Regeling overblijfmogelijkheden funktioneert al op twee scholen weekend diensten aierenants Aansluiting buitengebied Duiveland op riolering Gemeenschappelijke Medezeggenschapsraad Nieuwe reisgids nog onzeker voor Zeeuwse WV 1 uur bowlen 3 gangen menu Restaurant Le Rabot Omzet horeca stijgt Benzine en diesel weer duurder Schokeffekt voor verbetering kwaliteit Westerschelde- water Verkeersdode in Draaibrug NIEUW „DRIJVEND HOTEL" VOOR „MIJ. ZEELAND" L i. f. ZIERIKZEE - „Het zou aardig staan als we voor de openbare scholen tot een uniforme regeling konden ko men voor het overblijfen tussen de middag", zei me vrouw J. van Anraad-Goossens, voorzitter van de Gemeenschappelijke Medezeggenschapsraad (GMR) dinsdagavond tijdens een openbare vergadering in het Zierikzeese stadhuis. Deze GMR wordt gevormd door af gevaardigden van zowel de personeels- als oudergeleding van de medezeggenschapsraad (MR) op de openbare scholen in de gemeente. De overblijfmogelijkheden op de scholen was één van de punten, die tijdens deze openbare vergadering van de GMR aan de orde kwamen. Uit de toelichting van de betrokke nen bleek, dat op de Theo Thijssen- school en op „Binnen de Veste" reeds met een dergelijke regeling wordt ge werkt en dat op ,,'t Kofschip/„'t Mie- renest" nog driftig wordt gesleuteld aan een goed funktionerende re geling. Het bieden van overblijfmogelijk heden zal de scholen met ingang van 1 augustus 1985 verplicht worden gesteld. Alle daaruit voortvloeiende extra kosten zullen ten laste moeten komen van de ouders, wiens kinde ren overblijven. In dit verband zou gedacht kunnen worden aan bijdrage ten behoeve van de aanschaf van ex tra spelmateriaal en dergelijke. Wijziging schooltijden Hoofdonderwijzer van de Theo Thijssenschool de heer J. I. Goedhart liet weten, dat op zijn school inmid dels ongeveer 25 kinderen gebruik maken van de overblijfmogelijkheid. Twee leerkrachten zijn bij toerbeurt ingeschakeld om met de kinderen te eten en wat spelletjes met hen toe doen. Besloten werd voorlopig geen ouders in te schakelen bij het over blijven tussen de middag, omdat juist de ouders, wiens kinderen over blijven wellicht geen mogelijkheid hebben daar hun medewerking aan te geven. In verband met het overblij ven tussen de middag en met de extra belasting voor de leerkrachten, die daaruit voortvloeit werd op de Theo Thijssenschool besloten de schooltij den wat aan te passen, zodat onder meer de middagpauze van anderhalf uur werd teruggebracht tot een uur. Voor de overige leerlingen, die niet overblijven, levert dat volgens de hoofdonderwijzer geen problemen op, zo is uit de praktijk inmiddels ge bleken. De heer Jï vaii Driel, onderwijzer op .Binnen de Veste" liet weten, dat er op zijn school een wisselende be langstelling bestaat voor het over blijven: soms één kind, soms een stuk of tien. Eén der leerkrachten houdt bij toerbeurt toezicht. Na de maaltijd kunnen de kinderen buiten spelen of worden in het lokaal wat spelletjes gedaan. Ook op „Bin nen de Veste" werden geen ouders in- Het schip, volgens SMZ-direkteur W. F. Hendrikse, „het grootste drij vende hotel op de Noordzee", gaat on geveer 175 miljoen gulden kosten. Met de bouwwerkzaamheden zijn voor de Krimpense scheepswerf 1,2 miljoen manuren gemoeid. Direkteur J. Gijbeis van Van der Giesen-De Noord verwacht dat het schip, de zogenaamde „jumbo-ferry" in april 1986 - voor het vakantiesei zoen - gereed zal zijn. Het zal dan de veerboten „Prinses Beatrix" en de „Zeeland", waar de SMZ mee op En geland vaart, gaan vervangen. Zonnige toekomst De SMZ-direkteur voorspelde woensdagmorgen een zonnige toe komst voor de SMZ, omdat de ver- voersaantallen - zowel van passagiers als van ro-ro-eenheden - van Neder land naar Engeland over water blij ven groeien. „In verhouding groeien wij meer dan de totale markt op de route van Nederland naar Engeland", aldus Hendrikse. Het nieuwe schip van de SMZ wordt 161 meter lang, 27,6 meter breed en krijgt een diepgang van 6,2 ALMELO - Het merendeel van de provinciale en streek VVV's in Ne derland brengt voor het vakantiesei zoen 1985 samen een serie