De Joodse gemeenschap in Zierikzee als onderdeel van landelijke tentoonstelling Bestemmingsplannen Burgh, Haamstede Kom en Renesse door raad vastgesteld streeknieuws Eerste Z-woning Kloosterweg Burgh-Haamstede onder de kap 4 Tot en met 25 november in het Joods Historisch Museum te Amsterdam In dat jaar van de verbouwing was het met de groei van de kille echter wel gedaan. De gemeente bereikte 22 jaar daarvoor, in 1866, al haar hoogte punt met 75 leden. Veel joden trokken namelijk, net als andere Zeeuwen naar de grote steden, omdat de opko mende industrie meer mogelijkhe den bood dan het in een zware crisis verkerende platteland. Opheffing In 1913 was de gemeente nog maar zo klein dat de synagoge alleen nog werd gebruikt voor feesten en hoog tijdagen en zelfs moesten er nog jo den worden „geleend" uit andere gemeentes. Eén van de voorschriften van de joodse religie is dat een gods dienstoefening alleen gehouden mag worden als er 10 joodse mannen aan wezig zijn. Op een gegeven momenet werd het zo moeilijk om iets te organiseren dat de synagoge in 1921 dicht ging en tot woonhuis werd verbouwd. Een jaar later was de opheffing van de kille Zierikzee een feit. Die weinige leden die er nog waren, werden bij de gemeente Middelburg gevoegd. Er was dus eigenlijk al geen sprake meer van de Zierikzeese kille toen de laatste twintig Zierikzeese joden naar Goes werden gebracht tijdens de tweede wereldoorlog, om via Amster dam en Westerbork naar Polen te worden gedeporteerd, waar vrijwel allen in koncentratiekampen werden vermoord. Vlakbij de begraafplaats aan de Grachtweg staat een ontroerend mo numentje voor de omgekomen Zie rikzeese joden. Vooral is het mooi te lezen dat het gedenkteken is opge- richtt „voor onze Zierikzeese joodse medeburgers". Een stukje geschiedenis De Overheid maakte het de joden in de 17e en 18e eeuw niet makkelijk om zich ergens te vestigen. Er bestond in die tijd namelijk een gil- destelsel in de Nederlandse steden en dorpen. Deze gilden, een soort be roepsverenigingen, hadden tamelijk veel macht. Ze waren erg banmg voor de konkurrentie die ze van joden zou den kunnen ondervinden en lietzen ze daarom niet toe als gildelid. In de praktijk betekende dit dat het voor de joden onmogelijk werd gemaakt een beroep als timmerman, metse laar of bakker uit te oefenen. Een ge volg hiervan was grote armoede onder de joodse bevolking en dat was weer een reden voor gemeentebestu ren om ze niet toe te laten in hun stad of dorp omdat de kans veel te groot was dat ze aanspraak zouden maken op de armenkas, de toenmalige „soci ale voorzieningen". Niet alleen de gemeentes „werkten tegen" ook de kerken hadden ernsti ge bezwaren tegen vestiging van jo den. Joden waren immers „godsmoordenaars" zo luidde hun vooroordeel. Er waren echter ook wel gemeentes die niet zo negatief stonden tegeno- ZIERIKZEE - Tot en met 25 november is in het Joods Historisch Museum in Amsterdam de tentoonstelling ,,De Mediene, de geschiedenis van het joodse leven in de Nederlandse provincie" te zien. Zierikzee is één van die 160 plaatsen in Nederland waar joden een gemeente heb ben gevormd. Een bezoek aan de tentoonstelling leert dat er aan Zierikzee dan ook aandacht wordt besteed. De Mediene is een begrip dat tot nog toe alleen bekend was bij Neder landse en vanuit Nederland geëmi greerde joden. Het woord Mediene betekent eigenlijk staat maar in het Nederlands-Jiddisj spraakgebruik werd het gebruikt voor „de provin cie", dat wil hier zeggen: Nederland buiten Amsterdam. In totaal zijn er dus 160 joodse gemeenten of „killes" geweest, waarvan Zierikzee er één was. Eén van die kleinere Mediene- gemeenten was Zierizee. In de 17e eeuws maakte Zierikzee een enorme bloeiperiode mee. Het was het cen trum van de grote visserij en een cen trale markt voor landbouwprodukten. Maar, zoals het meestal gaat na een tijd van grote bloei, er trad in de 18e eeuw een peri ode van verval in. Het heeft tot het begin van de 19e eeuw geduurd voor dat Zierikzee zich weer enigszins ging