UIT OP SCHOUWEN-DUIVELAND Seizoen 1984/1985 PROGRAMMA 10 1 1 6 ZIERIKZEE - Als het kwik tot dertig graden Celsius oploopt, is wellicht dè be langstelling voor het kultureel programma voor het komend winterseizoen van de Stichting Uit-op-Schouwen-Duiveland niet zo groot. Toch lijkt het aanbevelens waardig er maar even voor te gaan zitten en toch reeds nu een keus te maken uit de voorstellingen, die men het komend seizoen niet zou willen missen. De regionale Stichting is er, uiteraard met belangrijke ondersteuning van de Stichting Uit-in- Zeeland voor het seizoen 1984/1985 in geslaagd achttien voorstellingen te brengen: uit eenlopend van modern ballet tot volkstoneel, van Youp van 't Hek tot het Nederlands Kamerkoor. Theaterbezoek in de eigen regio, straks in een fraaie gerestaureerde Con certzaal met komfortabele stoelen. Aanleiding genoeg wellicht om reeds nu bij tropi sche temperaturen het theaterprogramma door te lopen en de bestelbon in te vullen en op te sturen naar Uit-in-Zeeland, om straks zeker te zijn van een plaatsje. De heer P. Mom, woordvoerder van de Stichting Uit-op- Schouwen-Duiveland heeft er best wel weer vertrouwen in, dat komend theaterseizoen goed zal verlopen. Terug blikkend op vorig jaar, konstateert hij dat er belangrijke hoogtepunten waren, maar ook opmerkelijke tegenval lers. Voorstellingen, waarvan men een uitverkocht huis verwachtte, trokken soms een vrij gering aantal bezoe kers. Optredens waarvan men het nog maar moest af wachten of er nog belangstelling voor zou bestaan, trok ken juist een volle zaal. Bijzonder slecht bezocht werd de toneelopvoering „De Bontjas" van toneelgroep „Theater". Ook de black- comedy „Aan het langste eind" kreeg niet de belangstel ling die werd verwacht, ondanks de klinkende namen van Kitty Courbois en Gerard Tholen. Simone Rooskens, vaak op de planken in Zierikzee met haar „ex" Luc Lutz, was altijd goed voor een uitverkocht huis. Bij het blijspel „Momentopnamen" samen met Gerard Cox had het pu bliek er blijkbaar minder vertrouwen in: in totaal togen toen slechts 190 mensen naar de Concertzaal. Youp van 't Hek De populariteit van Youp van 't Hek is landelijk duide lijk stijgend. Ongetwijfeld heeft hij op Schouwen-Duive land ook zijn fans, alleen kwamen die het afgelopen jaar nog niet en masse naar de Concertzaal: 174 mensen be zochten zijn one-man-show. De Stichting Uit-op-Schou- wen-Duiveland laat zich echter niet uit het veld slaan en probeert het in het komend seizoen weer met Van 't Hek op donderdag 17 januari met zijn voorstelling „Verlopen en Verlaten". Duidelijk hoogtepunt was als vanouds uiteraard weer de voorstelling van de Hoofdstad Operette. Verder wer den er volle zalen geregistreerd bij „De Huwelijkscarous- sel" met Kitty Jansen en André van den Heuvel, bij het optreden van het Internationaal Folkloristisch Dansthea ter, en bij de one-manshows van Paul van Vliet en Fons Jansen. Een volle zaal kreeg niet het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, maar het begrote bezoekersaantal van tweehonderd vijf tig werd in elk geval wel bereikt. Desal niettemin blijkt het financieel nauwelijks meer haalbaar een groot orkest naar Zierikzee te krijgen. In het komend seizoen gaat men het proberen met het Westvlaams or kest onder leiding van Dirk Varendonck. Een voorstel ling, die aanzienlijk minder duur uitpakt zelfs met mede werking van solist Edmond Carlier (cello). Financieel gezien kon er worden quitte