Rijkswaterstaat haar zin door te probeert drijven Verzoek om verwijsbordjes naar Zierikzeese kerken Rehoboth-kinderen „handelen" voor de Noord-Ierse kinderen my DE ZIERIKZEESCHE COURANT Afwijzend voorstel gemeenteraad PÊ \~p£:LBO^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 141ste jaargang Nr. 23590 WAARIN OPGENOMEN Bestemmingsplannen Ars Musica CJV-Bruinisse Kwiek-toernooi De raad van Westerschouwen buigt zich maan- De Ars Musica-kommissie heeft voor het win- De aktiviteiten van het CJV-werk in Bruinisse De herenploeg van Mevo '80 werd door een 2-1 dag over de bestemmingsplannen voor de terseizoen een gevarieerd programma samen- gaan op zaterdag 15 september met een Start- overwinning op Jong Pendrecht in de finale Kommen van Burgh, Haamstede en Renesse. gesteld. (Pag. 3). dag beginnen. (Pag. 3). winnaar van het vijfde Kwiek-volleybaltoernooi. (Pa9- 2). (Pag. 5). (1797 - 1889) Eenzijdigheid is de ergste vijand van de smaak. J. L. Heiberg Jonge boeren over Grevelingennota: Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat is voor een zoute Greve lingen. Dat is, volgens de Regionale Agrarische Kommis sie Schouwen-Duiveland, die de jonge boeren op het eiland vertegenwoordigt, op te maken uit de nota van Waterstaat. Die nota vormt de basis voor de keuze Greve- lingen zout of zoet. Maar volgens de RAK stellen in spraak en beslissingen met deze door ambtenaren van waterstaat opgestelde nota als basis, weinig voor. De RAK stelt, dat de baten voor de landbouw bij zoet water aantoonbaar te laag worden weergegeven. Over de voordelen van een door zoet water mogelijke intensivering, dat is bij voorbeeld meer omschakelen naar tuinbouw, stelt de nota: ,,De Werk groep Landbouw kan met de voor haar gebruikelijke berekeningsme thode dit effekt niet aantonen en der halve niet kwantificeren." „Een heel onbevredigende motiva tie", schrijven de jonge boeren in hun reaktie: „De ambtenaren van Wa terstaat weten niet hoe ze het uit moeten rekenen dus tellen ze het maar niet mee." Terwijl het volgens hen om één van de belangrijkste voordelen van zoet water gaat. Bewegwijzering in Zierikzee met behul-p van verwijsbordjes: de centrale ker- keraad van de Hervormde Gemeente Zierikzee zou ze graag zien uitgebreid met de kerken in Zierikzee. ZIERIKZEE - De centrale kerkeraad van de Hervorm de Gemeente Zierikzee zou graag zien, dat de bewegwij zering in de binnenstad wordt uitgebreid met verwijsbordjes naar de kerkgebouwen. Het bestuurskol- lege van de centrale kerkeraad heeft daartoe een verzoek ingediend bij het Zierikzeese gemeentebestuur. Ter moti vering van dit verzoek, wordt opgemerkt dat kerken plaatsen zijn, die funktioneel voor velen van de bevol king een ontmoetingsplaats zijn ter versterking van het geestelijke leven. de kosten van dit bezoek een gemeen telijk subsidie wordt verstrekt. Vervolg pag. 2 Ze wijzen daarbij ook op de gevol gen van het EEG-beleid, waardoor de tarwe dit jaar 10% in prijs gezakt is en mogelijk het volgend jaar nog eens 10%. Het omschakelen naar andere produkten, zoals tuinbouw, wordt daarom steeds harder nodig voor het gemiddelde, met 24 hectare betrekke lijk kleine landbouwbedrijf op Schouwen-Duiveland. Anders zullen volgens de jongeren een heleboel ar beidsplaatsen verloren gaan. Boven dien neigen meer jongeren er naar om in de landbouw te gaan werken door gebrek aan andere mogelijkheden. Bij zoet water en dus de mogelijkheid om meer aan tuinbouw te gaan doen kunnen