W. K. Schot b.v. wil werkhaven Neeltje Jans in 'f- Marja en René Lama, nieuwe bewoners bij de Heerekeet FUIKENDIEFSTALLEN WERDEN OPGELOST BLOEMBAKKEN OP HEEREWEG BRENGEN GEMOEDEREN IN NOORDGOUWE IN BEROERING DE ZIERIKZEESCHE COURANT „De beschermende omgeving van een werkhoven biedt vele voordelen boven een lokatie in open water Speciale hobby exotisch uitgebreid: i- i& k m mem. ffih PE Volgende keer in gemeenteraadsvergadering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kerkdag Toernee Zomertrio Overwinning De Hervormde Gemeente Scharendijke Hans en Kees van der Maas uit Oosterland Tijdens het derde Zomertrio, dat werd afge- In Kruiningen werd het groenseizoen in de houdt op 8 september een „Kerkdag" als maakten met het accordeon-ensemble ,,d' werkt in Kamperland, zorgde Adrie Gerards paardensport besloten. Margo Verveer opening van het winterwerk. (Pag. 2). Accord" een toernee door Zweden. (Pag. 3). uit Zierikzee voor de beste eilandelijke werd met haar paard Salazar winnares in de prestatie. (Pag. 3). dressuur. (Pag. 4). DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 141ste jaargang Nr. 23586 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een proefneming kan zó mislukken, dat zij voert tot gewichtige ontdekkingen. Otto Weiss Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. NEELTJE JANS - „Wanneer er over een paar jaar, na de voltooiing van de bouw van de stormvloedkering, en kele lokaties op Neeltje Jans zullen worden aangewezen ten behoeve van de visserij, hopen we daarvan gebruik te mogen maken voor onze viskwekerij. We hebben nu al sterke aanwijzingen dat de kweek van de regenboogfo rel in een werkhaven duidelijke voordelen biedt boven een lokatie in open water." Aan het woord is Bart Schot, één van de direkteuren van de firma W. K. Schot b.v. te Zierikzee. Sinds een drietal jaren houdt dit bedrijf zich bezig met de kweek van forellen in de Oosterschelde. Gedu rende twee jaar gebeurde dat aan boord van het binnenvaartschip „Taxandria", dat eigendom is ge weest van de firma Van Ommeren, en dat werd omgedoopt tot de „Oosterschelde" en zijn ligplaats koos nabij de Plompe Toren. Ondanks het feit dat men zich al drie jaar bezig houdt met de forellen- kweek, is nog steeds niet met zeker heid te zeggen of een dergelijke kwe kerij inderdaad voor de volle hon derd procent rendabel is te maken. Ben Schot, één van de familieleden en dè man achter het kweekprojekt: „De grootste faktor van onzekerheid wordt gevormd door het weer. Een forel gedijt het best bij een water temperatuur van rond de 16 graden Celcius en die temperatuur is hier slechts heel even, in het voorjaar en in het najaar. Voor de rest van het jaar geldt een te hoge of een te lage temperatuur." De ervaring heeft geleerd dat de zo merse temperaturen niet desastreus zijn te noemen, al doen ze de vis beslikt geen góed. Een open vraag is echter nog steeds hoe de dieren reage ren als er sprake is van een echte winter met een paar weken vorst. In de drie jaar, dat de firma bezig is met het projekt, heeft men een dergelijke winter, met een watertemperatuur van slechts enkele graden boven nul, nog niet meegemaakt. Kooien in werkhaven Vast staat wel dat het realiseren van een dergelijke kwekerij in de be schermende omgeving van een (werk-)haven betere vooruitzichten op sukses biedt dan een lokatie in open water. Want sinds ruim een jaar is men bezig in de betonhaven van Neeltje Jans, terwijl tegelijk werd overgestapt op een andere huis vestingssysteem In de periode bij de Plompe Toren werden de forellen gekweekt in de ruimen van het schip „De Ooster schelde". Sinds men verhuisde naai de werkhaven wordt de forel ge kweekt in kooien. Zo'n kooi beslaat uit een vierkante drijvende konstruktie met zware netten (wan- "dén ên*'b*(T£teni> daarin." Aan weérs- KERKWERVE - De veestapel van café de Heere keet heeft een exklusieve uitbreiding ondergaan, en zal nog meer veranderingen krijgen: sinds zondag loopt een echtpaar Lama (Marja en René) rustig rond te stappen in de wei, alsof ze daar altijd al ge weest zijn. Over ongeveer een week komt daar nog een echtpaar kangeroe bij (échte Australische) en men is op zoek naar een struisvogel. Niet om daar de gelijknamige politiek mee te bedrijven, maar „ge woon" uit liefhebberij. „Wie niet van dieren houdt is geen mens", zegt J. C. Schot, die samen met zwa ger J. C. Snepvangers de dieren