stukken Raad Bru slikte met moeite wéér krediet stedebouwkundigen Ds. D. R. Jonker bevestigd als Nederlands Hervormd predikant INOOQDWiaiï! LXMKmiJ Raad Bru akkoord met kortingen subsidies Visserijhaven Bruinisse veel te laat opgeleverd Geslaagde rommelmarkt Surfer nacht vermist Samengaan VVV en Culturele Stichting Bruinisse 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 september 1984 Nr. 23585 3 Acht instellingen uitgezonderd BRUINISSE - De Bruse raadsleden konden in z'n alge meenheid wel akkoord gaan met het advies van de wel- zijnskomissie aangaande de kortingen op talrijke subsi dieaanvragen. Ook met de uitzondering van een zestal instellingen op het gebied van de gezondheidszorg als de Hartstichting, Rheumabestrijding en Nierstichting. Op voorstel van de S.G.P.-er G. E. Houtekamer kwamen daar nog twee instellingen bij die niet gekort gaan wor den: de Bond tegen het vloeken en het hospitaal- kerkschip De Hoop. Er werd bij dit agendapunt uit- en breedvoerig gediskussieerd over de schoolbegeleidings dienst, een debat dat al vaker in de Bruse raad werd ge houden. Met name A.B.-man W. F. M. Vonk wilde ge lijkstelling van de schoolbegeleidingsdienst op reforma torische grondslag met de R.P.C.Z. Uiteraard kreeg hij daarbij fiks tegengas van de S.G.P., maar ook van C.D.A.-wethouder H. Schot (onderwijs). BRUINISSE - „Veel beloven, weinig geven, doet een gek in vreugde leven". Aldus een spreuk door raadslid A. J. Bal aangehaald toen vrijdagavond in de Bru se raadsvergadering het agendapunt „budget ste- debouwkundige voor het opstellen van bestemmingsplannen" aan de orde kwam. Bal (lijst v. d. Velde) was trouwens toch zeer spreuk-zaam deze avond en voegde er nog een aan toe: koeien met gouden horens beloven, maar het was op blik uitgelo pen. Het krediet voor de stedebouwkundige kon geen ganade vinden in de ogen van Bal, en hij stak dat dan ook niet on der stoelen of banken. W. J. Bal (Lijst v. d. Velde): „...veel beloven, weinig geven, doet een gek in vreugde leven..." De stedebouwkundige had het budget met 10.122,overschre den door allerlei oorzaken. De konklusie van raadslid Bal was dat er met een andere stedebouw kundige in zee was gegaan, maar dat er in feite niets veranderd is: wéér komt het kollege vragen om een aanvullend krediet. ,,We zit ten in hetzelfde schuitje als we al jaren in gezeten hebben. De eerste de beste keer dat we met het nieu we bureau te maken hebben leve ren ze dit: het wordt tijd dat we van dat ge-„o-h" af zijn", zo vond een verbolgen Bal. Ook fraktievoorzitter dr W. F. M. Vonk (Algemeen Belang) liet zich in deze zin uit over het te ver strekken krediet, en herinnerde de raadsvoorzitter er aan, dat er ooit was afgesproken géén extra nagekomen kredieten meer te ver strekken. Burgemeester T. C. Hekman hield toen een pleidooi voor de stedebouwkundige, die het ook allemaal niet kon helpen. Tegen de gemaakte bestemmingsplan nen waren zóveel bezwaren bin nengekomen, die men niet had. kunnen voorzien. Tevens veran dert de wetgeving op dit punt van dag tot dag, reden waarom er ge heel nieuwe plannen gesmeed moesten worden. B. en W. niet vrijuit ,,B. en W. gaan ook niet vrijuit, omdat we diverse extra wensen later hebben ingevuld. Het bu reau kan er dus niets aan doen", zo hield Hekman de raad voor. Overigens zegde Hekman toe voortaan een ruimer krediet te vragen om dergelijke problemen te voorkomen. Vonk hield vol dat het argu ment van de wetswijzigingen niet op gaat, omdat men hier te maken heeft met vakmensen, die bekend zijn met deze problematiek en