gespeeld het af gelopen seizoen. Aan de theaterevenementen op Schou wen-Duiveland wordt bijgedragen door de gemeenten: Zierikzee, Duiveland, Westerschouwen en Brouwersha ven. Bruinisse volede nooit voor een financiële bijdrage aan de professionele podiumkunsten en Middenschouwen meende vorig jaar te moeten afhaken. Het wegvallende van deze subsidiërende gemeente betekende voor Uit-op- Schouwen-Duiveland uiteraard een duidelijke budget- verlaging. In totaal zorgen de vier subsidiërende gemeen ten op Schouwen-Duiveland voor een bedrag van 47.500,-— ten behoeve van de theateraktiviteiten. Bijdragen provincie Komend seizoen zal de provincie een extra bijdrage le veren van 11.550,— ten behoeve van een moderne ballet voorstelling, het optreden van genoemd symphonie- orkest en van een pianorecital. De heer Mom licht toe, dat er naast de „zichtbare" sub sidies nog rekening gehouden kan worden met een „on zichtbare" bijdrage van ongeveer 22.000 ten gevolge van het bedingen van lagere uitkoopsommen en van ge zelschappen, die bereid zijn om „om niet" op te treden. In dat laatste geval is uiteraard de opbrengst van de recettes van groot belang, met andere woorden: dan moet de zaal wel goed gevuld zijn. Met een blik op de beschikbare financiën, konstateert de heer Mom, dat het eigenlijk onmogelijk is een theater programma samen te stellen, zoals dat nu op tafel ligt. Dat het toch weer is gelukt, schrijft hij overwegend toe aan de geweldige inspanning van Uit-in-Zeeland direk- teur Jan de la Mar, die werkelijk „de boer op gaat", om de professionele podiumkunsten betaalbaar naar Zee land te krijgen. De heer Mom heeft daar zeer veel waardering voor. Als De la Mar immers zou volstaan met de zaken achter zijn bureau te regelen, zou het Uit-programma aanzienlijk kleiner en minder gaverieerd zijn, meent onze woord voerder. Overigens blijft dit gegeven een aspekt om ter dege rekening mee te houden, vindt Mom. Als Jan de la Mar ooit zou besluiten uit Zeeland te vertrekken zou men immmers in een geheel andere situatie kunnen belanden. Ongetwijfeld zag De la Mar zijn opdracht in het Zeeuwse destijds bij zijn aanstelling als direkteur van de Stichting Cultuur Spreiding Zeeland (S.C.Z.) heel wat idealisti scher. Toen had hij nog uitbreiding van de kuituur in Zee land voor ogen, nu gaat het in de eerste plaats om zo mo gelijk te behouden wat reeds werd verworven. Start De spits van het Uit-programma in het seizoen 1984/1985 zal worden afgebeten door het Folkloristisch Danstheater op vrijdagavond 26 oktober. Die startdatum werd bewust een beetje laat gepland in verband met de verbouwingswerkzaamheden in de Zierikzeese Concert zaal. Men heeft er alle vertrouwen in, dat dit - overigens zeer noodzakelijke - karwei geen problemen zal opleve ren voor de afwerking van het Drogramma. De officiële opening van - staureerde Concertzaal staat gepland op zaterdag <10 oktoner. Een speciale kom missie bestaande uit burtfemecsifcr Th. H. de Meester, N. W. J. van der Zwan, H. Asma en drs. J. C. Erbrink houdt zich bezig met de samenstelling van een feestprogramma voor die openingsdag. Ook van de zijde van Uit-in- Zeeland zal daarin een bijdrage worden geleverd. Over het hoe en wat zal nog nader worden geïnformeerd. Zoals bekend worden de onkonfortabele en moeizaam demontabele stoelen in de Concertzaal vervangen door betere zetels. Stoelen echter, die men niet kan opklappen en waarvan er derhalve wat minder geplaatst