verzorgt. Lama's zijn een niet alledaagse verschijning, en trokken daarom al op de eerste dag van hun intre de bij de Heerekeet een lange rij belangstellenden. Lama's horen thuis in Zuid-Amerika, en zijn vooral bekend pmdat ze kwaad willende rivalen bespuwen met half verteerd voedsel. Marja en René hebben daar nog geen blijk van gegeven en zijn als gezegd bij zonder rustig en op hun gemak. De dieren kunnen rustig op korte afstand benaderd worden, óók (of juist) door kinderen. Aantrekkingskracht En dat is ook de bedoeling van de beide zwagers: iets kreëren voor kinderen. „Er is hier hele maal niets op dat gebied" zeggen ze beiden. Naast de al aanwezige veestapel als kippen, geiten, scha pen, pauwen en ponny's moet de exotische bevolking voor meer aantrekkingskracht gaan zorgen. Pa en moe op hun gemak in de Heerekeet iets drinken, terwijl de kinderen zonder gevaar met en bij de dieren bezig kunnen zijn. Wel even opletten dat de bouvier op zijn eigen terrein is... Schot vertelde dat hij al lang naar lama's op zoek is geweest, maar dat je die nu eenmaal niet in een dierenwinkel kunt kopen. Via een advertentie in het agrarisch weekblad „De Boerderij" kwam hij aan een adres in Weert, waar Marja en René overkompleet wa ren. Zondag toog hij naar het Lim burgse om het duo op te halen. De kangeroes zijn ook al lang besteld en komen rechtstreeks uit Austra lië. De struisvogel moet nog ge vonden worden. Het is de bedoeling dat alle vee door elkaar gaat lopen, zonder on derlinge afscheiding. Dat kan heel goed, want alles eet zo'n beet je hetzelfde; voornamelijk gras en aangevuld met biks. De komst van het echtpaar la ma, (Marja is overigens al vier maanden zwanger van René, de geboorte van één jong wordt in fe bruari verwacht), vergde wel een aanpassing van de omheining, waarmee men druk bezig is. Een hele investering, maar dat heeft men er in de Heerekeet wel voor over. Snepvangers: „Als je het doet, moet je het goed doen!" Verder moet er nog een nacht onderkomen gebouwd worden, want het schapehok is te laag voor de lama's. Als het een beetjè wil wordt het areaal grasland uit gebreid, zodat er voor alle mon den voldoende te eten zal zijn. 'emm Rene (links) en Marja Lama in de wei bij de Heerekeet. Ben Schot haalt met behulp van een schepnet een aantal forellen boven water ten behoeve van de fotograaf. Achter hem is nog net Roti Oorschot, de aanko mend vis-patholoog, zichtbaar. kanten is een vlonder aanwezig. Wanneer deze kooien in rijen gekop peld worden, ontstaat in feite een aantal kweekbassins met aan weers kanten een looppad. Vervolg pag. 2 OOSTERLAND - Vijf man bevolken sinds vannacht de Zierikzeese politie cellen: ze werden vannacht op heterdaad betrapt tijdens het lichten van vis- fuiken in de „Geulle" langs de Lage Rampertseweg te Oosterland. De vijf zijn: P. V. (18) uit Nieuwerkerk, H. d. W. (22) uit Rotterdam, A. J. d. U. (17) uit Nieuwerkerk, J. R. W. (19) uit Oosterland en R. d. G. (18) uit Nieuwerkerk. Al le vijf zijn in verzekerde bewaring gesteld, de laatste zal vermoedelijk van daag (na verhoor) op vrije voeten komen. Naar aanleiding van een groot aan tal diefstallen van fuiken, onder an dere in het Dijkwater te Sirjansland en in diverse watergangen in de ge meente Duiveland, werd door de Rijkspolitie groep Schouwen- Duiveland een onderzoek in gesteld, waarbij vast kwam te staan dat ge noemde verdachten de diefstallen pleegden in het Dijkwater. Bij de aanhouding vannacht werden fui ken, een hoeveelheid paling en de personenauto waarmee men zich ver plaatste, in beslag genomen. Uit het onderzoek bleek eveneens, dat ver dachten in de gemeente Duiveland een hoeveelheid betonijzer hadden ontvreemd, om de gestolen fuiken vast te zetten in het water. Het on derzoek, in samenwerking met de velddienst, wordt voortgezet, waar bij het niet uitgesloten is, dat nog méér aanhoudingen worden verricht. Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Enkele buien, maar ook af en toe zon; minimumtemperatuur ongeveer 10 graden, middagtemperatuur om streeks 17 graden; matige, kracht 4, aan de kust eerst nu en dan krachti ge, windkracht 6, noordwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 8 sept.: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: noord 3 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: noordoost 3 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 sept. Zon op 6.58, onder 20.17 Maan op 18.49, onder 1.03 6 sept. Zon op 7.00 onder 20.15 Maan op 19.25, onder 2.06 Volle Maan: 10 september (9.01). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 5 sept. 12.07 5.36 18.21 6 sept. 0.56 13.27 7.03 19.42 Springtij: 12 september HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na het voorbijtrekken van een depressie is de wind naar noordwest gedraaid. Er wordt nu vrij koele lucht aangevoerd van de Noordzee, waarin naast enkele op klaringen ook buien voorkomen. In de nacht van dinsdag op woens dag wordt het een stuk kouder dan de nacht daarvoor: rond 10 graden, en woensdag overdag wordt het een graad of 17. Door het dichterbij komen van een hogedrukgebied dat van IJsland naar west-Europa trekt wordt de kans op buien na woensdag maar heel klein. De wind neemt dan ook wat in kracht af, en de middagtempe ratuur gaat geleidelijk wat omhoog, naar ongeveer 20 graden. NOORDGOUWE - Bezoekers en bewoners van het pittoreske Noordgouwe worden sinds mei 1983 -het ringdorp inkomend van de provinciale Klooster- en Zuidweg - ge- konfronteerd met verkeersborden die waarschuwen voor obstakels op de Heereweg: enkele kleurrijke bloembakken die de weggebruikers tot zorgvuldig (en dus lang zaam) manoeuvreren dwingen. De weg is daar smal, telt geen trottoirs en vormt onder deel van de veelgebruikte doorgangsweg naar Dreischor. De bloembakken die daar - in afwachting van een definitieve oplossing voor de ge vaarlijke verkeerssituatie - door de gemeente Brouwershaven voor een proefperiode zijn geplaatst, hebben de gemoederen danig in beroering gebracht. Zowel voor- als tegenstanders heb ben via brieven aan het gemeente bestuur te Brouwershaven verzoe ken gericht om de bloembakken te laten staan respektievelijk te verwij deren aan het eind van de proefperio de. Het ziet er naar uit dat deze (oor spronkelijk op een half jaar geplan de) proefperiode binnenkort ten ein de loopt, omdat de Brouwse gemeen teraad in de volgende gemeente raadsvergadering wordt gevraagd te beslissen over een definitieve oplos sing van het probleem. „Er werd hier vroeger vaak kei hard gereden" vertellen Piet en Wil ly van de Kassteele, een echtpaar dat heel blij is met de plaatsing van de bloembakken. De voorgevels van hun huis en rijwielhandel liggen pal aan de Heereweg. „Stap je bij ons de deur uit, dan rijden ze bij wijze van spreken over je voeten heen" aldus Piet. Hij vertelt dat er voor de plaat sing van de bloembakken geregeld met snelheden van 70 80 km per uur over de Heereweg werd gereden. Daardoor werd zelfs tot twee keer toe de dakgoot van hun huis gereden door vrachtwagens. Willy en Piet, die twee kinderen van acht en tien jaar hebben, waren dan ook heel on gelukkig met die vroegere situatie. „En wij niet alleen", vertellen ze. „Er zijn hier in Noordgouwe de laatste jaren veel jonge mensen ko men wonen. Alleen al bij de gezinnen op de Heereweg wonen op dit mo ment negen kinderen die jonger zijn dan acht jaar". Samen met deze men sen stuurde het echtpaar van de Kassteele een brief naar het Brouwse gemeentebestuur met het verzoek de bloembakken na de proefperiode te laten staan en indien mogelijk 30 km per uur borden te plaatsen. Nachtmerries Zij denken hierbij ook aan alle an dere Noordgouwse kinderen die vier maal per dag over de Heereweg moe ten fietsen of lopen om de kleuter- of lagere school te kunnen bezoeken „Een mensenleven is toch veel belangrijker dan landbouwwerktui gen?" vraagt de 37-jarige rijwielhan delaar zich af, hiermee doelend op de bezwaren van enige landbouwers uit het dorp tegen- de bloembakken. „Omdat ik hier hele dagen in de werkplaats bezig ben, zie ik alles wat er langs komt", vertelt de in Noord gouwe geboren en getogen fietsenma ker. „Ik heb te veel voor ogen gezien hoe dat ging met die kinderen: 99 keer gaat het nog net goed, maar die ene keer zal het je kind maar wezen". „In de tijd dat onze kinderen vier a vijf jaar waren had hij daar nacht merries van", vertelt zijn vrouw. „We hebben toen al brieven geschre ven aan de burgemeester om eens te komen kijken, want er moest ge woon wat gebeuren om er zoveel ge bruik van deze weg wordt gemaakt" Met de voor een proeftijd ge plaatste bloembakken is het echt paar dus duidelijk heel blij. „Dit is al veel beter dan het geweest is" vinden ze beiden. „Sommige automobilisten Vervolg pag. 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1