stukken visserij berichten Tsjechen overleefden door humor en aanpassingsvermogen Start bijeenkomsten Causerie van dr. Bezemer Confessionele Vereniging ERIC DE NOORMAN O.V.E. organiseert informatie-reismiddag Kees Mercks gaf lezing in Zierikzee Oude Weefnaald Film over wijn maken Mosselzaadvissrij De laatste slag (2) 6 ZIERIKZEE - Ruim veertig belangstellenden kwamen maandagavond bij een in Chinees restaurant „Lotus" te Zierikzee om naar vertaler- en docent Tsjechische literatuur Kees Mercks te luisteren, die een lezing hield over de kuituurgeschiedenis van Tsjechoslowakije. Kees Mercks, die werkzaam is aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam als wetenschappelijk medewer ker, hield zijn betoog op uitnodiging van de Z.V.U. en de kulturele kommissie van de Plattelandsvrouwen, die in haar leeskringen één van de door Mercks vertaalde Tsjechische boeken gaat behandelen. Onder het publiek bevonden zich echter ook mensen die op vakantie gaan naar dit Slavische land en zelfs twee Tsjechische dames, momenteel in Zierikzee woonachtig. „Er bestaan overeenkomsten tus sen Tsjechoslowakije en Nederland welke dit land heel interessant voor ons maken", aldus Kees Mercks, die in dit verband het relatieveringsver- mogen van de Tsjechen noemde met hun sterke, wat wrange soort humor. Als symbool hiervan haalde Mercks het Tsjechische verhaal van de brave soldaat Svejk aan. „Een andere over eenkomst is het sterke rechtvaardig heidsgevoel en de menselijkheid van het Tsjechische volk dat als een rode draad door de geschiedenis heen slin gert", vertelde Kees Mercks. Hij noemde in dit verband voorbeelden van mensen als de geestelijke Jan Hus die in de vijftiende eeuw met zijn reformatie ethische kritiek lever de op de autoritaire en wereldlijke Rooms Katholieke kerk, de emigrant Comenius, de president van de eerste republiek Masaryk en Dubcek, het symbool van socialisme met een men selijk gezicht. Nieuwe dooiperiode Kees Mercks belichtte in vogel vlucht de geschiedenis van dit Slavi sche land, waarbij hij als oorzaak van de vele nederlagen die dit land moest lijden de gekompliceerde in terne situatie noemde met daarnaast de overmacht door de internationale politiek. „De Tsjechen lieten als klein land zien dat zij hun menselijk heid, humor en aanpassingsvermo gen gebruikten om te overleven". Het liberaliseringsproces in de zestiger jaren behandelde hij via een viertal in die tijd geschreven boeken en het lot van de auteurs hiervan, waaruit bleek dat de tolerantie steeds groeide. „Een proces dat zijn hoogtepunt bereikte met de Praagse lente van 1968. Hierna volgde onder invioed van het communistische systeem een normalisatie die uitmondde in een scherpe censuur, waaraan alleen te ontkomen was door het onderteke nen van een loyaliteitsverklaring. Als de geschiedenis zich volgens het spreekwoord herhaalt, dan mogen we in 1986/1987 een nieuwe dooiperi ode verwachten, uitmondend in de Praagse lente van 1988, wanneer de Tsjechen (en Slowaken) na twintig jaar repressie wellicht voor iets lan gere tijd dan voorheen de vrijheid mogen proeven", aldus Mercks aan het eind van zijn lezing. Kees Mercks die Tsjechoslowakije geregeld bezoekt en tot nu toe vier boeken van Tsjechische schrijvers - die geen loyaliteitsverklaring wensten te ondertekenen - vertaalde, komt over enkele maanden weer naar Schouwen-Duiveland om met de lees kringen van de Plattelandsvrouwen- gond het boek „Het vragenformulier of Gebed voor