gidsen uit met reisarrangementen. T)it is woensdag bekendgemaakt bij de opening van het nieuwe kan toor van de VVV voor Overijssel in Almelo. Er komen gidsen voor de diie noordelijke provincies, Overijs sel, de Veluwe, de Achterhoek, het rijk van Nijmegen, het midden van Bfabant, de rest van deze provincie, Limburg, Flevoland en Tbxel. Of Zeeland meedoet aan het pro- jekt hangt af van dc financiële moge lijkheden van dc provinciale VVV. geschakeld voor de overblijfregeling. De schooltijden werd voorshands niet gewijzigd. Op de openbare scholen in Poort ambacht wordt, zoals gezegd, nog ge werkt aan een overblijfregeling. Een behoeftepeiling heeft in deze wijk nog niet plaatsgevonden. Zware belasting- GMR-lid de heer W. C. M. Jumelet vond de extra belasting, die voor de leerkrachten voorvloeit uit de over blijfregeling toch wel erg zwaar. Hij deed de suggestie zo mogelijke werk loze leerkrachten ervoor in te schake len. „Ik kan met iets leukers: voorstellen met je akte in je zak", was: daarop de reaktie van de voorzitten Besloten werd het punt overblijfsre- geling tijdens de volgende vergade ring nogmaals te bespreken en. eventueel de mogelijkheden van een. uniforme regeling nader te bezien. De GMR kwam verder tot vaststel ling van het huishoudelijk regle ment, waarbij tevens werd besloten daar nog een artikel aan toe te voe gen betreffende de mogelijkheid een vervanger af te vaardigen indien een GMR-lid verhinderd is de vergade ring bij te wonen. Min of meer analoog aan de vroege re schoolraad werd besloten deskun digen uit andere geledingen in het onderwijs te verzoeken zitting te ne men in de GMR. Het gaat in dit geval dan niet om stemgerechtigde afge vaardigden, maar om adviseurs. Besloten werd de direkties van R.S.G., L.T.S. en van de Huishoud school het verzoek voor te leggen en hen te verzoeken uit hun midden een vertegenwoordiger af te vaardigen. Het leek de GMR niet juist van alle drie de scholen voor voortgezet on derwijs een vertegenwoordiger uit te nodigen, omdat de verhouding bin nen de GMR dan wellicht wat scheef getrokken zou kunnen worden. Eén afgevaardigde van het voortgezet on derwijs leek .de GMR voldoende, daarbij de mogelijkheid openlatend als de noodzaak of de wens 2ich voor doet incidenteel meerdere vertegen woordigers uit te nodigen. Verdere adviseurs Verder werd besloten ook adviseurs vanuit het buitengewoon onderwijs, vanuit het bestuur van de Nutskleu- meter. Er komt plaats voor ongeveer 2.100 passagiers. Verdeeld over 557 hutten komen 1.332 bedden. Tijdens de reis kunnen de reizigers onder meer terecht bij een bank, casino's en diverse konferentieruimten varië rend van 10 tot 200 personen. De gara ge en autodekken krijgen een kapaciteit van 220 personenauto's en 80 vrachteenheden of een totaal van 500 personenauto's. Voor het interieur van alle publieke ruimten op het schip, zowel in de eerste als tweede klasse, wordt sa mengewerkt met de Noorse architekt Gabriel Finne, die al voor vele andere jumbo-schepen de interieuren heeft ontworpen. terschool en van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.) uit te nodigen in de GMR zitting te nemen. Verder werd het belang onderstreept een gemeentelijk adviseur (een amb tenaar, die goed op de hoogte is met alle voorschriften en regelingen op onderwijsgebied) in het midden te hebben. Een verzoek daartoe zal wor den gericht tot het kollege van b. en w. De wethouder van onderwijs zal automatisch voor iedere vergadering van de GMR een uitnodiging krijgen deze bij te wonen. Verder heeft de GMR behoefte aan een notulist en ook die wens zal aan het kollege van b. en w. worden doorgespeeld. De vergadering boog zich verder over de vraag hoe de scholen het beste de openbaarheid van de verga dering van hun medezeggenschaps raad bekend kunnen maken. Opmerkelijke ideëen rolden niet uit de bus. Men was van mening te kunnen volstaan met aankondigin gen op het mededelingenbord of met een stencil met die aankondiging en nadien met het verslag van de verga dering. Verder wordt in dit verband gebruik gemaakt van de schoolkrant en heeft met name