Meerderheid raad Zierikzee koos voor zoete Grevelingen Kommissie welzijn adviseert fors korten op de subsidies Bewoners Sint Domusstraat hebben slapeloze nachten 2 ZIERIKZEE -U moet eens zien hoe de Ravestraat erbij ligt, daar zijn ze bijna klaar met de herbestrating: blijkbaar werden de werkers daar geïnspireerd door de Olympische Spelen en willen ze een gouden medaille behalen", grapte CDA-raadslid mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal maandagavond tijdens de Zierikzeese gemeenteraadsvergade ring. Zij werd aangevuld door de heer W. F. Sprengelmeijer (R. U.) die simpelweg de vraag stelde, wanneer met het werk in de Ravestraat zou worden begonnen, nu het krediet voor herbestrating zojuist door de raad was verleend. De ze terechtwijzing van beide raadsleden aan het adres van de wethouder publieke werken ivas echter onterecht. Het zo juist verleende herbestratingskrediet was uitsluitend bestemd voor herbestrating van het Karsteil tussen Kapel- lestraat en Nieuwe Haven. De herbestrating in de Ravestraat, die inderdaad reeds in uitvoer is, kon worden uitge voerd tenlaste van de in de primitieve begroting geraamde post voor het vernieuwen en herbestraten van straten. Het kollege was dus niet vooruit gelopen op een raadsbesluit. PvdA voorkeur voor zoute Grevelingen, met pijpleiding voor zoet water ZIERIKZEE - De meerderheid van de Zierikzeese ge meenteraad nam maandagavond (wederom) de keuze van een zoete Grevelingen. De leden van de P.v.d.A.- fraktie spraken hun voorkeur uit voor een zoute Greve lingen, met daaraan gekoppeld de voorwaarde dat via een pijpleiding zal worden voorzien in de zoet water voorziening voor de landbouw. De P.v.d.A.-fraktie steunde daarmee het minderheidsstandpunt, dat haar wethouder J. Groen het kollege innam. De heer L. Bécu liet 'namens de V.V.D.-fraktie weten te kunnen in stemmen met het meerderheids- voorstel: een zoete Grevelingen dus. Mocht dit na verloop van tijd echter blijken niet haalbaar te zijn, dan zag de heer Bécu in de aanleg van ge noemde pijpleiding een alleszins aan vaardbaar alternatief. Hij wees erop, dat het kostenplaatje daar echter nog niet rond van is en hij ondersteunde de mening, dat de financiering van de zoet watervoorziening voor reke ning van het rijk dient te komen. R.U. woordvoerder K. T. de Jonge steunde eveneens het meerderheids- voorstel, maar vroeg zich anderzijds af of een zoete Grevelingen inmid dels niet reeds een droom is gewor den. Hij wees in dit verband op de werken, die inmiddels tot stand zijn gebracht en die duidelijk gericht zijn op het zout blijven van de Grevelin gen. Hij wilde niet voorbij gaan aan de belangen van de visserij, maar vond dat deze groepering met een open Oosterschelde al iets heeft ge kregen, waar ze nooit van had kun nen dromen. De heer De Jonge achtte verder een bedrag van 50,miljoen ten behoe ve van die zoete Grevelingen een te verwaarlozen bedrag op de totale kosten van de Deltawerken. De R.U.- woordvoerder sprak zich vooralsnog uit voor een zoete Grevelingen, zo lang niet is aangetoond dat de alter natieven gelijk staan aan die voorzie ning. Hij achtte het vanzelfsprekend dat de kosten voor rekening van Rijkswaterstaat komen. De heer D. van der Wekken (PvdA) memoreerde dat zijn fraktie destijds reeds een aantal argumenten had aangedragen, die pleitten voor de zo genaamde Variant IA, dat wil zeg gen: een zoute Grevelingen met aan leg van een pijpleiding voor de zoet watervoorziening voor de landbouw. Zonder al deze argumenten weer uit gebreid op tafel te leggen, liet hij na mens zijn fraktie weten het eerder in genomen standpunt onverkort te handhaven. Met nadruk wees hij er op, dat ook de P.v.d.A. niet wil voor bij gaan aan de belangen van de land bouw. Hij achtte het waard te knok ken voor die toegezegde zoetwater voorziening en noemde het een voort vloeisel uit de geschiedenis dat de kosten daarvan door het rijk worden gedragen. Zeeuwen zijn gewend om voor iets te knokken en dat kunnen ze goed", aldus de heer Van der Wek ken. „Geen cent" De heer C. Bij de Vaate (CDA) was het niet eens met de