TERUGBLIK OP TOERISTENDAGEN „Dit is het grondprincipe, waarop we verder gaan bouwen" „Openstellen Grote Kerk bleek een enorm sllkses,, „Betere bewijzering Molen en Nobelpoort" ,,Ik wil wel wat meer praktische medewerking" „Ik heb getracht er eens een andere wending aan te geven Muzikale man Mar van der Veer: Koördinator Jan Jonker: Voorzitter Hans Lindhout: André Deurloo over het Havenplein: Organisator A. van Hese op de Balie: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 augustus 1984 Nr. 23578 ZIERIKZEE - De Zierikzeese Toeristendagen zitten eropVandaag (dinsdag) geen drommen toeristen meerdie over de Appelmarkt schuivelengeen afgesloten binnenstad meergeen geïr riteerde autochtonendie klagen dat ze niet met de auto hun woning kunnen bereiken en die de toeristen liever op de Mookerhei zien zitten dan ze in Zierikzee gastvrij te ontvangenmaar dan wel voorbij gaan aan het feitdat het rekreatief bezoek aan Schouwen-Duivelands centrumge meente een belangrijke pijler voor bedrijfsleven en werkgelegenheid vormt. Sommigen hebben er moeite mee zich daar enig ongemak voor te getroostenvele anderen laten het toeristisch ge woel gelaten over zich heen gaan en vindendat met enige aanpassing (boodschappen doen op de luttele rustige momenten) het zeker in Zierikzee allemaal best meevalt met die rekreatieve overlast. In vergelijking met de klachtendie vorig jaar werden vernomen naar aanleiding van het pro gramma voor de Zierikzeese Toeristendagenlijkt de organiserende Evenementenkommissie thans meer tevreden te kunnen zijn. De Toeristendagen kregen dit jaar een geheel andere op zet: aktiviteiten op verschillende lokaties in de stadbeperkt tot de uren tussen tien uur s och tends en vijf uur 's middags. Na vijf uur keerde de rust weer terug in Zierikzee en was ook de binnenstad weer toegankelijk voor alle verkeer. Minder popmuziek ookminder lawaaierig; al les meer op de toer van „voor elk wat wils'\ met deuntjes en liedjes goudomrand door nostalgie. Hoewel... voor sommigen wits het aantal decibels toch nog te hoog, maar ja... dat houd je altijd. In elk geval was er een keuze mogelijkheid, wie iets meer wilde dan het luchtige entertainment op het Havenplein, kon 's middags tussen twee en drie uur terecht in de Gasthuiskerk voor een orgelkoncert of een optreden van een jongenskoor. Wie geen trek had in poffertjes of mosselen en absoluut niet geïnteresseerd was in de rappe praatjes van standwerkers of in de koopwaar van de lokale middenstanders, kon zich immers verpozen in de Grote Kerk bij de aldaar inge richte orgeltentoonstelling of op de Balie, waar de jeugd op crossfietsen allerlei behendig- heidstoeren verrichtte, of waar een Poolse dansgroep verraste met een folkloristisch optreden „Voor-elk-wat-wils", een uitgesleten cliché, dat echter werkelijk van toepassing blijkt te zijn op het programma van de Toeristendagen 1984. Vrijwel alle woordvoerders, wier mening we peil den, kwamen tot een gelijkluidende konklusie:Veel beter dan vorig jaar, we zitten nu op de goede weg. Er zijn wel fouten gemaakt, maar daar moeten we van leren. Dit is een goede basis om op verder te gaan". ZIERIKZEE - „Het openstellen van de Grote Kerk is een enorm sukses geworden", zegt de heer Mar van der Veer, de man binnen de Evenementenkommissie die de organisatie van de koncerten in de Gasthuiskerk de ten toonstelling in de Grote Kerk en de wandelkoncerten op zich heeft genomen. Tevens werden er ansichtkaarten en frivolité-handwerk verkocht. Boven dien werd de gelegenheid geboden te gen betaling van een tientje tien mi nuten het orgel te bespelen. De opbrengst per toeristendag be droeg gemiddeld ongeveer 300,— en het totale bedrag komt ten goede aan de orgelrestauratie. Eén van de gasten, die mevrouw