er juist een hoop ar beidsplaatsen bijkomen. Verder ge ven de jonge boeren aan, dat nog een paar voordelen van de mogelijkheid om te beregenen niet door Waterstaat zijn meegeteld. Dat geldt bijvoor beeld voor het feit, dat door berege nen de opkomst van een gewas (vooral witlof en wortelen) bij een droogteperiode niet kan mislukken. Te gunstig* Aan de andere kant worden de ba ten bij een zoute Grevelingen, vol gens de RAK, te gunstig gepresenteerd. Zo zijn de baten voor de sportvisserij bij een zout meer be rekend voor de topjaren vlak na de afsluiting van de Grevelingen. De half miljoen, die het uitzetten van Marktwinkel in kleuterschool Het verzoek tot uitbreiding van de bewegwijzering komt aan de orde tij dens de gemeenteraadsvergadering op maandagavond 17 september in de raadzaal van het stadhuis, aanvang 19.30 uur. Het kollege van b. en w. is van oor dcel, dat dit verzoek van de centrale kerkeraad moet worden afgewezen. Het kollege licht toe, dat bij de invoe ring van het bewegwijzeringssysteem voorp heeft gestaan het aantal te ver wijzen objekten tot de hoogst nood zakelijke te beperken, teneinde te voorkomen dat het systeem onover zichtelijk en daardoor ondoelmatig wordt voor de gebruikers. Om die re den zijn volgens b. en w. ook verwij zingen naar objekten als Grote Kerk met toren, Nobelpoort, Zuidhaven poort en molens, die op zichzelf be schouwd voor de toerist ongetwijfeld een in- of uitwendig bezoek waard zijn, niet in het bewegwijzerings systeem opgenomen. De verwijsbord jes beperken zich tot objekten als politiebureau, gemeentehuis. V.V.V.- kantoor, musea, busstation, openbare toiletten en postkantoor. Specifiek Een objekt als een kerkgebouw is volgens het kollege meer specifiek van aard; richt zich meer op een be perkte groep en moet voor de dag jestoerist die de binnenstad bezoekt in het algemeen van beperkte beteke nis worden geacht. De meerderheid van het kollege stelt de raad verder voor het aantal kommissies, dat in openbaarheid ver gadert niet uit te breiden. Op verzoek van de P.v.d.A.-fraktievoorzittcr D. van der Wekken werd binnen de kom missies landbouw, visserij, jacht; ruimtelijke ordening, industrie, re- kreatie, toerisme en volksgezond heid; musea en internationale uitwisselingen het standpunt ge vraagd over het vergaderen in de openbaarheid, zoals ook in de overige kommissies gebeurt. Genoemde kommissies hebben echter in meerderheid geadviseerd vast te houden aan het in besloten heid vergaderen. De meerderheid van het kollege heeft dit advies over genomen. Wethouder J. Groen (PvdA) is echter van mening, dat het aantal kommissies dat in openbaar heid vergadert zonder meer met de genoemde kommissies kan worden uitgebreid. De bouw van de kleedakkommoda- tie op sportpark „Den Hogen Blok" wordt wat duurder dan het daarvoor reeds beschikbaar gestelde krediet van 636.500,—. Gebleken is dat de kosten van de bouw van de kleedak- kommodatie 702.000,— zullen be dragen. De overschrijding van 65.500,— is onder meer een gevolg van een hoger architektenhonorari- um en van het feit, dat geen rekening meer is gehouden met de zelfwerk zaamheid van de voetbalvereniging „Zierikzee". Weliswaar was men van die zijde bereid naast het zelf realise ren van het klubgebouw (kantine) een stuk zelfwerkzaamheid in te brengen ten behoeve van de kleedak- kommodatie, echter onder voorwaar de dat de daaruit voortvloeiende besparingen voor de gemeente ten goede zouden komen aan de vereni