Losmaken van RSV kostte „De Schelde" 89 miljoen weekend diensten aeend SEP noodgedwongen akkoord met volledige ontzwaveling van PZEM-centrale Borssele In 1990 ruim één miljoen werklozen Geen bestuurs problemen, wij zijn geen mini-RSV hetGcsdiEnhEnhuis Ocean Wide kiest het ruime sop Kernafval in Theems Hennepveld ontdekt in Dedemsvaart ZOJUIST VERSCHENEN 2 Uit samengevoegde jaarverslagen over 1982 en 1983 blijkt: VLISSINGEN - De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" (scheepsbouw, machine- en ketelbouw) heeft per saldo 89 miljoen moeten toeleggen op het losmaken van het RSV-concern. De Schelde kreeg weliswaar steun van de overheid van in totaal 362 miljoen, maar daar staat tegenover dat het in ruil voor de steun zijn vorderingen op RSV moest overdragen. Het verlies op de vorderingen op RSV bedroeg 451 miljoen. Dit staat in de jaar verslagen over 1982 en 1983, die zijn samengevoegd wegens de ingrij pende maatregelen bij het losmaken uit het RSV-verband. Sinds de surseance van RSV begin februari 1983 werd dit proces gestart. DEN HAAG - Het Nederlandse be drijfsleven heeft in het eerste half jaar in waarde 13 proeent en in volume 7 procent meer naar de Bondsrepubliek geëxporteerd dan in dezelfde periode vorig jaar. De waar de kwam daarmee op 27,1 miljard D- mark (30 miljard gulden). De groei is iets groter dan in heel 1983. Vermoe delijk zou die nog iets hoger zijn uit gevallen als de staking in de Duitse metaalindustrie niet nadelig had ge werkt op leveringen van de Neder landse toeleveringsindustrie- „De Schelde De ruime vermogenspositie die De Schelde voor de verzelfstandiging kende is door de transakties verleden tijd. Dit betekent een beperking bij het inhalen van de achterstand in in vesteringen. De onderneming kon haar middelen in de afgelopen jaren onvoldoende aan eigen investeringen besteden. De winsten werden afge roomd door het moederconcern. In 1982 en 1983 werd in totaal slechts f 15,7 miljoen besteed aan de aan koop van bedrijfsmiddelen. Dit ter wijl De Schelde in 1982 een nettowinst boekte van 27,9 miljoen en in 1983 van 5,3 miljoen. De af schrijvingen (vrije reserveringen om veroudering van produktiemiddelen op te vangen) bedroegen toen respek- tievelijk 15,2 miljoen en 15,7 miljoen. Modernisering noodzakelijk De direktie noemt de modernise ring van de outillage ook noodzake lijk voor een produktiviteitsverbe tering en een verbetering van de winstgevendheid. Voldoende midde len voor investeringen zullen be schikbaar moeten komen. Ibch verwacht de direktie dat een beschei den winst behaald kan worden in 1984, als de onderneming voor het Opgave van alle officiële eer- ste-dag-afstempelingen. Alle zegels in kleur. Prijs f 15,00 MEVIUS MUNTEN CATALOGUS 1985 Speciale catalogus van de Ne derlandse munten van 1806 tot heden. Met Ned. West-lndië - Ned. Oost-lndië - Suriname - Cura cao - Ned. Antillen. Prijs f 10,75 raW J GOUOÏWAAPO «n Zn eerst sinds 20 jaar weer een geheel kalenderjaar zelfstandig is. In de jaren 1982 en 1983 werden om zetten geboekt van respektievelijk 658 miljoen en 503 miljoen. De da ling van de omzet was een gevolg van het achterblijven van de aktivititei- ten in de scheepsnieuwbouw en de ketelbouw door het ontbreken van de aansluiting van onderhanden en nieuw werk. Eind vorig jaar bedroeg de orderportefeuille 1,9 miljard. Van de bedrijfssektoren boekte de groep scheepsnieuwbouw, die mari neschepen bouwt, in 1982 winst even als in 1983, zij het dat het resultaat toen onder druk stond. In de afgelo pen jaren werd een fregat aan de Griekse marine afgeleverd en drie aan de Nederlandse. Twee luchtver dedigingfregatten zijn nog in aan bouw voor de Nederlandse marine. Tot 1993 Inmiddels kreeg het bedrijf