kleuterschool ,,'t Mierenest" de beschikking over een zogenaamd „schoolthuisboek", dat de kommunikatie aanzienlijk be vordert. Opvloeiingsregeling Onderwijs-ambtenaar de heer C. de Back gaf verder desgevraagd een toe lichting op de Opvloeiingsregeling voor leerkrachten. Hieruit bleek, dat een zekere vrijheid bestaat voor het al dan niet aksepteren van een baan, als de gemeente meerdere wachtgel ders op de lijst heeft staan. Deze vrij heid is wel met ultimatum beperkt. Als een bepaalde baan door meerdere wachtgelders zou worden geweigerd, is de wachtgelder met de minste dienstjaren verplicht de baan te aan vaarden. De heer Back wees verder op 'afvloeiingsregeling, die in ver band met de integratie kleuter/basis onderwijs geheel op de helling zal moeten. De opvloeiingsregeling zal daar uiteraard op afgestemd dienen te worden. Tijdens de rondvraag maakte de heer C. Vaarzon Morel melding van de premature plannen van de V.O.O. te komen tot een open dag voor het openbaar onderwijs. Het leek hem verstandig, dat de betrokken drie openbare scholen daar onderling kontakt over zullen houden. De plannen voor het organiseren van zp'n open dag zijn nog niet besproken binnen dè M.R. op de di verse scholen. WeLzijruze reeds bin nen het onderwijsteam ter sprake gekomen. Van deze zijde werd ge waarschuwd voor het gevaar, dat zo'n open dag met „showlesjes" onderlin ge konkurrentie tot gevolg zou kun nen hebben. In dat geval zou zo'n open dag volgens de GMR geheel aan zijn doel (promoten van het openbaar onderwijs) voorbij schieten. WASSENAAR - Staatssekretaris Brokx (volkshuisvesting) vindt dat de huurverhoging van vier procent die hij volgend jaar op 1 juli wil in voeren „vrij hoog" is. Hij heeft dat woensdag gezegd op een bijeenkomst van de raad voor onroerende zaken. Hij zei ook dat de jaarlijkse huurver hoging vrij hoog zal blijven. SINT OEDENRODE - Voor zijn ver diensten voor de klompenmakerij krijgt de kommissaris der koningin in Noord-Brabant, mr. A. A. M. van Agt 5 oktober in Sint Oedenrode de gouden klomp. Dat gebeurt bij de opening van de 57ste nationale klom- penbeurs die er tot en met 7 oktober in een tent op de markt wordt ge houden. RIJSSEN - De koopkracht van de „meerjarige echte minima" gaat in 1985 een toot drie procent achteruit. Hoe langer iemand van een mini mumuitkering leeft, des te groter zal zijn koopkrachtdaling zijn. Premier Lubbers heeft dit woensdagavond in Rijssen verklaard tijdens een bijeen komst van de Christelijke Fedratie van Overheidspersoneel. Advertentie Totaal per persoon f 27,50 Deze week: Pot au feu Cordon Bleu Cassata-ijs Tel. 01116-1939 - Renesse DEN HAAG - De horeca heeft in de eerste viermaanden van 1984 6 pro cent meer omzet behaald dan in de overeenkomstige periode van 1983. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In de eerste vier maanden van 1984 vertonen de hotels een omzetstijging van 3 procent ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1983. Voor de restaurants is de stijging 6 procent en voor de café's 7 procent. De rekreatieve verblijfssektor heeft in deze periode de omzet met 6 pro cent zien toenemen. In 1983 is de om zet in de horecasektor met 2 procent toegenomen ten opzichte van de jaar omzet 1982. De hotels zijn in 1983 ge- konfronteerd met een omzetdaling -1 procent), de restaurants en de ca fé's hebben de omzet zien toenemen met respektievelijk 1 procent en 3 procent. In deze statistiek zitten hotels, restaurants, café's, pensions, be drijfskantines, campings en bunga lowverhuurbedrijven. ROTTERDAM - De Prijzen van benzine en dieselolie zullen vandaag (donderdag) opnieuw worden ver hoogd als gevolg van de hoge dollar koers en de ontwikkelingen op de internationale produktenmarkt. De vorige prijsverhoging was van vorige week woensdag. Aan de zelftankpomp zal vanaf donderdag gemiddeld per liter 188,20 cent (was 185,80) voor superbenzine, 183,80 cent voor „normaal" (was 181,80) en 125,80 cent voor diesel (was 121,80) worden gerekend. ANTWERPEN - De gezamenlijke milieu-organisaties in België en Ne derland verenigd in de Scheldewerk- groep gaan samen