te gen Hekman: „Het was beter ge weest als u drie jaar geleden een cassettebandje had ingesproken en hier afgedraaid. Het verhaal hebben we al té dikwijls moeten horen. En wij maar steeds beta len!" De raadsvoorzitter bleef het een nare zaak vinden en deelde mee dat tegen het plan „Kom" bij voorbeeld al vijftien bezwaar schriften zijn binnengekomen. Vonk: „Zo kunnen we natuurlijk weer jdren vooruit!" Het slot van het liedje was, dat alle (ook Bal en Vonk) raadsleden akkoord gingen zonder stemming, met het ge vraagde krediet. Al zal het kolle ge zich er nu wel voor waken om nog eenmaal met de kollektezak rond te gaan voor een stedebouw kundige. Rest agenda Geen enkele moeite had de raad met de 33-ste wijziging van het Al gemeen Ambtenaren reglement; de vaststelling van een voorberei- dingsbesluit ten behoeve van de heer B. K. Dan om het mogelijk ie maken een magazijn achter zijn (Chinees-Indisch-) restaurant te bouwen; en ook over het door K. Nonn ingestelde beroepschrift in zake het gebruik van pand Noord- dijk 23 als tweede woning, werd geen enkel woord geweid. Het voorstel tot aansluiting van de percelen Molenweg 1 en 3 op de ri olering werd van de agenda afge voerd, omdat zelf b. en w. door de bomen (voorschriften) het bos (vergunning) niet meer kunnen onderscheiden. In een volgende raad zal hierop nader worden in gegaan. Nederlands Hervormde gemeenten van Dreischor en Noordgouwe hebben weer een voorganger NOORDGOUWE/DREISCHOR - Na ruim een jaar hebben de Nederlands Hervormde gemeenten van Drei schor en Noordgouwe weer een predikant. Als opvolger van de vorig jaar mei met emeritaat gegane ds. J. Geers werd zondagochtend in de Nederlands Hervormde Kerk te Noordgouwe ds. D. R. Jonker in het predikantsambt bevestigd. Ds. Jonker is afkomstig uit Hall (Gelderland); het overigens niet de eerste keer dat de predikant een Zeeuwse gemeente onder zijn hoede heeft: van 1960 tot 1965 stond hij in de gemeente Oudelande. Het schooldebat (wie herinnert zich niet de nieuwe term van wet houder Schot: we gaan quateren) was overigens een toegevoegd punt bij de subsidieaanvragen, en juist dit punt werd na een schier overloze diskussie van de agenda afgevoerd. Meeuwsen als oudste (en wijste?) vond de overi ge diskussie over het korten van de subsidies niet de moeite waard: de „winst" is een paar honderd gulden, terwijl er andere angedapunten te over bij waren waar met geld „gesmeten" werd, zo beweerde hij. Iedereen ging vervolgens akkoord en bet punt schoolbegeleiding werd om begroting-technische redenen wel aangenomen, maar toch afgevoerd. Werkloosheids- projekt Het voorstel van het kollege, dat er van gedachten zou worden gewisseld over de voortzetting werkloos- heidsprojekt Schouwen-Duiveland en St. Philipsland, werd van de agen da afgevoerd. Stopzetting werd in overweging gegeven, omdat het pro- jekt niet zoals regel is, voor 1 septem ber de begroting aan de gemeenten heeft gestuurd. Maar op de vergade ring kon raadsvoorzitter Hekman meedelen dat de begroting binnen tien dagen op het gemeentehuis ligt en wilde derhalve de beslissing nog wat uitstellen. De raad ging hiermee akoord. De éénmalige garantiesubsidie voor hetzelfde projekt van 0,59 per BRUINISSE - „Het is on begrijpelijk dat een zo goed bekend staande aan nemer als Van Straaten, Bru zó in de steek laat", zei wethouder M. J. v. d. Velde (Openbare Werken) in de raadsvergadering van de gemeente Bruinisse, toen A.B.