„Beter Wonen" wijk Buyse 143 in knapt huizen op Gemeenten gekonfronteerd met verdubbeling R.W.W.-bijdrage Geen fietspad, wel herbestrating DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bestuursvergadering I.S.D. Verbetering van woningen uit de jaren vijftig WA> ffih PÊ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 89 miljoen Sloop LTS EK Tornado Landelijke wandeldag Het losmaken van de RSV heeft de KontnWjjke Met het oog op de rijkssubsidie is er haast ge- De Europese Kampioenschappen in de Zaterdag 15 september wordt voor de tweede Maatschappij ,,De Schefde" 89 miljoen gulden"^ gekost. (Pag. 2). hqden met de sloop van het voormalig LTS- Tornado-klasse werden dinsdagavond officiéél keer de Landelijke Wandeldag gehouden. Een gebouw. (Pag. 3). geopend en woensdag vond de eerste race van de 75 tochten gaat van start in Renesse. plaats. (Pag. 5). (Pag. 6). DON JJUiitDAG 13 SEPTEMBER 1984 141ste jaargang Nr. 23591 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Vóór alles moeten wij helder beseffen, dat wij bezig zijn vast te lopen, en dat de oplossing van het sociale vraagstuk niet is gelegen in het bevredigen van tel kens hogere eisen en het stellen van nog hogere. Dr. van der Waerden ZIERIKZEE - De gemeenten op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland worden gekonfronteerd met een aan zienlijke verhoging van de bijdrage in het kader van de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers. Tien procent van de totale R.W.W.-uitkering door de Intergemeentelij ke Sociale Dienst komt voor rekening van de gemeenten. Deze gemeentelijke bijdrage R.W.W.-uitkering was voor 1984 begroot op de ervaringscijfers van 1983. Inmiddels is echter gebleken, dat het aantal R.W.W.-ers in de perio de juli 1983/juli 1984 is verdubbeld. Voor de zeven ge meenten betenent dit dat gezamenlijk een verhoogde bijdrage van in totaal 236.268,- verstrekt zal moeten worden. Tijdens een openbare bestuursver gadering van de Intergemeentelijke Sociale Dienst liet I.S.D.-direkteur J. A. van de Broeke woensdagavond weten, dat door rijkswege als kom- pensatie voor de verhoogde R.W.W.- bijdragen in totaal 57,- miljoen aan het gemeentefonds zal worden toege voegd. Welke normen voor de verde ling daarvan zullen gelden, kon hij niet exakt mededelen, maar hij ver wees in dit verband naar de juni- cirkulaire van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Financiën. Verder liet de heer Van de Broeke weten, dat ook ten behoeve van de verhoogde apparaatkosten van de so ciale diensten een kompensatie van in totaal 26,- miljoen aan het ge meentefonds zal worden toegevoegd. Bestuurslid de heer A. J. Padmos, ^wethouder van Westerschouwen, was van mening dat deze verhoogde bij drage sommige gemeenten wellicht wat koud op hun dak zal vallen en hij vroeg zich af of de verwachte verho ging wellicht wat eerder gemeld had kunnen worden. De heer Van de Broe ke verwees daarop naar de kwartaal verslagen, waarin reeds melding werd gemaakt van de verhoogde aan tallen R.W.W.-uitkeringen. In de be groting voor 1985 wordt uitgegaan van de ervaringscijfers in 1984, mocht na verloop van tijd blijken, dat het aantal R.W.W.-ers hoger oploopt dan geraamd, dan zal tijdig een wijziging worden aangebracht in de geraamde bedragen. Oorzaak De verdubbeling van het aantal R.W.W.-ers (thans 337 in deze regio) wordt veroorzaakt door het feit, dat het recht op uitkering W.W.V. voor jon geren beneden 23 jaar is beperkt, ter wijl ook de dagen-eis is verhoogd. Hierdoor komen meer uitkeringsge rechtigden rechtstreeks in de R.W.W. terecht. Eveneens kan als reden voor versnelde groei worden aangegeven de aantallen schoolverlaters, die langdurig werkloos zijn, alsmede een grotere groep doorstromers via de W.W. en W.W.V. naar de R.W.W. als ge volg van langdurige werkloosheid. In een toelichting bij de begroting voor 1985 spreekt I.S.D.-direkteur Van de Broeke de verwachting uit, dat het aantal uitkeringsgerechtig den nog verder zal stijgen. Momen teel is het aantal uitkeringsgerechtigden onder in vloed van het seizoengebeuren enigs zins teruggelopen, doch verwacht wordt, dat als gevolg van de afloop van de Deltawerken, ontslagen bij de firma Maaskant en de toestroom van schoolverlaters het aantal uitke ringsgerechtigden verder zal toenemen. De I.S.D. is volgens de direkteur in genoemde toelichting voldoende geë quipeerd voor haar taak. De aanschaf van een nieuwe komputer geeft bij verdergaande automatisering de ruimte om zonder toename van perso neel meer werk op te vangen. Indien sprake is van personeelsuitbreiding zal dit eerder