H. M. Pannekoek-van der Weele in de Grote Kerk mocht ontvangen was Zeelands kommissaris dr. C. Boer- tien, die tijdens een privébezoek aan Zierikzee even aanwipte bij de orgel tentoonstelling. Zeer tevreden toont Mar van der Veer zich ook over de koncerten op de dinsdagmiddag van twee tot drie uur in de Gasthuiskerk. Vorig jaar werd gestart met dinsdagavondkon- certen, maar 's avonds blijkt Zierik zee niet zo dik bevolkt met toeristen en de belangstelling voor de middag- koncerten bleek dan ook veel groter. Tweemaal kon een vrijwel geheel Mar van der Veer: ,,Die orgelwandel- koncerten blijven erop staan". Zoals bekend wacht het interieur van de Grote Kerk nog op een flinke restauratie. Voldoende geld is daar echter nog niet beschikbaar voor. Vo rig jaar werd op initiatief van een groepje inwoners van Zierikzee een grote schoonmaakbeurt in deze kerk gerealiseerd. Het reultaat was in elk geval, dat er zonder al te veel gêne publiek in ontvangen kon worden en dat er van tijd tot tijd naar het fraaie orgel kon worden geluisterd. Tentoonstelling Overigens is ook dat orgel in de Grote Kerk aan restauratie toe en in dat verband werd besloten deze zo mer tijdens de toeristendagen een or geltentoonstelling hier in te richten. volle Gasthuiskerk worden geno teerd: tijdens het optreden van een Jongenskoor uit Engeland en op de voorlaatste toeristendag tijdens het optreden van de Zeeuwse Koor school. Bewust werd er voor gekozen koncerten te brengen, die vele men sen zouden aanspreken, niet te speci alistisch dus. Koördinatie De koördinatie tussen de musici op het Havenplein, die een geheel ander genre beoefenden was aanvankelijk goed geregeld. De leden van Bisjoel Selection hielden hun lunchpauze tussen twee en drie als in de Gas thuiskerk het koncert werd gegeven. Bij de Discoshow afgelopen dinsdag op het Havenplein bleek dat niet zo te zijn, zodat er wel wat flarden pop muziek het orgelkoncert van Charles Meys lardeerden. De belangstelling voor de orgel wandeltochten was dit jaar wat min der dan voorheen. „Dat had ik ook wel verwacht", zegt Mar van der Veer „nu hadden de mensen al de keus tussen een koncert In de Gas thuiskerk en een orgeltentoonstel ling in de Grote Kerk. Wat overbleef voor de orgelwandelkoncerten wa ren groepjes van gemiddeld 15 k 39 mensen, die dan wel zeer geïnteres seerd bleken. Hc-t kleinere gezelschap bood dan ook de mogelijkheid wat gedetail leerd in te gaan op de orgels, die wer den bezocht. Mar van der Veer is zeker niet van plan die wandelkoncerten volgend jaar te schrappen. „Nee, die blijven erop staan, want de mensen zijn nog steeds laaiend enthousiast". ZIERIKZEE - „Zowel mijn kollega's als het gemeente bestuur als de eigen bevolking, hebben uitermate posi tief gereageerd", zegt Hans Lindhout, al weer voor het, derde jaar voorzitter van de Evenementenkommissie. In die funktie heeft hij ongetwijfeld al heel wat leuke erva ringen opgedaan, maar anderzijds is er in die tijd ook reeds een storm van kritiek over zijn hoofd gekomen. Vooral vorig jaar, toen vooral Hans de stimulator van het avondprogramma op de toeristendagen was en eigen lijk het gehele toeristendaggebeuren wat te bombastisch voor Zierikzeese verhoudingen is uitgepakt. Men moet echter door schade en schande wijs worden en natuurlijk leerde ook de Evenementenkomissie van de ervaring van vorig jaar. Hans Lindhout stond dan ook open voor een geheel nieuwe opzet, maar.... dan wel met medewer king van de ondernemers, want voor hen is de organisa tie van de toeristendagen toch in belangrijke mate be doeld. Hans Lindhout toont zich tevreden met het spreiden van de aktiviteiten op diverse lokaties in de stad. Het geeft een voortdurende golfbeweging van toeristen zodat niet de hele meu te zit samengepakt