Gemeente Duiveland verdeeld over peuterspeelzaal-subsidie streeknieuws J. Hoogenboom wéér Zeeuws kampioen wentelploegen mi KKÏMJ Stichting jeugd krijgt tijdelijke uitbreiding van de administratie Minicampings krijgen toeslag waterverbruik Bejaardensoos Kerkwerve van start Dr. Bezemer spreekt voor Confessionele Vereniging VVD dringt aan op spoed met nieuw dekoratie-stelsel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 september 1981 Nr. 23587 3 Advieskommissie Welzijnsbeleid brengt drie adviezen uit aan b. en w. NIEUWERKERK - De adviescommissie voor het wel zijnsbeleid van de gemeente Duiveland heeft woensdag avond een groot gedeelte van de vergadertijd besteed aan de subsidie-aanvragen van de peuterspeelzalen van Oosterland en Nieuwerkerk. Het uiteindelijke resultaat was een meer dan verdeeld advies aan het kollege van b. en w. en de nodige komplimenten over de goede verzor ging van de ingediende stukken. Ten aanzien van dat laatse punt was met name wethouder A. L. Bak ker, de voorzitter van de kommissie, van mening dat in een aantal andere gemeenten daaraan een voorbeeld kon worden genomen. Het meer dan verdeelde advies was het resultaat van de vraagstelling of met name de peuterspeelzaal ,,De Gruttepikkert- jes" te Nieuwerkerk, gezien de slech te financiële situatie waarin zij ver keert, niet in aanmerking kon komen voor meer subsidie dan de voor gestelde vaste gemeentelijke bijdra ge van 2.500,— voor 1985. In het licht van de tekorten, die in de afgelopen jaren zijn ontstaan en op dit moment 3.900,— belopen, be pleitte de heer J. A. Schiettekatte (CDA) voor een wat hoger subsidie bedrag, zij het in wat bedekte ter men. Hij bleek gevoelig te zijn voor de toelichtingen, welke de leidsters van de peuterspeelzaal vanaf de pu blieke tribune gaven ten aanzien van de vele aktiviteiten in het afgelopen jaar, die tendoel hadden om de finan ciële positie van de speelzaal te ver beteren: ,,Ik heb er in het verleden wel eens anders over gedacht, maar de leidsters geven er alleszins blijk van er alles aan te doen om financieel zo goed mogelijk rond te kunnen ko men." Zo luidde zijn oordeel. Hij ad viseerde dan ook om de subsidie voor 1985 te verhogen tot 3.000,—. Daarin kreeg hij steun van het ZIERIKZEE Vergadering „Philatelica" De eerste vergadering in het nieu we seizoen van „Philatelica" wordt gehouden op maandag 17 september in het „Huis van Nassau", aanvang 20.00 uur. De agenda van deze verga dering vermeldt: opening en medede lingen, notulen en ingekomen stuk ken, veiling (kavellijst beschikbaar) verloting, rondzendboekjes, rond vraag en sluiting. RENESSE „Op Drift" weer begonnen Woensdagavond is de Renesser to neelvereniging Op Drift het nieuwe seizoen weer begonnen. Onder regie van mevrouw A. v. d. Wiel-Jansen ging men van start met de repetities voor het eerste stuk van dit seizoen „De zon tegemoet", een ernstig to neelspel van Maarten van Vught. Het stuk zal eind november of begin de cember in het dorpshuis te Renesse worden gespeeld voor de donateurs van Op Drift. In totaal zal de toneel vereniging dit seizoen twee stukken instuderen. Het tweede stuk, de klught „Amor schiet zijn pijlen zelf", van jD. J. Eggengoor zal op de dona teursuitvoering van de fanfare Luc- tor et Emergo uit Renesse worden gespeeld. De regie van dit spel zal in handen zijn van de heer P. Steutel. Pannekoek-aktie Peuterspeelzaal Woensdagmorgen stond de Peu terspeelzaal Renesse op de laatste seizoenweekmarkt van het seizoen met een kraam waarin pannekoeken werden verkocht. Pannekoeken die, voor het grootste deel volgens een te voren opgesteld schema, door de moeders van de peuters die de speel zaal bezoeken thuis werden gebak ken. Met de aktie werd een netto op brengst gehaald van 206,—. Eerder dit seizoen werd al een keer ruim 400,— verdiend met de verkoop van pannekoeken op de seizoenmarkt te