Wanneer is het herfst? „Aandacht blijven vragen voor het thema bevrijding" Sigaret, duurder, accijns omlaag Achttien ton gasolie in Westerschelde Belastingen worden sneller terugbetaald Aanrijding in Zierikzee Vergadering kommissie onderwijs Zierikzee Beurs voor kinderkleding in Zierikzee Uitbreiding fa. Meeuwsen Bruinisse installatiebedrijf DEURLD0 By 2 Z1ERIKZEE - Het officiële begin van de herfst valt, vol- heel andere gedachten. Je hoeft maar in de buurt van bo- gens de heren astronomenop zaterdag 22 september om men te kijken, of naar de weersgesteldheid van de laatste 22.33 uur precies. dagen, en je bent daarvan overtuigd. Het weer en de natuur hebben, volgens de ervaringen die Bovenstaande foto van Johan D. C. Berrevoets, genomen men dagelijks buiten k an- opdoem daarover kennelijk op de OudeJiavpn, is,;dg.ar,yfin een overtuigend bewijs. T i J..ia ril M Burgemeester C. Slabbekoorn bij de opening van de tentoonstelling Verzet en Vervolging 1933-19NUin St. Nicolaaskerk: BROUWERSHAVEN - In aanwezigheid van enkele tientallen genodigden werd donderdagmiddag in de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven de tentoonstelling Ver zet en Vervolging 1933-19NU geopend. Deze al gedurende vier jaar door verschillende provincies reizende ten toonstelling bestaat uit twee afdelingen. Een gedeelte geeft door middel van dertien panelen met foto's, aanplak biljetten en krantenpagina's een beeld van de opkomst en gevolgen van het nationaal-socialisme in Duitsland. Beelden die volgens de or ganisatoren tot bezinning kunnen lei den en een waarschuwing vormen voor wat weer komen kén, maar niet komen mag. Zes andere panelen vor men een aparte expositie die onder de titel Zeeland 1940-1945 een beeld geeft van het leven zoals zich dat hier in de provincie afspeelde in de twee de wereldoorlog. Ter gelegenheid van de ten- toonstellingslokatic in Brouwersha ven is hierbij een grote plaats ingeruimd voor foto's en informatie materiaal van Schouwen-Duiveland. Het is de bedoeling dat tijdens de openingsuren (dagelijks van 9.30 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.30 uur) steeds leden van het voormalig verzet in Zeeland in de kerk aanwezig zijn om de bezoekers van toelichting te voor zien. De tentoonstelling blijft tot en met 30 september in Brouwershaven. Vrijheid en Vrede Burgemeester C. Slabbekoorn me moreerde ln zijn openingswoord dat er bij de twee V's van Vervolging en Verzet ook de twee V's van Vrijheid en Vrede horen, hiermee duidend op de gemengde gevoelens waarmee de tentoonstelling zal worden bekeken. Hij achtte het noodzakelijk om gene ratie op generatie aandacht te vragen voor hot thema bevrijding in al haar faction Omdat het voor velen die de oorlogsjaren bewust beleefd heb ben vaak heel moeilijk is om dnaro: ver te spreken achtte hij de tentoonstelling een goede zaak. Na een terugblik op de wijze waaróp de mens zijn door intelligentie verkre gen macht gebruikte of misbruikte - bewust of door toevallige omstandig heden ging de burgemeester in op de dictatoriale stelsels van toen en nu die volgens hem het macht verwerven ten koste van een ander gemeen heb ben. Hij hoopte dat de tentoonstel ling voor iedereen een aanmoediging zou zijn om zich in te zetten voor de strijd voor de bevrijding van de mens zelf. De vrijheid van handelen, vari denken, van doen, van bouwen aan eikaars vrijheid, tegen de diktatuur der dogma's, tegen de diktatuur der discriminatie en tegen schandelijke bevoorrechting van de ene mens bo ven de andere", aldus de burge meester Scholen Hoewel, volgens het hoofd bureau voorlichting van de provincie Zee land de heer J. J. Tevel die de ten toonstelling mede organiseert, alle 36 scholen op Schouwen-Duiveland zijn aangeschreven om de ten toonstelling met de kinderen te be zoeken, hebben er slechts zes scholen positief gereageerd. Bij de meesten bleken de vervoerskosten een groot probleem te zijn. In de gemeente VVesterschouwen wordt momenteel nagegaan of hiervoor een tegemoet koming vanuit de gemeentekas mo gelijk is. Op een van de panelen van de ten toonstelling zijn de resultaten te zien van de provinciale wedstrijd die dit voorjaar voor alle Zeeuwse scholen werd uitgeschreven met als thema Bevrijding en Verdraagzaamheid. Vooral in tekeningen en stripverha len is de visie en creativiteit van de Zeeuwse kinderen over dit onder werp weergegeven. Humor Op de overige Zeeuwse panelen wordt via foto's, aanplakbiljetten en krantenpagina's onder meer een beeld gegeven van de distributie, het bestuur, de kontrole van de bevol king, de Nederlandse Unie, de ar beidsinzet, de