op Vismarkt, Ha venplein, Schuithaven en omliggend gebied. „Dit is het grondprincipie, waarop we verder gaan bouwen", al dus Hans. ZIERIKZEE - „Het is allemaal lekker rustig verlopen; niet zo rommelig als vorig jaar", vindt horeca-onderne- mer André Deurloo, organisator en koördinator van het toeristisch gebeuren op het Havenplein. Vorig jaar stonden Havenplein en Havenpark, zoals bekend, vrijwel volgebouwd met kraampjes. Dat gaf volgens André nogal wat problemen. „Soms werden er 's ochtends om zes uur al kramen omgereden. Dat had je nu niet, het verliep allemaal veel ge moedelijker". Het toeleveringsver- keer werd. naar zijn mening, tijdens de toeristendagen ook vrijwel niet gehinderd en kon komen waar het zijn moest. De muziek op het Havenplein dit jaar noemt André ook „veel rustiger" en dat is volgens hem bij het publiek ook heel goed overgeko men. De horeca rond het Havenplein heeft naar zijn zeggen goede weken gehad. Uiteraard heeft het weer daar ook een steentje toe bijgedragen. Ze- ker is in ieder geval, dat de aktivitei ten op lokaties elders in de stad geen nadelige invloed hebben gehad op het bezoekersaantal in het hartje van de stad. Daar komen de mensen in ie der geval wel. Waar André niet zo over te spreken is, is de medewerking bij alle werk zaamheden. Voor hem betekende de toeristendagen om zes uur 's och tends het bed uit en dc gehele dag door achter allerlei kleine klusjes aanlopen. „Als er een stop gespron- Horeca-ondernemer André Deurloo: ,,Ze komen wel voor allerlei kleine dingetjes aan je kop zeuren." gen was, kwamen ze bij mij hijvoor beeld". André wil volgend jaar best nog wat uitbreiding van dc aktiviteiten op het Havenplein, maar hij doet het niet meer alleen, hij wil meer mede werking bij de praktische werk zaamheden. Hij toont zich ook tevreden over de medewerking van de ondernemers, die naar zijn mening, doorsnee' ge nomen verschrikkelijk goed hun bij drage hebben geleverd. Samen met John van der Brand zette Hans zijn schouders vooral onder het organise ren van aktiviteiten in het Haven kwartier, waar twee-en-dertig onder nemers zich heel enthousiast toonden om gezamelijk naar buiten te treden. Als voorbeelden draagt Hans aan: de havenpalen, die door de firma van Zoest werden geleverd en de span doeken van Geschenkenhuis Zierik- Een reeds vaak geuitte wens van de voorzitter kon deze zomer ook gro tendeels in vervulling gaan: de kooplui van buitenaf konden in be langrijke mate worden geweerd. „Het geld, dat de toeristen hier besteden, kan ook aan de eigen on dernemers ten goede komen", ver kondigde Lindhout op eerdere onder nemersbijeenkomsten. Dit jaar kon - gezien de nieuwe opzet en spreiding der aktiviteiten - selektief te werk worden gegaan met de verhuur van kramen aan kooplui van buitenaf. „Er waren wel wat foutjes; daar leer je van, die moeten in de toekomst niet meer worden gemaakt", ver zucht Hans en als voorbeeld memo reert hij dat tijdens het standwer- kerskonkours een visboer deelnam en zijn kraam recht tegenover de winkel van de heer Saman kreeg ge- plaast. Zulke dingen betreurt hij en hij hoopt dat ze in de toekosmt voor komen kunnen worden. Met genoegen stelt hij vast, dat ook de dinsdagmiddagkoncerten in de Gasthuiskerk een zeer groot sukses zijn gebleken, evenals de orgelten- toonstelling in de Grote Kerk en in dit verband noemt hij de naam van mevrouw H. M. Pannekoek-Van der Weele, die zich daar bijzonder voor inzette. Veel positieve reakties waren er ook ten aanzien van de kinderrom melmarkt op de Balie. Het idee van zo'n evenement werd, om wildgroei op dit gebied tegen te gaan, enkele ja ren geleden reeds uitgewerkt door de Evenementenkommissie. Intitiatief- nemer en koördinator voor de aktivi teiten op de Balie de heer