op dracht voor de bouw van vier M- fregatten die voor verschillende doel einden geschikt zijn. Als ook een op tie op nog eens vier M-fregatten wordt uitgeoefend zal de bouw tot in 1993 doorlopen. De scheepsreparatie- aktiviteiten hadden en hebben te lij den van een slechte markt. Dit voorspelt de Stichting voor Ekonomisch Onderzoek (SEO)aan de universiteit van Amsterdam. De prognose staat in een rapport over de ekonomische toekomst van zes Euro pese landen. Het hoofdstuk over Ne derland in deze rapportage werd samengesteld door SEO onder lei ding van prof. W. Driehuis. Afhankelijk SEO gaat ervan uit dat het na 1986 weer slechter gaat met de wereldeko- nomie. Nederland ondervindt daar ook de gevolgen van gezien de afhan kelijkheid van de gang van zaken in zowel de Verenigde Staten als West-Duitsland. Het instituut stoelt haar prognose verder, zoals gezegd, op een voortzet ting van het beleid van de huidige re gering. Dat betekent onder andere doorgaande bezuinigingen waardoor minder banen bij de overheid. De Ne- De werkbezetting van de groep ke telbouw werd voor de komende jaren veilig gesteld door een order voor de omschakeling van de elektriciteit scentrale op de Maasvlakte op kolen evenals bij de centrale Borssele. Te vens werden opdrachten verkregen uit Taiwan. De groep machinebouw draaide in 1983 bijna quitte als resultaat van re organisatiemaatregelen. Schelde In dustrial Construction (SICON) leed in 1982 een verlies van 1,5 miljoen maar behaalde in 1983 een winst van 4,5 miljoen. SICON houdt zich onder meer be zig met montagewerkzaamheden voor de procesindustrie. Evenals bij Gieterij Middelburg (verlies 1982: 0,6 miljoen en 1983: 3 miljoen) bestaan er geen financiële kruisver banden meer met De Schelde, hoewel deze wel 100 procent van de aandelen- houdt. De overheid had dit geëist bij de steunverlening. De Schelde, zelf voor 100 procent eigendom van de overheid, zal dus verliezen bij SICON en Gieterij Middelburg niet mogen aanvullen. Het aantal personeelsleden bij De Schelde daalde in de afgelopen twee jaar van 3705 naar 3256 als gevolg van door de overheid geëiste afslan kingen. derlandse konsument zal de komen de jaren minder uitgeven. SEO verwacht voorts dat niet wordt ingegrepen in de loononder handelingen tussen werkgevers en werknemers. De salarissen van amb tenaren zullen naar het instituut denkt minder groeien dan die van werknemers in de partikuliere sektor. Korte opleving Er is tot slot weinig verschil tussen de vergeleken landen Nederland, België, West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië. Voor alle zes landen geldt dat er dit jaar en in 1985 sprake is van een korte ekonomi sche opleving. Daarna gaat het in de ze EG-landen net als in Nederland, aldus het rapport dat is samengesteld op verzoek van het blad The Econo mist in Londen. VLISSINGEN - Er zijn bij „De Schelde" geen bestuursproblemen. Er is geen gekissebis in de top. We willen hier geen mini-RSV scheppen. De financiën van de verschillende groepsonderdelen zijn goed afge schermd. Betalingen lekken niet weg van de ene groep naar de andere. Hiermee reageerde direkteur Har- tog op recente uitspraken van mi nister Van Aardenne van ekonomische zaken, die zich in deze zin uitliet. Van Aardenne doelde hier mee op bestuursproblemen bij De Schelde, die vorig jaar ontstonden na het aantreden van een nieuwe raad van kommissarissen. Deze zette tech nisch direkteur J. van Loosen op non- aktief en in juli dit jaar volgde alge meen direkteur Propper. Per 1 au gustus van dit jaar vertrok direkteur Broodman naar Verolme IJsselmon- de. Deze wisselingen in de top ontlok te Van Aardenne de uitspraken. Maar van problemen is thans volgens di rekteur Hartog geen