een stad en een vriend" van de Tsjechische schrijver Jiri Grusa te bespreken. ZIERIKZEE - In het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee heeft Dr. C. Bezemer Ned. Herv. Predikant uit Scheveningen (voorheen te Zierikzee) voor de leden van de Confessionele Vereniging afd. Zeeland, dinsdagavond een lezing gehouden over het Spreken der Kerk. De uitstekend bezette vergadering werd door voorzitter Ds. C. L. de Rooij uit Zierikzee geopend met het lezen van gedeelten van Jona 2 en 1 Cor. 13 en een kort openingswoord. Aan het begin van zijn causerie stelde Dr. Bezemer drie vragen: 1. Wanneer moet de kerk spreken; 2. Wanneer spreekt de kerk; 3. Wat heeft de kerk te zeggen. Op elk van de drie punten ging de spreker nader in. De kerk spreekt allereerst in de EPE - Een 13-jarige scholiere heeft in Epe een ruim vierduizend jaar ou de henen weefnaald gevonden. Vol gens conservator C. van Baarle van het Veluws streekmuseum, die dit vrijdag bevestigde, gaat het om een bijzondere vondst. Op de Veluwse zandgronden hebben benen voorwer pen maar een heel kleine kans om de eeuwen intakt te doorstaan, aldus Van Baarle. Hij vermoedt dat de gevonden naald afkomstig is van een nederzet ting van het klokbekervolk. Dit wordt afgeleid uit een versiering die op de naald is aangebracht. wekelijkse kerkdienst, daarbij is zij verkondigster van de Boodschap van het Heil. Maar de kerk mag niet zwijgen als door de overheid de eer van God wordt aangetast, of de verkondiging van de Bijbelse Boodschap geweld wordt aangedaan. Met voorbeelden verduidelijkte Dr. Bezemer, hoe en wanneer de kerk (en niet een gedeel te van de kerk of een bepaalde syno de) terecht had gesproken. In 1933 in Duitsland en in de bezettingstijd in Nederland. Misverstand Na de bevrijding werd herhaalde lijk namens de Nederlands Hervorm de Kerk in kanselboodschappen tot de overheid of -tot de samenleving gesproken, maar spreker wilde dat niet altijd het spreken der kerk noe men-. Wanneer een meerderheid in de synode meent, óf een schrijven richt tot de kerkeraden of de regering mag men dat niet altijd zien als „het spre ken van de kerk. In dat opzicht heerst er ook in de publiciteitsmedia veel misverstand. Spreker gaf ook daarvan voorbeelden. Verschillende vragen werden beantwoord. Dr. Bezemer sloot de vergadering met dankzegging. BROUWERSHAVEN - De afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen gaat dinsdag 25 september weer van start met haar maandelijkse bijeenkomsten, waarop een aantal zeer gevarieerde onder werpen centraal staat. De eersté avond wordt verzorgd door de heer J. van Schaik van de Nederlandse federatie van amateur-wijnmakers en bierbrou wers gilden uit Vlissingen. De heer Van Schaik zal door middel van een lezing en een film laten zien en vertellen hoe wijn gemaakt wordt, waarna de aanwe zigen in de gelegenheid worden gesteld om de zelfgemaakte wijn te proeven. De overige onderwerpen die in de loop van het seizoen aan de orde ko men op de bijeenkomsten in Brou wershaven zijn: „Verschillende soorten verzekeringen" op 23 okto ber; „Borduren met verf" op 20 no- venber; „Lezing door de Nierstichting op 15 januari; „De werkzaamheden van de A.N.W.B. op 5 februari; „Wedgcwood aardewerk" op 19 maart; „Een avond verzorgd door het schaduwbestuur" op 23 april; „Demonstratie- voorlichting savond door Tefal Nederland B.V." op 21 mei en een bezoek aan het zijdemu seum te Wouwse Plantage op 18 juni. De jaarlijkse kerstavond wordt