A. Hese heeft het dit jaar allemaal in georga- niseerder banen geleid met uitgifte van pasjes aan de jeugdige standhou ders en met registratie van naam, adres en leeftijd. Trekpleister De voorzitter toont zich ook tevre den over het feit, dat de Lange No- belstraat dit jaar duidelijk bij het toeristendagprogramma was betrok ken. De gerestaureerde molen vormt in dit verband naar zijn mening ook een belangrijke trekpleister. Waar dering is er zeker ook voor de Mol en de Melkmarkt, waar de ondernemers met gezamenlijke inspanning tot een zeer sfeervolle inrichting kwamen met veel bloemen en groen. Hans zegt verder positieve reakties te hebben gehoord over de muzikale omlijsting op het Havenplein. Hij licht toe, dat de Evenementenkom missie in dit verband te maken heeft met een kostenprobleem. Eigenlijk zou men hier ook graag muziekgroe pen uit de regio laten optreden, maar iedere formatie apart kontrakteren pakt vrij duur uit. Gebruikmaking van het totaal pakket, dat Theater- buro Gerard de Kok te bieden heeft, blijkt goedkoper te zijn. Kijkspektakel De afsluiting van de Zierikzeese Toeristendagen met de grote wieler ronde sprak de voorzitter wel aan. Anderzijds moet hij erkennen, dat de avond door zo'n evenement dap ei genlijk niet meer geschikt is om nog een grote show tè plannen. Het wordt voor het publiek, vooral voor de be zoekers met kinderen, dan gauw te laat en de stad loopt na zo'n wieler ronde langzaam leeg. Niet dat het op treden van Donna Lynton, zoals dins dagavond op het Havenplein geen sukses is geworden. „Zeker wel", vindt Hans, de zangeres, die meestal een optreden van slechts twintig mi nuten verzorgt", stond nu zelfs een uur voor de mikrofoon". Er hing, volgens onze woordvoerder een pri ma sfeertje, maar persoonlijk had hij toch graag nog wat meer publiek ge zien. Zijn voorkeur gaat er dan ook naar uit volgend jaar weer eens een tus sentijdse avondprogramma te bren gen met een grote show, bijvoorbeeld van Showband Axel in kombinatie met een optreden van „Rust Roest" en/of „Kunst en Eer". „Dat is een kijkspektakel voor jong en oud en dat spreekt vrijwel iedereen aan", aldus de voorzitter. ZIERIKZEE - „Ik spreek namens alle ondernemers op de Schuithaven en in de Lange Nobelstraat als ik zeg, dat we nu op de goede weg zitten en dat we dit initiatief in de toekomst graag zullen uitbreiden," zegt ondernemer Jan Jonker, de koördinator voor deze lokatie. Een loka- tie, die in het verleden eigenlijk niet zo betrokken was bij de toeristendagdrukte. Jan Jonker heeft er - en met hem alle ondernemers in dit gebied - de schouders onder gezet om zowel toeristen als autochtonen te tonen, dat de ondernemers in de Lange Nobelstraat wel degelijk heel aktief zijn op het gebied van promotie. Naast zijn tevredenheid over het feit, dat alles prettig is verlopen tij dens de toeristendagen, dat het pu bliek ook in groten getale door de Lange Nobelstraat trok en dat de mini-waterpoort halverwege deze straat een veelvuldig gefotografeerd objekt bleek, is er toch ook nog iets waar Jan Jonker minder over te spre ken is: de bewegwijzering naar de ge restaureerde korenmolen „De Hoop" en naar de Nobelpoort. Attent op maken Molen ,,De Hoop" levert uiteraard een belangrijk aandeel in de toeristi sche aantrekkingskracht van de Lan ge Nobelstraat. „maar", vindt Jan „de gemeente zou de bezoekers er we ieens wat beter op attent moeten ma ken, dat die molen er staat. En ook de Nobelpoort verdient, naar zijn me ning een betere bewijzering. Dat zou ongetwijfeld resulteren in een grote re doorstroom van toeristen door de Lange Nobelstraat. Onze woordvoerder is vast van plan de aktiviteiten op Schuithaven en Lange Nobelstraat volgend jaar nog wat uit te breiden. „Dit was uite raard nog maar het