Aandacht voor gebeurtenissen - ook op Schouwen-Duiveland tijdens tweede wereldoorlog Snelheidsmonsters op rust Bunkerstation in Zijpe ijitgebreidt streéknieuws Raad Westerschouwen kiest opnieuw voor zoet Grevelingenmeer Achtste plaats voor brandweer Zierikzee Tentoonstelling „Verzet en Vervolging" volgende week te bezichtigen in Sint Nicolaoskerk te Brouwershaven MIDDEN MIDDENSTAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 september 1984 Nr. 23594 5 BROUWERSHAVEN - In de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven wordt op donderdagmiddag 20 septem ber een tentoonstelling geopend die de aandacht vraagt voor de gebeurtenissen - ook op Schouwen-Duiveland - tijdens de tweede wereldoorlog. In feite bestaat de ten toonstelling uit drie delen: een nationaal deel, een pro vinciaal/regionaal deel en werkstukken van schoolkinderen uit diverse delen van Zeeland. Bij de samenstelling van dit ten toonstellingsonderdeel is zoveel mo gelijk gestreefd naar een chronologische volgorde. Daarnaast is sprake van een themati sche opzet. Het merendeel van de pa nelen geeft beelden van de meer algemeen Zeeuwse aspekten (mobili satie en mei 1940, gevolgen oorlogs handelingen, bestuur, NSB-WA-Win- terhulp, Nederlandse Unie, Kontrole van de bevolking, distributie, arbeid sinzet, vorderingen, de lotgevallen van de Zeeuwse Joden, propaganda, humor, verzet, evakuatie, rondom en na de bevrijding). Zes panelen zijn gewijd aan de spe cifieke zaken van Schouwen-Duive land in de tweede wereldoorlog. Twee daarvan geven foto's van het verniel de vliegveld Haamstede, het barak kenkamp van de Organisation Tbdt aan de Kloosterweg in Haamstede, pamfletten over onvoldoende ver duistering en vordering van radio toestellen, een exemplaar van de Zierikzeesche Nieuwsbode van 15 maart 1941, een (Duits) overzicht van de bunkers-verdedigingsstelsels op Het nationale gedeelte heet „Verzet en vervolging 1933-19nu". Het wordt beschikbaar gesteld door de stichting comité nationale viering bevrijding. Dit deel geeft op boeiende, vaak aan grijpende wijze een beeld van de ver schrikkingen in de tweede wereldoorlog, onder andere in de koncent rat iekampen. Ook aan aller lei andere aspekten wordt, naast beelden die de opkomst van het nationaal-socialisme demonstreren, op enkele tientallen panelen aan dacht besteed: de Jodenvervolging, het verzet, de illegale pers, vervalsin gen, de honger, de gebeurtenissen in Indië, de bevrijding. Het Zeeuwse deel Het Zeeuwse gedeelte van de ten toonstelling omvat 24 panelen met een groot aantal vaak onder moeilij ke en gevaarlijke omstandigheden genomen foto's, alsmede ongeveer honderd originele dokumenten (pro- klamaties, bekendmakingen van de bezetter en dergelijk), geschriften, formulieren, kranten uit de oor logstijd, enzovoort. het eiland uit oktober 1943, een staat je met de namen en nummers van de verschillende Wehrmachtonderdelen op Schouwen-Duiveland uit dezelfde periode, een foto van bevelvoerende Duitse officieren van mei 1942, een foto van het huis Havenplein 3 in Zie- rikzee waar bijna de gehele oorlog de bedrijfstelefoon van de PZEM - onbe kend bij de Duitsers - heeft gefunkti- oneerd, en tenslotte de omslag van het in augustus 1940 verschenen boekje van de Zierikzeese arts C.J.M. Boogerd, statenlid voor de Vrijheids bond, getiteld „Van partijman tot nationaal-socialist". Situatie 1944-1945 Een volgend aan Schouwen-Duive land gewijd paneel draagt de titel „Inundatie - evakuatie". Men kan hier kennis nemen van een unieke originele met de hand gekleurde kaart van het eiland die een over zicht geeft van de omvang van de in undaties in 1944-1945. De kaart is afkomstig uit het archief van provin ciale waterstaat en niet eerder in het openbaar