-man C. J. van Liere vragen aangaande de visse rijhaven stelde bij de rond vraag. De geplande opleve ringsdatum van de aanpas- singswerken is al lang ver streken en Van Liere wilde weieens weten wanneer er een einde komt aan het on gerief voor de schippers. „Er was toch een streefdatum, en hoe zit het met een eventuele boete bepaling", zo wilde Van Liere weten. V. d. Velde legde hem uit dat volgens het bestek de aannnemer vertig da gen kreeg om het karwei te klaren en dat die inderdaad al lang verstreken zijn. „Er is ook een boetebepaling: het kost de aannemer precies 279,01 per dag te laat en dat is al twee maan den zo. Het is voor iedereen werke lijk een raadsel", aldus de wet houder. Normvervaging Meeuwsen had onder meer vragen over hondenuitwerpselen in de Plan tage: hij drong aan op een centrale plaats, een soort hondentoilet. Hek man: „Moet er dan ook closetpapier bij? V. d. Bos: „Het zou beter zijn als iedereen z'n hond aangelijnd uitliet". Hekman weer: „Daar let dc politie niet meer op, dat noemt men normvervaging waarmee er wel gestoeid was met Meeuwsens vraag, maar die niet beantwoord werd. Bal wilde tijdens de rondvraag we ten hoe het zit met dc veerpont Zijpc, omdat hij had gelezen dat de Philips- dam pas in '87 zal worden gesloten. DEN HAAG - De cantor-organist van de Evangelisch-Lutherse Kerk in Den Haag, dr. Willem Mudde, is vrij dag in zijn woonplaats op 74-jarige leeftijd onverwacht overleden. Hij is buiten de Lutherse kring bekend ge worden door zijn interesse voor de samenhang tussen muziek en theolo gie, zijn samenwerking met kollega's, zijn vele artikelen onder meer in handboeken en zijn komposi ties voor koor en orgel. inwoner werd met algemene stem men aangenomen. S.G.P.- woordvoerder Houtekamer zei na mens zijn fraktie blij te zijn dat er nu iets gaat gebeuren en was ook blij met het instellen van een klussen- dienst. Maar hij vroeg zich af of deze niet konkurrentievervalsend zou gaan werken. Van Liere en Meeuwsen vroegen hetzelfde, maar wethouder Van de Velde antwoordde dat het gaat om echt kleine klusjes als een slot repa reren, muurtje witten, gazon maaien of een kastje verplaatsen bij de soci aal zwakkeren, zieken of invaliden. „Dat is het enige wat mag en daar wordt nauwlettend op toegezien. Het gaat er om om jongeren aan het werk te krijgen, onder leiding van een be geleidingsgroep. Van enige konkur- rentievervalsing is geen sprake", zo verzekerde de wethouder. Riekusweel Bij het vaststellen van het plan tot rekonstruktie van de Schipperslaan kwam de vraag van raadslid Bal naar voren hoe het nu eigenlijk gesteld is met Riekusweel, omdat er ook een woning van mevrouw Karei- se bij betrokken is (Schippersplan) en er niet opnieuw bestem mingsplannen gemaakt hoeven te worden. De voorzitter kon medelen, dat de stedebouwkundigen hard aan het werk zijn op Riekusweel en dat daarin ook de woning van Karelse wordt meegenomen. De rekonstruk tie werd m.a.s. aangenomen. De voorzitter zegde hem toe dat hij na de vergadering die juist voor deze week gepland staat, met een verslag zal komen, of de Z.W.N. inderdaad bij het standpunt blijft de pont per 1 januari '86 ujtj-de vaart te nemen. 5 mei-viering V. d. Bos maakte van de rondvraag gebruik om een krachtig protest te laten horen tegen de 5 mei-viering volgend jaar öp zondag. Maar de raadsvoorzitter nam hem de wind uit de zeilen door vast te stellen dat er in Bruinisse op zondag niet gefeest wordt, dus ook niet op 5 mei. V. d. Bos hoeft zich geen zorgen te maken. Dat deed de S.G.P.