Theo de Koning: „Bij velen is het een kwestie van het overwinnen van drempelvrees" 100 jaar filatelie in Nederland k nieüv stukken Gister sprak zij van liefde Lampionoptocht in Bru Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 september 1984 Nr. 23587 Will van Eunen is lid van Teken- en schildersklub ,,De Tekenaers" en ook zij spant zich in om de klub nieuw leven in te blazen. Teken- en schildersklub „De Tekenaers" houdt instruktie-avond NIEUWERKERK - Sinds jaren bestaat er een Teken en schildersklub „De Tekenaers". Aanvankelijk was de klub in Bruinisse aktief, maar sinds ruim twee jaar funktioneren „De Tekenaers" in het Dorpshuis in Nieu- werkerk waar zij iedere dinsdagavond een klubavond houden. Met ingang van het nieuwe seizoen streeft het klubbestuur evenwel naar vernieuwingen, of liever uit breiding van aktiviteiten. „De klub hield zich tot nu toe louter bezig met tekenen en schilderen, maar klaarblij kelijk is de inreesse hiervoor dusdanig teruggelopen, dat het ledenbestand terug is gaan lopen", vertelt Theo de Koning, een van de leden van de klub, die zich het verde re voortbestaan van „De Tekenaers" danig aantrekt. „Op een gegeven moment was er een enorme hausse voor schilderen en tekenen, maar daar is een eind aan geko men. Het bleek een modeverschijnsel. Er kwamen vele klubs maar sinds enige tijd hebben ze vrijwel allemaal te maken met een afname van leden". De koning is van mening, dat er nogal wat leden van een teken- en schilderklub zijn, die op een gegeven moment opstappen, omdat ze „boven het penseel uitgroeien". „Men wil dan gewoon wat beters. In een hob- byklub als de onze vindt men dat niet meer. Het heeft wel tot direkt ge volg, dat het ledenbestand beangsti gend terugloopt, want een aanloop van nieuwe leden is er niet, ondanks het feit, dat wij ervan overtuigd zijn, dat er binnenskamers erg veel wordt getekend en geschilderd. Lid worden van een klub wordt evenwel niet vlug overwogen, omdat er op een vre selijke manier drempelvrees heerst. Iedereen vindt van zichzelf, dat hij iets niet kan en hij wil dat niet graag erkennen. Over het algemeen valt het evenwel vreselijk mee. Ieder mens kan veel meer dan hij denkt", meent De Koning. Deskundige kracht Om te voorkomen, dat „De Teke naers" een zachte dood sterft zijn er plannen ontwikkeld om de klub weer nieuw leven in te blazen. .Allereerst is het van belang, dat we meer leden krijgen. Als die niet te vinden zijn binnen het raam van te kenen en schilderen gaan de gedach ten uit naar allerlei andere kreativi- teitsmogelijkheden, zoals brood deegkunst, werken met aangespoel de materialen, boetseren, gipskop- pen maken en poppen maken, om maar enkele voorbeelden te noemen. Mogelijk zijn er mensen, die interes se hebben in deze bezigheden. We zouden het mooi vinden als zij zich aansloten bij onze klub, waardoor de mogelijkheid ontstaat om eikaars kennis te verbreden. Met het huidige ledenbestand is dat niet meer te doen". Een belangrijk gevolg van een ledentoename zou zijn, dat de klub een docent zou kunnen aantrek ken. „Meer leden betekent vanzelf meer inkomsten, hetgeen dan weer de mogelijkheid opent een deskundi ge kracht aan te trekken", konsta- teert Theo de Koning. Om de interesse te peilen organi seert Teken- en schildersklub „De Tekenaers" op dinsdagavond 11 sep tember een introduktie-avond in het Nieuwerkerkse Dorpshuis. Op deze avond kunnen belangstellenden zich oriënteren en hun wensen kenbaar maken. „Iedereen is welkom", legt De Koning uit. „Wij stallen ons werk uit en we staan ter beschikking voor de bezoekers om alles te vertellen over de technieken die gebruikt wer den, maar ook over het funktioneren van de klub, maar dat is vrij snel ge daan, want het komt er enkel op neer, dat we gezamenlijk proberen onze hobby te bedrijven. Door dat sa men te doen in een grotere groep bestaat de mogelijkheid om te leren van een docent, terwijl het ook altijd mogelijk is, dat we van elkaar Ieren". Door het verhogen en verbre den van de aktiviteiten van de