Renesse. KERKWERVE Oud papier W.I.K. Aanstaande zaterdag 9 september wordt er - van negen uur af - in Kerk- werve, Noordgouwe. Schuddebcurs en Serooskerke weer oud papier op gehaald. OOSTERLAND Géén doorrijding na aanrijding Met verontschuldiging van de rijkspolitie voor een foutieve opga ve, maakt deze groep Schouwen-Dui- veland bekend, dat de aanrijding die H. L. V. uit Oosterland vorige week donderdag veroorzaakte niet ge volgd werd door het doorrijden-na- aanrijding, hetgeen een uiterst laak bare handeling zou zijn geweest. In het desbetreffende politiebericht was daar wel vermelding van ge maakt. kommissielid mevrouw A. C. Hooge- doorn-Herfkens (PvdA). Zij wees bo vendien op een geheel ander facet van de subsidieverlening: „We moe ten nu niet net doen alsof we zo vrij gevig zijn met die 2.500,—. Want dat bedrag wordt volledig door het rijk vergoed. Een subsidie ter hoogte van dat bedrag kost de gemeente Duiveland dus geen cent. Ik vind een verhoging van dat bedrag eigenlijk helemaal niet zo gek, want dan geeft de gemeente eigenlijk pas zelf een subsidie." Over een half jaar Eén van de kommissieleden, die weinig voelde voor het voorstel van Schiettekatte, was de heer G. J. La Grand uit Nieuwerkerk. Hij voelde meer voor de variant: Nu 2.500,— en dan na een half jaar aan de hand van de tussentijdse begroting nog eens kijken hoe de zaken ervoor staan. Hij kreeg daarin bijval van de heer M. A. Dalebout uit Sirjansland. De overige leden van de kommissie spraken zich uit voor het voorgestel de standpunt van een subsidie van 2.500,- voor 1985 en verder niets. Wethouder Bakker verklaarde ver volgens de verschillende standpun ten te zullen overwegen en daarvan verslag te doen binnen het kollege van b. en w. Voor het evenwel zover was, werd Na de gebruikelijk huishoudelijke zaken werd de heer I. Lemson uit Renesse gekozen als vertegenwoordi ger van de classis Zierikzee van de Hervormde Kerk. Ook werden de fi nanciële situatie over 1984 bespro ken, die een normaal uitgavenpa troon liet zien. Er werd besloten tot de aanschaf van een nieuwe stencil vervaardiger. Het bestuur heeft verder besloten een nieuwe administratieve kracht te gaan werven voor 20 uren per week. In eerste instantie tijdelijk tot in de kommissie uitgebreid gespro ken over de beide peuterspeelzalen. Daarbij kwam overduidelijk naar voren dat de kommissie en bloc over tuigd was van het feit dat zowel in Oosterland als in Nieuwerkerk ken nelijk een duidelijke behoefte bestaat aan het instituut peu terspeelzaal. Blijkens een toelichting van de publieke tribune, waar de leidsters ruimschoots waren verte genwoordigd, bleek dat in Ooster land 36 peuters de speelzaal bezoe ken en in Nieuwerkerk gewerkt wordt met eenzelfde aantal, zij het dat daar een wachtlijst moet worden gehanteerd. De gedachte om een ex tra ochtend te gaan draaien is na am pel overleg vervallen omdat zoiets alleen maar kostenverhogend zou werken. „En we teren nu al in. Het is op dit moment zover dat de penningmeeste- resse het advies soms moet geven om met kleine aanschaffingen te wach ten omdat het de volgende week mis schien beter uitkomt. We doen erg veel zelf op het gebied van het ont wikkelen van aktiviteiten en ver sterken van de kas. Maar op een ge geven moment heb je de grens be reikt. En dat terwijl je weet dat er zo overduidelijk behoefte bestaat aan een peuterspeelzaal." Aldus de toe lichting vanaf de publieke tribune. Gevestigd begrip Het kommissie- en gemeente raadslid W, P. Stouten (VVD) onder kende duidelijk'het feit dat de peu terspeelzalen op vrijwillige basis zijn opgezet. „Maar het begrip is der mate gevestigd, dat er nauwelijks meer sprake is van een vrijwilli- gersprojekt. Onlangs heeft één van de leidsters vrijwillig ontslag geno men en gaat nu door als vrijwil ligster. Maar dat kan zo niet door gaan", zo luidde zijn betoog. Een behandeling