getoond. Diverse foto's van de inundatie en de evakuatie zijn eveneens aange bracht, alsmede een gedicht uit het bundeltje „Het water tot aan de lip pen" van Jozina Folmer. Een ander paneel heeft de titel „Eén eiland ver geten?" gekregen. Begin november 1944 was Zeeland op Schouwen-Dui veland na bevrijd. De toegang naar Antwerpen kon door de geallieerden vrij worden gemaakt. Verovering van Schouwen-Duiveland werd niet on middellijk nodig geacht. In die don kere oorlogswinter leek het voor de achter gebleven bewoners uitzicht loos, al zagen zij boven hun eiland es kaders geallieerde bommenwerpers vliegen op weg naar Duitsland: een foto geeft daarvan een beeld. Verder zijn er foto's van verwoestingen: de opgeblazen kerktorens (door de Duit sers) van de torens van Nieuwerkerk en Ouwerkerk, grote vernielingen in Oosterland, Bruinisse en Burgh. Bevrijding „De bevrijding en daarna" staat boven de twee laatste aan Schouwen- Duiveland gewijde panelen. O.a. ge ven zij te zien foto's van de Engelse onderhandelingsdelegatie op weg naar de Duitse commandant in Zie- rikzee op 7 mei 1945, de eerste Cana dezen die in Haamstede een Duitse versperring passeren, het hijsen van de Nederlandse vlag in Zierikzee, een exemplaar van De Vrije Stemmen van Schouwen-Duiveland, een foto van politieman M.K. van der Beek, verzetsstrijder, die werd gefusilleerd nadat zijn plan om de 300 op het ei land verblijvende Armeniërs tegen de Duitsers in opstand te doen komen was mislukt. Dat ook aandacht wordt gegeven aan het drama op 10 december 1944 bij Renesse toen tien verzetsmensen door de Duitsers werden opgehangen spreekt vanzelf: een gedenksteen bij Slot Moermond, het beeld te hunner nagedachtenis en het bezoek van ve len aan hun graven worden door mid del van foto's in de herinnering terug geroepen. Werkstukken Tbr gelegenheid van de nationale viering van de bevrijding op 5 mei j.l. in Middelburg hebben schoolkinde ren en jongeren in Zeeland van 9 tot 25 jaar het verzoek gekregen deel te nemen aan een grote wedstrijd over het thema „Bevrijding en verdraag zaamheid". De bekroonde werkstuk ken zijn op enkele panelen behorend bij de tentoonstelling te zien. Van Schouwen-Duiveland zijn dat tekeningen van Jolanda Everaars en Aryan Kraayen Bunk uit Renesse, en van zes leerlingen van de openbare basisschool „De Schelphoek" in Ser- sooskerke, t.w. Simon Hart, Arjan en Margreet van de Stolpe, Jolanda van de Marei, Hellen van Splunter en An- ja de Groot. Brief In een brief aan de hoofden en di- rekteuren van de scholen op Schouwen-Duiveland (vanaf de vijf de klas lager onderwijs en al het voortgezet onderwijs) heeft de com missaris der koningin, dr. C. Boer- tien, hen met de leerlingen en studenten uitgenodigd voor een ^be zoek aan de tentoonstelling. In zijn brief wijst de commissaris er o.a. op dat na het strekken van de wapens in mei 1945 niet voorgoed een einde is gekomen aan allerlei vor men van onderdrukking en het ver trappen van mensenleven. Hij vindt het van groot belang dat ook de jon geren dit beseffen nu er allerwegen sprake is van symptomen van een herlevend fascisme. De commissaris wijst er nog op dat vertegenwoordigers van het voorma lig verzet bereid zijn de schoolgroe- pen te begeleiden en te informeren. Bezoek Voor bezoek aan de tentoonstelling is er van maandag tot en met zater dag 29 september van half 10 tot half 1 en van half 2 tot 4 uur. Op zopdpg_23 september is de tentoonstelling niet open, wel op zondag.30-september des middags van half tot 4 uur. Bij de presentatie van de ten toonstelling werken samen het ge meentebestuur van Brouwershaven, de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde gemeente en de Stichting culturele commissie Brouwershaven De Roode