kunnen worden. „Tachtig stoelen minder", liet men aanvanke lijk weten in de Kommissie Concertzaal, die sinds kort in het openbaar vergadert. Daar schrokken de vertegen woordigers van de Stichting Uit-op-Schouwen-Duiveland wel een beetje van, want dat zou toch wel aanzienlijke in vloed hebben op de inkomsten. „We kunnen de Concert zaal toch niet afstemmen op twee uitverkochte voorstel lingen per jaar", verzuchtte exploitant Van der Zwan. Nee, daar waren de Uit-mensen het wel mee eens, maar anderzijds zat de Concertzaal toch wel vaker dan twee keer per jaar helemaal vol en het verlies aan in komsten en het moeten teleurstellen van trouwe bezoe kers werd op voorhand toch zeer betreurd. Achteraf lijkt het echter wel wat mee te vallen. Geen tachtig maar vijf entwintig stoelen minder zullen er in de Concertzaal wor den geplaatst en dat euvel zal wellicht op te vangen zijn. Verder opknappen Met de huidige restauratie van de Concertzaal is men nog niet waar men wezen wil. De heer Mom verwijst naar de noodzaak te zijner tijd ook de toneelakkommodatie op te knappen. Hij verheugt zich in dit verband over de fi nanciële reserve, die de gemeente Zierikzee inmiddels ten behoeve van de Concertzaal heeft gevormd en heeft er dan ook vertrouwen in, dat de huidige werkzaamheden ter verbetering van de Concertzaal in de toekomst een lo gisch vervolg zullen krijgen. Professionele gezelschappen, die Zierikzee aandoen, klagen vaak over de akkommodatie. Meestal lossen ze zelf de problemen (meer verlichting, meer toneeltrekken en dergelijke) wel op, maar dat kost uiteraard geld 35,per uur). Anderzijds voert de heer Mom aan, dat niet geheel kan worden afgegaan op hetgeen door deze gezelschappen op de akkommodatie wordt aangemerkt, omdat elke staf weer andere wensen heeft. Het lijkt hem dan ook zinnig te zijner tijd gebruik te maken van de technische advie zen van een inspeciënt in samenwerking met Uit-in- Zeeland. Veel variatie Vooruitlopen op de evenementen, die het programma voor de komende winter te bieden heeft, kan men niet an ders dan tot de konklusie komen, dat daar bijzonder veel variatie in zit. Sinds lange tijd - ongeveer vijftien jaar geleden toen het Scapinioballet in Zierikzee optrad - weer een voor stelling van modern ballet: „Intro Dans" op donderdag 9 mei. Onlangs werd bekend gemaakt, dat deze eigentijdse balletgroep de „Prijs der Kritiek 1984" kreeg toegekend. Bijzonder blij zijn de organisatoren ook met de voor stelling van „Het dagboek van Anne Frank" op donder dag 31 januari. Afgezien van de betreurenswaardige on geregeldheden die zich met de schoolvoorstellingen voor deden, kreeg dit stuk geweldige recencies. Hoogtepunt staat de liefhebbers van pianomuziek te wachten op zaterdag 9 februari wanneer Hanna Jaszyk een Chopin-koncert zal geven in de Concertzaal op de fraaie koncertvleugel van de provincie. Aanvraagbon Met gebruikmaking van de aanvraagbon (afgedrukt op deze pagina) kan het theaterabonnement 1984/1985 wor den besteld. De sluitingsdatum is bepaald op maandag 3 september 1984, 9.00 uur. Minimaal dienen drie voorstel lingen per persoon te worden gekozen. Men verplicht zich tot afname van alle opgegeven voorstellingen, ook indien men voor een voorstelling wordt uitgeloot en men de (op gegeven) reservekeus ontvangt. Voor het derde achtereenvolgende jaar zijn de abonne mentsprijzen niet verhoogd. Bij aanvraag van het abon nement ontvangt men per persoon een korting van 1,50 