in de gemeente- 1 januari 1985. Indien de gemeentera den akkoord gaan met de begroting 1985 van de Stichting zal deze admi nistratieve kracht een vaste aanstel ling kunnen verwerven. Het bestuur besprak de werkzaam heden van de jeugdwerkleider in het komende seizoen: Op het programma staan kursussen t.b.v. het kader van peuterspeelzalen, jeugdleiding op het gebied van groepswerk en kamp werk, en leiding en besturen van jeugdsociëteiten op het gebied van fi nanciën en verzekeringen. Dit laatste raad van Duiveland zal moeten uit wijzen hoe de uiteindelijke beslis sing voor de subsidie voor 1985 zal luiden. De advieskommissie kwam er duidelijk niet uit. Niets extra Het logische gevolg van bo- vendstaande diskussie was dan ook een negatieve beslissing van de kom missie op het verzoek van de peu terspeelzaal van Nieuwerkerk om een subsidie voor de viering van het tienjarig bestaan van de speelzaal. Aan de hand van een daartoe inge zonden verzoek van het bestuur van deze speelzaal bleek namelijk dat men het tienjarig bestaan op beschei den wijze wenste te vieren en daar voor een gemeentelijke bijdrage ver zocht. De onhaalbaarheid van dit verzoek bleek al onmiddellijk uit de informe le opmerkingen van verschillende kanten: „Als het al gevierd is, dan kunnen we volstaan met het sturen van een bloemetje" en „Kunnen we niet beter voor Sinterklaas gaan spe len?". Wethouder Bakker liet zich even eens niet vermurwen: „De peu terspeelzaal van Oosterland heeft die mijlpaal ook bereikt en misschien ook wel gevierd. Zij kregen daarvoor geen subsidie, dus de peuterspeelzaal van Nieuwerkerk krijgt dat ook niet." De overige leden van de kom missie waren het daarmee eens. Ondanks het feit dat de aanwezige leidsters vanaf de publieke tribune nog een poging waagden: „We willen niet alleen een gezellige dag voor de aanwezige peuters organiseren, maar ook de ouders daarbij betrekken. Zij staan altijd klaar voor de peu terspeelzaal als er iets moet gebeu ren. Zij mogen na tien jaar ook wel eens worden getrakteerd." De kom missie dacht er evenwel anders over. in samenwerking met het Zeeuws Service en Informatie Bureau voor jongeren. Ook is de Stichting mid dels de jeugdwerkleider betrokken bij het opzetten van het programma t.b.v. de groep Noord-Ierse kinderen die van 1-15 oktober in de regio zul len zijn. Er worden diverse jeugd- en jongerengroepen bij dit bezoek inge schakeld. Mogelijkheden worden onderzocht om een onderzoek te houden onder jongeren in verband met de vrije tijdsbesteding: „Wat willen ze zoal en wat doen ze in hun vrije tijd?" en „Hoe kan het jeugdwerk daar het beste op aansluiten?" Ter afsluiting van de vergadering werd gesproken over een onlangs verschenen rapport betreffende het provinciaal jeugdbeleid. Het provin ciaal beleid t.a.v. jeugdzaken is ge richt op taken die niet op regionaal of plaatselijk niveau tot stand kun nen komen. Omdat de notitie niet speciaal bedeeld was voor het regio nale en plaatselijke niveau bleef het bij een meningsvorming over de the ma's die in het rapport vermeld ston den. Advertentie voor z«ikeli|U ort privé drukwerk noolhayïii.Ï: smidsweq nootdwelle lel 01116-2459 KERKWERVE - De bejaardenbij eenkomsten in Kerkwerve, op dins dagmiddagen in het Verenigings gebouw, gaan weer van start. De eerste samenkomst is op dinsdag 11 september, waarop ds. Van der Sluijs een meditatie zal verzorgen en me vrouw L. van der Sluis-bij de Vaate uit Zierikzee dia's zal vertonen. Op 25 september wordt er een uit stapje gemaakt, naar een nog nader te bepalen bezienswaardigheid op Schouwen-Duiveland. De Sint Nico- laasmiddag is op 4 december en de Kerstviering op 18 december. Op 6 fe bruari, dan is het al weer 1985, wordt op bezoek gegaan in Zierikzee en op 2 april gaat de bejaardensoos op ver jaarsvisite bij mevrouw Den Boer, de echtgenote van de burgemeester. Soosmiddagen zijn