ging. Begrip Het kollege zegt begrip te hebben voor die argumenten. Verder wordt opgemerkt, dat de mogelijkheden voor zelfwerkzaamheden hier gering blijken te zijn en dat voorts gevreesd moet worden, dat door zelfwerk zaamheid het tijdschema voor de bouw in ongunstige zin zal worden beïnvloed. Het kollege besloot op grond van deze overwegingen van de zelfwerkzaamheid van de vereniging geen gebruik te maken. De Stichting „Hulp Noord- Ierland" heeft ten behoeve van een bezoek van Noordierse kinderen aan Schouwen-Duiveland aan de regio gemeenten verzocht een subsidie van 0,10 per inwoner te verstrekken. Gelet op het doel van dit bezoek acht het kollege van Zierikzee het alles zins verantwoord en gewenst dat in Advertentie if uMiil de roulatie voor onze i I Jl'W b,00<in0tJige variatie I m een nieuwe lente een 1 1 nieuw geluid een nieuwe lente een nieuw geluid ZIERIKZEE - Een mooier voorbeeld van „Kinderen voor kinderen" is nauwelijks te vinden. In kleuterschool „Rehoboth" ('t Vrije) is er gedurende deze hele week nog, een soort markt-winkel, waar de kleuters van alles ver kopen en de opbrengst bestemd is voor de Noord-Ierse kinderen die eind september naar Schouwen-Duiveland komen voor een vakantie. Het streefbedrag van de ver koop is 200,-, maar het mag gerust méér zijn! Al geruime tijd voor de zomerva- bijvoorbeeld niet 0,75 maar drie kantie kwam het verzoek binnen om kwartjes (afgebeeld op bet prijs- mee te doen aan d aktie voor de Ierse kaartje), 0,40 wordt dus acht stui- kinderen. Nadat het verzoek in de ou- vers. Er wordt gebruik gemaakt van derkommissie was besproken, werd besloten daadwerkelijk mee te doen, en kwam het idee van een winkeltje uit de bus. Vóór de zomervakantie was het echter niet meer realiseer baar, maar men kon alvast aan de slag om de „handel" te verzamelen. Via de schoolkrant werden de ouders op de hoogte gesteld van het voorne men en kon men bedenken wat er zo al te koop zou wórden aangeboden. Voorraadkast Direkt na de vakantie toog men aan het werk om de winkel te gaan inrich ten en kon de aanvoer beginnen. Bin nen drie dagen stond de voorraadkast propvol: de medewerking is overwel digend. Er is van alles: van een gram mofoonplaat van de Koninklijke Militaire Kapel, tot een flessenlikker toe. Speelgoed, kledingstukken, „rommelmarkt-spulletjes", maar ook verse produkten als eieren, appels, boontjes en komkommmers. Sommi ge moeders (en kinderen) waren extra druk in de weer geweest voor de Ierse kinderen, want er kwamen ook ei gengebakken koekjes en zelfgemaak te jam. Levendige handel Vorige week donderdag was het zo ver: toen kon de winkel voor het eerst open. Direkt al was er een levendige handel, en vanzelfsprekend wordt al les door de Rehoboth-kinderen zélf verkocht. De prijzen van de artikelen zijn zo danig, dat de kinderen er gemakke lijk mee kunnen omgaan. Iets kost platvis per jaar kost wordt niet mee geteld. Ook wordt geen rekening ge houden met de kans dat door ziektes de baten van de mossel- en oesterteelt wel eens stukken lager kunnen zijn. Een ander voorbeeld van hoe één zijdig Rijkswaterstaat de feiten pre senteert is de gang van zaken rond de spuisluis in de Grevelingendam. Bij de aanleg in 1982 vertelde Rijkswa terstaat, dat die sluis voor het zout houden van de Oosterschelde be doeld was en dat dus de ombouw kosten als de Grevelingen zoet zou worden bij die beslissing niet zouden meetellen. Maar nu staat er in de no ta bij de kosten voor een zoete