propaganda en de humor (moppen over Duitsers) in die oorlogsjaren in Zeeland. Op de foto's zijn de verwoestingen te zien die door bombardementen op Schouwen-Dui veland werden aangericht, onder meer in Oosterland, Burgh, Bruinis- se en Nieuwerkerk. De tentoonstel ling kwam in Brouwershaven door een samenwerking van de gemeente Brouwershaven, de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk al- DEN HAAG - Het voorstel de siga- rettenprijs te verhogen maar de ac cijns te verlagen om de noodlijdende industrie in ons land enig soulaas te bieden kan rekenen op de steun van de Tweede Kamer. Dit bleek donder dag bij de behandeling van het wets voorstel van staatssekretaris Koning (financiën) en minister Van Aarden- ne (ekonomische zaken). Als ook de Eerste Kamer er in slaagt het wet sontwerp tijdig te behandelen kan de regeling volgens plan per 1 oktober ingaan. Een pakje sigaretten van 25 stuks gaat dan met 15 cent omhoog en komt daarmee op 4,15 gulden. Van die vijf tien cent hoeft alleen twee cent b.t.w. te worden afgedragen (normaal ook accijns) en de overige dertien cent komt ten goede aan de sigarettenhan- del voor rentabiliteitsverbetering. De hele operatie kost de schatkist niets. VL1SSINGEN - In de Westerschel de is donderdagmiddag achttien ton gasolie terecht gekomen nadat een Belgische binnenvaarttanker na het aan de grond lopen lek was geraakt. Het schip, De Jupiter, uit Antwerpen liep volgens de rijkspolitie te water door een navigatiefout vlak voor de Bocht bij Bath aan de grond, toen het onderweg was van Antwerpen naar Oostende. Het schip plooide bij afgaand wa ter en uit twee tanks stroomde acht tien ton gasolie de Westerschelde in. De Jupiter heeft duizend ton super- benzine en driehonder ton gasolie aan boord. De lading werd in de loop van de avond overgeslagen in een an dere binnenvaarttanker, De Mercator. Daarna zou geprobeerd worden het schip vlot te trekken en naar een werf te slepen waar het gerepareerd zal worden. Volgens de rijkspolitie te water vormt de in de Westerschelde gestroomde gasolie geen gevaar voor het milieu. Gasolie is een vrij dunne olie, die snel met de ebstroom naar zee wordt afgevoerd. Plet scheep vaartverkeer op de Westerschelde moet ter plaatse zeer voorzichtig ma noeuvreren om de twee schepen niet te hinderen. AMSTERDAM - Theo Reitsma, die onlangs zijn ontslag nam als verslag gever bij Studio Sport van de NOS, treedt met ingang van 1 januari vol gend jaar in dienst van BV Uitge versmaatschappij Elsevier. Dit heeft Elsevier vrijdag meegedeeld. daar en de stichting kulturele kom missie De Roode Lelie. Dit alles in nauwe samenwerking met het bureau voorlichting van de provincie. Nadat de tentoonstelling eerder in Middel burg en Veere was te zien blijft hij tot en met 30 september in Brouwersha ven waarna Aardenburg en Sas van Gent in Zeeuws Vlaanderen aange daan worden en daarna plaatsen op Zuid-Beveland en Tholen die nog niet bekend zijn. WORMER - Een brand, die tot kilo meters in d eomtrek te zien was en die daardoor grote belangstelling trok, heeft vrijdagmorgen voor zeker een half miljoen gulden schade aan gericht bij het Internationale Trans portbedrijf Wormer (ITW) in Wijde- wormer. Dit heeft de politie meege deeld. DEN HAAG - Het sneller terugbe talen van teveel betaalde belasting, waarmee dit jaar een begin is ge maakt, verloopt suksesvol. Op 31 au gustus waren al 72 procent van de belastingaangiften waarbij versnel de terruggave is gevraagd afgehan deld. Vorig jaar was dat op die datum nog maar de helft. Dat maakte staatssekretaris Ko ning van financiën donderdag be kend tijdens een kamerdebatje over het versneld terugbetalen van teveel betaalde belasting. Het versneld te rugbetalen kost het rijk 220 miljoen gulden op kasbasis, zo zei Koning. ZIERIKZEE - Rond half vijf vond donderdagmiddag een aanrijding plaats op het kruispunt Julia- nastraat/Provinciale Weg te Zierik zee tussen twee personenauto's. Het ongeluk ontstond doordat automobilist L. J. v. M. uit Ouwer- kerk geen voorrang zou hebben ver leend verleende aan zijn medeweg gebruiker D. v. M. uit Zierikzee. De eerstgenoemde auto liep zware scha de op aan de voorzijde, terwijl de an dere aan de linkerzijde beschadigd werd. ZIERIKZEE - In het stadhuis houdt de kommissie onderwijs van de gemeente Zierikzee dinsdag 25 september een vergadering. Op de agenda staan medewerking aanvulling leermiddelenvoorraad eerste leerjaar Willibrordusschool en bespreking over de indeling van het schoolgebouw Raamstraat. De verga dering begint om 19.30 uur. Aan de orde komt het voorstel van J. J. Geleijnse de