-nestor wèl en wil de er zelfs een voorstel van maken, hetgeen hij in de volgende raad te berde zal brengen. De volgende agendapunten werden met een hamerklap bezegeld, zonder stemming óf diskussie: Ver keersmaatregel Singel; de vaststel ling van het gemeentelijk Rampen plan; Verkoop van grond bij de Oud heidskamer; huur staatseigendom t.b.v. herinrichting visserijhaven; de vijfde wijziging van de hondenbe lasting; de zevende wijziging van de bezoldigingsverordening; diverse on derwijsuitgaven; de subsidieveror dening van de plaatselijke verenigin gen; de afwijzing van het verzoek om schadevergoeding van B. J. Valkman en verkoop van diverse perceeltjes tuingrond. (vervolg van pagina 1) den). Een koperen weegschaal, een Markokkaans tafeltje, een (nog vol) busje Buisman van enkele tientallen jaren oud, een met Cerubijnen ver siert wijwatervat en een kursus Spaans, kompleet met grammofoon platen en lesmateriaal passeerden onder ander de revue en brachten goede prijzen op. Nomen Nescio Minder belangstelling was er voor een Italiaans bord en een rookfau- teuil (niet van Paauwe) die verkocht werden voor 1,-. Voor een turkooise vaas werd echter door een kennelijke kunstkenner 250,- neergeteld. De ziekenomroep Nomen Nescio van het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee was eveneens op het plein aanwezig om opnames van het ludieke gebeu ren te maken, die aanstaande woens dag zullen worden uitgezonden. Overigens is uit vijf personen bestaande vaste rommelmarktkom missie wegens de aanmelding van een inboedel al weer vanaf vandaag (maandag) in touw om materiaal voor volgend jaar te verzamelen en op te slaan. De kerkdienst in de bijna volledig bezette kerk werd geleid door ds. C. L. de Rooij van Zierikzee, terwijl de kinderen van de zondagsscholen van •Noordgouwe en Dreischor vokale medewerking verleenden. 's Middags werd in de Nederlands Hervormde Kerk van Dreischor de intrede-dienst gehouden, waaraan medewerking werd verleend door SCHARENDIJKE - De 50-jarige Duitser W. K. heeft een hele nacht al leen op zee doorgebracht, zaterdag op zondag. Hij was met nog een surfer op pad gegaan, maar de tweede keer de terug wegens een mankement aan de plank, 's Avonds was K. nog niet terug op het startpunt Middelplaat op de Brouwersdam. De andere och tend werd K. bij het Ouddorpse strand gesignaleerd, na een eenzame nacht op het water. Hij had geen ver wondingen opgelopen maar was wel zichtbaar uitgepunt na zijn hachelijk avontuur. het Nederlands Hervormde Kerk koor. Kruisdrager De prediking van ds. De Rooij werd gehouden over het thema „Kruisdrager zijn" en was gebaseerd op de tekst van Lucas 9, vers 23: „In dien iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf, neme dage lijks zijn kruis op en volge mij". In zijn prediking stelde ds. De Rooij het woord „volgen" centraal, waarbij hij het ambt van predikant voorstelde als „kruisdrager". „Het volgen van Christus is een kwestie van belijden, van een beetje overgave. Het kruisdragen zoals Je zus dat gedaan heert, wil zeggen: door een diep dal heengaan en smaad en hoon verdragen. Hem volgen is voor jezelf een totale verandering van je leven. Je maakt een keuze, die je leven verandert. Het uitkomen voor je geloof is een kwestie van er over durven spreken, altijd en over al. En die keuze heeft een dominee gemaakt." Ds. De Rooij gaf zijn kol- lega een raad mee: „Het preken van af de kansel is de eenvoudigste ma nier van het uitkomen voor je geloof. Anders wordt het, wanneer je door de week bij de mensen thuis komt, waar problemen en ziekten zijn. (vervolg van pagina 1) sen: „Kunnen ze dan niet gewoon'een stukje opschuiven?" Ook dat blijkt in de praktijk niet mogelijk. W. F. M. Vonk: „Als het dan zo eenvoudig is om te gaan bouwen, waarom moet al leen het plan dan al 2.000,— kosten? Kunnen ze niet in de leeszaal?" De leeszaal wordt, zo werd duide lijk, gebruikt om ook video-voorstel lingen te geven, dus ook hier geen plaats, en vervolgens moet een V.V.V. centraal zitten en niet achter af. Meeuwsen drong aan op het uit stellen van de beslissing en als raad éérst gaan kijken of er een andere oplossing gevonden kan worden. Vonk: „Ik voel me toch echt bela chelijk om vóór dit krediet te stem men. Gooi het voorstel maar in de prullemand en laten we alles maar bij het oude laten. Of heeft de voor zitter vertrouwen in de haalbaarheid van het financiële plaatje?" Fraaier Wethouder H. Schot trachtte ver volgens nog wat duidelijkheid te scheppen in de situatie door nog maals de geschiedenis op te halen. Daarbij kwam vooral naar voren dat wat hem betreft het geheel met de verbouwing een fraaier aanzien zal krijgen. „Het museum is ondergebracht in een verzameling hokjes en kotjes. Zo zijn er bijvoorbeeld bij de entree maar liefst zeven deuren: de bezoe kers raken de weg kwijt". Bal: „Met sel er dan een paar dicht!" Vonk: „Er zijn ook etiketjes in de handel om op die deuren te plakken Toen de voorzitter voorstelde om dan maar een eenvoudig schetsplan te gaan maken, was dit tegen het zere been van wethouder M. J. v. d. Velde, die meteen een góed plan wilde heb ben. Volgens hem moet er tóch een stuk worden aangebouwd, dus doe het dan maar meteen goed. „Iedereen heeft in het gebouw een eigen afde ling, waarom de V.V.V. dan niet!", riep hij verbolgen uit. Van de Bos vond het argument van een netter aanzien ook heel wat en bleef bij het beschikbaar stellen van het krediet. Puur luxe! Vonk: „Het is puur luxe om zoveel geld in de C.S.B. te stoppen." Daar mee was de voorzitter het helemaél niet eens: Men moet niet de illusie hebben dat culturele voorzieningen in een gemeente ooit kostendekkend kunnen zijn als bijvoorbeeld spor- takkommodaties. Meeuwsen, Bal en Vonk hielden voet bij stuk en maak ten er een voorstel van om éérst met alle raadsleden ter plekke te gaan kijken en dan beslissen. Vonk: „Als ik me dan toch belache lijk wil maken, doe ik het graag goed!" De S.G.P.-fraktie vond het maar niks en stemde dan ook tegen het Meeuwsenvoorstel, evenals de beide wethouders. Uitslag stem ming: zes tegen vier (S.G.P.-er A. Slingerland was wegens een operatie die dag niet aanwezig.) Toch, of juist dan, moet je als predi kant op zulke momenten je kruis op nemen en het geloof verkondigen, hoe moeilijk dat ook is." De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen itukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- ronden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van Je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Opening: Informatie- en Klachtenbureaus Gezondheidszorg Op initiatief van de Algemene Ver eniging voor Patiëntenbelangen (AVP)* zullen pet 1 september a.s. in drie proefregio's bureau's voor inor- matieverstrekking en klachtenbe middeling voor patiënten van start gaan. De aangewezen gebieden zijn. Amsterdam als stedelijk gebied, Zee land als plattelandsgebied en Lim burg als een mengvorm van deze twee. Het projekt wordt voor twee jaar gesubsidieerd door het ministerie van W.V.C. Hoewel de gezondheidszorg, mede door de maatschappelijke druk meer rekening moet houden met de rech ten van de patiënt, blijft de positie van de „behandelde" afhankelijk van de medische wetenschap. De „papieren" rechten moeten meer worden nageleefd en