J Zandwinning Middelplaat volgende week van start Verbrijzeld ornament na ingrijpende restauratie weer in elkaar gezet Brouwershaven kiest voor zoute Grevelingen DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWSBODE Zeekotter De Bruse vissersvloot is uitgebreid met een zeekotter voor de platvisvangst. (Pag. 2). lepziekte Het warme weer van de afgelopen weken bemoeilijkt de bestrijding van de iepziekte in de Westhoek. (Pag. 3). Noodwinkel Op korte termijn zal op de plaats van de vo rige week door brand verwoeste Woningin richting Paauwe een noodwinkel verrijzen. (Pag. 4). Zaalvoetbal In de Zierikzeese sporthal Onderdak ging maandagavond de zaalvoetbalkompetitie 1984-1985 van start met een zestal wedstrij den. (Pag. 6). DINSDAG 28 AUGUSTUS 1984 141ste jaargang Nr. 23582 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Die vlug doet, doet wel, maar die dadelijk doet, doet beter. Goldini 850.000 m3 zand per pijpleiding naar Kop van Goeree ter versterking van zeewering Grote voorraden leidingstukken Ui leiding, die 850.000 m3 zand van de 1 brengen. igen nog te wachten op verwerking in de fiddelplaat naar de Kop van Goeree moet BROUWERSDAM - Met het naderen van het einde van het zomerseizoen komt in verreweg de meeste gevallen ook een einde aan de aktiviteiten op de stranden. Daar van is evenwel op het Noordzeestrand van de Brouwers- dam weinig te merken, zij het dat de drukte van dit mo ment weinig te maken heeft met het rekreatieve gebeu ren. Het bedrijf Boskalis Oosterwijk b.v. is daar name lijk in opdracht van Rijkswaterstaat, direktie Zuid- Holland druk doende met de aanleg van een pijpleiding voor het vervoer van zand. De pijpleiding maakt deel uit van het plan van Rijkswaterstaat om het strand op de Kop van Goeree op te hogen niet zand dat gewonnen moet worden nabij de Middelplaat in het Brouwershavensche Gat voor de kust van Renessc. Tegen de plannen van Rijkswaterstaat zijn nogal wat bezwaren gemaakt. Zowel de ge meenten Westerschouwcn en Gocde- reede als het Waterschap Schouwen- Duiveland kwamen in het geweer. Een beroepschrift werd ingediend bij de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State omdat aan Rijkswa terstaat een machtiging voor de zandwinning werd verleend door het ministerie van verkeer en wa- Vervolg pag. 2 ZON- EN MAANSTANDEN 29 aug. Zon op 6.47, onder 20.35 Maan op 10.07, onder 22.00 30 aug. Zon op 6.49 onder 20.33 Maan op 11.35, onder 22.17 Eerste kwartier: 2 september (12.30). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 29 aug. 6.18 11.30 17.38 00.01 30 aug. 6.49 12.05 18.28 00.42 Doodtij: 29 augustus Temperatuur zeewater Schouwse kust: 19,7° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Woensdag wordt droog weer verwacht met af en toe zon, waarbij het op de meeste plaatsen droog zal zijn. Er is wel wat meer wind en ook de temperatuur wordt iets minder hoog, dan we de laatste dagen gewend zijn. Deze lichte ver andering van het weerbeeld wordt veroorzaakt door een depressie in de omgeving van IJsland, die zijn in vloed geleidelijk naar Europa uit breidt. De depressie aktiviteit op de Al- tantisch Oceaan neemt nog wel iets verder toe, maar de invloed van deze depressie reikt nauwelijks tot ons land. CDA-fraktie wil zoet Plafond in ISD-gebouw wordt hersteld door stucadoorsbedrijf Voermans ZIERIKZEE - Ruim een jaar na de ingrijpende renova tie van het oude belastingpand aan de Oude Haven te Zierikzee tot nieuw onderkomen van de Intergemeente lijke Sociale Dienst vindt op de benedenverdieping op nieuw een grondige restauratie plaats. Op 26 maart kwam plotsklaps zonder waarschuwing vooraf het grote ornament in het midden van het plafond van de achter