herstellen. In het begin van de 19e eeuw was de joodse gemeente in Zierikzee erg klein. Aan de Oude Haven stond de huissynagoge, die er al sinds 1799 was, evenals de joodse begraafplaats aan de Grachtweg. Van de opbloei van Zierikzee gedurende de eerste helft van de 19e eeuw pikte de kille natuurlijk ook haar graantje mee. In 1825 werd een nieuwe synagoge aan de Meelstraat ingewijd. Deze „sjoel" kreeg later, bij een verbouwing in 1888, een heel bijzondere windwijzer. Het is een leeuw die een davidster in zijn poten houdt. Het monument aan de Grachtweg in Zierikzee, ter nagedachtenis aan de jood se burgers die tijdens de tweede wereldoorlog zijn omgekomen. ver de vestiging van joden. In een welwillendfe bui gaven ze zelfs wel eens toestemming om een begraaf plaats aan te leggen, een synagoge te bouwen of religieuze bijeenkomsten te houden. De joden kregen dus de mogelijkheid een redelijk zelfstandi ge gemeenschap binnen de grotere Hollandse gemeenschap te vormen. Ze bleven in ekonomisch en in reli gieus opzicht echter afhankelijk van de niet-joodse omgeving. Ze onder scheidden zich van die niet-joodse omgeving door hun beroep, vaak was dat marktkoopman of handelaar, en door hun taal, het jiddisj of het Por tugees. Gediskrimineerd Naar aanleiding van het vooraf gaande kan gekonkludeerd worden dat de joden werden gediskrimi neerd. Die diskriminatie had echter wel tot gevolg dat, als ze zich ergens mochten vestigen, ze in een redelijk zelfstandige gemeenschjap konden funktioneren. Vaak had zo'n joodse gemeenschap zijn eigen school, zijn éigen leraren, zijn eigen synagoge, de sjoel. Ze hielden zich aan door hen zelf gestelde regels, hadden gedeelte lijk hun eigen rechtspraak en zorgden zelfs voor trouwen, geboor teaangifte en begraven. Gelijkstelling In 1796 kwam de burgerlijke ge lijkstelling tot stand. Dat betekende dat iedere burger in principe gelijk was; dezelfde rechten en plichten had. Op zich was dat natuuurlijk een positieve gebeurtenis maar daardoor kwam er wel een einde aan de relatie ve zelfstandigheid die de joden tot dan toe kenden. Ze kregen vanaf nu geen beperkin gen meer opgelegd en konden zich overal gaan vestigen. In de loop van de 19e eeuw werden er dan ook erg veel Mediene-gemeentes opgericht. Tentoonstelling De Mediene, tentoonstelling over het joodse provinciale leven, duurt nog tot 25 november aanstaande. Het Joods Historisch Museum bevindt zich in het Waaggebouw op de Nieuw- markt in Amsterdam en is bereik baar met de metro, halte Nieuwmarkt. Het museum is geopend van dins dag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur, zon- en feestdagen van 13.00-17.00 uur, maandag gesloten. Ter gelegenheid van deze expositie heeft uitgeverij Meulenhoff Amster dam een boekje uitgegeven onder de titel „De Mediene, de geschiedenis van het joodse leven in de Nederland se provincie". Dit boekje is zowel ver krijgbaar in de boekhandels, als in het museum. De voorhang uit de voormalige synagoge te Middelburg. Op deze voorhang, die dateert uit 1830, zijn tabernakelattri buten afgebeeld. Links is het wapen van Middelburg afgebeeld en rechts staat het wapen van het Nederlands Israëli tisch Kerkgenootschap. De voorhang werd destijds geschonken door Hirsch en Jitchehet werd tweemaal hersteld, in 1876 en in 1984 BURGH-HAAMSTEDE - De bestemmingsplannen Burgh, Haamstede Kom en Renesse zijn maandagavond door de raad van Westerschouwen vastgesteld. Tegen de ontwerp-bestemmingsplannen waren van de zijde van de bewoners vele bezwaarschriften binnengekomen, in to taal vijftig stuks. De meeste daarvan hebben betrekking op de beperking van de uitbreidingsmogelijkheden van winkelvestigingen. In de raadsvoorstellen was door het kollege al aan veel bezwaarschriften tegemoet gekomen. Fraktievoorzitter S. Roos van de PVDA wilde voordat het agendapunt zou worden behandeld eerst een voor stel van orde doen. „Wij zouden graag zien dat de bezwaarschriften, die te laat zijn binnengekomen en de be zwaarschriften, die niet aan de raad zijn