Laatste pijler Oosterscheldedam geplaatst in sluitgat de Roompot Kledingbeurs voor Bruse „Krukels" Bode-echtpaar neemt afscheid van gemeente Veilig met gassssssssssss. Uw Gasbedrijf adviseert. Goed gemotiveerde ploeg klaarde karwei Woensdag 26 september ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 september 1984 Nr. 23595 3 Vervolg van pag. 1 andere funktie weieens bij de mensen aan de deur: als deurwaarder, maar dat werd in sommige gevallen wei eens minder op prijs gesteld. Flexibel De taak van gemeentebode bleek flexibel. Bolijn kwam in dienst onder burgemeester A. A. van Eeten, later opgevolgd door burgemeester J. D. de Kam en vervolgens door de huidige burgemeester J. van Bommel. Met de uitbreiding van het werk op het ge meentehuis, het toenemend aantal vergaderingen en dergelijke, werd ook de taak van de gemeentebode groter. Zo groot, dat het wel degelijk een volledige dagtaak werd en zelfs meer. Vier jaar na zijn in diensttre- ding werd dan ook besloten ook me vrouw Bolijn als bezoldigde werkneemster bij het bode/conciër- gewerk te betrekken. Ze deed, dat met plezier. Jarenlang had zij zich hoofdzakelijk bezig ge houden met de huishouding en de op voeding van de kinderen, maar daarnaast had zij - samen met haar man - ook welcens medewerking ver leend bij het serveren in restaurant ,,De Blauwe Keet", als daar partijen werden gegeven. Helemaal onwennig op dit gebeid, was mevrouw Bolijn dus zeker niet. Bovendien betekende het, dat zij een gedeelte van het werk van haar man op het gemeentehuis overnam en dat hij anderzijds uiteraard ook zijn aandeel in de huishouding leverde. Een belangrijk voordeel voor hen bei den was, dat ze eigenlijk in het ge meentehuis woonden. ,,Ik kon 's ochtends op m'n sokken naar m'n werk", grapt Bolijn. Vooral bij het avondwerk hadden ze niet echt het idee. dat ze nog druk be zig waren. Tussen het serveren van de koffie door konden wat eigen kar weitjes in het huis worden gedaan. Uniform Op aandringen van burgemeester De Kam ging Bolijn destijds over tot het dagelijks dragen van het bode uniform. Voorheen gebeurde dat slechts bij officiële gelegenheden. „Daar komt de post", of „Nee, joh! dat is de politie", hoorde hij weieens als reaktie, maar zelf voelde hij zich kiplekker in dat officiële te nue. „Misschien wel een beetje trots", geeft hij eerlijk toe. Trots was hij ook enkele jaren geleden, toen, hij als ver tegenwoordiger van de gemeente Dui- veland samen met vierhonderd andere gemeentebeoden ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de Flevohof de gemeentevlag aldaar mocht presenteren. Hoe stond het met zijn belangstel ling voor het werk van het gemeente bestuur en het daarbij behorend ambtelijk apparaat? „Eerlijk gezegd had ik vroeger weieens het idee: daar doen ze zomaar wat, maar als ge meentebode heb ik snel andere erva ringen opgedaan". Bovendien ging hij zich eigenlijk automatisch voor allerlei gemeentelijke politieke aspekten interesseren en hij was dan ook, na het serveren van de koffie, vaak toehoorder bij de raadsverga deringen. Bolijn is ook een trouw lid van de Kring van Gemeenteboden in Zee land. „Dat is een vriendenkring", licht hij toe, omdat velen bij de oprichting destijds dachten, dat het in de eerste plaats om een belangen vereniging ging. De Zeeuwse gemeen teboden komen tweemaal per jaar bijeen, wisselen ervaringen uit en luisteren naar een spreker, die voor deze bijeenkomst speciaal wordt uit genodigd. „Een wethouder heeft op zo'n vergadering eens een keer ge- konstateerd, dat de bestuurders er ei genlijk van uitgaan, dat de bode altijd beschikbaar