Greve lingen toch 13 miljoen voor de ombouw van de Flakkeese spuisluis. Rijkswaterstaat houdt zich niet aan haar woord, menen de jongeren. Sterker nog, het is gebleken dat ze zelfs de Tweede Kamer onvolledig over deze gang van zaken heeft in gelicht. Alternatief niet volwaardig De jongeren konkluderen, dat Rijkswaterstaat de voordelen van een zout meer overdreven gunstig voorstelt en de voordelen van zoet water overdreven ongunstig. Zo stuurt Waterstaat de beslissing over de Grevelingen in de richting van „zout met een pijpleiding voor zoet water voor de landbouw". „We maken daar ernstig bezwaar tegen, temeer omdat het alternatief pijpleiding niet volwaardig is. Er zijn immers geen garanties, dat er vol doende water van goede kwaliteit be schikbaar zal zijn en dat de kosten van de leiding voor rekeing van het rijk komen. En alleen dan is een beslissing met betrekking tot de Gre velingen voor ons aanvaardbaar", besluiten de Schouwse jonge boeren hun reaktie op de inspraaknota over de Grevelingen. vier muntsoorten: stuivers, dubbelt jes, kwartjes en (voor de iets duurde re artikelen) guldens. Voor de volwassen kopers is dit misschien even wennen, want er moet wèl een dikke portemonnee mee naar de winkel De kinderen (ze komen allemaal aan de beurt) vinden het handelen erg leuk, en het is bovendien leer zaam. De (overigens èrg goedkope-) winkel is tot en met vrijdag open na of voor schooltijd, elke keer een half uur. Dus van 13.00 tot 13.30 uur en van 15.30 tot 16.00 uur (behalve op woens dag). Bovendien wordt op vrijdag Verwachting tot dinsdagavond: Eerst nog regen in de middag droog Half tot zwaar bewolkt en in hoofdzaak in de nacht af en toe re gen; middagtemperatuur rond negen tien graden; westelijke wind in het binneland matig, aan de kust nu en dan krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 15 sept.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: n.west 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: n.west 3 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 sept. Zon op 7.10, onder 20.01 Maan op 21.03, onder 9.07 13 sept. Zon op 7.12, onder 19.59 Maan op 21.16, onder 10.16 Laatste Kwartier: 18 sept. (11.31) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 12 sept. 6.00 17.12 11.05 23.33 13 sept. 6.29 17.51 11.33 - Springtij: 12 september HET WEEROVERZICHT DE BILT - Voornamelijk vannacht zal er plaatselijk nog wat regen val len. Overdag zal het morgen vrijwel overal droog blijven. De regen van de komende nacht hangt samen met het langstrekken van een zwakke sto ring. Achter de storing stroomt tame lijk vochtige lucht van de oceaan binnen. Er zal dan ook morgen nog vrij veel bewolking zijn, maar in de middag kan, met name in het zuiden van het land, de zon even schijnen. Het zal daarom morgen aanzienlijk prettiger weer zijn dan de afgelopen dagen. De middagtemperatuur wordt ongeveer 19 graden en er wordt minder wind verwacht dan we de laatste dagen gewend waren. Bo ven land waait er een matige weste lijke wind en aan de kust zal de wind slechts nu en dan krachtig zijn. Bo vendien heeft de wind de neiging in de loop van de dag zwakker te worden. ook nog een grabbelton ingeschakeld om het beoogde doel te behalen. Wie wil zijn of haar voorraad nog wat aanvullen, en daarmee de kleuters in staat stellen iets voor hun mede kinderen te doen? De kleuters in „hun" winkeltje aan het Vrije, wachtend op klanten. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1