Duiveland wil geen pijp: Grevelingenmeer moet zoet Jeugdsoos Big S in vernieuwd jasje vanavond weer geopend M£ Zondagsrust en zondagsheiliging in het gedrang op Bevrijdingsdag 1985 Verkoop van gemeente-woningen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vrachtwagen klem gereden UW TAXATEUR SGP Duiveland tegen viering op zondag ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DAG 31 AUGUSTUS 1984 141ste jaargang Nr. 23584 WAARIN OPGENOMEN Niet onoverkomelijk De tweede kamer vindt de kostenoverschrij- ding bij de Oosterscheldewerken niet on overkomelijk. (Pag. 2). Veertig jaar Adjunkt-direkteur ing. F. J. van Hoofstadt is morgen 40 jaar in dienst bij Zeelandia. (Pag. 4). NCVB De Nederlandse Christen Vrouwenbond viert dit jaar haar 65-jarig jubileum. (Pag. 8). Handbaltoernooi Delta Sport organiseert zondag haar twaalfde internationale handbaltoernooi in sporthal Onderdak met deelname van zes kampioenen. (Pag. 7). (1797 - 1889) Elke tijd heeft zijn vraagstuk, door de oplos sing waarvan de mensheid voorwaarts gehol pen wordt. H. Heine Een gedeelte van het Big S-bestuur in de geheel geschoonde soos-ruimte op de vooravond van een nieuw seizoen. BURGH-HAAMSTEDE - Vanavond - vrijdag 31 au gustus - gaan de poorten van de Burgh-Haamsteedse jeugdsoos Big S, na gedurende de zomermaanden geslo ten te zijn geweest, weer open voor het publiek. Op de vrijdag- en zaterdagavonden en de zondagmiddagen kan iedereen, die dat wil zich dan weer op een gezellige ma- niere vermaken in een uiterst fleurige ruimte met het luisteren naar allerlei soorten popmuziek, al voert de hardrock-muziek bewust of onbewust de boventoon, het nuttigen van een drankje aan de bar en het plegen van een dansje. Het bestuur van de Burgh- Haamsteedse jeugdsoos had de afge lopen weken aardig wat extra werk om de soos weer helemaal clean" opgeleverd te krijgen bij de start van het seizoen. Oorzaak van het extra werk was een brand op 25 juli. Rond zes uur 's avonds arriveerde de plaat selijke brandweer bij het gebouw om een gestichte brand te bedwingen. Kwajongens hadden brandende luci fers in het gebouw gegooid, hetgeen tot gevolg had dat een groot gedeelte van de elektrische bedrading eraan moest geloven. Ook een drietal deur kozijnen met toebehoren werd ver nield. Verder was er fikse rook- en roetschade. Enkele dagen naarstig werken stelde weer orde op zaken, maar het geintje werd een dure grap. Aangepast Tijdens de .stille" periode ver richtten bestuur en leden nog een aantal vernieuwingen. Zo werd de ZIERIKZEE - W. J. 11. uit Klun- dert, vrachtwagenchauffeur, was donderdag (17.35 uur) de feitelijke aanleiding van een frontale botsing op rijksweg 18, even huiten Zierikzee richting Bruinisse, waarbij drie per sonen werden gewond. Alle drie kon den na behandeling in het Zweeds Rode Kruiszickenhuis weer naar huis. De twee betrokken auto's moesten total-loss door takelbedrijf Jan de Jonge worden weggesleept. Het ongeluk begon met genoemde vrachtwagenchauffeur, die op het wegvak plotseling op cle linker weg helft ging rijden. M. M. uit Nieuwer- kerk kon de grote wagen net ontwij ken, maar (een beetje geschrokken) botste hij bij het weer de weg oprij den frontaal tegen de auto van W. F. d. Z. uit Den Haag. Bij deze botsing werden de twee genoemde bestuur ders gewond, evenals de Haagse pas sagier M. R. Het ongeluk kreeg een spektakulair vervolg, omdat de fei telijke veroorzaker was doorgereden maar achter hem een andere vracht wagen reed met een „bakkie" aan boord. Voor de ongelukswagen reden nog twee kollega's, die werden ge waarschuwd door de eerste getuige. Met z'n drieën reden ze dc man uit Klundert klem en brachten de chauf feur naar het Zierikzeese politiebu reau. Aldaar verklaarde de man een black-out" gehad te hebben, maar de politie onderwierp hem aan een (positief uitgevallen) blaastest en vervolgens een bloedproef. van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland rvrtGkdi JS/HL; ki iepel. Breda 076-222511 Bergen op Zoom 01640-41900 Etten-Leur 01608-16550 Roosendaal 01650-40150 Haamstede 01115-1224 avond worden belegd. Bekend zijn inmiddels ook de zaalvoetbalteams en volleybalteams, die uit het leden bestand van Big S zijn samengesteld. De openingstijden van de soos buiten de extra avonden zijn op vrijdag en zaterdag van acht tot twaalf uur 'ew op zondag van half drie tot zes uur. De kinderdisko is op woensdag van zeven tot negen uur