„De Boom" centrale thema in „De Week van het Landschap" Architektonische belangstelling Informatie-bijeenkomst over de Zending in ,,De Lichtboei" 4 Wanneer wij geen sympathie meer hebben voor de jeugd, dan is ons werk in deze wereld afgelopen. George MacDonald Foto: Johan D. C. Berrevoets Fietstocht en exkursies in Zeeland Zondag 23 september op neer dat waardevolle maar be dreigde gebieden worden gekocht en vervolgens ook door de Provinciale Landschappen worden beheerd en zo veel mogelijk opengesteld. Door de verscheidenheid van het totale Nederlandse Landschap, heb ben de Provinciale Landschappen een grote variatie aari natuurgebieden in beheen Van uitgestrekte Dollardslik- ken in noordoost Groningen tot het heuvelachtige Geuldal in Zuid- Limburg, van de Utrechtse Heuvel rug tot de Friese Meren. Ook binnen één provincie is het landschap meestal erg afwisselend. Dat de Pro vinciale Landschappen dicht bij de mensen staan, heeft tot gevolg dat, waar het maar enigszins mogelijk is, het publiek welkom is om de natuur gebieden te bezoeken en te bekijken. Het komt, volgens de Landschappen, nogal eens voor, dat mensen er ver steld van staan, dat er zich zo vlak naast de eigen voordeur nog zulke mooie natuurgebieden bevinden. De beheerde gebieden kunnen per provincie misschien wel sterk ver schillen, in doelstelling en werkwijze ontlopen de Provinciale Landschap pen elkaar niet veel. Vandaar dat er naar een steeds nauwere vorm van sa menwerking wordt gestreefd waarbij de verschillende organisaties hun zelfstandigheid toch behouden. Re gelmatig overleg en het elkaar infor meren over ontwikkelingen en erva ringen zijn hiervan de resultaten. ZIERIKZEE - Het Leger des Heils korps te Zierikzee organiseert zon dagmiddag 23 september, aanvang 17.00 uur in „De Lichtboei" een in formatieve bijeenkomst over de Zen ding. Majoor D. C. Verpoorte uit Amsterdam, die zelf met zijn vrouw in de zending heeft gewerkt, komt naar Zierikzee om te vertellen wat het Leger des Heils doet in zen- dingsianden. Majoor Verpoorte zal over zijn eigen ervaringen vertellen en films laten zien. Deze informatieve bijeenkomst geldt als voorbereiding op de lande lijke zendingsdag van het Leger des Heils op zondag 30 september. Ook de jeugd zal zondag 23 septem ber in de gelegenheid worden gesteld wat meer te horen over hoe kinderen wonen en leven in een land waar zij niet zoveel mogelijkheden hebben als hier. Speciaal voor de kinderen zal ma joor Verpoorte in „De Lichtboei' van 12.00-13.00 uur daar iets over vertel len. Alle belangstellende kinderen zijn welkom. BRUINISSE Benoeming Solidair Tot direkteur in de vakature L. W. Parlevliet is van de b.v. Solidair, de mosselhandelsvereniging van de ge zamenlijke mosselkwekers, be noemd de heer Hans de Leeuw Johz uit Yerseke. Helpt Elkander De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander uit Bruinisse komt dinsdag 25 september weer bijeen in het Herv. jeugdgebouw om 19.30 uur. ZIERIKZEE - De „Week van het Landschap", die wordt gehouden van 22 tot en met 30 september, draagt dit jaar als thema: „De boom in het landschap". De Week van het Landschap is een initiatief van de elf Provinciale land schappen in Nederland in samenwerking met de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten. De route kan ook in omgekeerde rich ting worden afgelegd. Verder worden gedurende de Week van het Landschap enkele exkursies georganiseerd. Op woensdag 26 sep tember aanvang 13.30 uur en op za- f terdag 29 september aanvang 10.00 uur een exkursie naar het Landgoed Sinds 1981 De elf Provinciale Landschappen zijn in de twintiger en dertiger jaren kort na elkaar opgericht. Veelal ge beurde dit op initiatief van de lande lijke Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. De partikuliu- re natuurbescherming zou zo dichter bij de mensen komen te staan en de bevolking zou zich meer betrokken bij en verantwoordelijk voor natuur bescherming in de eigen streek gaan