kamer naar beneden. Een geluk bij een ongeluk was dat die dag in het weekeinde viel, zodat niemand van de werknemers gewond raakte. Geen gewonden dus, maar wel een grote schadepost voor de ISD. Direk- teur J. A. van den Broeke laat weten dat de kosten rond de f 35.000,— liggen. Het hele ornament van 2 m bij 1.50 m is naar beneden gekomen en in duizend stukjes uiteen gespat. ,,Toen we maandagochtend binnenkwamen troffen we een enorme ravage aan. We dachten eerst dat er iemand had huisgehouden, maar dat bleek niet het geval te zijn," aldus Van den Broeke. Droge warmte Het plafond dat waarschijnlijk tus sen de honderd en honderdvijftig jaar oud is kreeg bij de renovatie van het hele pand een opknapbeurt van een stucadoorsbedrijf uit Middel burg. De plafonds in de voor- en ac h- terkamer werden schoongemaakt ere van een nieuwe verflaag voorzien. Gekonstateerd mag worden dat dit bedrijf toch wat slordig met het pla fond is omgegaan, in die zin dat schijnbaar niet voldoende is gekon- troleerd of het plafond zich nog wel in een goede konditie bevond. Toen het ornament eenmaal naar beneden was gekomen bleek dat het sierwerk bevestigd zat op een laag riet, die met ijzerdraadjes aan houten rachel- werk was verbonden. Bij nadere bestudering bleek dat de ijzerdraad jes waren doorgeroest. De oorzaak van het loslaten van het ornament zit vermoedelijk in de oudheid van het plafond en de te droge warmte van de centrale verwarming. „Toen de belastingen nog in dit pand huisden, werd er via gaskachels gestookt. Bij de renovatie is cv aan gelegd. Daardoor is een mogelijke verdroging van het plafond ontstaan. Een fatale trilling, zoals het dichts laan van een deur of een passerende zware vrachtwagen, kan de doorslag geven. Wij kunnen geen andere oor zaak dan de cv bedenken," vertelt di- rekteur Van den Broeke, die hoogst ongelukkig is met deze strop, die nog voor rekening van de ISD komt ook. Een aansprakelijkheidsonderzoek is op niets uitgelopen, zodat de ISD niet alleen met de brokken zit, maar ook met de financiële gevolgen kampt. Legpuzzel Vorige week maandag begon het stucadoorsbedrijf Voermans uit Zie rikzee met de restauratie van het pla fond. De werkzaamheden zullen drie weken in beslag nemen. Daarvoor zijn al drie weken besteed aan het in elkaar passen van de legpuzzel. De honderden en honderden stukjes van het ornament zijn door het stuca doorsbedrijf weer aan elkaar ge lijmd. Sommige delen zijn bijge maakt, omdat de originele waren verdwenen of verbrijzeld. De heren J. Voermans en B. Rook zijn inmid dels zover dat aan het eind van deze week de zes delen van het ornament, dat ongeveer honderd kilo weegt, te gen het nieuwe plafond worden aan gebracht. Het restauratiewerk begon met het verwijderen van de oude resten, zowel het stucadoorwerk als de rietlaag. Het rachelwerk werd op enkele plankjes na, die zijn vervan gen, betrouwbaar geacht. „Het riet hebben we vervangen door steen gaas. Dat is er op de oude manier te genaan gezet, handwerk dus. Op het steengaas is nieuwe mortel aange bracht. Dit plafond is nu gedurende zestig minuten brandwerend, dat was het oude plafond al lang niet meer". „We hebben wel wat moeite gehad met het in elkaar passen van de stuk jes. Er bestonden geen goede foto's van het plafond, zodat we via einde loos passen en meten het ornament Enkele delen van het ornament dat aan het einde van deze week op het plafond zal worden aangebracht. In totaal bestaat het ornament uit zes stukken, die bij elkaar honderd kilo wegen. BROUWERSHAVEN - Met de CDA-fraktie tegen ging de raad van Brouwershaven - evenals in de vergadering van 3 oktober 1983 - ook maandagavond weer in meer derheid akkoord met