klub wil het bestuur van de klub be werkstelligen, dat de befaamde drempel wordt verwijderd. Drempel slechten „Aanvankelijk legden wij ons al leen toe op tekenen en schilderen, maar door deze stringente afbake ning verhoog je de drempel alleen maar. Door de aktiviteiten te verho gen slecht je als het ware de dermpel. Dat is wat we nastreven", onderkent De Koning. Vrijwel ieder inens krijgt steeds meer vrije tijd, tijd die vraagt om te worden ingevuld. „Alleen daarom al zou het jammer zijn als de klub ter ziele zou gaan. Er is in principe vrese lijk behoefte aan een hobbyklub, waarin mensen hun hobby kunnen bedrijven. Het is alleen nog zaak om een manier te bedenken, waarmee men ertoe gebracht wordt om de stap naar de klub te maken. We hopen via de introduktie-avond mogelijkheden te kreëren". Door het exposeren van werk werd duidelijk, dat er terdege belangstelling is voor wat de hob byisten doen. „De tentoonstellingen worden altijd goed bezocht. Dat be wijst dat er veel passieve belangstel ling is, maar ik ben er van overtuigd, dat het daarbij ook vaak gaat om mensen, die zelf ook met het een of ander bezig zijn. We hopen juist die mensen ertoe te brengen om hun hob by in klubverband te gaan doen", besluit De Koning. Rubriekje in de Nieuwsbode ZIER1KZEE - Al langer dan honderd jaar verzamelen mensen postzegels, ei genlijk al vlak nadat half vorige eeuw de eerste postzegels uitkwamen. Maar het duurde nog tot 1884 voordat de verzamelaars zich zouden verenigen. Dit opmerkelijk feit, 100 jaar georganiseerde filatelie in Nederland, wordt ge vierd met een grote internationale Jubileumpostzegeltentoonstelling „Fila- cento" genaamd, in het Congresgebouw in Den Haag gehouden. Deze ten toonstelling, met een keur van internationale verzamelingen, begint van daag, donderdag en duurt nog tot en met zondag 9 september. De toegang is gratis. Het Filacento-blokje, dat door de PTT is uitgegeven ter gelegenheid van het feit dat de georganiseerde filatelie in Nederland 100 jaar bestaat. Hoewel de meeste van de honder den verzamelaars op Schouwen-Dui- veland, al dan niet aangesloten bij de twee postzegelverenigingen die we rijk zijn, de Filacento-zegels die op 13 juni uitkwamen wel in hun bezit zul len hebben, is het best goed hen te tippen op het feit dat het speciale Filacento-blokje vanaf gisteren op de postkantoren te koop is. Speciaal voor de jeugd, maar ook de „senior verzamelaars" mogen ze kopen uiter aard, wordt er een Filacentobrief- kaart uitgegeven met daarop een ets van Rembrandt van Rijn met dienst zelfportret op 20-jarige leeftijd. Op 18 september verschijnt een bijzon der emissie (uitgave) welke is gewijd aan het Wereld Natuur Fonds. De ze gel heeft een waarde van 70 cent en is ontworpen door Jurriaan Schrofer. Speciaal voor die honderden verza melaars op Schouwen-Duiveland komt er een rubriekje in de Nieuws bode dat aandacht zal schenken aan filatclische gebeurtenissen of nieuwtjes. Hierin wordt ook het ver- enigingsnieuws ondergebracht. 1 - GOES Fietstocht Zuid-Beveland In het kader van „De week van het landschap" (22 t/m 29 september) or ganiseert de stichting „Het Zeeuwse Landschap" een fietstocht over Zuid- Beveland. Startpunt is het NS- station in Goes, maar het is ook mo gelijk om het landgoed Landlust te kiezen als startpunt. Op beide start plaatsen zijn routebeschrijvingen. De aktiviteiten vinden plaats op 22, 23, 29 en 30 september van 10.00 tot 16.00 uur. De fietstocht is 30 km lang en kan op eigen manier en gelegen heid worden afgelegd. Er zijn ook wandeltochten (onder geleide) op het landgoed Ter Hooge (Walcheren) en het Clingebos (Zeeuws-Vlaanderen). Ter Hooge op 26 september (13.30 uur) en 29 sep tember (10.00 uur) en het Clingebos op 26 september (13.30 uur) 28 sep tember (18.00 uur) en 29 september (10.00 uur). KAPELLE-BIEZELINGE Genealogische kontaktdag De afdeling Zeeland van de Genea logische Vereniging houdt op zater dag 8 september de Zeeuwse Genea logische Kontaktdag in gebouw De Vroone te Kapelle-Biezelinge. Het programma luidt: Ontvangst, ope ning door de voorzitter, de heer J. L. Braber, vervolgens uitwisseling van gegevens, onderbroken door een lunch. De dag begint om 9.30 uur en duurt tot 17.00 uur. MIDDELBURG Jubileum Delta College Het Delta College, een Christelijke Scholengemeenschap voor L MO, LEAO, MMO en MEAO, bestaat 25 jaar. Begonnen in 1959 als een Lageie Detailhandelvakschool is het Delta College uitgegroeid tot een Scholen gemeenschap met 1080 leerlingen. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt op 3, 4, 5 en 6 oktober a.s. een Infomarkt en een regionale Computer- en Efficiency Vakbeurs onder de naam Informatika '84 geor ganiseerd. Verschillende Zeeuwse en Landelijke bedrijven zullen met computers en software op deze beurs aanwezig zijn. Naar verwachting zul len vele bezoekers, waaronder veel (oud)leerlingen deze Infomarkt en In formatika '84 beurs bezoeken. ZIERIKZEE Schade op parkeerterrein W. K. uit Zierikzee deed woensdag aangifte van een aanrijding op het parkeerterrein bij de Aldimarkt, waar hij was wezen winkelen. Bij te rugkomst moest hij konstateren dat een niet zo kundige automobilst(e) zijn auto geramd had, een schadepost van 1200,- veroorzakend. De dader vertrok zonder zich bekend te ma ken. RENESSE Surfartiekelen gestolen Ten nadele van de heer D. N. uit Amsterdam werden dinsdag surfarti kelen gestolen met een gezamenlijke waarde van 4.000,-. Het betreft twee planken en drie gieken, die met een zware staalkabel op zijn auto wa ren bevestigd, die op de Jan van Re- nesseweg geparkeerd stond. On danks d stevige bevestigingen wer den de planken toch van zijn auto ge haald. BROUWERSHAVEN Gewond bij aanrijding Op de Heuvelsweg botste woens dag bromfietser J. W. uit Zierikzee tegen de auto van J. R. uit Kerk- werve. Met schaaf- en voetwonden werd de bromfietser overgebracht Vrijdag 7 september Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur ROF 15.30 uur De Firato. Diskussiepro- gramma „Kabelkoorts", rechtstreekse uitzending. 16.00 uur Stuif es uit 1984. Herhaling van het door Ria Bremer gepresen teerde programma. 16.50 uur Het Toppop-hitarchief. Op namen van teeny bop-groepen zoals „Mud", de „Bay City Rollers" en „Catapult". 18.55 uur Natuur in eigen land. Vo gelsoorten in de duinen: lepelaars, zilvermeeuwen en scholeksters. 19.20 uur Cijfers en letters 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dagboek van een herders hond. Odekerke verbruit het in eerste instantie al behoorlijk bij zijn dorpsgenoten door zijn bemoeienis sen met brouwer van der Schoor, maar nu nog meer door zijn relatie met Palmen, administrateur van de grondmaatschappij „Tijdig". 21.35 uur Brandpunt 22.20 uur Hotel op stelten. (4) Nieuwe Amerikaanse gasten wensen on danks hun late aankomst toch nog een maaltijd voorgeschoteld te krij gen. Problemen voor de hotelhouder, omdat zijn chef-kok is vertrokken. 22.45 uur Afrika, de geschiedenis van een werelddeel. De erfenis uit het ko loniale verleden blijkt niet altijd in dank aanvaard te zijn door de bevol king. 23.50 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort. Voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Gil en Julie. Avonturen van een niet bepaald rustige tweeling. 19.15 uur „Je ziet maar" special. Gesprekken met HAVO-verlaters over hun mogelijkheden, verwach tingen en toekomstplannen. 20.00 uur Et Dieu créa la femme. Franse speelfilm uit 1956 met in de hoofdrol Brigitte Bardot die als Ju liette van de ene man naar de andere vlindert. Haar eerste echtgenoot Ro ger Vadim maakte met deze produk- tie zijn filmdebuut. 21.30 uur De ABCDE show. Show vanaf de Firato, waari onder leiding van het Metropole-orkest liedjes ge zongen worden door Jenny Arean, Cherry, Karin Bloemen, Margriet Es- huys en Bill van Dijk. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Eert uw vader en uw moe der. Engelse dokumantaire. Het is gebleken dat vele ouderen, die door familie worden verzorgd vaak aan mishandeling bloot staan. Deze trieste werkelijkheid in Engeland is voor welzijnswerkers aanleiding aan een oplossing voor dit probleem te werken. 