CULTURELE VERENIGING OUWERKERK BESTAAT DERTIG JAAR Ook anno 1984 hebben we nog bestaansrecht" 5 Kuituur is ouder dan dertig jaar ZlliiviKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijd.iK septomlx'i 1984 Nr. 23596 OUWERKERK - De Culturele Vereniging op Ouwer- kerk bestaat dertig jaar. Dit heuglijke feit gaat gevierd worden op vrijdag 5, zaterdag 6 en zondag 7 oktober met een kultureel weekend, waar een zeer gevarieerd pro gramma voor is samengesteld. Ontspannende aktivitei- ten, die voor de dorpsbewoners alle gratis toegankelijk zijn en waar het bestuur dan ook vele Ouwerkerkers bij een hoopt te krijgen, want het versterken van de dorps band past geheel in de doelstelling van de Culturele Vereniging: „De Vereniging heeft tot doel culturele akti- viteiten in Ouwerkerk te verzorgen en de leefbaarheid in de kern Ouwerkerk en omgeving te vergroten". Bij de oprichting van de Culturele Vereniging dertig jaar geleden werd reeds gepleit voor het in ere herstellen van de zogenaamde Klapbankeen ronde bank rondom een grote oude boom, uitstekend geschikt voor het uitwisselen van de dorpsnieuwtjes. Het huidige bestuur pleitte bij de herinrichting van de Ring vorig jaar wederom voor het plaatsen van die Klapbank". Jammer genoeg is het er niet van gekomen en moet men het op de Ring doen met dit zeer eenvoudige bankje, dat het predikaat Klapbank" beslist niet verdient. eigen jeugdsoos. In overleg met de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk en het gemeentebestuur werd de be nedenruimte van het dorpshuis daar geschikt voor gemaakt. Inmiddels blijkt deze akkommodatie toch niet meer zo te voldoen. De ruimte is vrij beperkt en het dorpshuis is op vrijdag- en zaterdagavond vaak bezet voor andere aktiviteiten, zodat de' jeugdsoos (,,'t Onderonsje" gedoopt) moet wijken. Er wordt nu dan ook in tensief gezocht naar een betere huis vesting: een houten keet bijvoorbeeld, die - zoals ook in Nieu- werkerk gebeurde. geschikt kan worden gemaft voor de jeugd. Het gemeentebestuur heeft, volgens me vrouw Cool, inmiddels technische en financiële medewerking hierbij toe gezegd. ,,'t Onderonsje" heeft ook een eigen bestuur, maar valt wel onder de verantwoordelijkheid van de Cultu rele Vereniging. den van de kursus kantklossen en van de naaikursus, verder ook resul taten van partikuliere hobbies als schilderkunst, poppen maken, bij enteelt, vogeltjes houden, kleder dracht poppen, miniatuur historische landbouw wagens en dergelijke. Aan het einde van de middag zal de zaal van het dorpshuis dan weer wor den vrijgemaakt, omdat het 's avonds om 20.00 uur de beurt is aan de Toneelgroep Ouwerkerk met de opvoering van het blijspel „Lucy's Baby" van John Patrick. „Het is een lief, ontspannend to neelstuk met een klein beetje le venstragiek", aldus regisseur Rinus Pankow, die met zijn cast druk in de weer is met de voorbereidingen voor deze voorstelling. De tweede dag van dit kulturele weekend zal met een ge zellig samenzijn met muzikale om lijsting worden besloten. Zo werd het dertig jaar geleden bij de oprichting op 11 maart 1954 nog niet precies omschreven. Dat gebeur de pas in 1976 bij het vaststellen van de nieuwe statuten, maar toch had ook dat eerste bestuur van dertig jaar geleden een duidelijk beleid voor ogen; 11 maart 1954: de weder opbouw in die narampse periode was nog volop aan de gang; technische wederopbouw, maar ook wederop bouw van verenigingsleven, ontspan ning en edukatieve aktiviteiten werd weer van belang geacht. Dat oprichtingsbestuur destijds bestond uit: C. P. Kuijper (voorzit ter); J. P. Dekker (sekretaris), A. Smits-Boogerd (penningmeesteres- se); toenmalig burgemeester van de gemeente Ouwerkerk J. Romeijn, M. C. Kuijper, ds. E. P. Kuin en L. Raamsdonk. Verenigingsgebouw Tijdens die eerste vergadering in café „Vijverberg" werd reeds de noodzaak van een verenigingsge bouw op Ouwerkerk vastgesteld. Er zou toen nog zes jaar op die voorzie ning gewacht moeten worden. In 1956 werd onder meer voor Ouwerkerk een bedrag uit het Rampenfonds be schikbaar gesteld voor het bouwen van een verenigingsgebouw. Op 12 maart 1960 