voelen. ZIERIKZEE - Deze week lag het schip ..The Danemarkafgemeerd aan het Luitje in de Nieuwe Haven. Aan boord bevond zich een groep van aankomende Deense architekten. die zich in het bijzonder interesseren voor de historische architektuur. De boottocht door Nederland maakt deel uit van hun studie en is er uiteraard op gericht zoveel mogelijk indrukken op te doen. De architekten - in-spé bestudeerden vele fraaie oude gevels in Zierikzee en registreerden hun bevindingen. ..The Danemarkis inmiddels weer vertrokken en heeft de reis voortgezet naar Veere en zal vervolgens nog Delft en Amsterdam aandoen. Een tweede groep studerende architekten uit Denemarken bevindt zich op een schip in de haven van Almère. Deze groep houdt zich voornamelijk bezig met de moderne architektuur. Bomen zijn, volgens de Provinciale Landschappen zo gewoon, dat men sen er nauwelijks meer bij stilstaan. Vrijwel iedereen kent wel de eik, beuk, linde, kastanje, den en spar. Toch willen de provinciale Land schappen het publiek uitnodigen nu juist wel een keer wat langer stil te staan bij de boom zoals die in het landschap voorkomt. Ongetwijfeld zal men er versteld van staan op hoeveel verschillende manieren er bomen voorkomen, hoe- vel verschillende nuttige funkties ze hebben, maar ook aan hoeveel geva ren ze blootstaan. De honderddui zend hectare natuurgebied die de Provinciale Landschappen en Na tuurmonumenten beheren, bieden een grote variatie aan bomen. Ter ge legenheid van de Week van het Land schap kan men er wandelen of fietsen op eigen gelegenheid of onder des kundige leiding. In Zeeland Uiteraard neemt ook de Stichting Het Zeeuwse Landschap aan de akti- viteiten in het kader van de Week van het Landschap deel. Zo kan men in de weekends een fietstocht maken van het N.S.-station in Goes naar de zetel van het Zeeuwse Landschap op Land goed Landlust in Heinkenszand. De tocht voert langs een aantal interes sante bezittingen van de Stichting. Op Landgoed Landlust wordt men onthaald op gratis koffie en kan men een expositie over bomen bezoeken. De elf Provinciale Landschappen en Natuurmonumenten organiseren sinds 1981 de Week van het Land schap, een gezamenlijke presentatie aan het Nederlandse publiek. In elke provincie worden dan bepaalde waar devolle natuurgebieden, in het kader van het gekozen thema, speciaal on der de aandacht van de mensen ge bracht. Tijdens de Week van het Landschap (en niet alleen dan) blijkt dat veel mensen belangstelling en be grip hebben voor het werk van hun Provinciale Landschap. Velen zetten dit begrip en deze belangstelling om in steun en worden begunstiger. Zon der een sterke achterban is het werk en het bestaan van de Provinciale Landschappen onmogelijk. Zestig duizend mensen steunen de Provinci ale landschappen dragen zo bij aan de natuurbescherming in hun eigen omgeving. Bomen zijn zo gewoon dat men er nauwelijks meer bij stilstaat. Toch verdient het aanbeveling tijdens ..De Week van het Landschap"de bomen in dat land schap eens met wat meer aandacht te bekijken. Deze opzet had sukses: toen leden en kontribuanten zich al vrij snel aansloten, konden de Provinciale Landschappen hun natuurbeschcr- mingswerk beginnen. De tien stich tingen en één vereniging stellen zich ten doel om door aankoop en beheer natuurgebieden voor de ondergang te behoeden. In de praktijk komt dit er- Ter Hooge tussen Middelburg en Koudekerke. Het thema „De Boom" komt hier wel heel fraai tot zijn recht. Verder worden exkursies gemaakt naar het Clingebos en wel op woens dag 26 september, aanvang 13.30 uur, op vrijdag 28 september, aanvang 18.00 uur en op zaterdag 29 septem ber, aanvang 10.00 uur. Men vertrekt vanaf de driesprong op de weg van Clinge naar Nieuw-Namen, eerste zij weg rechts. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot: Stichting Het Zeeuwse Landschap, Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand, tel. (01106)-2640.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4