23.15 uur Brigitte Bardot. Een fil misch drieluik, waarinwordt inge gaan op de jeugd en carrière van de filmster Brigitte Bardot. I.C.Z. heeft nu de Ye 52 onderhan den voor een straal- en verfbeurt. Dit jaar heeft het bedrijf al veel schepen van een ander „jasje" voorzien, zoals zeekotters uit Katwijk, Zeebrugge en Schotland. Koncert „Amicitia" In het kader van de uitwisselings- koncerten speelt zaterdag 8 septem ber het fanfarekorps „Amicitia" uit Dirksland op het Kerkplein in Brui nisse. Het koncert in de muziektent begint om half acht. PARIJS - Internazionale heeft woensdagavond in Parijs een wedstrijd tegen Europees kampioen Frankrijk met 1-0 gewonnen. DEN HAAG - Het ziet er naar uit dat de komende winter ongeveer 700.000 Nederlanders met win tersportvakantie gaan. BRUINISSE - In de verwachting dat het om die tijd al een beetje sche merig wordt, is er op zaterdag 15 sep tember om 20.30 uur een lampionop tocht in Bruinisse. Het evenement sluit aan op het sluitingskoncert op de muziektent dat gespeeld wordt door de muziekverenigingen „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspan ning" vanaf 19.30 uur. Vanaf 20.00 uur zijn er bij de muziektent lampi onnen verkrijgbaar a f 1,- per stuk. naar het Zweedse Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee. De aanrijding ont stond toen W. met zijn brommer links het fietspad op wilde rijden op het moment dat de auto er aan kwam. Hij werd geschept. De brom mer is geheel vernield, de auto liep zware schade op. BRUINISSE Coaster gestraald In twee weken tijd heeft het straal schildersbedrijf Industrie Coating Zeeland de grote coater „Argo" ge heel gestraald en van vier lagen verf voorzien. De „Argo", van de fa. Doorduin uit Vlaardingen, is één van de grote typen coasters van 2500 ton die geschikt is voor de kleine han delsvaart. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge wanden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. C.S.H.G. WESTHOEK - Na een periode van bewustmaking, aftasten en informa tie over het „hoe, wat en waarom"' van de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden (C.S.H.G.) is er, na een voorzichtig groeiproces, een groep mensen die besloten hebben gezamenlijk steun te verlenen aan verdrukte christenen en joden. Alle mogelijkheden, die God schenkt, worden gebruikt. Het belangrijkste van die mogelijkheden is het gebed en daarom is er elke week, op donderdagavond, de gele genheid om mee te bidden, om 20.00 uur bij Wil van Beurden. De interkerkelijke groep noemt zich steungroep verdrukte christenen en joden en richt zich tot ieder die zich wil openstellen voor het lot van hen die om hun geloof in God ver volgd worden; door middel van de kerkelijke en de streekpers, monde linge overdracht en verspreiding van informatiebladen, zoals „Zon der Ge rechtigheid" van de CSHG. Ook hoopt de steungroep zo bezig te zijn-binnen de-kerkelijke gemeen ten, dat de christenen hier zich meer en meer bewust gaan worden van het feit dat ze zo ontzaglijk veel kunnen leren van hun geloofsgenoten in de verdrukking. Andersom kunnen wij veel voor hen betekenen door ons gebed, onze materiële rijkdom, bemoediging door brieven en kaarten te sturen. Ook bij een landelijke inzet willen wij ons steentje bijdragen, zoals voor de Russische christin Galina en de Zweedse diplomaat van joodse af komst Raoul Wallenberg, voor wie lot januari 1985 een handtekening- aktie gaande is. Overigens is er het verrassende bericht, dat een me vrouw uit Zwolle een levensteken van Wallenberg heeft ontvangen. Wij, en velen met ons, danken God voor dit lichtpuntje en rusten niet voor hij eindelijk vrij is. Graag willen wij u meer vertellen en u uitnodigen ons te bellen of te schrijven. Adrie Wandel, Scheepswerfstraat 5, tel. 2442; Pim Goedhart, Ire- nestraat 19, tel. 310R; Marja Weststrate, Hogezoom 45, te!. 3056; Wil van Beurden, Christi- nastraat 21. tel. 3350; Wilma