Dieren asiel Schouwen- Duiveland morgen open Zaterdag Open Huis 4 Asiels overvol met katten ZIERIKZEE - „U komt dus voor die poesjes". „Ja, weet u, we zaten net middenin een verhuizing en dan is het toch al zo moeilijk... en toen hebben we ze er maar bij gelaten. Maar ze zijn wel mooi hè". Een voorval in het nog officieel te openen dieren asiel dat aan de Zandweg net buiten Zierikzee is verrezen. Een gesprekje tussen één van de dertien vrijwilligers(sters) Anne Kleemans en een dame met een doos met drie kleine poesjes, zeven weken jong. Of ze een plaatsje kunnen krijgen in het asiel. Dat kan sinds kort. Zaterdagmiddag wordt het nieuwe onderkomen geopend, maar intussen werden al tien poezen en drie honden ingeschreven. „Neeltje" was de eerste gast, die inmiddels al lang een goed tehuis heeft gevonden. De dame-met-de-doos werd verzocht een afstandsverklaring te tekenen en een bedrag van 10,— per katje neer te tellen. De dertig gulden bleek een ón- overkomenlijk bezwaar, maar de poesjes mochten toch blijven, wachten op een goede (betere) baas. Zo werkt dat, want de dieren mogen niet het slachtoffer worden van de (vaak) nonchalance waarmee mensen met dieren omspringen. De drieling werd direkt liefderijk opgevangen, en het is niet waar schijnlijk dat het drietal de geplande véértien dagen in de nieuwe omge ving blijft, want nog dezelfde mid dag bestond er al grote belangstel ling voor van een aantal toevallige bezoekers. Tussen het „laatste-hand- leggen" door; schoonmaken, gaas aanbrengen en grint kruien op het parkeerterrein, vertellen drie leden van de werkgroep aan de vooravond van de officiële opening over het ont staan van het asiel, dat niet echt van een leien-dakje is gegaan. Woordvoerders in dit geval waren Anne Kleemans, de sekretaresse Wil de Graaf en mevrouw A. van Nieu- wenhuize. De werkgroep bestaat ver der nog uit F rans Silvius (voorzitter); T. van Dijke, Jaap Struijk, Rinus Snijders, Petra Pronk, Ria van Eijk (die de beheerster wordt), Kees de Bil, Ineke Lukes en Fien Hartman. Deze groep startte in 1974 en nam de draad op van het eerste begin. Voor dat doel wordt een plakboek of tafel gelegd uit die begintijd. Het is een in ventarisatie van wenselijkheden en bedrag van 3.280,— bijeen in het asielfonds. Een jaar verder vierden de Lions het tweede lustrum, dat eveneens ge paard ging aan een aktie voor het dierenasiel. Kalenders werden ver kocht en de aktie „Bouwsteen" ge houden. Andere enthousiastelingen maakten in de L.T.S. een maquette van het te bouwen asiel, die tentoon gesteld werd in „Mondragon" tijdens de lustrumviering. De uiteindelijke opbrengst van de Lions-aktie be droeg 6.755,—, overhandigd aan Dr. J. L. W. Wessels Boer tijdens een bij eenkomst op het Havenplein. Akties Haamstede De schooljeugd van „De Kirreweie" in Haamstede deed ver volgens ook een duit in het zakje: 400,— brachten ze bijeen voor het opvangcentrum, de opbrengst van een rommelmarkt op koninginnedag. Big-S. ging disco-avonden verzorgen met het zelfde doel: geld inzamelen voor het dringend wordende asiel. Het resultaat van dit alles was, dat in oktober 1974 de koopakte kon worden getekend van het terrein aan de Zandweg, Kadastraal bekend ge meente Zierikzee sektie H nummer 76, groot 77.90 aren. De koopprijs was 16.400,—. En toen.... werd het stil rond het asiel! Landelijk beeld: ZIERIKZEE - Het is niet te hopen dat het met het nieuwe asiel in Zierikzee net zo gaat als met de andere negentig asiels in den lande: de dieren bescherming sprak deze maand van een paniekerige si tuatie omdat alle asiels mo menteel vol met katten zitten. Financieel vormen ze een grote belasting voor de asiels, waar nog bij komt dat er een groot gebrek is aan personeel (vrij willigers). Wat betreft de hon den is de situatie minder pro blematisch. Landelijk gezien zijn de asiels voor 80 bezet met kat ten, maar een aantal asiels zit overvol. In Amsterdam bij voorbeeld verblijven driehon derd katten, andere grote ste den hebben ruim honderd poe- zebeesten in de hokken. Oor- zhak is niet alleen de vakantie- piek, maar ook de tendens dat jonge katten steeds minder worden gesteriliseerd of ge- kastreerd dan voorheen. De af delingen zullen daarom bin nenkort een nieuwe aktie star ten om de kattenbezitters te aktiveren hun dieren te laten steriliseren of kastreren. De situatie is volgens de die renbescherming des