EERSTE SCHUIF IN STORMVLOEDKERING streeknieuws Stichting Neeltje Jans i.o. waardeert rapport projektgroep Damvak Geul ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 augustus 1984 Nr. 23578 3 De natuur gedoogt dat gij haar bespiedt niet dat gij haar ontraadselt. PYTHAGORAS Volgende week woensdag: NEELTJE JANS - In het sluitgat Hammen in de Oosterschelde zal volgens de huidi ge planning op 29 augustus de eerste stalen schuif voor de stormvloedkering worden aangebracht. Dat gebeurt in de opening tussen twee pijlers die vlak onder de kust van Schouwen-Duiveland staan. De schuif is 41 meter lang, 5,90 meter hoog en weegt 260 ton. Hij wordt door een drijvende bok op zijn plaats getild. In het totaal zullen er in de drie stroomgeulen 62 schuiven worden aangebracht die op en neer bewogen kunnen worden. De schuiven kunnen in één uur tijd worden neergelaten om de Oosterschelde voor naderend hoog water af te sluiten. Elke schuif is'ruim 41 meter lang (afstand tussen twee pijlers), maar ze verschillen in hoogte, afhankelijk van de plaats in de stroomgeui. Op de diepste plaatsen moeten de grootste schuiven komen, ze variëren in hoog te van 5,90 meter tot 11,90 meter. De schuif die als eerste wordt geplaatst aan de rand van de stroomgeui Ham men hoort tot de serie kleinste schui ven. Naar de vormgeving en de be lasting van de schuiven bij hoge wa terstanden is uitvoerig onderzoek ge daan. Hoewel de pijlers in principe op gelijke afstanden van elkaar staan, is rekening gehouden met klei ne afwijkingen. De schuiven worden daarom eerst ,,op maat" gemaakt voor de opening waarvoor ze zijn bestemd. Hydraulisch Elke schuif zal tussen de pijlers op en neer bewogen worden met behulp van twee hydraulische bewegings- werken, hoofdzakelijk bestaande uit een cilinder en een pompaggregaat. De cilinders komen boven op de pij lers te staan, de pompaggregaten in de kokers van de verkeersbrug, die over de stormvloedkering heenloopt. OUWERKERK Dieselolie gestolen Vierhonder liter dieselolie werd af getapt uit een mobiele tank van het waterschap aan de Weg van de Bui tenlandse Pers. De ketting van de tankdop werd geforceerd waarna het overhevelen kon beginnen. H. deed namens het waterschap aangifte. BRUINISSE Diefstal boten In 1983 werden in Nederland 450 pleziervaartuigen gestolen, waarvan er ongeveer eeh honderdtal werden opgespoord en aan de oorspronkelij ke eigenaars werden teruggegeven. Bovendien verwisselden ongeveer 1000 buitenboordmotoren, op onwet tige wijze van eigenaar, maar de te rugbezorging daarvan bij de eige naar was en is minder eenvoudig. De eerste van de 124 cilinders zai begin september worden geplaatst. Volgens de huidige planning zullen de laatste schuiven en bewegings- werken begin 1986 worden aange bracht. De opdracht voor de levering van de schuiven en bewegingswerken is geplaatst bij OSTEM v.o.f., een spe ciaal voor dit doel opgerichte kombi- natie van de firma's Grootint in Zwijndrecht en Hollandia-Kloos in Krimpen aan de IJssel. Bij die bedrij ven worden de schuiven ook geas sembleerd. Onderdelen van de schui ven zijn vervaardigd bij andere konstruktiebedrijven. De RDM in Rotterdam maakt de hydraulische ci linders. ZIERIKZEE Auto opengebroken C. B. uit Zierikzee, die zijn auto had geparkeerd bij de jachthaven moest bij terugkomst konstateren dat zijn auto was opengebroken. Slechts wat kleingeld verdween uit de auto. Er waren nog twee auto's opengebroken, maar de eigenaren hebben (nog) geen aangifte gedaan. HAAMSTEDE Met auto tegen boom Maandagochtend vroeg raakte J. W. uit Rotterdam met zijn auto in de berm van de Krayesteinseweg en na een poging de auto weer in het gareel te krijgen botste hij tegen een boom. De auto werd zwaarbeschadigd weg gesleept door takelbedrijf Jan de Jonge. Een sleutelbeen van de bestuurder werd bij deze manoeuvre gebroken waarom hij naar het Zweeds Rode Kruisziekenhuis werd overgebracht. De pölitie onderwierp de man aan een blaastest die positief uitviel en nam vervolgens een bloed proef af. Een rijverbod opleggen was in dit geval niet nodig. SCHARENDIJKE Surfplanken gestolen In de nacht van zondag op maandag verdwenen van de auto van R. L. uit het Westduitse Overath twee surf planken, een mast en drie gieken. De auto stond geparkeerd op de inrit voor zijn huis in de Grevelingenlaan. De totale waarde is niet bekend. KERKWERVE Acht fuiken gestolen A. A. K. uit Kerkwerve deed bij de politie aangifte van een diefstal van acht fuiken met een gezamenlijke waarde van 2.000,-. De fuiken, twee zogenaamde „snelvangers" en drie keer twee éénvleugeligen, stonden in het water bij Flaauwers. Voldoende aanknopingspunten voor bedrijfsleven MIDDELBURG - De Stichting Neeltje Jans i.o. heeft met zeer veel waardering kennisgenomen van het rapport „Inrichtingsalternatieven Damvak Geul", heeft zij de Stuurgroep Oosterschelde laten weten. „De projektgroep Damvak Geul heeft kans gezien een redelijk beeld te schetsen van de mogelijke toekomstige ontwikkelingen", meent zij. Tot de oprichting