verrichtte toenmalig kom- missaris van de Koningin in Zeeland De Casembroot de officiële opening van het dorpshuis aan de Ring, dat zijn nut sindsdien vrijwel dagelijks heeft bewezen. Een wens, die tijdens de oprich tingsvergadering werd geuit en na dertig jaar nog steeds niet in vervul ling is gegaan, ondanks het feit, dat ook het huidig bestuur daar niet zo lang geleden nog een krachtig plei dooi voor heeft gehouden, is het in ere herstellen van de zogenaamde „Klapbank" op de Ring. Bij een klapbank moet gedacht worden aan een houten, zij het kom- fortabele, ronde bank rondom een forse boom van eerbiedwaardige leef tijd. Een ontmoetingsplaats bij uit stek vooral voor de ouderen van het dorp, waar alle plaatselijke nieuw tjes en roddeltjes uitgewisseld kun nen worden. De herinrichting van de Ring enkele jaren geleden, na de sloop van het oude schoolgebouw bood volgens het bestuur van de Cul turele Vereniging de mogelijkheid die Klapbank inderdaad in ere te her stellen. Ondanks het krachtige aan dringen, is het er niet van gekomen. De Ring werd wel heringericht, maar in plaats van de voorgestelde klap bank kwam er alleen een wat nietig zitbankje ter hoogte van de zandbak. Bestaansrecht? Het oprichten van een Culturele Vereniging anno 1954 is wellicht best te verklaren; het voortbestaan in 1984 ook? Met andere woorden: heeft een Culturele Vereniging in een kleine ge meenschap als Ouwerkerk nu na der tig jaar nog wel bestaansrecht? Ten slotte ligt Zierikzee op een steenworp afstand en goed beschouwd ligt ook de Randstad vrijwel naast de deur, heeft het dan nog zin speciaal voor Ouwerkerk kulturele aktiviteiten te ontplooien? „Zeker wel", vinden de huidige voorzitster Hans Cool en sekretares- se Ann Hesp. Hans haast zich te zeg gen, dat je natuurlijk beter niet kunt diskussiëren wat nou precies kuituur is en gemakshalve verwijst ze even naar de verschillende standpunten, die minister Brinkman en Tros-man Landré daarover innenem. Laatstge noemde gaat ervan uit, dat ook An- dré van Duin voor vele mensen „kuituur" betekent. Brinkman heeft daar hele andere gedachten over en zal zeker Van Duin niet als lichtend kuituur voorbeeld zien. Wie en wat is kuituur? Het bestuur van de Culturele Vereniging in Ou werkerk is niet van plan dat zelf te bepalen en het dan vervolgens op te dissen aan de dorpsbewoners. Er wordt ingespeeld op de wensen van de bevolking en anderzijds wordt ge tracht zo nu en dan eens wat nieuwe aktiviteiten aan te zwengelen. Hans en Ann. beide allochtone inwoonsters van deze Duivelandse kern, beseffen dat de vereniging haar wortels in de bevolking moet hebben. De geboren en getogen Ouwerkerker dient vol gens hen zeker in het bestuur verte genwoordigd te zijn. Kennis en besef van de dorpstraditie zijn vaak van belang bij het op touw zetten van ak tiviteiten. Drempelverlagend De beide dames zijn ervan over tuigd, dat de plaatselijke Culturele Vereniging heel wat meer dorpsbewo ners tot deelname aan een kursus of thema-avond kan aanzetten, dan een organisatie elders in de regio dat zou kunnen doen. Hans Cool licht toe, dat aktiviteiten in Zierikzee gedurende de avonduren nauwelijks bereikbaar zijn voor mensen zonder auto. Naar het dorpshuis in Ouwerkerk komt men lopend of fietsend. Er wordt een kursus gevolgd in gezelschap van de eigen dorpsbewoners, dat werkt - zo blijkt uit de praktijk - zeer drempel verlagend, te meer nog als ook de do- cent(e) op het dorp zelf woont. Het bestuursbeleid is er duidelijk op gericht bij het opzetten van het kursuswerk zoveel mogelijk gebruik te maken van de kreativiteit, die Ou werkerk zelf te bieden heeft. Zo worden bijvoorbeeld de naai kursus (tweemaal per seizoen) en de kursussen kantklossen en bloem schikken door inwoonsters uit het dorp zelf gegeven. De financiële haal baarheid wordt daardoor ook ver groot, want het aantrekken van deskundigen van buitenaf wordt - alleen door de reiskosten - vaak bij zonder duur en waarom zou je dat doen als je die deskundigheid zelf in huis hebt. Het kursuspakket zal het komend winterseizoen wellicht nog verder uitgebreid kunnen worden met een