verdienen een wettelijke basis. Dc bestaande Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel 01116-2459 instanties voor klachtenbemiddeling vertonen leemten of hebben niet als eerste funktie de positieverbetering van de patiënt. De overheid heeft onlangs, in het kader van het patiëntenbeleid, ge pleit voor extra aandacht voor de re geling van rechtspositie en klachtbe handeling. De te starten bureau's voor klachten- en informatiewerk komen tegemoet aan de behoefte aan infor matie en ondersteuning bij het naar voren brengen van wensen en klach ten door de patiënt zelf. Ze zullen gaan werken volgens de richtlijnen die door de AVP in de loop der jaren zijn ontwikkeld. De bureau's zijn voor iedereen toe gankelijk en de hulp is gratis. Goes Het kantoor van de proefregio Zee land is gevestigd aan de van de Spie gelstraat 7a te Goes. Mensen die vragen of klachten over de gezondheidszorg hebben, kunnen ons als volgt bereiken: 1. Langskomen tijdens onze kan tooruren; 2. Telefonisch kontakt opnemen met een van onze medewerkers, tij dens onze kantooruren, telefoonnum mer 01100-31594. 3. Schriftelijk de vraag of klacht zenden aan het kantoor. Het kantoor van de proefregio Zee land is geopend: Maandag van 9.00 - 12.00 uur; dinsdag van 9.00 - 12.00 uur, 13.30 - 17.00 uur; woensdag van 9.00 - 12.00 uur; donderdag van 9.00 - 12.00 uur, 18.00 - 21.00 uur. De AVP, opgericht in 1975, is een algemene patiëntenvereniging met als voornaamste aandachtsvelden de medezeggenschap van patiënten, in formatievoorziening en klachten- werk. Vanuit de praktijkervaring is de behoefte ontstaan aan een meer gestruktureerde aanpak. A. J. M. Donken-Verhees Regionaal Cördinatrice Zeeland PIT-kollekte voor jongeren Door subsidievermindering van de overheid zijn dit jaar reeds 7 pro testantse militaire tehuizen gesloten en dreigt de arbeid van krijgsmacht predikanten en het vormingswerk te worden beperkt. De bezuinigingen hebben tevens ondermeer tot gevolg dat uitbreiding van een aantal bestaande militaire tehuizen beslist noodzakelijk is om aan de groeiende behoefte aan opvang van militairen te kunnen voldoen. Het welslagen van de jaarlijkse PIT-kollekte, die in september wordt gehouden, is naar het oordeel van het PIT-bestuur van levensbelang voor het op peil houden van de protestant se geestelijke verzorging van militai ren. Vorig jaar wees onderzoek al uit dat geestelijke verzorgers bij uitstek gewaardeerd worden als gesprekspartners van (dienstplichti ge) militairen. Juist in deze tijd, met alle diskus- sies over bewapeningsproblematiek, neemt de druk op de geestelijke ver zorging aleen maar toe. De geestelijke vezorging in de krijgsmacht wordt deels door de overheid en deels door partikuliere instellingen als het PIT bekostigd. De gelden worden besteed aan de in standhouding van de militaire tehui zen en algemeen vormende aktivitei- ten onder militairen, alsmede aan al lerlei ondersteunende voorzieningen voor bijv. bezinningsbijeenkomsten over religieus-ethische onderwerpen (audio-visuele apparatuur, lektuur e.d.). Het PIT-bestuur wijst de sa menleving op dit nijpende probleem, omdat tienduizenden jongeren ver plicht in dienst moeten en hun geestelijk welzijn ons aller aandacht waard is. De jaarlijkse kollektie draagt daarom het thema „Zorgen voor jongeren". De kollekte is dit jaar gepland in de week van 10 t/m 15 september. Namens het PIT-bestuur J. A. Kooij Den Haag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging van 19.00 tot 20.00 uur 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3