is." Dat vond hij een treffende konstatering. Privé-leven aanpassen Het echtpaar Bolijn heeft het privé- leven de afgelopen achttien jaar in derdaad moeten aanpassen aan de vergaderingen en ontvangsten op het gemeentehuis. Het vieren van ver jaardagen werd bijvoorbeeld altijd naar het weekend verschoven. Veel tijd voor hobby's was er verder ook niet. Ze hebben het met plezier ge daan, er van uitgaande dat die konsë- kwentie nou eenmaal hoort bij de taak van gemeentebode. Bij de taak hoort ook de postver zorging: het ophalen, sorteren en rondbrengen en verder ook het ver zorgen van de dagelijkse koffie- ronden. Vermeldenswaardig in dit verband is, dat Bolijn in het eerste jaar van zijn loopbaan als bode zesduizend kopjes koffie schonk en nu zestien duizendvijfhonderd bakjes leut per jaar presenteert. Het voert echter te ver om uit te leg gen waarom Bolijn deze registratie heeft bijgehouden. Hij vraagt zich bovendien af of dat deze gegevens nou wel in de krant moeten. „Dan denken de mensen misschien dat ze op het gemeentehuis in Duiveland niks anders doen dan koffiedrinken, maar dat is beslist niet waar hoor." Gevoelige snaar Met het ter sprake brengen van de thans in gang zijnde grote uitbrei ding van het gemeentehuis in Duive land, wordt een gevoelige snaar geraakt bij de heer en mevrouw Bo lijn. Ze wisten wel, dat hun dienstwo ning ooit opgeofferd zou moeten worden aan die reeds lang geplande verbouwing, maar ze hadden zo gehoopt, dat ze tot het einde van de rit (tot de vijfenzestigste verjaardag van Bolijn) hadden kunnen blijven zitten. Dat laatste bleek echter ijdele hoop. De uitbreiding van het gemeen tehuis werd noodzakelijk en kon vol gens de meerderheid van de bestuurders geen verder uitstel ve len, zodat het echtpaar Bolijn ge noodzaakt was naar andere woonruimte uit te zien, die - uite raard met medewerking van de ge meente - snel gerealiseerd kon worden. Zo wonen nu, sinds mei vo rig jaar, best naar hun zin in de Del tastraat, maar ja een beetje jammer blijft het voor hen toch wel. Desondanks geven beiden grif toe het belang van de gemeentehuisuitbrei ding best in te zien. Heeft het besluit om in de VUT te gaan overigens toch te maken met die gedwongen verhuizing? „Nee, zo moet je dat niet zien", laat Bolijn we ten en hij vertelt aanvankelijk toch van plan te zijn geweest de vijfen zestig jaar vol te maken, maar toen de raad dit jaar besloot tot het grootste verbouwingsplan, zagen de gemeentebode en zijn echtgenote het niet meer zo zitten. Het vernieuwde gemeentehuis zou een aanzienlijke taakuitbreiding gaan betekenen. „Het duurt even voor je dat weer bent gewend en tegen de tijd, dat je weer helemaal goed meedraait, was het toch m'n tijd geweest om op te stappen. Dat alles heeft bij onze beslissing meegespeeld", aldus Bolijn. Hij zegt er niet tegen op te zien om straks het gemeentehuis gedag te zeg gen. Veel hobby's heeft hij niet, maar hij is wel een verwoed tuinierder én in zijn volkstuintje hoopt hij dan ook heel wat uurtjes te gaan door bren gen. Verder is hij ook vast van plan zijn taak in de huishouding te blijven waarnemen. Voor de heer en me vrouw Bolijn echter hun werk met in gang van 1 oktober geheel overdra gen aan hun opvolgers het echtpaar A. L. Ista en J. Ista-Boot uit Ooster- land, moet er nog afscheid worden ge nomen. „Vorige week vrijdag het laatste huwelijk, ik heb er ongeveer vijfhonderdveertig meegemaakt en volgende week woensdag de laatste raadsvergadering", aldus Bolijn. Die raadsvergadering werd 'speciaal naar de woensdagavond verzet, want de dag daarop - donderdag 27 september wordt er 's