L. Ottens in de bloemetjes gezet in Bru en Oosterland UCL/C Besluit minister doorkruist plan duobaan te Nieuwerkerk Uiterst modern zetsysteem bij Lakenman Ochtman DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toch volledige baan voor beide onderwijzeressen Fijne feestdag voor zilveren jubilaris 7£G> PÊ vtr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jubilaris Personeel van de Deltadienst van Rijkswa terstaat te Zierikzee huldigde één van haar me dewerkers. (Pag. 3). Dertig jaar De Bruse postzegelvereniging „G. J. Peelen" viert in 1984 haar dertigjarig bestaan. (Pag. 3). Hattrick Via een glaszuivere hattrick van Bert Ver schoor strafte Altena een gebrek aan inzet van enkele Bruse Boys-spelers adekwaat af (1-3). (Pag. 5). Winstpunten Mara de Bel en Annemarie Padmos behaalden als enigen een winstpunt in de onverwacht in gelaste dressuurwedstrijd in Renesse. (Pag. 7). MAANDAG 10 SEPTEMBER 1984 141ste jaargang Nr. 23589 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Overal waar vele machines zullen zijn om men sen te vervangen, zullen vele mensen wezen die slechts machines zijn. De Bonald NIEUWERKERK - Het plan voor de duobaan op de openbare lagere school „De Dobbelsteen" te Nieuwer kerk gaat voorlopig de ijskast in ten gevolge van een ter elfder ure afgekomen besluit van de minister van onder wijs. Op grond van het dalens leerlingenaantal kreeg on derwijzeres Irene Hansma, zoals bekend noodgedwonten eervol ontslag aangezegd met ingang van 1 augustus dit jaar. Zoals op vele plaatsen elders, werd dit gedwongen ontslag ook op „De Dobbelsteen" zeer betreurd. Men bleef er echter niet bij de pakken neerzitten, maar er werd gewerkt aan een bevredigende oplossing. Gezelligheid was troef, vrijdagavond in het Bruse Dorpshuis, waar de zilveren jubilaris L. Ottens (r) vele felicitaties en cadeau's kreeg. BRUINISSE - Ter gelegenheid van het 25-jarig dienst- jubileum van de heer L. Ottens, direkteur van de Rabo bank Oost-Duiveland, werd er vrijdag zowel in Bruinisse als in Oosterland op gepaste wijze gefeest. In Bruinisse in het Dorpshuis ('s middags en 's avonds) en in Oosterland werd in Oosterhof met de genodigden de maaltijd gebruikt. Ter gelegenheid van Ottens' jubileum werd 's middags door een aantal prominenten, lofredes en terugblikken over 's jubilaris hoofd gestrooid, inge leid door Jac. de Jonge, voorzitter van het bestuur van de bank. komische voorvallen uit het verleden naar voren. Hieruit bleek dat Ottens niet zo technisch is als hij wil doen Vervolg pag. 2 Die kwam toen onderwijzeres Mar leen Viergever-Steendijk te kennen gaf, bereid te zijn een deel van haar fulltime-baan in te leveren ten gunste van haar kollega Irene. Bei den zouden als twee-eenheid gegoten in de vorm van een duobaan gaan funktioneren. Marleen en Irene zou den samen het onderwijs aan de eerste klassertjes gaan verzorgen. Alles werd tot in de puntjes gere geld. Een gedetailleerd plan werd op gesteld hoe de beide onderwijzeres sen hun taken zouden gaan verdelen. Onderwijsinspektrice mevrouw A. C. Maan kon haar goedkeuring daar zonder meer aan verlenen; de Duive- landse gemeenteraad ging met-tevre denheid akkoord met deze regeling en hoofdonderwijzer van ,,De Dob belsteen" de heer A. P. Provoost was verheugd over het behoud van de werkgelegenheid op zijn school en juichte het tevens toe, dat twee zeer gemotiveerde onderwijzeressen in nauwe samenwerking de leiding over de eerste klas zouden krijgen. Het zou naar zijn mening de leerlingetjes alleen maar ten goede komen als hun onderwijzeressen steeds met extra frisse moed voor de klas zouden staan. Niets leek derhalve Marleen en Ire ne in de weg te staan om met ingang van het nieuwe schooljaar op 20 au gustus in hun duobaan van start te gaan, ware het niet, dat de minister van onderwijs plotseling nog een leuk idee had gekregen. In het kader van een werkgelegenheidsprogram ma werd onderwijsgevenden, die met ingang van 1 augustus ontslag had den gekregen, de mogelijkheid gebo den alsnog in het onderwijs te blijven funktioneren met behoud van het salaris. Volgens de bestaande wettelijke normen zouden zij op grond van de leerlingenaantallen niet meer voor de klas kunnen staan, maar de mi nister zag mogelijkheden de onder