te proble matischer omdat het om gezon de katten gaat, die de dieren artsen die aan de asiels zijn verbonden, niet willen afma ken. het bepalen van prioriteiten en het nagaan van mogelijkheden uit 1973. Vooral (toen óók) een kwestie van geld. Streek-asiel Op het prioriteitenlijstje prijkte in 1973 al een nieuw asiel, dat aan alle gestelde eisen zou voldoen. Het moest een streekasiel worden voor geheel Schouwen-Duiveland. Aan het gebrek aan geld werd wat gedaan door de Lionsklub. In de Zierikzee- sche Nieuwsbode van dinsdag 21 au gustus een aankondiging dat ge noemde service-klub een wandel tocht zou gaan organiseren, waarvan de opbrengst bestemd was voor het asiel. Het toen bestaande asiel was niet meer dan een armetierig houten ge bouwtje, zonder verw arming en ver stoken van water. De Lions lieten het niet alleen bij plannen, maar hadden in de maand juli van dat jaar al een En het werk had resultaat; vorig jaar was een bedrag van 75.000,— bijeen en kon de bouw een aanvang nemen op 1 maart 1983. Als architekt werd Ben Gillissen uit Biggekerke in de arm genomen, zoon van het pro vinciaalbestuurslid Gillissen. Hij vervaardigde het ontwerp, waarna er afspraken werden gemaakt met bouwer Roggeband uit Zierikzee. Geen dagelijkse klus voor deze aannemer, want normaal bouwt een aannemer het hele gebouw, maar in dit geval was er sprake van veel zelf werkzaamheid door de leden van de werkgroep. Toestanden Anne weer: „Er moesten speciale afspraken worden gemaakt wat zij en wat zij zouden doen. We mochten het gereedschap van Roggeband ge bruiken en de werkplaats, alleen wat wij niet zelf konden zou de aannemer doen. Toen ontstonden er toestan den weet ze nog heel goed. Het metselwerk zouden ze bijvoorbeeld zelf doen. Maar er werd gewerkt met een speciale steen en leken (als de werkgroep is) konden die niet ver werken.. In ieder geval: het liep niet zoals het zou moeten lopen met de bouw, reden waarvoor er een beroep gedaan werd op werklozen, die niet behoud van hun uitkering aan het werk zou den kunnen gaan bij de asielbouw. Uiteindelijk kwamen er twee „We hadden er veel meer verwacht", zegt mevrouw Nieuwenhuize," dat zat dus ook een beetje tegen. Maar aan Kees de Bil hadden we een heel goede kracht. Jammer alleen was voor ons (niet voor hem) dat toen hij juist bij ons aan de slag zou gaan, hij een baan aangeboden kreeg, en ja dat gaat natuurlijk vóór. Maar hij is toch bij ons gebleven, nu in de avond en zaterdaguren. Kees is timmerman van beroep en kan wérken!" Wil de Graaf voegt er aan toe, dat de héle werkgroep er alle vrije uren in heeft gestoken. Bouwen in weer en wind, maar dat ook nog de brade- rieën moesten worden bemand, want geld bleef nodig. De bouwkosten be lopen in totaal met alles inbegrepen 150.000,—. De helft daarvan is dus binnen. Voor een bedrag van 35.000,— werden renteloze leningen aangegaan, beschikbaar gesteld door andere werkgroepen, zodat er nog 40.000,— overblijft voor direkte fi nanciering. Geld blijft dus welkom. De werkgroep blijft ook .gewoon" doorgaan met het inzamelen tijdens festiviteiten. Van deze opbrengst moet het asiel draaiende gehouden kunnen worden, al deed de gemeente Zierikzee onlangs een toezegging van 1000,— op jaarbasis. Een begroting ZIERIKZEE - Hulp-inspekteur B. Dorreman, van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren voor Noord- en Midden- Zeeland, zal zaterdagmiddag om 14.00 uur het asiel openen door de ont hulling van het naambord. Daarmee krijgt het gebouwtje aan de Zand weg zijn officiële status. Ongetwijfeld zal Dorreman hij deze gelegen heid een gloedvolle toespraak houden, alsook de voorzitter van het pro vinciaal bestuur, A. M. Kannekens. Na het officiële gedeelte volgt er een „open huis" voor alle belangstel lenden uit de regio, te beginnen om 15.00 uur tot 18.00 uur. Er is koffie en een frisdrank (met cake) voor iedereen die het werk van de vrijwilli gers wil komen bekijken. Verder is er een tekenwedstrijd voor de kin deren, verdeeld over twee leeftijdsgroepen: van vier tot zeven jaar en van acht tot twalf jaar. De mooiste tekening zal ingelijst een plaatsje in het asiel krijgen. Aan de wedstrijd, die op de openingsdag sluit, zijn te vens leuke prijsjes verbonden. Het onderwerp van de tekening moet het asiel zijn of dieren in het algemeen. Op de ingeleverde tekeningen wel de naam en adres schrijven. Anne