HERINNERINGEN AAN OPERATIE MARKET Sportvereniging DFS kampt met tekort van ruim 3000,- Gister sprak zij van liefde Ten geleide... Oorzaak bij afdeling- voetbal 6 Veel ouderen onder ons, die tijdens de innundatie van tigste tijd maar dit artikel is daar ook niet voor geschre- ons voormalig eiland Schouwen-Duiveland niet geëvacu- ven. Iedereen die dit gebeuren heeft meegemaakt, dacht eerd waren, zullen zich nog wel herinneren dat op 17 en dat toen de bevrijding wel vlug zou komen. Het is anders 18 september een geallieerde luchtlandingsvloot over uitgepakt want de luchtoperatie Market zou samen met ons eiland trok. Vandaag is dat alweer 40 jaar geleden, de landoperatie Garden de doorstoot van de geallieerden moeten geven. Wie hierin geinteresseerd is, raadpleegt Ik vond het stijlvol om hierbij nog eens stil te staan en de krijgsgeschiedenis. Wij bepalen ons wat zich hier in aan die tijd terug te denken. Het was toen niet de pret- die dagen in deze regio afspeelde. ZIERIKZEE - Enige tijd gele den opperde de heer C. Leeuw uit Zierikzee bij de redaktie van de Nieuwsbode het idee om half sep tember in de Zierikzeesche Nieuwsbode aandacht te besteden aan het feit dat veertig jaar gele den de operatie Market werd ge houden. Deze operatie zou de geschiedenis ingaan als „De Slag om Arnhem". Ook Schouwen- Duiveland heeft destijds de gevol gen van deze militaire operatie ondervonden. De heer Leeuw heeft de ontwikkelingen dienaan gaande op Schouwen-Duiveland van nabij meegemaakt en daaro ver het bijgaande verhaal ge schreven. De redaktie Op die bewuste zondagmiddag, 17 september 1944 dus, omstreeks het middaguur kwam deze Armada bij ons in Zierikzee in zicht. Een stroom van transportvliegtuigen, met daar achter zweefvliegtuigen (gliders), vlogen over en langs onze stad, rich ting Noord-Brabant. Om een geallieerde luchtlanding te voorkomen was een rleel van ons ei land gelnnundeerd zodat grote hoe veelheden zeewater het land met zijn vruchtbare grond overspoelde en de geëvacueerde boerenbevolking hun werk elders moesten vinden. Daar waar deze innundatie's niet afdoende bleken, waren zogenaamde Rommel asperges, (houten palen, zo genoemd naar de Duitse generaal) ingegraven, die met stalen draden aan elkaar wa ren verbonden - zie foto's. Die zondag landde op Dreischor, op een droog stuk land zo'n toestel dat besturingsmoelijkheden had; daarin bevond zich 30 manschappen bene vens hun fourage en oorlogsuitrus ting. De bemanning van dit toestel had weinig keus toen ze op de grond neerkwamen. Rondom omgeven door water in de aangrenzende polders. Het toestel was ook niet onopge merkt gebleven door de bezetters die hen al gauw met een overmacht om singelden, zodat het geen zin had voor de paratroopers om met hen een vuurgevecht aan te gaan. Zodoende werden allen krijgsgevangenen ge maakt en naar Zierikzee (te voet) overgebracht. Zo zag ik enige dagen later Duitsers in een USA-jeep rijden. De bemanning van het Horsa toestel dat op 18 september wegens hetzelfde euvel en een vijandelijke beschieting in Duiveland een nood landing moest maken bracht het er beter af. Ze zagen kans om snel de rubberboot reisvaardig te maken, deze te beladen met uitrusting en mondvoorraden toen door het innun- datiegebied weg te peddelen richting Nieuwerkerk, nadat ze de glider in brand hadden gestoken. Intussen waren ze in kontakt geko men met achtergebleven regiobewo ners, die hen kort nadien niet alleen van eten voorzagen maar, toen de nood te hoog werd, liefderijk op hun boerderij lieten onderduiken. Aangekomen in het dorp Nieuwer kerk verlieten de glider-piloot Ber nard Black en zijn co-piloot Philip Hudson het bootje. Ze hoefden daar niet naar een woning te zoeken; het dorp was onbewoond en dus namen zij hun intrek in een huis dat hun ge schikt leek, gelegen aan de Molen weg. De anderen zetten hun reis door het