in de sfeer liggen van de fraude-opsporing en -bestrijding", al dus de heer Van de Broeke. Kosten sociale zorg De uitgaven van de kosten sociale zorg worden in de begroting 1985 ge raamd op 32.971.132,-. Verwacht wordt, dat de inkomsten na verreke ning met het Rijk naar raming 32.088.346,- zullen bedragen. Dit be tekent, dat er voor rekening van de deelnemende gemeenten een totaal te financieren bedrag van 882.786,- resteert. De kosten met betrekking tot de uitvoering van de Wet Werkloosheids voorzieningen zullen naar verwach ting in 1985 een minder sterke stijging ondergaan dan voor 1984 werd geraamd. Dit is gebaseerd op de ontwikkeling van de cijfers in de pe riode juli 1983/juli 1984. Uit registra tie van de aantallen blijkt, dat het aantal W.W.V.-ers rond de vierhonderd per maand blijft schommelen. Op grond van de thans bekend zijnde ontwikkelingen op het gebied van de werkgelegenheid binnen de regio mag, volgens de I.S.D.-direkteur, worden verwacht, dat zich binnen de ze regeling een geringe stijging zal voordoen. Geraamd wordt, dat de uit gaven met een bedrag van 1.863.513, zullen toenemen. De kosten van het algemeen beheer worden voor 1985 geraamd op 1.241.701,-. Na aftrek van de eigen inkomsten van de dienst, welke wor den geraamd op 100.508,-, resteert een bedrag van 141.193,- dat door middel van de inwonerbijdrage van de deelnemende gemeenten wordt gedekt. De inwonerbijdrage komt neer op een bedrag van 36,01 per hoofd van de bevolking. Het bestuur kwam tijdens deze openbare vergadering tot vaststel ling van de begroting voor 1985. Ver der ook tot vaststelling van de zesde wijziging van de begroting 1984 in verband met een kostenpost wegens herstelwerkzaamheden aan het pla fond in de achterkamer van het I.S.D.-gebouw, waar, zoals reeds eer der gemeld, een fraai ornament vrij onverwacht naar beneden kwam. Voorzitter van het I.S.D.-bestuur wet houder J. Groen liet weten, dat het plafond in de achterkamer inmiddels naar volle tevredenheid door de fir ma Voermans werd gerestaureerd. Een verder onderzoek heeft echter uitgewezen, dat ook het plafond in de voorkamer op korte termijn aan een onderhoudbeurt toe is, evenals het plafond in de hal. Reservering- onderhoud De heer Padmos informeerde naar aanleiding van deze gegevens of de kosten van onderhoud in de begro ting voor 1985 zijn verwerkt. „Het is prachtig, dat we een monumentaal pand hebben, maar ik vrees wel dat we in de naaste toekomst nogal wat aan onderhoud zullen moeten uitge- ZIERIKZEE - Een verbetering van de situatie voor de fietsers, die dage lijks de Engelse Kade kruisen, wordt reeds jarenlang in de Zierikzeese ge meenteraad bepleit door vooral de RU- en de PvdA-fraktie. Over het nut van de aanleg van een fietspad toon de de wethouder publieke werken zich echter nog lang niet overtuigd. De noodzaak van herbestrating van de Engelse Kade werd door alle par tijen in de gemeenteraad wel on derstreept. De herbestrating is inmiddels in volle gang. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Van Dijke Bestratingen te Zierikzee. ven", aldus de wethouder van Wester schouwen Voorzitter Groen liet weten, dat de post onderhoud inderdaad hoger werd geraamd en hij sprak verder de hoop uit, dat de gemeentebesturen akkoord kunnen gaan met reserve- vorming ten behoeve van de onder houdskosten. Met de begroting voor 1985, waarin die verhoogde onder- houdspost is opgenomen, zijn de ge meentebesturen overigens reeds akkoord gegaan. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aan Kerkhof NZ wordt thans groot onderhoud gepleegd aan drie woningen, die deel uitmaken van een projekt ca?i vijftien in het kader van woningverbetering van Beter Wonen. Minder ingrijpend onderhoud is noodzakelijk voor een groep van 81 woningen, terwijl voor nog 46 andere op goedkeuring voor forse verbetering wordt gewacht. Al deze hui zen liggen in en om de wijk Buyse. ZIERIKZEE - Gedurende de laatste twee jaren is de woningbouwvereniging Beter Wonen in de binnenstad van Zierikzee druk doende met woningverbetering en het „vullen van gaten". Ten aanzien van verbetering van het bestaande woningbezit van Beter Wonen ligt het ak sent thans in en in de nabijheid van de wijk Buyse, waar in totaal 143 woningen worden opgeknapt. De woningen dateren voornamelijk uit de jaren '50, toen deze eerste uitbreiding binnen de wallen van de stad werd gereali seerd en voor Zierikzee een forse groei betekende. Door de opknapbeurt zullen de huizen weer voor 25 jaar in goede konditie zijn. Bouwbedrijf Boogert is op dit mo ment bezig met het opknappen van drie woningen aan het