wijsgevende, die daarvan de dupe dreigden te worden alsnog hun baan te laten behouden door hen on dersteunende onderwijstaken toe te denken. Zonder al te gedetailleerd in te gaan op alle voorwaarden en aspek- ten van dit ministeriële besluit, kan gesteld worden, dat Irene Hansma haar volledige baan op ,,De Dob belsteen" kon behouden. Marleen Viergever, die zoals gezegd bereid De Jonge roemde vooral het grote aanpassingsvermogen van zijn direkteur en zei trots te zijn van hetgeen er in de „Ottens-periode" tot stand is gekomen. De twee hoogtepunten in Ottens' loopbaan, de fusie van de twee banken (Oosterland en Bruinisse) en de nieuwbouw bracht De Jonge in herinnering (evenals andere sprekers na hem), en voorts zijn buiten-bankse-aktiviteiten: men doet nooit een tevergeefs beroep op de jubilaris. Openheid en eerlijkheid waren voor Jac. de Jonge de kenmerkendste eigenschappen van Ottens, eigen schappen die respekt afdwingen. Een cheque was het cadeau namens de beide beheerskolleges. Ook burgemeester T. C. Hekman wilde graag meezingen in het koor der sprekers en wenste de jubilaris namens het gemeentebestuur, dat hem nog vele jaren gegeven mogen worden om de sociale taak in het Bru se dorpsleven zo voortreffelijk te ver vullen. Het was Hekman een raadsel waar Ottens de tijd vandaan haalt om zich buiten kantoor zo dienstbaar te maken voor de gemeenschap. ,,Men komt hem overal tegen in velerlei funk ties. Het is op en top een ge meenschapsmens, die doet wat zijn hand vindt om te doen. Het gemeen tebestuur heeft dan ook behoefte een bijzondere waardering te laten blij ken en voor zulke gelegenheden is er Veel surfmateriaal gestolen dit weekend RENESSE - Op de parkeerplaats Oude Moolweg in Renesse werden twee auto's van hun meegevoerde surfspullen beroofd, op identieke manier; de stalen kabels waarmee een en ander was bevestigd, werden doorgeknipt: D. K. uit Rheinsburg en U. S. uit Keulen. In beide gevallen bedroeg de waarde ongeveer 700,-. In Bruinisse werd voor een bedrag van 3500,— aan surfmateriaal gesto len. Twee planken, twee zeilen en een pak lagen in een zomerwoning op het Aquadelta terrein. Eigenaar is F. Z. uit Hoogmade. De onverlaten kwa men binnen door een luik boven de voordeur los te schroeven. E. J. uit het Westduitse Rees deed tot slot aangifte van een diefstal van surfmateriaal ter waarde van 5.000,—. Twee planken, twee masten, drie gieken etc., lagen achter een vakantiewoning in het zomer- dorp Grevelingen in Brouwershaven, onafgesloten, waardoor het wel èrg gemakkelijk was de diefstal te plegen. het Bruse gemeentewapen in glas-in- lood", aldus de burgervader, die het kleinood tot zichtbare verrassing van de jubilaris overhandigde. Treinkaartje Adjunkt-direkteur regio Bergen op Zoom, H. Prins liet de film van Ot tens' carrièrre versneld afdraaien, te beginnen bij de sollicitatie, waaraan huiselijke problemen ten grondslag lagen. Bij die procedure zou gezegd zijn „Laat die Drent, die Hervormde, óók maar komen", hoewel sommige bestuurders van toen het uit te beta len treinkaartje te duur vonden. Ot tens kwam en Ottens bleef. Flexibiliteit en aanpassingsvermo gen stonden verder centraal in de toespraak van Prins, aangevuld met dienstbaar zijn: in het belang van-, ten nutte van-, en ter wille van de bank en de dorpsgemeenschap. Ver der bestempelde hij de jubilaris als- volgt: „Hij is geen puinruimer die telkens opnieuw naar een andere bank gaat, geen op-de-winkel-passer, maar meer een konsolideerder. Dank voor het werk in de afgelopen 25 jaar voor de Rabo-organisatie verricht". Als cadeau bood Prins de traditione le gouden pen aan. „Je hoort weieens zeggen dat een lang dienstverband ongepast zou zijn tegenwoordig, maar dat geldt zeker niet voor deze funktie", aldus de voorzitter van de raad van toezicht van de bank, de heer L. W. Boogert. Ervaring en vertrouwen moeten voor zo'n funktie worden opgebouwd in de loop der jaren en het is daarom goed dat dit jubileum gevierd wordt. Een parasol (hoewel het buiten druilerig regende) was het cadeau. Technischer Namens het personeel van de bank voerde D. Both het woord en haalde Meer mogelijkheden en snellere leveranties ZIERIKZEE - „Een moderne drukkerij in een oude stad" is een reklametekst van drukkerij/uitgeverij