innundatie-gebied voort, in de richting van Sirjansland, zonder be trapt te worden. Ontdekt Het betreden van het innundatiege- bied was alleen met een speciale ver gunning toegestaan aan dienaren van het waterschap, de overheidsbedrij ven en natuurlijk aan de marechaus see. Eén hunner ontdekte hen op zekere dag. Het verzet was weldra op de hoogte van hun situatie en wachtte de kans af om beiden naar een veiliger oord te brengen. Deze zou niet lang op zich laten wachten, het werd verboden in de komende winter het innundatiege- bied te betreden. Wie dit toch deed zou als parachutist worden be schouwd. Op 3 december moesten al le daar nog aanwezige inwoners evacueren. Na veel omzwervingen ge lukte het om beide mannen, een Ne derlandse commando en een Armeens onderofficier, te laten on derduiken. Hun vrijheid zou duur gekocht worden, dat zou gauw genoeg blij den, want het was de bezetters niet Bij de foto's: Linksboven een originele foto, waarop de overvliegende vlieg tuigen boven Zierikzee te zien zijn. De molen is Molen De Hoop in de Lange Nobelstraat in Zie rikzee. De andere drie foto's zijn door de heer Leeuw zelf gemaakt in de omgeving van Dreischor. Duide lijk zijn de zogenaamde Rommel- asperges te zien, die onderling door staaldraden waren verbon den en moesten verhinderen dat vliegtuigen konden landen. ontgaan wat zich hier ondergronds afspeelde; de toestand was gespan nen en stond op „scherp". 17 december: Alle mannelijke inwo ners van deze ^tad moesten zich op last van de Weermacht melden op de gemeente-sekretarie. Het werd ons aangezegd, die zondag, door de stads omroeper, daar de waarnemend bur gemeester voorgaf niet te beschikken over onze juiste namen en gegevens. Omdat de bedrijfstelefoon van de PZEM vanuit onze stad geheim kon- takt met de geallieerden onderhield, werd besloten een aantal verzetsmen sen van hier naar bevrijd gebied te brengen, in dit geval Noord-Beve land. Met deze reis zouden ook ge noemde militairen meegaan. Mislukt We weten de uitslag. De onderne ming mislukte en 10 van onze onder grondse strijders verloren hun leven. Op 10 december werden zij in de Slot- laan te Renesse opgehangen. Van de overige 7 konden er enkelen het vege lijf redden, waaronder de militairen die zich enige dagen in het innunda tie gebied schuil konden houden. Een dringende maar nog dreigen der oproep werd door de militaire ei- landkommandant door middel van aanplakbiljetten tot de bevolking ge daan om deze mensen te helpen opsporen. Wanneer zij zich niet vóór 12 december bij hen meldden, zouden strenge maatregelen tegen de burger bevolking worden getroffen. Om dit verhaal kort te maken, genoemde mi litairen kwamen te voorschijn en melden zich bij de bezetters die hen in krijgsgevangenschap voerden. Bei den keerden in mei 1945 weer in goe de welstand in Engeland terug. Velen van hen, die in de omtrek van Arn hem landden en daar hevige gevech ten met de vijand leverden, sneuvelden op het oorlogsveld dat in onse krijgsgeschiedenis zal blijven voortbestaan onder de naam De Slag om Arnhem. Terug We slaan nu een stukje geschiede nis over en schrijven 31 mei 1980: On ze Engelse vriend Bernard Black en de Hollandse kommando kwamen op deze datum na 36 jaar terug op onze bodem, ook nu weer te midden van vrienden en weldoeners, waar ze op het stadhuis officieel werden ontvan gen. Onze voormalige gliderpiloot kwam overigens op zeer originele wijze terug in onze stad terug. Hij landde in een geleend zweefvliegtuig van een bevriende zweefklub en kwam ook nu weer in het Duiveland- se aan de grond, gelukkig onder bete re omstandigheden dan op 18 september 1944. C. LEEUW BURGH-HAAMSTEDE - De sportvereniging DFS kampt over het afgelopen boekjaar met een tekort van 3.481,31. Dit maakte de voorzitter, de heer M. I. Bakker, bekend op de in het afgelopen weekend gehouden leden vergadering in de kantine