en op de donder dagavond is de soos geopend vanaf zeven uur voor tafeltennis. NIEUWERKERK - De gemeenteraad van Duiveland zal bij het kabi net Lubbers aandringen om de viering van Bevrijdingsdag in 1985 te verplaatsen van zondag 5 mei naar maandag 6 mei. De raad nam don derdag die beslissing naar aanleiding van een voorstel daartoe van de fraktie van de SGP. Namens deze fraktie had fraktievoorzitter A. van Klinken, met ge bruikmaking van het recht van initiatief, een voorstel ingediend met deze strekking. In dat voorstel sprak de fraktie haar verontrusting uit over het feit dat het in de bedoeling ligt om volgend jaar de herdenking van de bevrijding te vieren op zondag 5 mei. In een toelichting op zijn voor stel liet de heer Van Klinken we ten dat de vrijheid een groot goed is en de herdenking van de bevrij ding van de Duitse overheersing in 1945 een 2eer goede zaak. „Maar een viering op zondag is voor ons verwerpelijk. Dan komt de zondagsrust en de zondagshei liging in het gedrang." Volgens Van Klinken wordt, door de vie ring op zondag, een gedeelte van de bevolking buitengesloten van de herdenking en de festiviteiten op grond van hun geloofsovertui ging. CDA-raadslid J. A. Schiettekat- te kon zich volledig vinden in on dersteuning van het voorstel. ,,De viering van het bevrijdingsfeest in 1985 op zondag is een uiterst vreemde beslissing van het kabi net. Die festiviteiten kunnen ook heel goed op maandag plaatsvin den". De fraktie van de PvdA was een andere mening toegedaan. Me vrouw A. C. Hoogeridoorn-Herf- kens liet weten dat de PvdA het met Van Klinken eens was, waar het zijn uitspraak over de vrijheid en de herdenking van de bevrij ding betrof. „Maar iedere Neder lander moet dan ook de vrijheid hebben om die bevrijding te her denken en te vieren op de datum, die daarvoor al veertig jaar in ge bruik is." De daaropvolgende stemming bracht volledig duidelijkheid: met negen stemmen voor en de beide PvdA-fraktiesterynen te gen werd het voorste* rufin- schoots aangenomen en zal in Den Haag aan de bel worden getrok ken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. opslagruimte aangepast aan de meest hygiënische normen, de lich tinstallatie werd vernieuwd en de disko veranderd. Ook werd een aantal Iichteffekten toegevoegd en werd de platenkóllek- tie nagezien. Voor de komende maan den, waarin Big S weer bijna dage;, lijks geopend zal zijn, staan er weer tal van aktiviteiten op het program ma. Vrijwel maandelijks komt er een live-optreden van bands. Het eerste optreden is dat van de formatie Mea dow op 15 september. De groep was donderdag te horen in VARA's Lijn Drie. Op 27 oktober keert de Tilburg- se groep Vengeance terug in Big S. Deze formatie had ook het afgelopen seizoen een geslaagd optreden. Andere aktiviteiten, die op het pro gramma staan, zijn een weekeinde naar België in het weekeinde van 2, 3 en 4 november en een bezoek aan de voetbaltopper Feijenoord-Ajax. Ook zal er weer een diskjockeywedstrijd worden afgewerkt, terwijl het sei zoen wordt besloten met het inmid dels traditioneel geworden optreden van een topband in april. Vrijwel ze ker wordt het dit jaar een buiten landse band. Aktiviteiten die bleven zijn de kinderdisko voor de jeugd van twaalf tot en met vijftien jaar op de woensdagavond en de knutsel- klub op de zaterdagochtenden. Hier mee wordt overigens pas gestart in oktober. Op de donderdagavonden is de soos geopend om te tafeltennissen. Speciale avond Het afgelopen seizoen telde jeugd soos Big S 150 leden en ruim 200 do nateurs. Het aktieve bestuur rekent erop, dat deze aantallen ook voor het komende seizoen gewaarborgd zijn. Voor de donateurs zal een speciale Advertentie Kollegevoorstel met zes tegen vijf stemmen aangenomen NIEUWERKERK - Met de kleinst mogelijke meerder heid heeft de gemeenteraad van Duiveland donderdaga vond gekozen voor het standpunt van de meerderheid in het kollege van B. en W. en dat betekent dat Duiveland voorstander is van een zoete Grevelingen. Het standpunt van wethouder A. L. Bakker (PvdA), om de voorkeur te geven aan een zoute Grevelingen met de aanleg van een pijpleiding voor de aanvoer van zoet water van elders, werd gedeeld door de frakties van CDA en PvdA. Omdat CDA-wethouder J. Op 't Hof echter koos voor een zoete Grevelingen, werd het meerderheidsstandpunt binnen het kollege met zes tegen vijf stemmen aangenomen. WA> U6h PE