Stad en Lande reikt oorkonden uit voor geslaagde restauraties I Zang en muziek worden kort gehouden in Duiveland Kamer eist meer greep op kostbare projekten België ziet af van kanalisering Bocht van Bath Smit-Kroes verwacht geen nieuwe overschrijdingen bij Oosterscheldewerken 4 DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat houdt er rekening mee dat er in het zestiende voortgangsrapport van de Oosterscheldewerken geen overschrijdingen zullen zijn van de financië le ramingen. Dit zestiende voortgangsrapport zal binnenkort verschij nen. De minister sprak haar verwachting woensdag uit in de Tweede Kamer tijdens een debatje over de sluiting van de Oesterdam. Mocht de verwachting van de tgangsrapport. De rapporten ver minister bewaarheid worden dan schijnen elk half jaar om de ka- is het voor het eerst in enige jaren mer op de hoogte te houden van dat er geen sprake zal zijn van fi- het verloop van de Oosterschelde- nanciële tegenvallers in een voor- werken. DEN HAAG - De Tweede Kamer wil in het vervolg meer zicht, kontrole en invloed bij de besluitvorming bij omvangrijke en dure projekten zoals de Oosterscheldewerken. De Kamer schaarde zich dinsdag met algemene stem men achter een CDA-VVD-motie, waarin de kommissie voor de rijksuitgaven wordt gevraagd op korte termijn met de Algemene Rekenkamer tot een werk wijze te komen waardoor bij dergelijke projekten de Kamer effektieve kon trole krijgt op zowel besluitvorming als op de voortgangsrapportering. ANTWERPEN - België ziet defini tief af van het kanaliseren van de Bocht van Bath in de Westerschelde. Dat heeft minister Olivier van open bare werken woensdag meegedeeld. De Bocht van Bath vormde jarenlang een knelpunt in de toegang naar de Antwerpse havens. In de smalle bochtige doorgang met grote stroomsnelheden liepen diverse sche pen aan de grond. België heeft de af gelopen jaren intensief gebaggerd in dat gebied. Het resultaat van deze in spanning is duidelijk,merkbaar voor de scheepvaart. De vaargeul is niet alleen verdiept, maar heeft zich zoda nig aangepast, dat ze eigenlijk geen knelpunt meer vormt voor de scheep vaart. België ziet thans officieel af van het kanaliseren van de Bocht van Bath. De minister heeft woensdag meegedeeld dat nu de verdere verdie ping van de Westerschelde de hoogste prioriteit verdient. Direkteur F. Suykens van de Antwerpse haven heeft enkele dagen geleden tijdens een werkbezoek van de Zeeuwse sta ten aan de haven van Antwerpen uit gelegd, dat Antwerpen ernaar streeft schepen tot 38 voet via de Wester schelde naar Antwerpen te laten doorvaren. Dat is nu, in verband met de ver schillende drempels in de Schelde niet mogelijk. België is voor het uit voeren van die grote baggerwerken volledig afhankelijk van de toestem ming van de Nederlandse regering. Deze heeft echter de aanleg van het Baalhoekkanaal, de afsnijding van de Bocht van Bath en nu ook de ver dieping van de Westerschelde gekop peld aan de waterverdragen. Dat houdt in, dat België zijn gang kan gaan in de Westerschelde als dat land zorgt voor een schoon Maas- en Scheldewater. Dat is tot op heden niet gelukt. De Antwerpse haven autoriteiten hebben op deze gang van zaken felle kritiek geleverd omdat ze de verdere ontwikkeling van het Antwerpse havengebied tegenhou den, maar de Nederlandse regering heeft tot nu toe steeds voet bij stuk gehouden. Aanleiding tot de kamerwens is de gang van zaken ronde de bouw van de Oosterscheldewerken die, naar een rapport van de Algemene Reken kamer heeft uitgewezen, financieel aanzienlijk uit de hand is gelopen. De Kamer heeft daarbij sinds 1974 van de achtereenvolgende verant woordelijke bewindslieden keer op keer onvolledige of onjuiste informa tie gekregen, waardoor de Kamer voor een voldongen feit werd gesteld toen uiteindelijk