er - na 11 sep tember - op 9 en 23 oktober, 6 en 20 november, 8 en 22 januari, 6 en 19 fe bruari, 5 en 19 maart, 16 april en de slotbijeenkomst op 7 mei. De waterlevering in de zomer maanden vraagt in het voorzienin- gengebied van de W.M.Z. bijzondere aandacht. In bepaalde regio's stijgt het dagverbruik als gevolg van de re- kreatie in de maand juli tot twee maal het gemiddelde over het gehele jaar en tot drie maal het winter- etmaalverbruik. Om deze pieken te kunnen opvangen zijn of worden gro te investeringen verricht, die door de rekreatieve sektor moeten worden betaald. Overleg met vertegenwoor digers van de „Recron" in Zeeland heeft tot de nadere regeling geleid betreffende „toeslag rekreatieve aansluitingen". De W.M.Z. verstaat onder een minicamping een terrein naast of bij een boerderij. In 1983 werd er in Zeeland op 877 terreinen bij de boer gekampeerd met totaal 3.988 kampeermiddelen en men ver wacht nog een verdere toename. Met deze toename groeit dus ook de be hoefte aan water (douches en toilet ten), vandaar dat de W.M.Z. het niet onredelijk acht de minicampings in de zomermaanden extra te belasten. De toeslag van vijf eenheden geldt gestart, tot groot genoegen van de aanwezigen. Zelfs werd er nog een rondrit gemaakt over het veld. Strafpunten Na afloop gaf juryvoorzitter A. Re- mijn een toelichting op de behaalde resultaten. Enkelen hadden straf punten opgelopen, wegens het over schrijden van de tijdslimiet. Hierna maakte kommissievoorzitter, M. van Nieuwenhuijzen de uitslagen bekend en werden de prijzen uitgereikt. Kampioen rondgaand werd K. Deurloo uit Tholen met 221 punten en kampioen trekkerwentel werd J. Hoogenboom uit Noordwelle met 241 punten. De voorzitter bedankte voorts het aanwezige publiek en de vele bedrijven en instellingen voor hun medewerking tot het welslagen van deze ploegwedstrijd. Tot slot werd door sekretaris, J. Scheele, namens de Regelingskom missie aan bestuur en direktie van de Wilhelminapolder een tinnen wand bord aangeboden, ter gelegenheid van het 175-jarig jubileum van de Maatschap en werd een dankwoord gesproken voor de gastvrijheid die de ploegers en de kommissie al vele jaren genieten in de Wilhelminapol der. M. van Nieuwenhuijzen nam na mens bestuur en direktie het gebode- ne in ontvangst. Uitslagen wentelploegen 1. J. Hoogenboom, Noordwelle, 241 punten; 2. C. de Looff, Arnemuiden, 226punten; 3. N. Vermuë, 's- Heerenhoek, 225 p9unten; 4. W. de Buck, Gapinge, 221W punten; 5. C. Baas, Souburg, 216V2 punten, 6. J. van de Velde, Kerkwerve, 214V2 pun ten; 7. D. Coppoolse, Gapinge, 214 punten; 8. D. van Hijfte, IJzendijke, 2071/2 punten; 9. C. de Jonge, Hein- kenszand, 207 punten; 10. M. Salomé, IJzendijke, 205 punten; 11. A. Geluk, Tholen, 203W punten; 12. A. de Boe, Wilhelminadorp, 203'A punten; 13. D. Wisse Nijssen, Kapelle 201V2 punten; 14. M. van Oorschot, tholen, 201 Vi punten; 15. L. Plasschaert, Oostburg, 192(6 punten; 16. J. Crucq, Ritthem, 190 punten; 17. C. Rasenberg, kloosterzande, 179Vi punten. Uitslagen rondgaandeploegen 1. K. Deurloo, Tholen, 221 punten; 2. M. van Tilbeurgh, Oud-Vossemeer, 216W punten. ZIERIKZEE - De Confessionele Vereniging, afdeling Zeeland, kesji bijeen op 18 september in het Her vormd Verenigingsgebouw te Zierik zee. Inleider zal zijn dr. C. Bezemer, predikant te Scheveningen en eindre- dakteur van het Hervormd Kerk blad. Het onderwerp van de avond is zeer aktueel binnen de kerken nl.: „Het spreken van de Kerk". Aanlei ding tot dit onderwerp zijn de uit spraken die de laatste jaren door de synodes van de verschillende kerken zijn gedaan, alsmede door de Raad van Kerken. Uitspraken die zich uit strekken over zaken betreffende de internationale politiek en de bewa pening. Dit spreken van de kerken heeft veel stemmen losgemaakt en op veel plaatsen gemeenteleden verontrust en zelfs uit elkaar gedreven. Vragen