Lelie. Het bureau voorlich ting van de provincie tekent voor de organisatie. Het materiaal voor de re gionale panelen is in hoofdzaak af komstig uit de verzamelingen van het Documentatiecentrum Zeeuws Delta gebied van de Provinciale Biblio theek, de archieven en verzamelingen van het streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam. De streekarchivaris en medewerkers van Documentatie centrum en bureau voorlichting se- lekteerden en verwerkten het materiaal. Kees Roukema verkoopt alles waaraan een schipper behoefte kan hebben BRUINISSE - „Van de wind kun je niet leven". Nu kan deze oer-Hollandse stelling wel bestreden wor den door een handvol molenaars en zeilmakers, ze gaat zeker op voor de heer Kees Roukema uit Brui nisse. Hij levert namelijk brandstof voor motorsche pen, waaronder een groot gedeelte van de Bruse kottervloot. Daarnaast levert Roukema vanuit zijn bunkerstation en winkel op Zijpe alles waaraan een schipper behoefte kan hebben, zoals smeerolie, poetslappen, gasflessen, verf, trossen en drinkwater. Kees Roukema, in vol ornaat, voor zijn bedrijf in de vluchthaven van Zijpe. Sinds kort heeft Roukema een nieuw opslagponton in de vlucht haven van Zijpe liggen waar een voorraad van 230 ton gasolie in kan worden opgeslagen. Roukema over deze vernieuwing, die ook een uitbreiding van de opslag be tekent: „Vroeger werden er geen eisen aan bunkerschepen gesteld, maar sinds enkele jaren heeft Rijkswaterstaat normen aange legd. De aanpassing van de oude ponton zou zoveel kosten dat nieuwbouw, over een aantal jaren gerekend goedkoper was". Met zijn 40-tons bunkerboot „Johanna" brengt Roukema de motorbrandstof naar de Bruse kotters en de langsvarende schepen. Tbt 1977 hadden Roukema en z'n vrouw op Zijpe ook nog een café en een winkel in levensmiddelen. Vooral de schippers die in de vluchthaven overnachtten kochten daar hun levensmiddelen terwijl ze 's avonds een partijtje kwamen biljarten. In dat jaar echter kwam de Schelde-Rijn verbinding achter Tholen gereed en de grote stroom schepen van en naar België en Frankrijk kwam niet meer langs Zijpe. OUWERKERK Bijeenkomst NBvP De eerste avond in het nieuwe sei zoen van de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen zal worden gehouden, woensdag avond om 19.30 uur in het dorpshuis te Ouwerkerk. De heer Frans Beek man, bestuurslid van de „Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland", zal het een en ander vertellen over de geschiedenis van landschap en na tuur van ons eigen eiland. OOSTERLAND Kollekte De kollekte voor het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kanker bestrijding, die onlangs werd gehouden, heeft een geweldig bedrag opgeleverd en wel 2.399,10. Alle ge vers wort hartelijk dank gezegd. Het zelfde geldt voor de leiding en kollektanten en voor ieder die zich op een of andere manier heeft ingezet voor deze aktie, in het bijzonder de plaatselijke bakkers. BURGH-HAAMSTEDE - Na enige diskussie heeft de raad van Westerschou wen zich maandagavond voor een tweede maal uitgesproken voor een zoete Grevelingen. Alle frakties lieten weten de belangen van de landbouw op Schouwen-Duiveland zeer zwaarwegend te vinden. Alleen de fraktie van de P.v.d.A. sprak zich duidelijk uit voor een zoute Grevelingen, maar dan wel met een door het rijk betaalde pijpleiding voor de zoetwatervoorziening van de landbouw. Ook andere raadsleden waren v^n mening dat, indien de Grevelingen zout blijft, de pijpleiding betaald dient te worden door de overheid. Om zekerheid te verkrijgen over zoet of zout werd het voorstel van b. en w. (zoet) in stemming gebracht op ver zoek van de P.v.d.A. Alleen deze drie fraktieleden stemden tegen het voor stel. L. Tieleman, fraktie-voorzitter van Zierikzee