in 1981 duidelijk werd dat de kosten aanzienlijk duur der zouden uitkomen. De heer J. R. Ravia ontvangt een oorkonde voor het pand Ravenstraat 24 te Zierikzee. De oorkonden met betrekking tot de restauraties worden uitge reikt aan makelaardij J. Bij de Vaate met betrekking tot het pand Nieuwe Haven 147, A. L. W. Gudde, de eigenaar van het pand Oude Haven 39a (bewoond door dr. A. M. van Zanten), C. D. Bors- boom (Havenplein 18), J. R. Ravia (Ravenstraat 24) en aan het aanne mingsbedrijf v. d. Sluijs en van ^Dijk te Hardinxveld-Giessendam in verband met de restauratie van het pand Korte Groendal 12. Ge noemde vijf panden bevinden zich alle te Zierikzee. Eén oorkonde Voor de restauratie van het pand Oude Haven 39a zal de heer A. L. W. zal worden uitgereikt in verband Gudde een oorkonde ontvangen. met de restauratie van een pand buiten Zierikzee, te weten Noordstraat 12 te Haamstede. De heer W. J. Geleijnse is hiervan de eigenaar. Aangepaste nieuwbouw Ten aanzien van de aangepaste nieuwbouw zullen vier oorkon den worden uitgereikt. De heer M. C. Coomans uit Zierikzee ont vangt er een voor zijn pand Bed- deweeg 13. Voor het renoveren en restaureren van diverse panden in de Zierikzeese binnenstad zal de woningbouwvereniging Beter Wonen worden beloond. De derde oorkonde in deze kategorie gaat naar H. J. van Neutegem te Drei- schor in verband met het pand Molstraat hoek Weststraat. De laatste oorkonde wordt uitgereikt aan de gemeente Brouwershaven met betrekking tot het sportge bouw op het sportterrein Onder de Molen". De uitreiking van de oorkonden zal plaats vinden in de ridderzaal van het Slot Haamstede tijdens een bijeenkomst, die om 16.00 uur begint. Ter plaatse zullen tevens foto's van de betreffende panden worden tentoongesteld, welke zijn vervaardigd door fotograaf Johan Berrevoets jr. De zeer geslaagde aangepaste nieuwbouw van het pand Molstraat/hoek Weststraat te Dreischor heeft het bestuur van Stad en Lande doen besluiten om eigenaar H. J. van Neutegem een oorkonde uit te reiken. ZIERIKZEE - De Vere niging Stad en Lande van Schouwen-Duive- land zal op vrijdag 21 september een aantal oorkonden uitreiken, welke worden toege kend voor goed geslaag de restauraties op Schouwen-Duiv eland. Dit jaar zullen voor de eerste maal ook enkele oorkonden worden uit gereikt voor nieuw bouw, die goed is aange past aan de historische en /of landschappelijke omgeving. In totaal zul len tien oorkonden wor den uitgereikt. Voorde ..prijs" van 2.50 (k.k.) is de gemeente Bruinisse eigenaar geworden van het historische pandje ,,'s Landshuis- je". In vroeger tijden in gebruik als depot van het waterschap, nu overbodig en in slechte staat van onderhoud Maar het blijft behouden voor Bru. Hoofdingeland L. Goedbloed wilde weten of er bij de uitvoering van werken ook de regionale aannemers worden betrokken. Steur antwoord de Goedbloed, dat het waterschap geen hoeder is van het plaatselijk be lang, maar van het algemeen belang: de specifieke waterstaatsbelangen. De plaatstelijke aannemers hebben géén voorrang. Bij het agendapunt .peilingen" werd duidelijk dat er geen aanzienlijke aanzandingen of verdiepingen werden gekonstateerd. Waterkwaliteit Het concept ontwerp waterkwali teitsplan, waarover op 19 september overleg plaatsvindt met Gedeputeer de Staten, was voor dijkgraaf Steur aanleiding om een enkele kantteke ning te plaatsen. Het waterschap heeft moeite met de funktietoeken- ning en stelt voor dit onderdeel voor lopig vast te stellen. Ook heeft het waterschap moeite met het vaststel len van natuurbeschermingsniveau's in verband met de meganische- of chemische bestrijding van plante- groei in de wateren in deze gebieden: men wil nadere gegevens omtrent dif onderwerp. Ook het kostenaspekt gaf aanlei ding tot het zetten