de keuze voor een zout Grevelin- genmeer in kombinatie met een door het rijk gefinan cierde pijpleiding voor zoetwatervoorziening ten behoe ve van de landbouw. Men baseerde zijn mening onder meer op de voorlichtingsbijeenkomst in het Tonnenmagazijn van 2 juli j.l. Dat op deze bijeenkomst zowel de voor- als nadelen op degelijke wijze belicht zijn, bleek uit de zeer ver schillende intrepetaties van de ver schillende raadsleden. Zo zei R. J. van der Wekken (CDA) ervan over tuigd te zijn dat Rijkswaterstaat geen garanties geeft voor de financie ring van de aanleg van een zoetwa terpijpleiding. Burgemeester C. Slabbekoorn zag dit echter als een politiek zeer wel haalbare zaak, die niet bij Rijkswaterstaat maar in de Tweede Kamer wordt beslist. M. C. J. Mol (VVD) maakte zich vooral zor gen over eventuele waterpeilveran deringen die zullen kunnen optreden bij het zoet maken van de Grevelin- gen: „Want dat kan leiden tot groot kapitaalverlies in verband met on bruikbaar worden van de jachtha ven". De PvdA-fraktie liet bij monde van M. E. Hellendoorn weten groot be lang te hechten aan de ecologische aspekten. „De Grevelingen is al sinds eeuwen zout. Als we dat veran deren zijn de gevolgen niet te over zien", aldus de PvdA-er. Ook P. J. van der Meide (GPV/SGP/RPV) liet weten „te willen voldoen aan de Christelijke kuituuropdracht om de aarde zo te bewaren dat ze met een gerust hart aan het nageslacht over gedragen kan worden." Omdat een schone zoete Grevelingen (waar hij niet tegen zou zijn) zijn fraktie onmo gelijk lijkt, werd gekozen voor een schone zoute Grevelingen. Het stand punt van de raad zal zoals gebruike lijk worden kenbaar gemaakt aan de Raad van de Waterstaat, Kommissie voor de Waterhuishouding te 's-Gra- venhage. weer in de oorspronkelijke staat moesten krijgen. Met langzaamwer- kend gips zijn de figuurtjes, rozen en eikeltjes, aangebracht. De onder grond van het ornament is gemaakt uit gips, voorzien van bewapening. Over een paar dagen brengen we de verschillende delen op het plafond aan met gips dat we door het steen gaas heendrukken en vastzetten met koperen schroeven. Het eerste stuk wordt het moeilijkst. Dat moet goed passen, want anders klopt de rest niet," aldus de uitleg van de heer Voermans. Zijn kollega, de heer Rook vertelt dat zij al enige ervaring hebben met het restaureren van ornamenten. Voermans: „Het is voor ons een grote hobby om te doen, maar wel gekop peld aan vakwerk." Rook: „Alleen de uren moet je niet tellen, want in dit handwerk gaat zo veel tijd zitten. Maar, het is mooi werk." Werknemers Als de werkzaamheden achter de rug zijn kontroleren de stucadoors ook het plafond in de voorkamer, dat bijna over het hele oppervlak versie ringen kent. In de hoeken bevinden zich de vier jaargetijden. De werkne mers, die normaliter in de achterka mer werken, zijn nu tijdelijk ook in de voorkamer ondergebracht. Ze hebben geen angst dat ook dit pla fond naar beneden komt. „Ach, nee hoor, zo'n vaart zal het niet lopen. Er is al een blik op geworpen en vast gesteld dat het niet elk moment naar beneden kan komen. Dus we zitten hier nog goed," stelt één van de werknemers van de ISD nuchter vast. Dit nummer bestaat uit 8 pagina'; Verwachting tot woensdagavond: Af en toe zon Af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 13 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 21 graden. Matige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 1 sept.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: zuidwest 4 De heren J. Voermans (l) en B. Rook laten zien hoe het hoekornament weer op zijn plaats gebracht moet worden. W~fZi «at.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1