Kleemans: „De eerste bouw tekening was veel te mooi om waar te zijn. Alles bleek te duur, de bouw kon voorlopig niet door gaan en we konden opnieuw beginnen, met dit verschil dat er nu grond in eigendom was. Maar wat heb je aan grond als er niet op gebouwd kan worden?" Braderieën De werkgroep zat echter niet stil, want wat al in het eerste begin vast stond: geldgebrek, was nog steeds van toepassing. Om de benodigde gelden bijeen te krijgen werden alle festiviteiten op het eiland „af gestroopt". Braderieën, toeristenda- gen, Ringpromotions, overal was de afdeling van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren aanwezig om de aandacht te vestigen op de dringende noodzaak van een goed funktioneren en geoutilleerd opvangcentrum voor zwerf- en af- standsdieren. - - heeft de werkgroep nog niet kunnen maken, omdat op geen stukken na gezegd kan worden hoe het bezoek aan het asiel zal zijn. Wel is inmid dels al bewezen dat er grote behoefte aan bestaan, getuige de eerste tijde lijke bewoners. Bekroning Zaterdag dus de bekroning op het vele werk van de vrijwilligers(sters) als de officiële opening een feit is. Dan heeft de regionale afdeling de beschikking over twaalf hokken (met buitenloop) voor katten en zes voor honden, óók met een buitenren. Verder is er een bad, een behandelta- fel voor de dienstdoende dierenarts, een bescheiden keukentje, een klein kantoortje, een spoelhok, een kast voor de voorraad en een toilet. Het elektrisch moet nog worden aange legd, evenals de verwarming die uit plafond-elementen zal bestaan. Grote wens is (er zal misschien wel altijd wat te wensen overblijven): een afrastering om het gehele ter rein. Een speelmogelijkheid is een vereiste voor een asiel, en de ruimte is ook (meer dan voldoende) beschik baar, maar de gasten kunnen dan zo het aangrenzende bouwland inlopen en dat is uiteraard niet de bedoeling. Misschien dat een „vorstelijke gift" ook in deze wens kan voorzien Het asiel, dat vanaf zaterdag de schone naam „Dierenasiel Schou wen-Duiveland" zal dragen, is dage lijks geopend (behalve zondag) van 9.30 tot 10.30 uur. Althans voorlopig om de behoefte aan openingsuren wat te peilen. De vrijwilligers heb ben volgens rooster bij toerbeurt dienst, zowel 's ochtends als in de na middag als er gevoerd moet worden èn schoongemaakt. Alles op basis van „liefdewerk-oud-papier", maar ze doen het gróóg zo wordt verze kerd. Overigens kunnen er best nog mensen bij, dus wie zich geroepen voelt kan zich aanmelden. Be heerster wordt zoals gezegd Ria van Eijk uit Dreischor die volledig gedi plomeerd is. Zij draagt de verant woording voor de dagelijkse gang van zaken, eveneens zonder betaling. Het asiel is te bereiken via telefoon nummer (01110)-7013 en bij geen ge hoor 01112-1346. Prijzen In principe worden alleen honden en katten aangenomen voor plaat sing. Aanbieders van afstanddieren betalen 10,— per jong poesje (tot ze ven weken) en 25,— voor een vol wassen kat, die voor die prijs wèl in geënt moet zijn anders komt er een tientje bij. Voor honden is de prijs van afstand doen: 60,— zonder in enting of 40,— met inenting. Het spreekt voor zichzelf dat er in dat ge val een geldig bewijs moet worden bijgeleverd. De afhaalprijzen zijn een stuk ho ger: Voor een hond moet 115,— wor den neergeteld en voor een poes 60,—. Maar zeggen de dames er di rekt bij: dan is het betreffende dier wèl ingeënt, gesteriliseerd ge- kastreerd (kost bij een dierenarts al leen al ongeveer 80,en ont wormd. Overigens zullen de dames alle die ren aanpakken die worden aangebo den, als het maar geen paard is. De vogels gaan direkt naar dierenarts Buth. Bij het herplaatsen alleen blijft het overigens niet: er is ook ge durende een behoorlijk lange periode een nazorg van de afdeling. Mocht het in uitzonderingsgevallen niet goed gaan, is men verplicht het dier weer aan het asiel af te slaan. De aan bieders ondertekenen nog een af standsverklaring en kunnen nimmer meer enig recht laten gelden op hun dier. Bij de foto's: Wil de Graaf (l). Anne Kleemans en A. van Nieuwenhuize (r) met de zo juist gebrachte drieling-poes. Op de foto hier boven: nog even de bezem er door... Helemaal bovenaan de pagina het asiel, waar nog veel aan het bui tenterrein gedaan moet worden zo te zien. TEKST: HARRY DE WAARD FOTO'S: JOH AN DC. BERREVOETS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4