middags vanaf half drie in de zaal van „Ons Dorpshuis" in Nieu- werkerk in besloten kring afscheid genomen van Cees en Janny Bolijn, het bode-echtpaar. BRUINISSE - De Stichting Peu terspeelzaal „De Krukels" houdt op woensdag 26 september haar tweede kledingbeurs van dit jaar. Dit zal ge beuren in de peuterspeelzaal aan de Dr. de Kockstraat tussen halt twee en vier uur. Gezien het sukses van de voorgaan de beurzen zal er aan de opzet niets vernaderd worden. Dat betekent dat iedereen weer kan meedelen in de winst. Aan kleding die niet zomaar wil worden weggegeven kan thuis een prijskaartje worden gehangen. Bij verkoop van het artikel wordt het ontvangen bedrag gedeeld. Naast deze betere kleding staat er ook weereen verzamelbak waarin de spullen komen die aan de Peu terspeelzaal zijn geschonken. Deze kleding worden legen vastgestelde prijzen verkocht. Behalve de ver koop van kleding, staal de beurs ook open voor boeken, speelgoed enzo voorts. Dit kan geschonken worden maar ook van de bovengenoemde re geling kan gebruik worden gemaakt. Inleveren Geprijsde kleding kan uitsluitend worden ingeleverd op dinsdagmid dag 25 september tussen half twee en half vier in de péuterspeelzaal. Ande re spullen kunnen ook voor school- NIEUWS UIT DE REGIO. JE LEEST T IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE tijd aan de leidsters worden afgege ven. Het geld dat met de beurs wordt verdiend komt opnieuw volledig ten goede aan de peuterspeelzaal, die hel geld hard nodig heeft. Overgebleven kleding gaat naar het Leger des Heils. Tijdens de beurs kan er koffie worden gedronken, is er een grabbel ton en een verloting met leuke prijs jes. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. Advertentie Dit is een publikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven Voor de laatste maal liggen de Macoma (r) en de Ostrea laatste pijler op de Oosterscheldebodem neergezet. elkaar gekoppeld. Tijdens een stevige wind werd de dedam. Iedere keer als er een onder deel wordt afgesloten is dat een goed teken. Hoe meer mensen er klaar zijn, hoe verder het projekt komt. Maar ik mag niet nalaten op te mer ken dat ik grote bewondering heb voor de bemanning. Om die laatste pijlers te plaatsen, dat vergt heel wat van het doorzettingsvermogen", al dus Burg. Dit plaatsen van de laatste pijler vond drie maanden eerder plaats dan aanvankelijk was gepland. De eerste pijler werd vorig jaar op de bodem van de Oosterschelde neergezet. Daarbij was minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wel aan wezig. Zij kon er woensdag niet bij zijn maar de minister heeft wel di- rekt na de plaatsing van de laatste pijler de kapitein van de Ostrea tele fonisch gelukgewenst. BURGHSLU1S - „Hij staalOm even na half vier woensdag middag loeide aan boord van hel hefschip de Ostrea de sirene. Een gigantisch onderdeel van de bouw van de Oosterschelde damt, het pijlerplaatsenwas achter de rug. Op woensdag 10 augustus verleden jaar werd de eerste reusachtige „voet" van de dam neergezetruim dertien maanden later volgde nummer 65 en tevens de laatste. Toch een historisch momentondanks het ontbreken van elke hoogwaardigheidsbekleder. Mevrouw Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaathad dinsdagochtend af gebeld wegens drukke werkzaamheden. Een bemanningslid van de Ostrea plantte luttele minuten na het loeien van de sire ne de nationale driekleur op het hoogste deel van pijler Room pot 22. Op de brug van het hefschip heerste een uitgelaten stemming. En met recht. De ploeg had het dan toch maar gedaan. Met een uiterst nauwkeurige percisie werden de pijlers