akties ondernemen om het sterk vervuilde water van de Westerschelde schoner te krijgen. De Westerschelde is met de Dollard een van de twee in West- Europa overgebleven zeearmen waarin zoet en zout water elkaar ont moeten waardoor zij grote milieu- historische waarde hebben. In de pas opgerichte Scheldewerk- groep hebben zich de Zeeuwse Mi lieufederatie, de Belgische bond voor Beter Leefmilieu en de Groep Bene- gora verenigd. Samen willen ze de publieke opinie en de overheid mobi- leren. Dat zou onder meer moeten ge beuren door de presentatie van de metingen die in opdracht van het Wa tertribunaal en het Instituut voor Hydro-Biologisch Onderzoek in Yer- seke zijn gedaan in het hele Schelde- gebied. Uit deze metingen blijkt, dat de Westerschelde sterk vervuild is met giftige chemicaliën. Tijdens een symposium dat op 6 ok tober aanstaande in Hulst wordt ge houden zullen de resultaten van deze metingen en waarschijnlijke daders van deze vervuiling op Nederlands en Belgisch grondgebied bekend worden gemaakt. Die uitkomsten zullen een schokeffekt teweeg brengen, zo meent Jan de Vries van de Zeeuwse Milieufederatie, lid van de Schelde- werkgroep. De Nederlandse en Belgi sche overheden zullen dan toch echt stappen moeten ondernemen tegen deze nog steeds toenemende vervui ling, zo meent de Scheldewerkgrocp. DRAAIBRUG - De 19-jarige Mari anne Bewi Shakuntala Sosrosubroto uit Aardenburg is dinsdag door een verkeersongeval in Draaibrug (gem. Aardenburg) om het leven gekomen. Zij zat in een personenauto die bestuurd werd door de 56-jarige P. S. S., eveneens uit Aardenburg. De auto is volgens de politie vermoedelijk met een te hoge snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom tot stilstand gekomen. Het slachtoffer was op slag dood. P. S. S. is met lich tere verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis in Oostburg. Zaterdag 22 en zondag 23 september Z ierikzee Doktor J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3695, neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer, en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00- 11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse weg 54, Haamstede. Ttel. (01115) 1861. Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, Tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als zondag. Buiten spreekuurtijden alleen dringende gevallen. Duiveland/Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speel man en dokter Van den Berg. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, Tel. (01115) 1359, neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen namelijk van zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster W. Verkaart, Zevengetijstraat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023, neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1228, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster W. C. Steutel, Burghseweg 41, Haamstede, tel. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede, tel. (01115) 2254 heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 5017. Hodgin-kontaktgroep, kontakt-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2131 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nzscio. 15.45 - 16.45 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere zaterdag Zierikzee Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreeftstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Donderdag 20 september Zierikzee R.S.G. Start Z.V.U.-kursus kunstge schiedenis. 20.00 uur. Kerkwerve Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver gadering NCVB. 19.45 uur. Brouwershaven Vanaf de Blokkendoos. Trimmen. 9.00 uur. Vrijdag 21 september Zierikzee Peuterspeelzaal „Kwibus" (in kleu terschool ,,'t Mierenest), open huis voor alle belangstellenden. 9.00 - 11.00 uur. Huis van Nassau. Ledenvergadering Zang en Kleur. 20.00 uur. Zaterdag 22 september Brouwershaven De Blokkendoos. Kledingbeurs. 10.30 tot 13.00 uur. Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Slotkoncert harmonievereniging Nut en Uitspanning met aansluitend lam pionoptocht. Aanvang 19.30 uur. Maandag 24 september Zierikzee Pr. Julianaschoo. Schrijfavond Am nesty International. 