kookkursus en een kursus deegfigu ren. Een eenmalige aktiviteit vormt in dit verband verder de inmiddels traditionele avond kaarsentrekken luttele dagen voor Kerstmis. „Lezingen zijn we de "laatste tijd niet zo sterk," erkent Hans Cool: „Misschien moeten we daar in de toe komst weer eens wat meer aan gaan doen". Jaarlijkse aktiviteiten op ini tiatief van de Culturele Vereniging zijn verder een viswedstrijd, een fietspuzzeltocht, exkursies door het krekengebied onder leiding van Staatsbosbeheer en een toneelopvoe ring door de Tbneelgroep Ouwerkerk. Belangenvereniging- Het vergroten van de leefbaarheid in Ouwerkerk staat, zoals gezegd, ook genoemd in de doelstelling van de Culturele Vereniging. Ann Hesp beaamt, dat de vereniging in dit ver band af en toe ook best eens als Be langenvereniging funktioneert. Het één sluit het ander immers niet uit. Zo werd twee jaar geleden naar aan leiding van die herinrichting van de Ring een wedstrijd op touw gezet. De dorpsbewoners werden verzocht zelf een ontwerp te maken hoe naar hun mening, die vernieuwde Ring er zou moeten gaan uitzien. Er rolden ruim twintig bijzonder leuke ideeën uit de bus, waarvan de beste met een prijsje werden gehonoreerd. Lang niet alle suggesties waren technisch en/of fi nancieel haalbaar, maar over het ge heel genomen kon een aardige indruk worden verkregen hoe de bewoners zich die her in te richten Ring voor stelden. Het bestuur van de Culturele Ver eniging trok aan de bel bij het ge meentebestuur en maakte de vroede vaderen attent op die wensen vanuit de bevolking. De deskundigen van het bureau Dorp, Stad en Landschap werden ingeschakeld voor het opstel len van een ontwerp-plan en toen dat tijdens een hoorzitting in Ouwer kerk ter sprake kwam, puilde het dorpshuis bijna uit van de be langstellenden. De inzet van de Cul turele Vereniging was daar ongetwijfeld debet aan. Ook toen de Ring op een zonnige augustusdag vorig jaar werd „her opend" liet de Culturele Vereniging zich niet onbetuigd. Niet zonder eni ge trots memoreert Hans Cool, dat het haar gelukte voor deze gelegen heid het Schouws Volkslied, destijds komponeert door C. A. Swenne uit Ouwerkerk, weer boven water te krij gen. De dames E. en M. Slager lieten het op die feestelijke „Ringdag" her klinken. Tér verdere opluistering werd op initiatief van de Culturele Verenigin op diezelfde dag op de bo venverdieping van het dorpshuis een foto-tentoonstelling ingericht over het verleden en heden van Ouwer kerk. Al deze aktiviteiten dragen er ongetwijfeld toe bij, dat de allochto nen meer kennis, begrip en respekt voor de dorpshistorie en tradities zul len krijgen, meent Ann Hesp. Behoud voorzieningen In stand houden van belangrijke voorzieningen voor het dorp, acht het bestuur ook van belang. Een onmis baar iets voor Ouwerkerk is bijvoor beeld de buurtbus. Tben begin april het eerste lustrum van de buurtbus werd gevierd, stak de Culturele Ver eniging (in samenwerking met de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk) haar waardering voor de inzet van de vrijwilligers bij dit projekt niet on der stoelen of banken. Op ludieke wijze werden alle buurtbuschauf feurs in het zonnetje gezet. Extra aandacht besteedt de Cultu re Vereniging ook aan de jeugd op het dorp. Voor aktiviteiten ten behoeve van de kinderen van vier tot twaalf jaar funktioneert zelfstandig de jeugdwerkgroep met een jeigen bestuur, maar met een vertegeitwoorv diging in hei besti|ugv,an de overkoe pelende vereniging. Dé' jeugdwerk- groep organiseert aktiviteiten als filmvoorstellingen, dauwtrappen, een karnavalsfeest en dergelijke tij dens de schoolvakanties. Een signaal, dat vanuit de wat ou dere jeugd werd opgepikt enkele ja ren geleden was de wens van een Naast de deur Hans en Ann hebben gedurende hun zitting in het bestuur inmiddels ervaren, dat vaak volkomen voorbij wordt gelopen aan het „kulturele" en „edukatieve" dicht bij huis. zij heb ben niet de indruk, dat de musea in de regio overstelpt worden door eigen bewoners en een projekt als de Oosterscheldewerken, of je daar nu destijds voor of tegen was, blijft toch een gigantisch gebeuren. Als inwoner van Ouwerkerk moet je de wording van de pijlerdam toch met eigen ogen hebben aanschouwd, vond het bestuur van de Culturele Vereniging. Derhalve werd destijds een voorlich tingsavond georganiseerd, waar de technische aspekten nader uiteen werden gezet, gevolgd door een ex- kursie naar het werkeiland Neeltje Jans in de tijd, dat de Z.W.N.