Slaager, Bouwmansweg 10, lel. 1521; in Burgh-Haamstede 74 „Begrijp me goed, meneer. Maar Danny Kijg, of Danny Regan, was niet de enige die bij mevrouw Burke op bezoek kwam. Kende een van u beiden haar misschien, heren?" „En u, meneer?" Cathleen hield haar adem in. „Ik weet natuurlijk wie zij is," ant woordde Rory. „Had ze niet een kind?" „Een jongetje van een jaar of twee." „Hebt u de treinen en bussen nage gaan?" „Dat wordt natuurlijk gedaan." zei de brigadier pijnlijk getroffen. „Er komt ook een oproep in de nieuwsbladen. Maar het is dringend dat we hier in de buurt naspeuringen doen." „Dringend?" vroeg Liam. „We hebben het gevoel dat het we ieens dringend zou kunnen zijn, me neer," zei de brigadier gewichtig. „Als u iets invalt dat misschien van belang zou kunnen zijn, verzoek ik u kontakt op te nemen met het bureau." „Waar bent u aan het zoeken?" vroeg Rory. „Er is een hoop moerasgebied hier in de buurt," zei de brigadier vaag. „Niet zo leuk om daarin te verdwa len." Cathleen bleef niet langer luiste ren. Ze wist bijna zeker waar de vei - dwenen Eilaan Burke en haar kind waren. Ze moest ze vinden voordat de politie weg was. Mevrouw Burke moest weten dat ze in levensgevaar verkeerde. Als haar man door een on geluk tot zwijgen kon worden ge bracht, dan kon dat ook maar al te gemakkelijk met haar gebeuren. Een val van de trap bijvoorbeeld De gangen en de trap die naar de westelijke vleugel leidden, waren zo lang. Bovenaan de trap moest Cath leen even stilstaan om op adem te ko men en al haar krachten inspannen om niet in elkaar te zakken. Haar slapen klopten pijnlijk. Ze had hier ook niet alleen heen moeten gaan. Maar als zij de bibliotheek was bin- nengestorm met haar fantastische veronderstelling, dan zouden Rory of Liam of allebei honend hebben gela chen en aan de politie hebben verteld dat ze helaas lelijk op haar hoofd was gevallen en daardoor tijdelijk ver ward was in haar geest En onder tussen zou iemand tijd genoeg heb ben om de heimelijke gasten te ver bergen. Over een ogenblik zou de onzeker heid voorbij zijn. Ze hoefde alleen maar vlug van deur tot deur te lopen en in de lege kamers te kijken totdat ze er een vond die niet leeg was. het was niet mogelijk dat ze allemaal leeg zouden zijn. Eindelijk stond ze verslagen in de laatste kamer te kij ken naar de kale vloer, de vormen van een bed en andere meubelstuk ken, bultig onder stoffige lakens. Er was hier niemand. Ook toen ze riep, kwam er geen antwoord. Een baby zou op dit uur wakker zijn geweest en geluidjes hebben ge maakt. Alleen het harde krassen van de kraaien was te horen en ver weg het geluid van een motor die werd door DOROTHY EDEN gestart en het dichtslaan van een deur. De politie was weg. Het drong tot haar door dat het griezelig stil was in de kamers. AJs Eileen Burke, die geen meegaand persoontje was, hier tegen haar zin werd vastgehouden, zou ze dus ver doofd zijn. Cathleen staarde gefascineerd naar de lakens over de meubels en de gro te, afgesloten kleerkast. Zou ze de moed kunnen opbrengen, om onder die stoffige lakens te kijken en die deur open te doen? In de andere ka mers waren ook nog schuilplaatsen. Ze zou systematisch moeten gaan zoeken. Voorzichtig draaide ze de kruk van de kleerkast om. Uit do duisternis bolde iets naar haar toe. Ze deed een stap terug en onderdrukte een gil. Een hand greep haar pols vast „Geesten?" vroeg Liam vriende lijk. Ze kon haast geen woord uitbrer gen. Ze wist nauwlijks waar ze meer van was geschrokken, van dat oude kledingstuk dat naar haar toe scheen ♦e vliegen toen ze het aanraakte, of van Liams harde greep om haar pol: „7e maakt me aan het schrikken! Ik heb je helemaal niet horen aanko men." „Ik hoorde iemand hier boven, ik dacht al dat jij het zou zijn. Tante Til ly zei dat je bewaakt moest worden. Ik heb het eerst niet willen geloven Zijn blauwe ogen keken op bare neer. „Mijn arme lieveling! Cathleen wrong zich los. Hij dacht toch niet dat ze krankzinnig was'' (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5