per voorstelling. Aanbevolen wordt - vooral bij die voorstellingen waar voor grote belangstelling bestaat - een reservekeuze op te geven. Bij het invullen van de aanvraagbon dienen de posities 4-7 niet te worden ingevuld. De posities 8-84 spreken voor zichzelf. In de posities 8-10 dienen de drie cijfers van het voorstellingsnummer van de eerste keus worden ingvuld. De posities 15-17 dienen voor het aangeven van de reser vekeus. Een voorstelling mag maar één keer op de bon voorkomen, als eerste keus of als reservekeus. Er kan een voorkeur worden aangegeven voor plaatsen in de zaal of op het balkon: zaal-1; baIkon-2. Dit dient men te doen in positie 11. Voor audio-visueel gehandikapten en rolstoelgebrui kers wordt een aantal plaatsen gereserveerd. Men dient dit onderaan de bon te vermelden. In positie 12 dient het aantal plaatsen normaal te worden aangegeven; in posi tie 13 het aantal plaatsen CJP/Pas 65. Positie 13 ook in te vullen bij aanvraag van kindervoorstellingen. De inge vulde bon dient in een gefrankeerde enveloppe te worden gezonden naar: Uit in Zeeland, Postbus 124, 4330 AC Mid delburg. Van de toewijzing ontvangt men omstreeks 17 september een schriftelijke toewijzing. Pas dan kan men het eindbedrag van de nota (inkluseif 1,50 administra tiekosten) worden betaald. Na ontvangst van de betaling worden de kaarten toegezonden. Indien men de kaarten aangetekend verzonden wil hebben, dient het eindbedrag van de nota met 6,50 te worden "erhoogd. prachtige maskers die in het eerste deel van dit program ma een prominente rol vervullen. In dit gedeelte, „Mas kerade" geheten, ziet u rituele maskerdansen uit Bulga rije, Hongarije, Moldavië en ons eigen Terschelling. In het deel na de pauze, getiteld „Moresca", staat de Moorse invloed op de oude westerse wereld centraal. Dit uit zich in meeslepende stok- en zwaarddansen uit Bas kenland, Roemenië, Engeland en Hongarije. Wie vorig jaar verrukt was van „Het Eeuwig Ritueel" mag dit kleurrijke en spektakulaire theaterfestijn met twintig dansers en danseressen zeker niet missen Kaarten 15,50; CJP/Pas 65 11,50. 002 vrijdag 2 november - foyer - 20.00 uur HET ODEION BLAZERSENSEMBLE o.l.v. Piet Honingh Het Odeion Blazersensemble is de nieuwe naam van het voormalige Haarlems Blazersensemble dat sinds haar oprichting in 1976 een vermaardheid verwierf in heel-Ne derland. „Odeion" is de naam voor de eerste Griekse muziek tempel en moet gezien worden als symbool voor de affini teit met de kamermuziek, waarmee dit gezelschap op vele Nederlandse koncertpodia bekend is geworden. Het ensemble (met een instrumentarium van fluit, ho bo, klarinet, fagot, hoorn en kontrabas) bestaat uit een twaalftal jonge en talentvolle musici die grotendeels werkzaam zijn bij vooraanstaande Nederlandse symfonie-orkesten. Het repertoire omvat zowel bekende als onbekende werken, van Mozart tot de avantgarde. Kaarten 12,50; CJP/Pas 65 10,—. 003 zaterdag 10 november - 20.00 uur MARTINE BIJL met haar one woman show „Martine" „Martine" is Martine Bijl's eerste avondvullende thea terprogramma vol liedjes, konferences en typeringen, die ontsproten aan haar fantasie en aan die van anderen. Inmiddels heeft Martine al een zeer suksesvolle reeks voorstellingen met deze show achter de rug en de hoog gespannen verwachtingen van zowel publiek als pers werden ruimschoots overtroffen. Geen wonder, want Martine is een vakvrouw die haar optreden in de grote theaters zorgvuldig heeft voorbe reid. Het resultaat is een volwassen theatershow met veel eigen teksten maar ook bijdragen van o.a. Youp van 't Hek, Jan Boerstoel en Henk van der Molen. Deze laatste begeleidt Martine op gitaar, samen met Lex Jasper (pia no), Edwin Corzilius (bas) en Hans Beths (slagwerk). Kaarten 15,50; CJP/Pas 11,50. 