gericht niet worden meegenomen in de behandeling." Secretaris J. W. de Jonge vertelde dat de gemeente Westerschouwen al ongeveer tien jaar het beleid voert dat een bezwaar schrift, geadresseerd aan het kollege, in de raad wordt behandeld, omdat b en w ervan uitgaan dat de afzender ook de raad bedoelt. „Je kan vana vond dus niet voor één keer van dit beleid afwijken." aldus De Jonge. Roos zei zich te herinneren dat in het verleden wel eens een schrijven niet in de raad was behandeld, omdat de brief niet aan de raad was gericht, maar aan het kollege. De PvdA vond dat meten met twee maten. Beperkte behoefte Uit het in het kader van de vaststelling van de struktuurschets gehouden distributie planologisch onderzoek (DPO) is naar voren geko men dat er nog maar zeer beperkte behoefte is aan uitbreiding van het voor het evenemententerrein aan de Hogezoom te Renesse te handhaven, maar met dien verstande dat het ter rein niet als parkeerterrein wordt ge bruikt. Een verbod dat de gemeente dus zichzelf oplegt, dit ook mede in verband met beloften, die in het ver leden door de gemeente aan omwo nenden zijn gedaan. winkelapparaat, zodat het zaak is de ontwikkeling in winkelvestigingen meer te begeleiden en de thans nog geldende overkapaciteit van niet- gebruikte winkelvcstigingsmoge- lijkheden terug te dringen, aldus het kollege in haar voorstellen. In het ontwerp-plan is de detailhan delsbestemming daarom alleen aan gegeven ter plaatse van bestaande winkelvestigingen. Bij deze vestigin gen mag de erfbestemming voor 75 worden bebouwd, met vrijstelling van het kollege. In het rechtsgeldige plan Burgh zijn nagenoeg alle panden langs de Burghsering en de Kerkstraat tot de tailhandel bestemd en het merendeel van deze panden is niet als winkel in gebruik. In de rechtsgeldige plannen Haamstede Kom en Renesse zijn nog ruime mogelijkheden aanwezig v< i detailhandelvestiging. Na het gehou den DPO heeft het winkelapparaat in deze plaats nog een aanmerkelijke uitbreiding ondergaan. Evenemententerrein Naar aanleiding van een voorstel van de PvdA besloot de raad om de bestemming verkeersdoeleinden ZIERIKZEE Volleybaltoernooi In het kader van de jubileumakti- viteiten rond het 75-jarig bestaan van het Christelijk Nationaal Vakver bond organiseert de CNV- subdistriktsraad op donderdag 20 september in Sporthal „Onderdak" te Zierikzee een volleybaltoernooi. Tijdens dit toernooi komen vanaf 19.15 uur tien teams in aktie, waar van twee van de CNV zelf. Distrikts- bestuurder Léon Phernambucq zal oon korte jubileum-toespraak hou- -u n Tevens wordt onder de spelers en toeschouwers een kollekte gehouden voor het adoptieprojekt van het CNV- Zeeland „Fietsen voor Opper-Volta". Deelnemende teams zijn, naast de CN V-teams: W.I.K., Zeelandia, Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, Stichting Zilveren Kruis, Proefstati on voor de Fruitteelt, Personeelsvere niging Integratie, PI.J.Z. en het Ziekenhuis Goes. BURGH-HAAMSTEDE - Aan dc Kloosterweg in Burgh-Haamstede is recentelijk een begin gemaakt met de bouw van 26 Z-woningen. Ze worden gereali seerd naar ontwerpen van Architektenburo Martijn Zeelenberg met vestigingen in Ouddorp en Renesse. Bouwbedrijf L. C. Bom uit Burgh-Haamstede en Aannemingsbedrijf Roggeband uit Zierikzee zijn met de bouw bezig. Het fenomeen Z-woning is sinds een jaar bijzonder in de belangstelling gekomen, omdat een dergelijke woning aanzienlijk goedkoper is dan de traditionele systeembouw. Architektenburo Zeelenberg bracht in dat jaar reeds honderd van dergelijke woningen aan de man en van het park aan de Burgh- Haamsteedse Kloosterweg is de helft reeds ver kocht. De woningen worden overigens door de partiku- lier uit de markt gekocht en dan pas gerealiseerd. De eerste woning kwam dezer dagen onder de kap en zal reeds binnen twee maanden worden betrokken door de bewoners. Het ligt in de bedoeling, dat het hele park, bestaande uit de 26 woningen binnen een half jaar geheel gerealiseerd zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4