sprake. Gezocht wordt nu naar een nieuwe topman voor De Schelde en verder is er niets aan de hand. Vlissingen: VLISSINGEN - Het in Vlissingen gevestigde bedrijf Ocean Wide gaat zijn personeelsbestand fors uitbrei den. Ocean Wide, dat zich bezighoudt met maritiem personeelsmanege- ment, off-shore aktiviteiten en het uitbrengen van schepen en materieel over de hele wereld, gaat nu ook op treden als zelfstandige rederij van in eerste instantie 18 schepen. Het gaat om acht roll on - roll off- schepen, acht ankerbehandelings- vaartuigen van 9.000, 10.000 en 12.000 pk., een produktenanker van 40.000 ton en een duikvaartuig met een ak- kommodatie van 30 personen. Volgens direkteur W. van Gessel van Ocean Wide, heeft de vloot die het bedrijf in beheer heeft, daarmee een totale boekwaarde bereikt van- rond de 460 miljoen gulden. Het per soneelsbestand zal tussen nu en anderhalf jaar met ongeveer 350 wor den uitgebreid. Dan zullen er bij de vier werkmaatschappijen van Ocean Wide 900 personeelsleden in dienst zijn. De voorkeur gaat daarbij vol gens Van Gessel uit naar Nederlandse schepelingen, zowel hoog- als laagge schoold. Op 20 oktober neemt Ocean Wide twee schepen in gebruik die momen teel in Roemenië in aanbouw zijn. Ook zijn er twee schepen voor het be drijf in aanbouw in Noorwegen. LONDEN - De Theems en de mon ding van de Severn ten zuiden van Wales worden met instemming van de Britse regering gebruikt als belt voor het lozen van kernafval. Dit blijkt uit een officieel rapport van het ministerie van ekonomische za ken dat in Londen is gepubliceerd. Het radioactieve afval is afkomstig uit laboratoria van de firma Amers- ham International in het graafschap Buckinghamshire en bij Cardiff. De toenmalige staatsonderneming maakt materiaal voor onderzoek en wetenschap. Het bedrijf is twee jaar geleden geprivatiseerd. Gezegd wordt dat het radioactieve afval in de Theems en de Severn in zo geringe mate straling heeft dat het nauwelijks te ontdekken is. Er bestaat geen enkel gevaar. Er worden nog 23 instellingen ge noemd die afval in zee of kustwate ren lozen. Het betreft 11 kerncentrales, vier verrijkingsinstal laties, drie installaties die geleid worden door het Britse gezagsorgaan voor kernenergie, en vijf installaties van het ministerie van defensie. DEDEMSVAART - In het Overijs selse Dedemsvaart is een vijfhon derd vierkante meter groot hennepveld ontdekt. Een gedeelte van de verbouwde hennep lag te dro gen en het andere deel stond nog op het land. De Rijkspolitie heeft de hennep op last van de officier van justitie in beslag genomen. Wat er met het spul gaat gebeuren staat nog niet vast. Tbgen een 25-jarige inwoner van De demsvaart die de hennep verbouwde, is proces verbaal opgemaakt. Hij heeft tegenover de politie verklaard dat hij het spul teelde voor de pro- duktie van papier. De politie gaat er van uit dat de hennep was bedoeld voor de fabrikage van verdovende middelen. Zaterdag 15 en zondag 16 september Zierikzee Doktor A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00- 11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verrbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als zondag. Buiten spreekuurtijden alleen dringende gevallen. Duiveland/Bruinisse Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61, Iblefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dor- restein. Tandarts A. Broere, Meekrapstraat 7, Brouwershaven, tel. (01119) 1588, neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. Zuster J. Poley, Vloedstraat 1, Kerk- werve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. Waasdorp, Oosterland, Ko- ninginneplein 12, tel. (01114) 1707, neemt waar voor Bruinis- se en Duiveland. Zuster C. v. ,d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uür en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 5017. Hodgin-kontaktgroep, kontakt-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2131 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Donderdag 13 september Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst „Wees een Zegen". 