stuk voor stuk geplaatst op de ondergrond van funderingsmatten. Wie heeft dat ooit eerder gedaan? En vooral, wie zal dat ooit nog nadoen? Kapitein Koos van Leeuwen: „Zeer tevreden. Dit is toch geweldig. Ik werk hier aan het pro jekt van mijn leven. Vandaag was de sfeer aan boord heel ontspannen. We hebben rustig naar het einde toege werkt". Hij is eerlijk genoeg om toe te geven dat hij toch blij is dat het karwei is geklaard. „Ja, zeker, de laatste paar weken is het tempo enorm hoog gegaan. We hadden wel vier ploegen, maar er was één ka pitein". Wind Ook ir. J. A. Burg, hoofd projektlei- der pijlerplaatsen bevond zich aan boord van de Ostrea.. Afgezien van wat kleine strubbelingen, vertelde hij dat het neerzetten van de laatste pijler probleemloos verliep. Terug blikkend merkte hij op dat het hele- projekt pijlerplaatsen zonder noe menswaardige tegenvallers is afge werkt, al dreigde gistermiddag de wind op het allerlaatste moment nog roet in het eten te gooien. Volgens ka pitein Van Leeuwen greep het perso neel vakkundig in, zodat de Roompot 22 toch precies op zijn plaats terecht kwam. Burg: „Aan boord zit een goed ge motiveerde ploeg onder aanvoering van een uitstekende kapitein. En dat is allebei zo ontzettend belangrijk". Ook hij is blij dat het achter de rug is. „Ja, dat klinkt misschien wat naar voor de bemanning, maar zo be doel ik het niet. Je moet het zien in het licht van het projekt Oosterschel- De kapitein weet met blijdschap te vertellen dat 40% van de bemanning van de Ostrea (in totaal zeventig men sen) inmiddels al ander werk heeft gevonden. „Dat is veel hoger dan in eerste instantie werd ingeschat. Zelf ga ik weer terug naar de Nedlloyd". Jos Geluk, voorlichter Rijkswa terstaat laat weten dat binnen drie weken tweehonderd man moet af vloeien. Het betreft werknemers van Dosbouw en de duikbedrijven. De Portunus, het onderwatervoertuig, is klaar, net als het werk voor de kor- rektiematten. Dit schip, de Donax, vertrekt naar Rotterdam, waar het in de RDM-dok komt te liggen samen met de Mytilus en de Cardium. Half oktober vertrekt ook de Ostrea naar Rotterdam. Vannacht heeft het hef schip nog de „uip" de universele in zetbare pijler, opgepakt en in De vlag wordt op de pijler .geplant". Het karwei is geklaard. bouwdok 1 neergezet. Deze pijler diende als reserve en zal in het bouw dok als een monument voor de Oosterscheldedam gaan fungeren. De komende anderhalve week wordt de Ostrea nog ingeschakeld bij het ma ken van een inspektieplaats voor de orpelbalken. De Macoma, het op schoon- en afmeerponton blijft voor lopig nog in aktie. Het schip gaat de Thklift 4 assisteren bij het plaatsen van de dorpelbalken, waardoor het .schip weer zijn funktie als afmeer ponton krijgt. Het zuigen behoort nu definitief tot het verleden. Voor de bemanning betekent een en ander dat tientallen personeelsleden moeten verdwijnen, een deel aan kan blijven en een deel een funktie elders op het werk krijgt. Ook de simulator, ge bruikt voor de Ostrea, wordt aange past voor de Ihklift 4. In de grote binnenbak van de Ostrea lijkt de pijler vanaf ongeveer veertig meter hoogte maar heel smalletjes. De Oosterschelde-stormvloedke- ring gaat 5,1 miljard gulden kosten. De totale Oosterschelde-werken ver gen een bedrag van 7,6 miljard. De stormvloedkering moet voor het stormseizoen van 1986 in bedrijf zijn. Op dit moment is men bezig met het plaatsen van de stalen schuiven die later bij de storm de Oosterschelde van de zee moeten afsluiten. Er zijn er nu zes geplaatst en het worden er in totaal 62.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3