mogelijkheid te be kijken of het speellokaal voor de on derbouw gesitueerd kan worden op de plaats waar nu de personeels- an nex hoofdenkamer is, alsmede de hal van de school aan de Raamstraat. ZIERIKZEE - Evenals vorig jaar zal in Zierikzee een kinderkleding- beurs voor winterkleding worden ge organiseerd. Deze beurs wordt gehouden op vrijdag 28 en zaterdag 29 september in de christelijke kleu terschool ,,De Speeldoos" aan de Kabbelaarsbank. Ingeleverd mag worden 25 stuks winterkleding, in de maten 86 t/m 176, waaronder 4 truien en of swea ters, 3 T-shirts met lange mouw, win- terblouse, sportkleding, pantoffels, laarzen, nachtkleding enz. De kleding moet schoon heel en gestreken zijn. Dus geen afgedragen, vale en ouderwetse kleding en geen ondergoed, daar dit niet verkocht wordt. Inleveren kleding: vrijdag 28 sep tember van 19.30-21.00 uur. Verkoop: zaterdag 29 september 10.00-11.30 uur. Ophalen van niet verkochte kle ding: zaterdag 29 september van 13.30-14.30 uur. De niet afgehaalde kleding wordt ingeleverd bij het Leger des Heils. Tevens zal dan ook de afrekening plaatsvinden van de verkochte kle ding (- 10% onkosten). Inlichtingen: 01110-2969, 01110-5244. BRUINISSE - De opslagkapaciteit van de fa. M. Meeuwsen op het be- drijfsperceel aan de Dorpsweg heeft een grote uitbreiding ondergaan. Naast de al bestaande bedrijfsge bouwen bouwde het bedrijf een grote loods van duizend vierkante meter, geheel van staal. Het is een Ameri kaanse staalkonstruktie waar een Luxemburgse firma octrooi op heeft. De loods zal in hoofdzaak gebruikt worden voor de berging van de grote machines van het grondverzetbe- drijf. Daarnaast wordt een gedeelte verhuurd voor de winterberging van caravans. De grote loods is van de storting van de fundering tot de 8,5 meter hoge nok geheel door perso neel van Meeuwsen zelf gebouwd GRONINGEN - De graanboeren in Noord-Groningen verwachten dat de graanoogst door het slechte weer van de laatste weken zeker dertig procent beneden het gemiddelde zal zijn. Bo vendien zijn de prijzen van de belan grijkste graangewassen als tarwe en gerst ook veel lager dan in andere ja ren. De boeren verwachten een mil- joenenstrop. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16„00 - 21.15 uur. Gymnastiekzaal, Raamstraat. Delta Sport, Jazz-gymnastiek. 20.30 - 21.30 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude ren. 16.00 - 16.45 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Vrijdag 21 september Zierikzee Huis van Nassau. Ledenvergadering Zang en Kleur. 20.00 uur. Zaterdag 22 september Renesse Glas ophalen. 8.45 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Kledingbeurs. 10.30 tot 13.00 uur. Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Slotkoncert harmonievereniging Nut en Uitspanning met aansluitend lam pionoptocht. Aanvang 19.30 uur. Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Kon- cert voor orgel en fluit. 19.30 uur. Maandag 24 september Zierikzee Pr. Julianaschoo. Schrijfavond Am nesty International. 19.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Bloemschikkursus H.v.P. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00 uur. Gemeentehuis. Vergadering kommis sie ruimtelijke ordening. 19.30 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Kleuterschool ,,'t Schuitje". Ouder avond. 19.45 uur. Dreischor Zuiddijk 11. Start Z.V.U.-kursus Frans voor beginners. 19.00 uur. Dinsdag 25 september Zierikzee ZWN-station. Vertrek fietstocht CPB- dames. 13.30 uur. Wijkgebouw, Jannewekken 10. Start Meer Bewegen voor Ouderen - le les om 15.15 uur en tweede om 16.15 uur. Huis van Nassau. Instruktievergade- ring Stichting ,,Hulp Noord-Ierland" 19.30 uur. Stadhuis. Vergadering kommissie on derwijs. 19.30 uur. Burgh Koebel. Start bejaardensoos Burgh. 14.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Tbnnenmagazijn. Bijeenkomst NBvP over wijn maken. 20.00 uur. Dreischor Zuiddijk 11. Start Z.V.U.-kursus Frans voor gevorderden. 19.15 uur. Oosterland Dorpshuis. Verkoping Zendings- krans. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 26 september Zierikzee Poppentheater Alteklein, Visstraat. „Rork, het wrattenzwijn". 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Eerste bejaardenbijeenkomst NCVB. afdeling Zierikzee. 14.30 uur. Julianaschool. Start kursus Engels voor ouderen. 15.30 uur. Vrouwenontmoetingscentrum, Visstraat. Filmavond. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Start Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Rusthuis Duinoord. Start bejaarden- sociëteit. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2