20.00 uur. Zaterdag 15 september Zierikzee Raamstraat. Start winterseizoen C.J.V. voor leden jeugdklubs van 6 tot 12 jaar. 10.00 tot 16.00 uur. Parkeerterrein Schel destra at. Dona- teurskoncert „Rust Roest". 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Koncert orgel en kleinkoor met kaarslicht. 20.00 uur. Grevelingenmeer. Verlichte gondel- vaart. 21.30 uur. Drcischor Mobile tent. Ring. Slotkoncert „Cres cendo". 19.30 uur. Maandag 17 september Zierikzee Prinses Julianaschool. ZVU-kursus bridgen. 19.30 uur. RSG Hatfieldpark. ZVU-kursus te kenen en schilderen, kennismaking savond. 19.30 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering „Phi- latelica". 20.00 uur. Chinees restaurant „Lotus". Lezing over Tsjechoslowakije door Kees Mercks. 20.00 uur. Dinsdag 18 september Zierikzee Restaurant Mondragon. Start kursus cafébedrijf SVH. Inschrijven 18.00 - 19.00 uur. Start lessen 19.00 - 22.00 uur. Herv. Verenigingsbedrijf, 't Vrije. In leiding dr. C. Bezemer voor de Con fessionele Vereniging afdeling Zeeland. 19.45 uur. RSG Hatfieldpark. ZVU-kursus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Lezing over antieke pop pen Ned. Ver. van Huisvrouwen. 14.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 19 september Zierikzee Poppentheater Alteklein, Visstraat. „Rork, het wrattenzwijn". 14.30 uur. Donderdag 20 september Zierikzee R.S.G. Start Z.V.U.-kursus kunstge schiedenis. 20.00 uur. Zaterdag 22 september Brouwershaven De Blokkendoos. Kledingbeurs. 10.30 tot 13.00 uur. Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Slotkoncert harmonievereniging Nut en Uitspanning met aansluitend lam pionoptocht. Aanvang 19.30 uur. Maandag 24 september Serooskerke Dorpshuis. Bloemschikkursus H.v.P. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Vergadering vie ring Brouwershaven 700 jaar. 20.00 uur. Dinsdag 25 september Zierikzee Huis van Nassau. Instruktievergade- ring Stichting „Hulp Noord-Ierland". 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 26 september Zierikzee Poppentheater Alteklein, Visstraat. „Rork, het wrattenzwijn". 14.30 uur. Julianaschool. Start kursus Engels voor ouderen. 15.30 uur. Donderdag 27 september Burgh-Haamstede Hotel Bom. Start bridgen en scabble Ned. van Huisvrouwen. 9.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Afscheidsreceptie echtpaar Bolijn (bodeconciërge ge meentehuis Duiveland). 14.30 uur. Vrijdag 28 september Zierikzee Trouwzaal stadhuis. Afscheidsrecep tie W. Boot (gemeentewerken). 16.00 uur. Maandag 1 oktober Serooskerke Dorpshuis. Bloemschikkursus H.v.P. 19.30 uur. Dinsdag 2 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. Lezing over yoga Ned. Ver., van Huisvrouwen. 14.00 uur. Woensdag 3 oktober Nieuwerkerk „De Dobbelsteen". Jaarvergadering Oranjevereniging. 20.00 uur. Dinsdag 9 oktober Zierikzee Concertzaal. Officiële ingebruikna me na renovatie. 20.00 uur. Kerkwervc Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Donderdag 11 oktober Burgh-Haamstede Parkeerterrein Amrobank. Exkursie naar boomgaard fam. Leeuwc Ned. Ver. van Huisvrouwen. 13.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Start volks danslessen. 20.00 uur. Vrijdag 12 oktober Nieuwerkerk Rehoboth. Klavcrjasavond van Oran jevereniging. 