Sltr Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Droog en perioden met zon. Mini mumtemperatuur omstreeks 15 gra den, middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Matige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting tlm dinsdag 28 aug.: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: zuid 3 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 sept. Zon op 6.51, onder 20.28 Maan op 14.07, onder 23.00 2 sept. Zon op 6.53, onder 20.25 Maan op 15.48, onder 23.31 3 sept. Zon op 6.55, onder 20.22 Maan op 17.01, onder Eerste kwartier: 2 sept. (12.30) EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater HOOG Zierikzee 1 sept. 7.58 19.55 2 sept. 8.29 20.46 3 sept. 9.16 21.54 Doodtij: 4 september Temperatuur zeewater kust: 19° C. 1.20 13.41 2.01 14.29 2.56 15.28 Schouwse alleen maar is doorgezet om het kabi net Den Uyl te redden, zal de Ooster- schelde zout blijven". Deze laatste konstatering leverde de VVD-er een onmiddellijk protest op van wethou der Bakker. Zich daar niet aan sto rend, vervolgde Stouten zijn betoog met de stelling dat de visserij, door het zout blijven van de Oosterschel- de, al veel meer heeft gekregen dan ze hadden verwacht. „Daarom wil ik een zoete Grevelingen. Niet alleen omdat dan steeds voldoende zoet wa ter voor handen is, maar tevens om dat die keus hele grote voordelen biedt voor de beheersing en verbete ring van de kwaliteit van het water. Bovendien zal de zoute kwel vooreen deel verdwijnen". HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het weer op het Europe se vasteland wordt bepaald door een depressie die van de Noorse zee naar het oosten trekt en een hogedrukge- bied boven Frankrijk en de Alpen landen. Dit laatste breidt zich in vloed geleidelijk meer naar het noor den uit. Als gevolg hiervan blijft het zon dag in ons land droog. Er zijn perio den met zon. De temperatuur loopt in de middag op tot circa 23 graden. In de komende nacht ligt de minimum temperatuur rond 15 graden. De wind is matig en waait uit het zuid westen. SGP-fraktievoorzitter A. van Klin ken liet in zijn betoog blijken heel ver met het tweede deel van de rede nering van Stouten mee te kunnen gaan. Ook hij koos duidelijk voor een zoete Grevelingen, mede op grond van de toezeggingen in de Del tawet. Vervolg pag. 3 Wethouder Bakker werd bij het be gin van de behandeling van dit agen dapunt in de gelegenheid gesteld om zijn afwijkend standpunt binnen het kollege toe te lichten. Hij ging daar bij terug naar het van kracht worden van de Deltawet, waarin aan Schou- wen-Duiveland zoet water ten behoe ve van de land- en tuinbouw werd toegezegd. „De Oosterschelde blijft nu echter zout. Zoals de zaken er nu voor staan, ben ik er van overtuigd dat de zoetwatervoorziening veel sneller zal zijn te realiseren met een pijpleiding dan wanneer we moeten wachten op een zoete Grevelingen. In het belang van de land- en tuinbouw kies ik dan ook voor een zoute Greve lingen met zoet water via een leiding". Fraktievoorzitter J. van der Maas van het CDA kwam tot dezelfde keu ze: „We hebben als CDA-fraktie al tijd gezegd dat een zoute of zoete Gre velingen voor ons geen verschil maakt, als er maar zoet water op Schouwen-Duiveland komt. Toch willen we nu de voorkeur uitspreken voor de mogelijkheid „zout plus pij pleiding". Dc aanlegkosten van die leiding zijn voor ons daarbij van minder belang dan de snelle realisa tie van de beschikbaarheid van zoet water". Protest VVD-woordvoerder W. P. Stouten voerde in zijn betoog ook de Delta wet aan in verband met de rechten op een zoetwaterbekken. Hij stelde dat aanvankelijk zowel een zoete Ooster schelde als een zoete Grevelingen was beloofd. „Maar door het kapi- taalverslindende projekt van de bouw van de stormvloedkering, dat OUWERKERK - Bij het opzetten van de financiering voor de verbouwing en uitbreiding van het gemeentehuis in Nieuwerkerk (die overigens in volle gang is) is rekening gehouden met de opbrengst van de verkoop van twee gemeen te-woningen. De gemeenteraad ging donderdagavond akkoord met de verkoop ervan. Het pand Ring 3 te OuweTkerk (links) zal worden verkocht aan de heer L. J. M. Lukus en het pand Ring 8 te Ouwerkerk (rechts) aan de heer G. P. Tot- té. De koopprijzen zijn. op basis van een taxatie door de Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken, vastgesteld op respektievelijk 40.0000 en 45.000 gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1