leven als: Heeft de Kerk eigenlijk wel recht van spreken?, welk gezag heeft een synode-uitspraak?, in hoe verre is het IKV spreekbuis namens de kerken en hoe meten we als voor- en tegenstanders van het spreken van de kerk met elkaar omgaan? Dr. Bezemer hoopt op deze een der gelijke vragen in te gaan. De aan vang van de bijeenkomst is gepland op 19.45 uur. voor aansluitingen die niet groter zijn dan 3m3/uur. Alle minicampings zijn inmiddels voorzien van een kon- trolebegrenzer van 3m3/uur. LEEUWARDEN - Tijdens een be zoek aan de vierdaagse landbouwma- nifestatie Agriana in Leeuwarden heeft prins Claus woensdagmiddag symbolisch een dosis sperma over handigd aan vertegenwoordigers van de regeringen van China en India. In totaal krijgen beide landen een hoe veelheid sperma waarmee zowel in China als in India 5000 koeien kun nen worden geïnsemineerd. DEN HAAG - Het VVD-Kamerlid Wiebenga vindt dat minister Riet kerk (binnenlandse zaken) op moet schieten met een wetsontwerp dat het nieuwe dekoratie-stelsel regelt. In schriftelijke vragen aan de be windsman wil het liberale kamerlid weten of het kabinet inmiddels al een standpunt heeft bepaald over het rapport van de kommissie- Portheine, die het dekoratiestelsel onder de loep heeft genomen. Die kommissie heeft voorgesteld onder meer de huidige opzet van de jaar lijkse lintjesregen deels op de helling te zetten. Zo zouden de eremedailles in goud, zilver en brons alleen nog gehand haafd worden ten behoeve van de de partementen van defensie en buiten landse zaken. Ook heeft de kommis sie voorgesteld een Juliana-orde voor langdurig dienstbetoon in te stellen. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging van 19.00 tot 20.00 uur 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. Ploegwedstrijden Wilhelminapolder WILHELMINAPOLDER - J. Hoogenboom uit Noord welle en K. Deurloo uit Tholen gingen zaterdag met de hoogste eer strijken tijdens de wedstrijden om het Zeeuws Ploegkampioenschap, respektievelijk bij de wentelploegen en rondgaande ploegen. De wedstrijd werd gehouden onder zeer gunstige omstandigheden: zon, wind en een grote publieke belangstelling. Er waren negentien deelnemers, geselekteerd uit vijf regio's, die streden om de wisseltrofee. De verrichtingen van de ploegers werden door een deskundige jury, bestaande uit twaalf personen, bij- oordeeld op o.a. beginvoor, aanstor- ting en geploegde sneden. Ook het publiek volgde met argusogen de handelingen in het veld, om na rijp beraad een totoformulier in te vul len, met daarop vermeld de namen van de a.s. kampioenen. Veel bekijks trokken ook de oude tractoren, die op lijn waren opgesteld. Veel van de ouwetjes verkeren nog in uitsteken de staat en werden door de eigenaar Een archiefopname van kampioen J. Hoogenboom uit Noordwelle, die zaterdag (weer) in de prijzen viel bij het Zeeuws kampioenschap ploegen in de Wilhelminapolder. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland kwam dinsdagavond, voor het eerst in het nieuwe jeugdwerkseizoen, bijeen in het Huis van Nassau te Zierikzee. Mevrouw A. Bruel-Pouwer opende de vergadering met de mededeling dat „er dit seizoen weer heel wat staat te ge beuren." Uit Nieuwsbrief Watermij Z. W.-Nederland ZIERIKZEE - De minicampings in Zeeland worden door de N.V. Watermij. Z.W. Nederland voorlopig belast met een toeslag van vijf eenheden extra. De raad van de W.M.Z. heeft hiermee ingestemd, nadat besloten was dat cara vans op minicampings niet aan te merken zijn als „wooneenheden". Men be schouwt een caravan als een kampeermiddel „zonder akkomodatie". Hierbij wordt aan de exploitant van de minicamping de eis gesteld dat deze naast het agrarisch bedrijf het „vrij kamperen" uitoefent volgens een vergunning van het gemeentebestuur, gedurende de periode van 1 maart tot 1 november.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3