-bus daar nog niet naar toe ging. De belangstel ling van de Ouwerkerkers bleef ech ter ver onder de verwachting en dat betreurde het bestuur. Desalniettemin is de Culturele Ver eniging op Ouwerkerk de enige op dit gebied, die het in deze regio der tig jaar heeft volgehouden. Dat op zich vormt alleen al aanleiding om feest te vieren. Anderzijds biedt het waarborgen van de kontinuïteit van de vereniging wel een voortdurende bron van zorg. Hans Cool en Ann Hesp worden in het bestuur bijgestaan door H. v. d. Bosch (penningmeesteresse), J. Holm, M. van Marie, J. van Bemden, E. van Dongen en H. Boogerd. Allen zullen hebben ervaren, dat de bestuursfunktie veel tijd, inzet en energie vergt. Er zal dan ook steeds weer gezocht moeten worden naar mensen, die zich daadwerkelijk voor het voortbestaan willen inzetten. „Wellicht kunnen we met de viering van het dertigjarig bestaan weer eens de aandacht vestigen op het belang van de Culturele Vereniging en be grip kweken voor het nut van het voortbestaan", aldus Ann Hesp. Die viering gaat, zoals gezegd, gebeuren in de vorm van een kultureel weekend. Feestprogramma Met medewerking van muziekvere niging „Nieuw Leven" zal het feest op vrijdagavond 5 oktober muzikaal worden geopend. In het dorpshuis zullen vervolgens films worden ge toond over Ouwerkerk uit 1937 en 1966. Verder heeft het bestuur de heer Dirk Leering verzocht een filmim pressie te geven van Ouwerkerk anno 1984. Het resultaat daarvan zal ook op deze vrijdagavond worden ge toond. Op zaterdagmiddag 6 oktober zal het dorpshuis worden ingericht met de tentoonstelling „Creativiteit in Ouwerkerk" en dat houdt in, dat er werkstukken getoond zullen wor Puzzelwandeltocht Voor zondag 7 oktober staat ten slotte een puzzelwandeltocht door Ouwerkerk en omgeving op het pro gramma. Aan de hand van foto onderdelen zal al naar gewenst een korte of lange wandeltocht door Ou- werkerkse dreven gemaakt kunnen worden. Hans Cool en Ann Hesp hebben er het volste vertrouwen in, dat de vie ring van het dertigjarig bestaan van de Culturele Vereniging een sukses gaat worden. Dat je bij dergelijke ak tiviteiten op de volle medewerking van de dorpsbevolking kan rekenen, is immers vanouds bekend. Foto's: Johan D. C. Berrevoets Tfekst: Ali Pankow OUWERKERK - „Je hebt toch niet het idee, dat de Cul turele Vereniging het begin is geweest van de kuituur op Ou werkerk?", vroeg mevrouw L. E. M. Veltman-Hack aan voor zitster mevrouw H. M. Cool. Nee dat idee had de voor zitster niet. Ze vond het dan ook een prima idee, dat me vrouw Veltman zich ten behoe ve van de tentoonstelling „Creativiteit in Ouwerkerk" eens verdiept in, die kuituur op het dorp van voor dertig jaar. De nadruk zal vooral ko men te liggen op onderwijsas- pektcn uit vroeger dagen, op het resultaat van nijvere han den, waarbij de aandacht voor al uit gaat naar oude merklappen en spreien en naar de muziekbeoefening op het dorp in het verleden. Dat de Culturele Vereniging zich in het verleden interes seert, blijkt - los van dc ko mende jubileumviering - ook uit hel initiatief zoveel moge lijk oude foto's en ansichtkaar ten van Ouwerkerk uit partikulicr bezit te kopiëren en van begeleidende teksten te voorzien. Een taak, die even eens op de houders is genomen door mevrouw Veltman. Het bestuur is van plan dit mate riaal voorlopig in eigen beheer te bewaren, mocht dit histo risch Ouwcrkcrks archief ech ter te veel gaan uitdijen, zal het worden overgedragen aan streekarchivaris de heer H. Uil. Kursusaktiviteitcn vormen een belangrijk onderdeel van de aktiviteiten van de Culturele Vereniging. Voor de naai kursus bestaat altijd grote belangstelling, zodat deze tweemaal per seizoen georganiseerd kan worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5