Kerkhof NZ. Deze werkzaamheden betreffen voor namelijk groot onderhoud, zoals ver nieuwen van dakkapellen, gevel kozijnen, woonkamervloeren, plafonds, dakisolatie, verhoging van de brandveiligheid, uitbreiding elek trische installatie (met een aardlek- schakelaar) en verbetering van de ventilatievoorzieningen. Deze repa raties en verbeteringen hebben geen invloed op de huur. Isolatie Wanneer de bewoners echter ook kiezen voor extra warmte-isolatie door de spouwmuren te vullen en dubbele beglazing te laten aanbren gen, wordt dat kostendekkend in de huurprijs doorberekend. Hetzelfde geldt wanneer op wens van de huur ders verbetering aan keuken en/of douche wordt gepleegd. Beter Wonen heeft twee wisselwoningen (aan de Rave- en de Gravenstraat) beschik baar om huurders tijdelijk onder te brengen. Projekt van vijftien De drie woningen aan het Kerkhof NZ maken deel uit van een projekt van vijftien woningen, die op deze wijze worden verbeterd. Voor de bouwvakvakantie waren er al drie gereed aan de Gravenstraat. Voorts volgen er nog twee aan de Ko raalstraat, drie in het Rode Dorp, twee aan de Wevershoek en twee aan de Ravestraat. Er wordt in vier fasen gewerkt en direkteur ing. Ph. H. van Doorne van Beter Wonen schat dat BILT het projekt van deze vijftien woning verbeteringen voor de bouwvakva kantie volgend jaar zal zijn afgerond. Minder ingrijpend Ook in wijk Buyse wordt aan 81 an dere woningen van Beter Wonen min der ingrijpend en geleidelijk onderhoud gepleegd door bouwbe drijf De Delta uit Middelburg. Deze huizen liggen onder andere aan de d'Aillystraat, H. J. Doelemanplein, Hofferstraat en Marisstraat. Al sinds een jaar of twee is men daar bezig aan het vernieuwen van de begane grond- vloeren en buitenkozijnen van ramen en deuren. Ook voor deze woningver betering wordt geen huurverhoging toegepast, tenzij de huurders isole rend glas willen laten aanbrengen dat dus wel kostendekkend wordt doorberekend. De overlast bij deze verbetering is veel meer beperkt, vandaar dat het niet noodzakelijk is om wisselwoningen als tijdelijke woonvoorziening te gebruiken. Volgend plan Voorts is de woningbouwvereni ging in afwachting van de goedkeu ring van het Ministerie van Volkshuisvesting voor ingrijpende verbeteringen aan 46 woningen aan Slabberswerf, P. D. de Vosstraat en Zuidwellestraat. Ing. Van Doorne denkt dat met deze woningverbete ring nog dit jaar met de eerste groep kan worden begonnen. Voor dit pro jekt van 46 woningen zijn een stuk of zes wisselwoningen beschikbaar. Openingsprogramma Concertzaal ZIERIKZEE - Het programma ter gelgenheid van de opening van de ge renoveerde Concertzaal te Zierikzee is vastgesteld. De ingebruikname, op dinsdag 9 oktober, begint met een welkomstwoord door burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee en andere toespraken, waarna Henk van Ulsen schilderijen zal onthullen die Eppo Doeve van deze akteur maakte. Voor de pauze verzorgt mevrouw M. L. E. Ochtman-Moelijker een piano recital en na de pauze zal Henk van Ulsen optreden. De bijeenkomst be gint om acht uur en duurt tot onge veer kwart over tien. Verwachting tot vrijdagavond: Enige regen Wolkenvelden en overdag enige regen; minimumtemperatuur om streeks 13 graden; middagtempera- tuur ongeveer 19 graden; matige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 17 sept.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30 Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: n.west 4 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noord 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 sept. Zon op 7.14, onder 19.57 Maan op 21.30, onder 11.26 Laatste kwartier: 18 september (11.31) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 14 sept. 6.56 18.26 0.05 12.10 Doodtij: 20 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een frontensysteem be horende bij een depressie bij IJsland trekt vrijdag over ons land naar het oosten weg. Dit gaat vergezeld van wolkenvelden waaruit overdag enige regen kan vallen. De middagtemperatuur wordt niet hoger dan 18 a 19 graden. De landen rond de Middellandse Zee hebben nog steeds zomers weer met temperaturen die variëren tus sen 25 en 30 graden. Ook in Frankrijk is het weer aan merkelijk verbeterd. Regenachtig en betrekkelijk koud is Skandinavic, waar een aktieve depressie veel be wolking, wind en regen brengt met temperaturen die niet boven de 15 graden komen. Advertentie *rvir\ de roulatie voor onze I Jliy broodnodige variatie f een nieuwe lente een f 'nieuw geluid een nieuwe lente een nieuw geluid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1