen tijd geweest om na te den ken. Het was zelfs plezierig geweest. Ze had gemeend dat hier te veel spo ken rondwaarden dan dat er ooit vro lijkheid zou kunnen heersen. Maar wonderlijk genoeg was het haar ge lukt alle andere gedachten uit te slifi- ten dan die voor de taak van het ogenblik. Alleen het laatste halfuur had haar zenuwachtigheid weer de overhand gekregen. Misschien omdat het licht verbleekte en de grijze avond er weer even droefgeestig uitzag als altijd met de druipende bomen in de lich tende regen. De kraaien waren ook weer teruggekomen om te kibbelen en te harrewarren om een plaatsje op de overladen boom. Er ging iets gebeuren vanavond. Het feestje was alleen een vrolijke facade voor iets anders. Het geraam te was te zien door het lieve uiterlijk heen. Tante Tilly had gevraagd: „Hoe laat wordt het donker?" en iedereen was begonnen te redetwis ten over de juiste tijd en dat het er van afhing of het een mooie avond was. Niemand vroeg zich af waarom tante Tilly zo'n vreemde vraag had gesteld. Cathleen deed haar enige echte halssieraad om, een antieke chrysoliet-hanger die Jonathon haar had gegeven na de geboorte van Deb- by. Ze droeg het niet om de herinne ring, maar om de eenvoudige en praktische reden dat ze niets anders had. De steen deed haar ogen heel groen schijnen. Ze had het gevoel dat ze mooi zou kunnen zijn vanavond, als alleen maar wat? Als de om geving, de omstandigheden en de man de juiste waren? En die waren allemaal fout, zodat haar ogen voor niets glansden. Het feestje was niet voor haar. Op raad selachtige wijze was het voor Kitty. Hierdoor schoot het haar te binnen dat ze nog even naar Kitty moest gaan kijken om te zien of ze met de geleende japon overweg kon. Er kwam geen antwoord toen ze op Kitty's deur klopUv Ze moest dus zonder toestemming naar binnen gaan. In haar peignoir zat Kitty op de rand van het bed met het robijnen halssnoer Toen Cathleen binnenkwam, door DOROTHY EDEN schrok ze hevig. Haar ogen staarden naar de deur met een blik van ontzet ting. Onmiddellijk probeerde ze haar gevoelens te verbergen door snel te zeggen: „Ik voel me niet goed. Ik ge loof dat ik weer een van mijn migraine-aanvallen krijg." „Kitty, dat kan niet! Je moet naar beneden komen." „U weet niet hoe vreselijk mijn hoofdpijnen zijn." „Neem dan een aspirientje. Mijn hoofd doet ook nog steeds pijn sinds gisteren." Hierop verstrakte Kitty's gezicht. Ze friemelde aan het halssnoer en mopperde dat ze niet inzag waarom ze iets zou moeten doen waar ze een hekel aan had, dat het haar feest niet was, maar dat van tante Tilly en tan te Tilly had nooit geprobeerd te dan sen met benen van ongelijke lengte. „Kitty, die niet zo kinderachtig!" riep Cathleen uitgeput uit. „Je hebt een knap gezichtje en mooi haar. Je hebt geluk in een kasteel te wonen en een fabelachtig halssnoer te mogen dragen. Elk ander meisje zou zich on weerstaanbaar maken met zoveel plussen. Er is geen enkele reden waarom jij dat niet zou kunnen. Vooruit, trek die peignoir uit. Ik zal je haar en je make-up doen, als jc wilt." „Waarom doet u zoveel moeite?'" vroeg Kitty nukkig. „Als je tante behoefte heeft aan wat vrolijkheid na de somberheid van de laatste dagen, dan vind ik dat we haar moeten steunen." „U bent heel zeker van uzelf, me vrouw Lamb." „Kan je me geen Cathleen noemen? Je draagt tenslotte mijn japon." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9