La kenman Ochtman, onder meer de uitgeefster van de Zierikzéesche Nieuwsbode, die deze week weer een ge heel nieuwe inhoud kreeg. Met ingang van vandaag (maandag) nam het vijf man sterke zetterskorps gloed nieuwe zetapparatuur in gebruik van de firma Wifac uit Mijdrecht. Éen van de modernste zetsystemen met vier beeldschermen en toetsenborden, gekoppeld aan een computer. Met de ingebruikname bewijst Lakenman Ochtman voorop te lopen bij de technische ontwikkeling van drukkerijen. Joop Kleppe (links op de foto ach ter een van de instrukteurs van Wi fac) vertelt dat de tot nu toe ingebruik zijnde apparatuur uit 1979 eigenlijk al verouderd was. De voor tgang van de techniek in deze be drijfstak gaat snel: de klanten van de drukkerij vroegen al geruime tijd om méér mogelijkheden en vooral snelle re leverantie. De nieuwe apparatuur „werkt" ongeveer twaalf keer zo snel als de inmiddels verouderde appara tuur, waar overigens ook al een com puter aan verbonden was. Verder zijn er méér mogelijkheden in (soorten) letters en in grootte van de letters. Belangrijkste is evenwel de mogelijk heid om teksten via de telefoon door te geven. Vervolg pag. 3 was ten gunste van haar kollega de helft van haar baan in te leveren, heeft voorshands ook weer een fullti me baan en overeenkomstig salaris. Omschakeling Hoewel het besluit van de onder wijsminister uiteraard grotendeels positief kan worden beoordeeld, zal de nieuw ontstane situatie voor Irene en Marleen weer even een omschake ling hebben betekend. Beiden toon den zich zo enthousiast en gemotiveerd over het funktioneren in een-duobaan, dat het plan daartoe ook zeker niet naar de prullebak zal verdwijnen. Beiden zijin van mening, dat een duobaan vele voordelen, zo wel voor de leerlingen als voor de on derwijsgevenden, kan hebben. Daar de ministeriële maatregel naar alle waarschijnlijkheid ook van tijdelijke aard zal blijken te zijn, zijn Marleen en Irene van plan hun duo baan voorlopig even in de ijskast te zetten en hem daar weer uit te halen, zodra de situatie daar aanleiding toegeeft. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Opnieuw regen Eerst opklaringen, in de loop van de ochtend toenemende bewolking gevolgd door regen; minimumtempe ratuur ongeveer acht graden, middag- temperatuur rond zestien; zuidwesten wind, in het binnenland vrij krachtig, aan de kust enige tijd hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 14 sept.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 6 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.; 13 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 4 ZON EN MAANSTANDEN 11 sept. Zon op 7.08, onder 20.04 Maan op 20.52, onder 7.59 Laatste kwartier: 18 september (11.31) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 11 sept. 5.26 16.36 10.36 22.59 Springtij: 12 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De komende dagen is er nog geen weersverbetering te ver wachten. Storingen afkomstig van de oceaan dringen het vasteland van West-Europa binnen. Hierdoor ont staat een weinig stabiel weerbeeld, dat in hoofdzaak gekenmerkt wordt door perioden met regen. Af en toe kan wel even de zon doorbreken maar dit is in het algemeen slechts van kor te duur. De temperatuur komt dins dag niet veel hoger dan een graad of zestien. Dit is ongeveer vier graden te koud voor de tijd van het jaar. Nor maal kan begin september op een middagtemperatuur van een graad of twintig gerekend worden. Een overzicht van een geaeeite van het nieuwe zetsysteem, dat bij uitgeverij Lakenman Ochtman in gebruik is ge nomen. De voorman van de zetterij. Joop Kleppe (links nog net zichtbaar) wordt geïnstrueerd door installateurs van de leverancier. HARLINGEN - De landelijke vere niging tot behoud van de Waddenzee is niet te spreken over een verhoging van de veerbootkapaciteit voor auto's tussen Den Helder en Tbxel. Minister Smit (verkeer en waterstaat) heeft onlangs 20 miljoen gulden beschik baar gesteld voor de verbetering van de aanlegverbindingcn in Den Helder en Tbxel voor een dubbeldeksveer boot. De aanpassing van die aanleg- verbindingen is nodig om het vaartuig van Tbxel's eigen stoomboot- onderneming volledig te benutten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1