van vraagtekens. In het ontwerp plan wordt gezegd dat de vervuiler betaald, maar Steur wil de ook kosten verhalen op de belang hebbenden. Overigens is een officiële reaktie van het waterschap niet mo gelijk omdat men nog niet beschikt over de financiële hoofdstukken die bij het waterkwaliteitsplan horen. Blij toonde de dijkgraaf zich na mens het waterschap dat de Raad van State alsnog de goedkeuring heeft gehecht aan het tweede bestrij- dingsplan: het was een lange weg, maar het waterschap is ook een beet je door de tijd in het gelijk gesteld. Noorderstrand Bij het onderwerp .Waterkering" sprak Steur zijn teleurstelling uit over het afwijzen door de Raad van Staten van het waterschapsbezwaar in verband met de afgifte van een ontgrondings vergunning „Noor derstrand". Er loopt nog een Arob- procedure, maar algemeen heerste de mening dat er tegen de ontgronding weinig meer is te doen. Wel werd het denkbeeld geopperd om ingeval de vergunning op de valreep toch nog zou worden ingetrokken, het reeds verplaatste zand dan direkt op het strand (waar het hoort) moet worden gebracht. Met algemene stemmen nam het Wa terschap de volgende besluiten: ver koop van een gedeelte van een stuk grond langs het Baken te Scharendij- ke aan de gemeente Middenschou- wen en een stuk van hetzelfde terrein aan de heer H. Steehouwer te Scha- rendijke; en eveneens werd besloten het ,,'s Landshuisje" te Bruinisse te verkopen aan de gemeente Bruinisse voor de somma van 2,50 (K.K.). Het oude gebouwtje was een depot van het waterschap in barre tijden, mar nu niet meer als zodanig in ge bruik. Gezien de staat waarin het verkeert (slecht) besloot de vergade ring akkoord te gaan met de verkoop voor het symbolische bedrag van 2,50. De gemeenteraad van Bruinis se had zich al eerder uitgesproken vóór aankoop. Per 1 januari in Brui nisse eigenaar. Onkruid Bij de rondvraag tot slot was het louter onkruid wat aan de orde kwam: de distelbestrijding was dit jaar onvoldoende, kan er iets gedaan worden tegen het voortwoekerende kleefkruid, en elders in de regio wer den alles verstikkende heggenran- ken gesignaleerd. Waar mogelijk zal het waterschap maatregelen nemen. (Vervolg van pagina 1) land zich beslist niet hoeft te scha men voor de geleverde landbouwpro- dukten en zag hij bij zoet water voor deze bedrijfstak afzetmoeilijkheden in het verschiet. Steur wees Slabbe- koorn er op, dat vernieuwingen en mogelijkheden daartoe toch aange grepen dienen te worden. „Stel dat er ipak weg vijftig jaar geleden niets <aan vernieuwing op landbouwgebied "was gedaan, waar zou de landbouw ■dan nu aan toe zijn?" Hoofdingeland Van Gastel zei zich zeker niet te schamen voor (zijn) landbouwprodukten maar wilde toch ook optimaal kunnen funktione- ren en stipte het belang van de werk gelegenheid nogmaals aan. De 84ste vergadering van het Wa terschap begon niet zoals gebruike lijk met een openingsrede van Dijk graaf Steur, die daarvan afzag omdat er geen nieuwe ontwikkelingen te melden waren op watersehapsge- bied. Na de behandeling van ingeko men stukken de mededelingen. Werken Wat de uit te voeren werken be treft: de uitvoering van het verwer ken van gietasfalt op de glooiingen bij Flaauwers, Borrendamme en Ou- werkerk zijn gereed gekomen, even als de verbeteringen van de Meeldijk en de Rampweg. Het aanbrengen van bestortingen op kreukelbermen en zeeweringenis eveneens uitgevoerd. Het herzetten van glooiingen op de Oost- en Westnol zal nog voor het stormseizoen gereed zijn. Verheugd maakte Steur melding van een toegezegde bijdrage van de Landinrichtingsdienst van 90.000,— voor onderhoud wegberm beplanting. Ruim 28 kilometer be planting kan in het aanstaande snoeiseizoen onder handen genomen worden met dit geld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4