20.00 uur. Omdat kabinet volledige ontzwaveling eist ARNHEM - De Samenwerkende Elektriciteits Produk- tiebedrijven (SEP) gaan noodgedwongen toch akkoord met volledige ontzwaveling van de toekomstige kolen- gestookte elektriciteitscentrale in Borssele, omdat het kabinet die volledige ontzwaveling eist. De al begonnen bouw van een 50-procents rookgasontzwaveling voor een kolengestookte eenheid van de stroomcentrale in Geer- truidenberg wordt in verband met die eis onmiddellijk stilgelegd. In Geertruidenberg is technisch vooralsnog geen volledige ontzwaveling mogelijk. Dat heeft eèn woordvoerder van de SEP dinsdag bevestigd. De beslui ten om Borssele toch volledig te ontzwavelen en met de ombouw in Geertruidenberg te stoppen werden maan dag genomen in een besloten vergadering van de raad van kommissarissen van de SEP. Aanleiding daartoe was het recen te kabinetsbesluit, dat alle ko- lengstookte centrales die na 1990 nog in bedrijf zullen zijn, per 1 december 1989 hun rookgassen voor honderd procent moeten ontzwavelen. De SEP wilde aanvankelijk niet verder gaan dan vijftig procent voor om te bouwen centrales. Alleen nieuwe ko lencentrales zouden volgens de SEP met volledige ontzwaveling moeten worden uitgerust. Voor wat de stillegging van de om bouw in Geertruidenberg betreft, be raadt de Provinciale Noord-Brabantse Elektriciteits Maatschappij (PNEM) zich volgens de SEP-woordvoerder inmiddels op te nemen stappen. Het stoppen van de ombouw heeft volgens hem onder meer vergaande financiële konse- kwenties. „Het is de vraag wie die ge volgen moet dragen", aldus de woordvoerder. Vergoeding overheid Wat betreft Borssele gaat de SEP alleen akkoord met volledige rook gasontzwaveling, indien de overheid een aanmerkelijk deel van de meer kosten in investering en bedrijfsvoe ring vergoedt. Volledige ontzwaveling maakt de 600 miljoen gulden kostende ombouw in Borssele ongeyeer^A^ miljoen gulden duurder. In het ombouwprqjekt is inmiddels ongeveer 175 mil-jóeh gulden gesto ken. Dat was voor de kommissarissen van de SEP maandag een belangrijke reden om toch alsnog akkoord te gaan met de door het kabinet geëiste volledige ontzwaveling. Die eis is volgens de SEP overigens strijdig met de toezeggingen die de rijksoverheid inl982 heeft gedaan met betrekking tot een aantal bestaande, om te bouwen centrales. Volgens de woordvoerder werd 50-procents ontzwaveling van toe komstige koleneenheden in Nijme gen, Geertruidenberg en Borssele toen uit milieu- en kostenoogpunt ak- ceptabel geacht. Voor Borssele was dat binnen de SEP in 1983 zelfs uit gangspunt bij de beslissing om in om bouw op kolenstook te investeren. Gedeputeerde staten van Zeeland verleenden in maart vergunning voor de ombouw van Borssele met een ontzwaveling van 50 procent. De overheid trachtte de SEP er toen al toe te bewegen toch voor volledige ontzwaveling te kiezen en stelde daarvoor een bijdrage van 20 miljoen gulden in het vooruitzicht. Dat is vol gens de SEP echter veel te weinig. Het zou betekenen dat de elektrici teitsvoorziening in ons land de reste rende 90 miljoen gulden zelf op tafel moet leggen. Volgens de SEP zou dat aanzienlijke gevolgen hebben voor de door de stroomverbruikers te be talen elektriciteitsprijs. Speciale catalogus 1985 van de postzegels van Nederland en de overzeese rijksdelen. Complete opgave van alle post-, port- en dienstzegels, alsmede vele afwijkingen en tandingsverschillen Amsterdams instituut: AMSTERDAM - Het aantal werklozen in ons land stijgt in 1990 tot boven de één miljoen bij voortzetting van het huidige beleid. De werkloosheid zal volgend jaar niet stijgen, maar de lichte stijging van het aantal banen in het partikuliere bedrijfsleven in de jaren weegt niet op tegen de veel grotere stij ging van het aantal werkzoekenden. h

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2