op het sportpark Van Zuijen. Het tekort wordt volgens de voorzitter veroorzaakt door de afdeling voetbal. De afdelingen volleybal en badmin ton werken nog met een klein batig saldo. In de begro ting voor het boekjaar 1984/1985 wordt zelfs een tekort geraamd van 4.522,38 op de totale post van inkomsten en uitgaven 67.671,38. De pennigmeester, de heer J. M. van de Klooster, maakte de aanwezige le den duidelijk dat het nadelig saldo over het afgelopen jaar nog door de reserves kan worden gedekt, maar dat dit niet lang meer is vol te hou den. Om de financiën weer gezond te maken zou voor de afdeling voetbal een kontributie verhoging van 30,- moeten plaatsvindenm wat gezien het huidge peil van de kontributie zeer bezwaarlijk wordt geacht. De voorzitter wilde niet ingaan op een suggestie vanuit de vergadering om door middel van het organiseren van bingo en mosselavonden aan in komsten te komen, daar men dan moeilijkheden krijgt met de plaatse lijke horeca. Dat wil hij liever voorkomen. Sponsors Hoewel men in eerste instantie hier nu niet bepaald enthousiast over was zag hij meer in het aantrekken van sponsors door middel van het voeren van shirt reklame. Daarnaast heeft hij zijn hoop gevestigd op een herzie ning van de gemeentelijke subsidie, waarover een kommissie zich heeft gebogen. Duidelijk werd het in ieder geval wel, dat men niet door kan gaan met het werken met een jaarlijks te kort. Binnen afzienbare tijd zijn de reserves uitgeput en komt men in de kortste tijd in ernstige financiële moeilijkheden. Kerngezond Afgezien van de financiële probic men is de vereniging kerngezond, verklaarde de voorzitter in zijn ope ningswoord. Nog steeds is er een toe loop van jeugdige leden bij de verschillende afdelingen. Een bijzon der woord van dank richtte hij tot de vrijwilligers, die geheel belangeloos zorg dragen voor de begeleiding van de jeugd, het organiseren van toer nooien (campingvoetbaltoernooi), het kantine-personeel en de mensen die de gebouwen schoon houden. Om de vereniging nog op een hoger peil te brengen zou de voorzitter wel graag zien, dat zich nog een aantal oud-voetballers zou aanmelden om de voetbaljeugd te begeleiden. Jam mer vond hij het, dat het eerste elftal er in het afgelopen seizoen niet in was geslaagd naar de KNVB te pro moveren. Hij meent dat dit team daar momenteel thuis hoort. Bij het afsluiten van het boekjaar, 1 juli 1984 bedroeg het aantal leden 414. Het financieel jaarverslag met een post aan uitgaven van 66.135,42 en het reeds vernoemde tekort werd door de vergadering vastgesteld, eve nals de begroting over het boekjaar 1984/1985. Het bestuursvoorstel om over te gaan tot een kontributie ver hoging van 3.75% werd door de verga dering goedgekeurd. Tbt leden van de financiële kommissie werden be noemd de heer L. Verhage en me vrouw L. Sies. De periodiek aftredende bestuursleden de heren J. M. van de Klooster, J. A. Dalebout en L. van Nieuwenhuize werden her benoemd. HILVERSUM - Theo Reitsma gaat - waarschijnlijk per 1 januari - weg bij Studio Sport. De 42-jarige Reitsma, die bijna 15 jaar voor het NOS- programma werkte, heeft elders een betere baan gevonden. Waar wilde hij desgevraagd nog niet meedelen. Reitsma's vertrekt bij Studio Sport heeft ook te maken met de wat ver troebelde werksfeer aldaar, die ook al heeft geleid tof het heengaan van Mart Smeets (naai de AVRO). 