19.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Bloemschikkursus H.v.P. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00 uur. Gemeentehuis. Vergadering kommis sie ruimtelijke ordening. 19.30 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Kleuterschool ,,'t Schuitje". Ouder avond. 19.45 uur. Dreischor Zuiddijk 11. Start Z.V.U.-kursus Frans voor beginners. 19.00 uur. Dinsdag 25 september Zierikzee Wijkgebouw, Jannewekken 10. Start Meer Bewegen voor Ouderen - le les om 15.15 uur en tweede om 16.15 uur. Huis van Nassau. Instruktievergade- ring Stichting „Hulp Noord-Ierland". 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst NBvP over wijn maken. 20.00 uur. Dreischor Zuiddijk 11. Start Z.V.U.-kursus Frans voor gevorderden. 19.15 uur. Woensdag 26 september Zierikzee Poppentheater Alteklein, Visstraat. „Rork, het wrattenzwijn". 14.30 uur. Julianaschool. Start kursus Engels voor ouderen. 15.30 uur. Vrouwenontmoetingscentrum, Visstraat. Filmavond. 20.00 uur. Haamstede Rusthuis Duinoord. Start bejaarden sociëteit. 14.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 uur. Donderdag 27 september Burgh-Haamstede Hotel Bom. Start bridgen en scabble Ned. van Huisvrouwen. 9.30 uur. Brouwershaven Vertrek vanaf de Blokkendoos. Trim men. 9.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Afscheidsreceptie echtpaar Bolijn (bodeconciërge ge meentehuis Duiveland). 14.30 uur. Vrijdag 28 september Zierikzee Trouwzaal stadhuis. Afscheidsrecep tie W. Boot (gemeentewerken). 16.00 uur. Eikerzee Elkerzeesewcg 46. Barbecueavond met strandwandeling van de C.P.J.uur. 20.00 Maandag 1 oktober Serooskerke Dorpshuis. Bloemschikkursus H.v.P. 19.30 uur. Woensdag 3 oktober Nieuwerkerk „De Dobbelsteen". Jaarvergadering Oranjevereniging. 20.00 uur. Donderdag 4 oktober Brouwershaven Vertrek vanaf de Blokkendoos. Trim men. 9.00 uur. Zaterdag 6 oktober Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 9.00 uur. DUIVELAND - Het buitengebied van de gemeente Duiveland zal worden aangesloten op het riolerings systeem in het kader van de verfijningsregeling. Dit ge beurt onder meer uit het milieuoogpunt om te voorkomen dat het rioolwater op het oppervlaktewater wordt geloosd. Onder lmding van de heren A. Flik- weert en fa. A. M. Loos, omvat het projekt vijf onderdelen: Deltastraat (Nieuwerkerk). Middenweg (Nieu werkerk), Oude Nieuwlandseweg en Rijksweg (Nieuwerkerk), Rijksweg en Ramperstedijk (Oosterland). Hoge- en Lage Maireweg (Oosterland). De gemeente was er vroegtijdig bij met het besluit, genomen in de raad van 24 mei 1984, daar de kosten bere kend zijn op een totaal van 478.000.- dat in het kader van dc verfijningsre- geing uitgekeerd zal worden door het rijk. De na 26 juli 1984 door gemeen ten genomen besluiten komen in ver band met de rioleringstechnieken niet meer volledig in aanmerking ko men voor deze uitkering van het rijk. De werkzaamheden worden uitge voerd door Fa. Wandel uit Nieuwer kerk en het ontwerp is gemaakt door ingenieursbureau Witteveen en Bos. De uiteenzetting van de riole- ringstechnieken vindt als volgt plaats: het rioolwater wordt per pand onder „vrij verval" (stromend van hoog naar laag) naar een klein pomp- putje (het persgemaal) getranspor teerd. Door het in dit gemaal opgestelde pompje wordt het riool water geperst door een centrale persleiding die overal even diep in de grond komt te liggen en wordt aan gesloten op de in de dorpskernen ge legen riolering. Op deze centrale persleiding worden diverse persge malen aangesloten, die tezamen het af te voeren rioolwater onder druk transporteren naar elders. Opdracht voor Van der Giessen-De Noord ROTTERDAM - De scheepswerf Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan den Ilssel heeft de opdracht gekregen voor de bouw van de grootste veerboot op de routes tussen Nederland en Engeland voor de Stoomvaart Maatschappij Zeeland (SMZ). Het kontrakt hiervoor werd woensdag officiëel getekend in Hoek van Holland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2