ge houden op 18 december terwijl de jaarvergadering op 15 januari ge pland is. Deze avonden vinden steeds plaats in het Brouwse Tonnenmaga- zijn en beginnen om 20.00 uur. Naast leden van de Plattelands vrouwenbond zijn belangstellenden, die eventueel lid willen worden ook altijd van harte welkom. Nadere in formatie over de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen, afdeling Brouwershaven is te verkrijgen bij de presidente mevrouw S. Hanse- Menheere, telefoon 01119-1371. De redactie behoudt zich het recht voor Ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- :onden stukken zijn bulten verantwoordelijkheid van ie redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Kollekte Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren Evenals ieder jaar houdt de werk groep afdeling Schouwen-Duiveland een kollekte op Schouwen- Duivéland. Dit jaar niet om het asiel te bou wen, want dankzijruw-steun in de af gelopen jaren, is het klaar en in gebruik genomen. Maar om het goed te laten funktioneren is ook veel geld nodig. In de week van 1 t/m 6 oktober ko men wij in alle gemeenten van deur tot deur. Graag zouden wij in kontakt ko men met mensen die ons willen hel pen met koliekteren. Niet alleen mensen uit Zierikzee, maar heel graag ook uit de andere gemeenten. U kunt zich opgeven bij: Nel Struyk, tel. 01110-5391. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Werkgroep Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren afd. Schouwen-Dui veland. BRUINISSE - Dinsdag 25 en woensdag 26 september zal aan de mosselkwekers weer gelegenheid worden gegeven om op de Waddenzee naar mosselzaad te zoeken en te vis sen om dat op de eigen percelen uit te zaaien. Deze week is door een gezelschap praktijkmensen geassisteerd door ambtenaren van de Direktie Visserij en een onderzoek ingesteld op welke gedeelten van het Groninger Wad nog mosselkultuurpercelen zouden kun nen worden uitgegeven, c.q. of daar nog grond voorkomt, waarop mossel teelt mogelijk zou zijn. DEN HAAG - Om alcoholmisbruik bij voorbaat te kunnen indammen zouden scholen voorlichting moeten geven, bijvoorbeeld in de lessen maatschappijleer. De slijters zijn be reid daaraan mee te werken. Dat heeft Th. G. Chr. Hooij, voorzitter van het bedrijfschap voor de detail handel in alcoholhoudende dranken, woensdag betoogd op de viering van het 25-jarig bestaan van deze organi satie van slijters. BRUINISSE Elektrische lier van vrachtauto gezaagd In de nacht van dinsdag op woens dag is een elektrische lier gezaagd van een dieplader, die stond gepar keerd op een terrein van rijkswa terstaat te Bruinisse. De vrachtauto is eigendom van E. van O. de Wouw. Men had zich toegang tot het terrein verschaft door gaas van de omhei ning door te knippen. DEN HAAG - Het half in plaats van geheel afsluiten van een telefoonslui ting brengt wanbetalers niet op bete re gedachten. Tbt deze konklusie komt het telefoondistrikt Den Haag (Leiden, Delft, Den Haag) na een proefperiode van twee maanden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Alblasserdam: L. van Wingerden te Zijderveld, die bedank te voor Benschop; te Oud-Beijerland: J. Harteman te Moerkapelle; te Ca- pelle a.d. IJssel: G. van den End te Kampen te Franeker en Herbayem (toez.) W. Hoogendoorn te Hengelo. Aangenomen naar Zevenbergen: P. Schalk te Leimuiden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zwartebroek: drs. H. K. Wolters te Oostermeer te Exmorra-Allingawier en Gaast- Ferwoude (Herv.Geref. Samen op Weg) (part-time) M. H. Leistra, kand. te Exmorra, die dit beroep heeft aan genomen. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Exmorra-Allingawier en Gaast-Ferwoude: S. Bronkhorst, herv. pred. te Gaast die deze benoe ming heeft aangenomen. Aangenomen naar Ommen: M. Mel- leman pred. van de Evang. Geref. Kerk te Gastrolanda in Brazilië, die bedankte voor Leeuwarden-West. Beroepbaarstelling: M. H. Leistra, kand. in de Geref. Pastorie te Exmorra. Nederlands Gereformeerde Kerken Bedankt voor Bunschoten- Spakenburg: drs. O. Mooiweer te Enschede-N. Christelijke gereformeerde kerken Tweetal te Vlaardingen: L. W. van der Meij te Zaamslag en P. Roos te Utrecht-Noord. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Leersum: K. Venema te Emmen; te Brakel: G. van den End te Kampen. Benoemd tot pastoraal mede werkster in het Academisch Zieken huis te Groningen: mevr. E. C. Casemir te Groningen, die deze be noeming heeft aangenomen. Be noemd tot pastoraal medewerker te Sprang (part-time) en te Zuid-Beijer- land (part-time): de heer H. van Oostende; 1.1. pastoraal medewerker te Piershil, wonende te Veenendaal, die deze benoemingen heeft aan genomen. Bedankt voor Hattem: C. Fieren te Ede, voorheen zendingspredikant in Indonesië; voor Montfoort: W. J. op 't Hof te Ouddorp. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepbaar: D. W. L. Krol, Hemer- kenstraat 13, 8022 BT Zwolle. Tel. 038-548632. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Delft: C. van Atten te Onstwedde en B. Witzier te Den Haag-West. Tweetal te Rotterdam-Oost/Capel- le a.d. IJssel: J. J. Lof, kand. te Amersfoort en D. van der Zwaag, kand. te Buitenpost. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Haamstede: R. Boo gaard te Leiden; te Boskoop en te Kapelle-Biezelinge: J. J. van Ecke- veld te Zeist; te Rotterdam'/IJssel- monde: J. Mol te Elspeet. Tweetal te Amersfoort: L. Blok te Nunspeet en J. W. Verweij te Rid derkerk. Tweetal te Barneveld: A. Hoogerland te Dirksland en L. Blok te Nunspeet. 124. Het is nog vroeg in de morgen als Barac, gezeten op zijn krakende en schommelende wagen op de oostelijke poort van Aurelianum toerijdt, „Hé. ouwe Barac", mompelt één der Ro meinse schildwachten, terwijl hij een achtelo ze blik slaat in de kar. „Jongen, je hebt een an der paard zie ik." „Wel nee," grijnst Barac, „een beter paard en twee betere knechts. Jaja, en ik heb waar achtig nog geld over, zoveel was het de geëerde Aëtius waard om vat aan de weet te komen over die kerels die hij zoekt." En omstandig verhaalt de koopman wat voor een goede dienst hij de veldheer bewezen heeft. „Dus je hebt persoonlijk met de edele heer Aëtius gesproken", zegt de soldaat vol ontzag. „Persoonlijk jawel", liegt Barac zonder blikken of blozen. „Wat zeg ik? Die twee knechten werden me nog door hem aanbevo len. Zo is het soldaat. Nou laat oude Barac er eens door". En luid scheldend op de twee slungelende knechts die naar Barac's zin kennelijk niet voorzichtig genoeg omspringen met hun paard, rijdt hij zijn wagen de stad binnen. Bij na eerbiedig nagegaapt door de soldaat. „Je moet met ze weten om te springen", gi- chelt Barac eenmaal uit hun gezicht. „Maar Barac verstaat die kunst. Wat zeg ik? Ze eten uit m'n hand, hi-hi. We gaan nu eerst naar de stadsherberg - dat doe ik altijd - om de keel te spoelen en de laatste nieuwtjes te horen, daar zul je nog een boel van mijn makkers leren kennen Hij wendt zich om naar de andere zijde van de wagen waar Allan loopt, of liever gezegd liep. want hevig ontsteld kijkt Ba rac wild om zich heen en ook de Noorman krijgt de schrik van zijn leven Allan is ver dwenen Vrijdag 21 september Ned. 1. 