plaatste zich voor deze fi nale door winnaar te worden tijdens de provinciale brandweerwedstrij den en een tweede plaats bij de wedstrijden in gewestelijk verband. De deelnemende ploegleden, onder bevelvoerder J. M. Bergmans, waren J. P. H. Thuns, H. J. Heyboer, D. het CDA merkte net als wethouder A. J. Padmos op dat de kwestie pijplei ding helemaal niet aan de orde was, maar slechts de keuze zoet of zout. Padmos: „We weten niet of de kwali teit van het water uit een Zoommeer van voldoende kwaliteit is voor de landbouw." De planningslijsten nieuwbouw, verbouw en verbetering periode 1985- 1989 werden vastgesteld. Het kollege Quant, J. Koster. D. Ooms, A. C. Mol en M. Bin. Tbt de beste pompbediener van de wedstrijden werd M. Bin uitgeroe pen. In totaal deden twaalf brand weerploegen mee aan de wedstrijden. Winnaar werd het korps van Ranx Xerox uit Venray. had van de woningbouwvereniging Beter Wonen voor de te verbeteren woningwetwoningen en partikuliere huurwoningen de volgende planning ontvangen: 1985, Burgh 6 woningen; 1986, Burgh elf woningen, 1987, nul; 1988, Renesse zeven woningen, Se- rooskerke elf woningen en 1989, Re nesse 33 woningen. Dr. H. J. van Zuylen, fraktievoor- zitter van de VVD wilde weten of deze verbouw- en verbeteringsplannen wel allemaal strikt noodzakelijk zijn. „Ik vraag me af of de bewoners daar wel gelukkig mee zijn. Er zijn nog steeds mensen, die in huizen van 200,— wonen en die prijzen verdub belen soms na de verbouw. Burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer zei als gemeente geen invloed te hebben op de woningbouwvereni ging. J. C. Hendrikse (P.v.d.A.) meen de dat de bewoners wel degelijk zelf mogen kiezen wat zij wel of niet laten renoveren, mar dat zij, indien afwij zend wordt besloten, het jaar daarop dan niet weer de kans krijgen. We thouder Padmos zei dat Beter Wonen wel inspraakrondes houdt, maar dat de belangstelling van de zijde van de huurders daarvoor minimaal is. WINTERSWIJK - Het woonhuis van burgemeester C. de Vries van Winterswijk is het afgelopen wee keinde met leuzen beklad. Ook zijn aan en rond de woning diverse ver nielingen aangericht. Zo werden bloembakken beschadigd en planten uit de grond getrokken. DEN HAAG - Aan het einde van het eerste kwartaal 1984 ontvingen MK 000 personen een periodieke bijstanduitkering. Dat blijkt uit cij fers van het centraal bureau voor de Statistiek (CBS). LEIDEN - Tbr gelegenheid van de viering van Leidens ontzet op 3 okto ber worden onder meer bij Neder landse ambassades in het buitenland voor rekening van het Nederlandse bedrijfsleven haringen uitgereikt. Het gaat in totaal urn 12.000 exem plaren. Bij de landelijke brandweerwedstrijden ZIERIKZEE - Tijdens de zaterdag 15 september in Mijdrecht gehouden lan delijke brandweerwedstrijden in de le klasse behaalde een ploeg van de vrij willige brandweer van Zierikzee een eervolle achtste plaats. BROUWERSHAVEN - Op het Grevelingenmeer bij Brouwershaven worden momenteel de Europese kampioenschap pen in de Tornado-klasse afgewerkt. Momenteel zijn vijf van de zeven races achter de rug en zijn er ogenschijnlijk nog maar twee kandidaten voor de titel. Naast de Deense titelverdediger Paul en Trine Elvstrdm strijden de Neder landse broers Willy en Cees van Bladel nog volop mee. De twee koppels voeren met gering verschil de ranglijst aan. De Russen Sergei Prijmak en Edgar Tereknin bezetten de derde plaats, maar de marge naar de twee koplopers toe is al bijzonder groot. Na afloop van iedere race worden de 49 deelnemende snelheidsmonsters op het parkeerterrein bij de Brouwse jachthaven gedeponeerd om daar gedurende een aantal uren te genieten van een welverdiende rust.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5