004 donderdag 15 november - 20.00 uur MEMOIRES VAN EEN BENJAMIN van Neil Simon met o.a. Ina van Faassen, Dolf de Vries, Marijke Merckens e.a. De geschiedenis van een arm joods gezin in het jaar 1937, gezien door de ogen van de 15-jarige Benjamin. Ongetwijfeld is deze Benjamin de schrijver zelf: Neil Si mon. „Memoires van een Benjamin" zou een droevig stuk zijn geworden, als Simon het niet met zijn onnavolgbare joodse humor boven het niveau van een alledaags fami liedrama zou hebben weten uit te tillen. De familie woont in een armelijke wijk van Brighton Beach, een voorstadje van New York en ieder probeert op zijn manier te ontsnappen aan de grauwe werkelijkheid van het bestaan. De een schrijft in een dagboek, de ander meldt zich vroegtijdig aan bij het leger, weer een ander hoopt ooit een rol in een musical te krijgen. Martine Bijl: Op zaterdag 10 november in de Zierikzeese Concertzaal met haar theaterprogramma. In dit ontroerende en vaak aangrijpende stuk passeert heel wat lief en leed, waarbij steeds de bevrijdende hu mor doorbreekt. Kaarten 15,50; CJP/Pas 11,50. 005 vrijdag 7 december - 20.00 uur ZES UUR! NIET LATER! - spannend blijspel van Marc Perrier met André v. d. Heuvel en Alexander van Heteren regie: Lo van Hensbergen Dit toneeldebuut van de Franse schrijver Mare Perrier is geen thriller in de gebruikelijke betekenis van het woord, maar de spanning is soms nauwelijks te harden. In het stuk - al tijden een sukses in Frankrijk - wordt Gus om drie uur 's nachts verrast door een jongeman in smoking, die voorzien van een revolver zijn kamer bin nendringt en hem knevelt. De twee mannen zijn ge dwongen de resterende drie uur met elkaar door te bren gen. Ieder op hun beurt worden ze beledigend, verzoenen ze zich weer met elkaar, scheppen ze op over van alles en nog wat en minachten ze elkaar. Op de punt van uw stoel gezeten, weet u één minuut voor het einde nog niet hoe het afloopt. Een sterk stuk vol humor en spitsvondigheden waarin het verhaal steeds an dere wendingen neemt dan die u had verwacht Kaarten 15,50; CPJ/Pas 11,50. AANVRAAG VOORSTELLINGEN IN ABONNEMENT SEIZOEN 1984/1985 (S.v.p. invullen in blokletters) 2 3 47 ACHTERNAAM 8 25 26 29 Ivoorletters ADRES TELEFOON (alvorens verder in te vullen adviseren wij u de toelichting te raadplegen) 8 10 1213 14 15-17 VOORST nummer "ELLING: datum titel voorkeur 1-zaal 2-balkon aantal plaatsen normaal aantal plaatsen cj p/pas 65 (niet invullen) voorstell. nummer reserve keus 999 - abonnement Uit-kalender - - - - Het theaterprogramma 1984/1985 voor Schouwen-Dui veland is als volgt samengesteld: 001 vrijdag 26 oktober - 20.00 uur HET FOLKLORISTISCH DANSTHEATER brengt „Maskers Mythen" Waren de produkties van het Folkloristisch Dansthea ter altijd al een lust voor het oog, ditmaal komt er nog een extra visuele dimensie bij door de toevoeging van vele Wenst u meer dan 10 voorstellingen, voeg dan bij deze aanvraagbon een apart vel met daarop de overige verlangde evenementen. Datum: Handtekening: De aanvraagbon inzenden naar: Uit in Zeeland, postbus 124, 4330 AC MIDDELBURG I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6