begin", aldus Jonker. Hij laat verder weten, dat niet alleen de ondernemers in dit ge bied, maar ook de bewoners positief gereageerd hebben. Van te voren was met de bewoners ook de afspraak ge maakt, dat eventuele problemen di- rekt te berde gebracht zouden wor den om ze zo mogelijk ook direkt op te lossen. „De Lange Nobelstraat is lange tijd maar een achteraf straatje ge weest, maar nu hebben we het pu bliek toch kunnen laten zien, dat de ze straat heel attraktief kan zijn. Als je als ondernemer niets doet, gebeurt er immers zeker niets". „En".... hij benadrukt het nogeens, „als de mo len en de Nobelpoort ook nog eens goed worden aangegeven, zal dat de Lange Nobelstraat zeker ten goede komen." ZIERIKZEE - Iemand, die zich de kritiek van de afge lopen jaren op de toeristendagen ter harte heeft geno men en zich bewust heeft ingezet om te trachten er eens een andere wending aan te geven is ondernemer Adrie van Hese, die zich deze zomer als organisator en koördi nator voor de aktiviteiten op de Balie heeft ingespan nen. „Het was allemaal nog een beetje experimenteel, het natte vinger werk", zegt hij er zelf over, terug blikkend op de afgelopen zes toe ristendinsdagen. Hij kan echter te vreden zijn. Reeds lang liep hij met plannen rond eens iets op poten te zetten vooral voor de kinderen, zo wel voor hen uit stad en regio als voor de jeugd, die op vakantie op Schouwen-Duivcland verbleef. Die plannen bracht Van Hese deze zomer ten uitvoer en gezien de grote belangstelling voor het Balie- gebeuren, mag hij best tevreden zijn. Extra impulsen aan de rommelmarkt voor de jeugd waren zeker de teken en versjeswedstrijd en de verkleed partij. Folklore Met de behendigheidwedstrijden op de crossfietsen werd weer een an der (wat ouder) deel van de jeugd be reikt en verder werd het publiek op Rijwielhandelaar Adrie Hese: ..Het balie-gebeuren was nu nog maar in experimenteel stadium". de Balie gedurende de laatste twee toeristendagen de gelegenheid gebo den wat folklore op te snuiven. Een topper in dit verband betekenden vooral de optredens van een Poolse dansgroep, die het publiek bijzonder wist te boeien. Ten aanzien van het optreden van de Zeeuwse dansgroep „De Babbelaars" uit Heinkenszand tijdens de laatste toeristendag, moet Van Hese erkennen, dat dit evene ment achteraf bezien niet zo geluk kig was gepland. Natuurlijk was de belangstelling tijdens de laatste toe ristendag over het geheel genomen aanzienlijk minder tengevolge van het prima strandweer, maar de wer kelijke vakantiepiek is in de tweede week van augustus ook reeds voor bij. Onze woordvoerder vindt, dat een optreden als van „De Babbe laars" dan ook eerder in het seizoen moet worden gepland. De Balie is niet zo dik bezaaid met ondernemers en vrijwel alle organi satorische en praktische werkzaam heden kwamen dan ook op de nek van Adrie van Hese. Het slokte hem zes toeristendagen lang op. Hij zegt dat niet zo verschrikkelijk te vinden, maar anderzijds laat hij weten het volgend jaar toch niet meer allemaal alleen te willen doen. Hij vindt de Balie overigens een idaele plek voor het organiseren van evenementen. „Hier is de ruimte be- schibaar, ik zou niet graag iets op touw zetten in smalle straten als de Melkmarkt of de Sint Domusstraat, dat is mij allemaal veel te eng met die gevels zo dicht bij elkaar". Promotion filmpjes Hij vindt dan ook dat een plek als de Balie naar buiten toe wat meer ge promoot zou moeten worden en zelf is hij daar dan ook druk mee bezig. Met medewerking van de heer Dlck Dool werden inmiddels twee promo tiefilmpjes op de Balie volgeschoten en Van Hese is vast van plan daar iets zinnigs mee te gaan doen ter sti mulering van het toerischtisch be zoek aan Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5