van deze stichting werd onlangs besloten na een sympo sium over toerisme en rekreatie in Zeeland, dat in mei van dit jaar werd gehouden door de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en HandeL Het departement Zeeland van de Maatschappij en de Zeeuwse Kamer van Koophandel zijn de initiatiefne mers. Subsidiënten zijn de PZEM, de ZWN, de sektor rekreatie en de Gront- mij, die een voorstudie voor het be drijfsleven mogelijk maakten. De in oprichting zijn de Stichting Neeltje Jans heeft als taak: het bevor deren van een multi-funktioneel cen trum op het werkeiland Neeltje jans, waarbij het Nederlands bedrijfsleven in de gelegenheid wordt gesteld te participeren in de planning, realisatie en uitvoering van een projekt van in ternationale allure. Het projekt dient te worden gericht op de volgende as- pekten; bedrijfsmatige aktiviteiten, dienstverlening, internationale pro motie van Nederlandse produkten, speciaal gericht op research en toe risme. De Stichhting streeft ernaar een in zicht te verkrijgen in de belangstelling die bij het bedrijfsleven zou kunnen bestaan voor participatie in één of an dere vorm bij voorbereiding en exploi tatie van onderelen van „Neeltje Jans". Zij is van mening, dat de voor gestelde varianten in het rapport van de Projektgroep Damvak Geul voor alsnog voldoende aanknopingspunten geven voor haar vooronderzoek, dat thans door de Grontmij wordt uitge voerd. Van harte wordt ondersteund de aanbeveling te komen tot een gefa seerde ontwikkelingsstrategie, waar bij de nodige flexibiliteit wordt inge bouwd. Er zou daarbij volgens de Stichting in eerste instantie kunnen worden ge dacht aan de uitwerkingin de vorm van een meer globale en funktionele hoofd- opzet voor de totaliteit, mede geba seerd op funktie en hoofdvorm van het damlichaam. Daarbij kan worden uitgegaan van enerzijds de randvoorwaarden die van uit andere beleidsterreinen aan de ver schillende lokaties worden gesteld en anderzijds de - eigenlijk in het rapport al aangegeven - indeling naar lokaties voor produktie, research-, diensten-, voorlichtings-, promotie- en ontspan- ningsfunkties. Breed draagvlak „Dit opent dan tevens de mogelijk heid voor het bedrijfsleven om met initiatieven te kunnen komen, die een breed draagvlak - en derhalve grotere realiseringskansen - kunnen hebben", aldus de Stichting Lo. Het thans door de Stichting gestarte vooronderzoek wordt in deze geest uitgevoerd, waarbij zij zich vanzelf sprekend baseert op de thema's „voed sel uit zee", „de zee als grondstof' en „energie en de zee". Tot slot wil de Stichting graag on der de aandacht van de Stuurgroep brengen dat haar vooronderzoek zich niet alleen zal richten op de moge lijkheden voor een toeristisch multi- funktioneel centrum ten behoeve van een breed publiek, „Wij zullen ook aandacht besteden aan de mogelijk heden voor de ontwikkeling van een centrum, waarbij de promotie van het Nederlandse bedrijfsleven naar het buitenland - voor zover overigens georriënteerd op de zee - voorop staat", benadrukt zij. „Deze optie vraagt een aanpak ge kenmerkt door de presentatie van pro dukten en know-how op hoog techno logisch niveau, voor specifieke doel groepen, mogelijk ook gekombineerd met aktiviteiten op het gebied van re search en een bedrijfsmatige exploi tatie van onderdelen. Afhankelijk van deze mogelijkhe den zullen niet alleen verschillend ge aarde participanten uit „het bedrijfs leven" een inbreng kunnen hebben, maar zal ook de rolverdeling tussen overheid en dat deel van het bedrijfs leven anders kunnen zijn", laat de Stichting weten. „Het laatste is een reden te meer dat wij hoge prijs stellen - zoals wij trouwens al eerder hebben uitgesproken - op een zo goed mogelijke samenwerking met de onlangs inge stelde beleidsgroep en de te vormen projektgroep". BRUINISSE Kinderbraderie De kinderbraderie van de padvin derij is één van de bekendste en ge zelligste van Bru. Gebruiksvoorwer pen, leuke snuisterijen, boeken en duizend-en-één andere voorwerpen veranderen van eigenaar voor beslist bodemprijzen waar geen enkele grootwinkelier aan kan tippen. Za terdag 25 augustus om klokslag tien uur opent de padvinderij haar poor ten weer, op het Kerkplein voor de muziektent. De kabouters (die offi cieel Scouting Nederland, groep Pr. Margriet heet, maar bij iedereen be kend staat als de kabouters onder lei ding van „Oehoe", Neeltje Kok) ver zorgen zelf op de braderie hun ver koopwaar. Daarnaast bestaat er de mogelijkheid om te flipperen, een visspel, er zijn handwerken, gebak ken koekjes en cakes. Kollekte Kon. Wilhelmina Fonds Tussen 27 augustus en 8 september gaan in Bruinisse weer de kollektan- ten op pad voor de jaarlijkse kollek te voor het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. De opbrengst van deze belangrijke kol lekte gaat naar het wetenschappelijk kankeronderzoek, naar voorlichting over kanker, naar patiëntenbegelei ding en naar onderwijs en opleiding op het gebied van kanker. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3