81 Kitty wierp een snelle blik op Li- am. Ze kon haar stem wel beheersen maar niet haar blos. Het bloed schoot naar haar wangen. „Goeie hemel, we meenden het niet echt. Liam zei alleen maar dat het tijd werd dat ik ook eens een pretje had. Dit jaar, het volgend jaar, het kan me niet schelen." „Liam heeft groot gelijk," zei tante Tilly onverwachts. „Het wordt tijd dat Kitty uit die belachelijke schulp kruipt. Dat heb ik al vaak genoeg te gen haar gezegd. Geen belangstelling voor kleren, geen belangstelling voor mannen. Hemel, dat meisje is niet normaal. Zal ik je eens wat vertellen, we gaan een dansavond organiseren. Ze kan naar Dublin gaan om een nieuwe jurk te kopen. Misschien wil mevrouw Lamb zo vriendelijk zijn om met haar mee te gaan om haar van advies te dienen. Aan haar smaak mankeert niets." Was iedereen dan gek geworden? Ze zouden over een vermiste vrouw en een mogelijke moord spreken, en daar zaten ze te babbelen over feest jes en kleren. Kitty voelde zich dood ongelukkig en Liam begreep er blijk baar niets van. Wat Rory dacht, was niet te raden. Hij scheen hoofdzake lijk geamuseerd te zijn door zijn on berekenbare tante. „Ze kan de robijnen van haar moe der dragen," zei tante Tilly. „Tenslotte zullen ze toch gauw ge noeg van haar zijn." „Waarachtig niet!" riep Liam uit. „Het is een erfstuk. Zouden ze niet toevallen aan Rory's vrouw?" Tante Tilly keek hem eigenaardig lang aan. „Je wilde gaan zeggen Shamus' vrouw, hè? En zij zou ze natuurlijk hebben gekregen als ze zich had ge dragen als iedere normale echtgeno te. Maar aangezien ze uit het gezicht is verdwenen, weet ik zeker dat het Cecilia's wens is dat Kitty ze krijgt. En of deze procedure juist is volgens de wet of niet, lap ik aan mijn laars. Ik zeg dat het zo behoor te gebeuren en ik hoop dat geen van jullie beide jongens zich ertegen zult verzetten." De hevige blos was uit Kitty's wan gen weggetrokken. „Denkt u werkelijk dat moeder zou willen dat ik ze kreeg?" Ze was plotseling heel jong en mee lijwekkend. In dit gebaar zag ze het bewijs van de liefde die ze blijkbaar altijd had moeten ontberen. „Natuurlijk zou ze dat," zei tante Tilly met nadruk. „Dat is dan afgesproken," zei Ro ry. „Ik sta erachter, en daar mijn vrouw de verliezende partij zal zijn, is het een hele opoffering voor mij. Voor jou maakt het weinig uit, Liam." Liam stond met zijn rijzweepje te gen zijn been te slaan. Het was of hem iets hinderde. Cathleen zat alleen maar te beden ken dat deze familie op de rand van de armoede leefde, terwijl ze een col lectie juwelen in hun bezit hadden die een fortuin waard waren. De Fabergé-broche, en nu deze buitenge wone robijnen „Luister eens," zei tante Tilly, ter wijl ze heen en weer begon te ijsbe ren. „We moesten die somberheid eens van ons afschudden. Waarom zouden we vanavond geen feestje ge ven. Tenslotte betekenen die nare ke tellapper en zijn vrouw niets voor ons. We hoeven voor hen niet in de door DOROTHY EDEN rouw te gaan. Laten we eens wat pret maken." „Vanavond?" zei Liam. „Welja, als we een paar gasten kun nen optrommelen. Maar je kan je om tien uur 's morgens niet voor het di ner gaan kleden, en als Kitty de ro bijnen moet dragen, moet ze blote schouders hebben." „Tante Tilly „Laten we eens zien wie we zullen vragen." Deze wonderlijke oude vrouw was in haar element. Ze liep heen en weer, klapte in haar benige handen, haar ogen waren vol onder nemingslust en haar haar zat in de war. „Magdalena, en die vervelende ouwe zeur, Kolonel Green, de Hun ters, de McDirmids, wie is die jonge man die de O'Connelbezitting heeft gekocht, Rory? Misschien vindt Kit ty hem wel leuk. Misschien kunnen we ook wat dansen, hè? Paddy O'Grady zou op de viool kunnen spe len." „U bent krankzinnig geworden!" riep Liam uit. „Geen sprake van, geen sprake van. Hebben we nog nooit een bal ge geven op Loughneath Castle? Mis schien niet op zo'n korte termijn, maar dat maakt het des te leuker. Geïmproviseerde feestjes zijn altijd het leukst. Er is whisky in overvloed nietwaar? Wat willen we dan nog meer?" „Tante Tilly!" Kitty zat te tobben over een bijkomstigheid. „Hoe kan ik nu de robijnen dragen zonder een behoorlijke japon?" „Ik heb er nog een," zie Cathleen. „Een groenzijden. Die zou je wel stan. Er moet misschien iets aan ver anderd worden. Je bent zo slank." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6