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Minibios 16.50 uur Toppop hit archief. Beelden uit de toppophistorie. 18.55 uur Natuur in eigen land. Na tuurfilm. 19.20 uur Cijfers en letters. Spelpro- gramma. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dagboek van een herders hond. Kapelaan Odekerke voelt zich schuldig aan het vrijuitgaan van Re- né na de moord op Bertus Slangen. Louis Bonte is verliefd op Miete van der Schoor, die het helaas voor hem meer begrepen heeft op een ander. In verband met zijn op handen zijn veer tigjarig priester jubileum heeft Pastoor Bonhomme een onderhoud in vertrouwelijke sfeer. 21.30 uur Brandpunt 22.15 uur Hotel op stelten. Achter de rug van Sybil om organiseert Basil een feestje ter ere van hun trouwver- jaardag. Sybil leeft echter in de ver onderstelling dat Basil het feit vergeten is en verlaat zwaar gegriefd het hotel. 22.45 uur De alles is anders show. De meest belangrijke beelden van het vorige seizoen worden hierbij getoond. 23.50 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De eerste de beste. Pro gramma serie waarin het vestigen van records centraal staat. 19.50 uur International Velvet. En gelse film uit 1978. Hoofdrollen wor den vertolkt door Tbtum O'Neal, Christopher Plummer, Anthony Hop kins en Nanette Newman. Sarah wordt na de dood van haar ouders on dergebracht bij een oom en tante. Het is een moeilijk kind dat zich niet erg thuis voelt. Telkens doet zij pogingen om te ontvluchten, zelfs op het paard van haar tante. Ze raakt op slag van de kaart van de viervoeter. Zij zet j zich zelf in het hoofd ooit een olympi sche gouden plak te veroveren met een paard. 21.55 uur Vidoskoop 22.10 uur Gesprek met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Vietnam requiem. Ameri kaanse dokumentaire over de Veit- nam veteranen. 23.25 uur Veronica' rocknight. Rechtstreekse uitzending vanuit de Rotterdamse Ahoy. Groepen zijn Sa- de, Level 42 Tblk Tblk. Judith Bosch deelt reizen uil GOES - Twee gratis vliegreizen naar Londen of Parijs vormen de hoofdprijs van de gezellige reismid- dag, die zaterdag 22 september om 14.00 uur in De Prins van Oranje door de afdeling Zeeland van de OVE, de reisvereniging van familie en vrienden van emigranten wordt georganiseerd. De bekende televisiepresentatrice Judith Bosch zal met een quiz en een verloting het nieuwe programma van OVE presenteren, waarbij twee vlieg biljetten en vele andere prijzen wor den uitgedeeld. Half miljoen Veel Nederlanders hebben familie en vrienden in emigratielanden, een aantal dat inmiddels is uitgegroeid tot een half miljoen mensen overzee met een Nederlandse afkomst. De Vereniging OVE is in 1956 opge richt en heeft zich sinds die tijd gespecialiseerd in het organiseren van vliegreizen naar de grote emigra tielanden als Amerika, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Ontdekken Het doel van de resimiddag is be langstellenden de mogelijkheid te bieden de bijzondere reisfaciliteiten van de OVE te ontdekken waarbij men bovendien persoonlijk medewer- Presentatrice Judith Bosch kers kan ontmoeten van gerenom meerde luchtvaartmaatschappijen als KLM, CP Air, Quantas en Singa pore Airlines. Het programma wordt zoals gezegd gepresenteered door te levisiepresentatrice Judith Bosch, muzikaal bijgestaan door de populai re vertolkers van countrymuziek „The Crooks". Beursbericht Markt Goes dinsdag 18 september 1984 Aardappelen Bintje, veldsgewas, direkte leve ring, op auto geleverd, 14-18 cent per kg. Exklusief B.T.W. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 17-9-1984: Bintje, 35-50 mm, 19-20 cent per kg; Bintje, 50 mm opwaarts, 20-21 cent per kg. Exklusief B.T.W. Uien Direkte levering, geloofklapt, op auto geleverd van het land 10-12 cent per kg. Direkte levering, geloofklapt, op auto geleverd uit de schuur 20-21 cent per kg. Exklusief B.T.W. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd 50-63 cent per kg. Afwijkende partijen 35-49 cent per kg. Exklusief B.T.W. Grt.ven, zaden en peulvruchten Alle prijzen per 100 kg en exklusief B.T.W.: Tbr we, basis 167r, 46.75 - 48,00; brouwgerst. bocrenschoon, 55,75 - 57,25; voergerst 45,00 - 46,75; haver 47,00 - 48,50; erw ten, kleine groene 79,00 - 79,50; Capucijners 79,00 - 79,50; blauw- maanzaad, boerenschoon, 172.50 - 207,50; blauwmaanzaad, prima doorsnee, 227,50; karwij, boeren schoon, 400,00 - 580.00; karwij, primo doorsnee 685,00. Hooi en stro Alle prijzen per 1000 kg, op auto ge leverd en exklusief B.T.W.: Woidchooi 200,- - 250,-; dijkhooi 170.- - 220,—; Lucernehooi 300,— 325,—; Veldbeemd 130,— - 140,—; Roodzwenk/Rietzwenk 100,— 110.00; Engels raaigras 100,— - 110,—; tarwestro, buitenstro, 47,50 52,50; tarwestro, binnenstro. 95,— - 80,—; wintergerststro 90— - 100,—; zomergerststro 95,— - 105,—; erwtenstro, kleine groene, 100,— - 140.—; schok kerstro 60.80.—. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH 19-9. Prijzen: Extra kwaliteit 9,90 - 12,50; stieren: le 7,90 - 8,75, 2e 6,95 - 7,90; vaar zen: le 7,20 - 8,20; koeien: le 7,00 - 8,00, 2e 5,80 - 7,00, 3e 5.40 - 5,80; worstkoeien 4,80 - 4,85; vet te kalveren: le 6,25 - 6,40, 2e 6,10 - 6,25; schapen 160 - 205; lamme ren 125 - 215; zeugen: le 3,10 - 3,25, 2e 2,95 - 3,10; melk- en kalf- koeien: le soort 2200 - 2650, 2e soort 1300 - 2200; kalfvaarzen: le soort 2150 - 2600, 2e soort 1200 - 2150; guste koeien 1150-/ 2100; en terstieren 950 - 1750; pinken 800 - 1600; graskalveren 450 - 800; nu ka's voor de mest roodbont 240 - 580, zwartbont 170 - 450; nuka's Amerikanen 90 - 175; schapen met lammeren 100 - 175; weidelamme- ren 120 - 200. Slachtvee 1478, stieren 278, ge- bruiksvee 1235, jongvee 419, nuka's 2859, gebruiksschapen en lammeren 731, varkens 1050, bokken en geiten 118. Tbtaal: 9718. Stemming: slachtvee en stieren: handel redelijk, en prijzen iets hoger; gebruiksvee: handel matig, en prij zen gelijk; jongvee, nuka's, gebruiks schapen en lammeren en varkens: handel flauw, en prijzen lager. Abida, 18-9 van Finnart naar An chorage Acmaea, 20-9 te Srirache verwacht Acteon, 20-9 te Djibouti Aldabi, 18-9 p. Suezkanhaal naar Massawa Maassluis, 18-9 150 z Levkas naar New York Moordrecht, 19-9 300 nw Midway naar Koahsiung Nedlloyd Dejima, 18-9 75 no Guarda- fui naar Suez Nedlloyd Delft, 20-9 te Gotenburg Nedlloyd Houtman, 19-9 van Singa pore naar Jeddah Nedlloyd Tbsman, 19-9 te Bre merhaven Onobo. 19-9 180 n Fortaleza naar New York BERGEN OP ZOOM Het zeilend zeeschip De Eendracht is a.s. zater dag 22 september, te bezichtigen voor het publiek. De Eendracht ligt afge meerd in de loswal Theodorushaven in Bergen op Zoom. Bezichtiging is mogelijk van 10 tot 17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6