konklusie in het meerderheidsvoorstel, dat er inmid dels geen nieuwe feiten zijn aange dragen. Hij onderschreef het meer derheidsvoorstel des te meer door het inmiddels bekend gemaakte ge geven, dat er voor de aanleg van een pijpleiding volgens de ministers Smit-Kroes en Braks geen cent be schikbaar is. Verder wees hij erop. dat ook des kundigen twijfelden aan de techni sche haalbaarheid van de zoetwater- voorziening via een pijpleiding. Bij de Vaate had moeite met de standpuntbepaling van g.s., die ko zen voor een zoute Grevelingen onder voorwaarde, dat die pijpleiding op kosten van het rijk er zal komen. De CDA-woordvoerder memoreerde in dit verband de ontbindende voor waarden, die destijds ook golden bij het besluit tot realisatie van de pij- lerdam in de Oosterschelde. Verder toonde hij zich bepaald niet overtuigd van de argumenten, die door visserij en milieugroeperingen naar voren werden gebracht. In dit verband verwees hij naar de broe dende vogels ter hoogte van het ver keersdrukke Hellegatsplein. Een ontwikkeling overigens, die volgens Bij de Vaate, door de milieupleitbe zorgers aanvankelijk niet voor moge lijk werd gehouden. In tweede in stantie ging de C.D.A.-woordvoerder ook in op de argumenten van de vis serij, die destijds werden verkon digd: de oester zou niet kunnen gedij en in stilstaand water. De praktijk had volgens hem anders uitgewezen. „De landbouw" Wethouder L. J. van Gastel (VVD) liet de heer Bécu desgevraagd weten dat met ,,de landbouw" in dergelijke standpuntbepalingen wordt bedoeld het Landbouwschap, waar de drie zuilen van de landbouw in vertegen woordigd zijn. Verder was de wet houder het met de heer De Jonge eens, dat de oorspronkelijke Delta wet vrijwel te niet zou worden ge daan als de Grevelingen nu ook nog zout zou blijven. De heer Van Gastei vond dat nu alleeen een uitspraak ge daan diende te worden zout of zoet, en dat de verdere voorwaarde pas la ter aan de orde dienen te komen. ,,Als je werkelijk zoet water voor de landbouw wilt hebben, dan moet je kiezen voor een zoete Grevelingen", aldus Van Gastel. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester zei enerzijds de visserij wel een zoute Grevelingen te gunnen, maar achtte het anderzijds niet fair tegenover de landbouw, dat eerder gedane beloften niet zouden worden nagekomen. Overigens vroeg ook de voorzitter zich af in hoeverre een zoe te Grevelingen nog haalbaar zal zijn en dit verband noemde hij de door laat in de Brouwersdam en de gestel de voorwaarde van schoon Rijnwa ter. Hij achtte het heel dubieus, dat in tijden van droogte via de pijpleiding in voldoende zoet water voorzien zou kunnen worden en hij koos derhalve voor variant 2A: een zoete Grevelin gen. Wethouder Groen wilde graag voorop stellen, dat ook hij ervan uit ging, dat er iets voor de landbouw moet worden gedaan. Daarnaast achtte hij het mogelijk de Grevelin gen zout te houden en de uitspraak van de heer Bécu, dat de pijpleiding als aanvaardbaar alternatief gold. had hem in die mening alleen nog maar gesterkt. De wethouder vond het niet verwonderlijk, dat het mi nisterie niet direkt met geld over de brug kwam voor aanleg van de pijp leiding en de zoetwatervoorziening. ,,Het zal een taai gesprek worden, maar er moet gewezen worden op ge dane beloften en dan zal er in rede lijkheid met het ministerie zijn te praten", aldus Groen. Mogelijkheid achtte hij, dat er op „sam-sam" basis tussen rijk en pro vincie gewerkt kan worden. „Dat wordt dan wel een dure sam voor de regio Schouwen-Duiveland", vrees de wethouder P. de Rijke. Het wilde er bij hem niet in, dat geheel Schou wen-Duiveland door middel van een pijpleiding ooit van zoet water voor zien zal kunnen worden. De heer J. J. Geleijnse (VVD) kon- fronteerde P.v.d.A.-woordvoerder Van der Wekken tussentijds nog met de vraag wat hij zou besluiten als blijkt; dat niet de rijksoverheid maar de landbouw de kosten van de pijpleiding zal moeten opbrengen. „Het zou een falikant ongewenste zaak zijn de kosten van zoetwater- voorziening op de landbouw af te wentelen", aldus de P.v.d.A.-woord- voerder, die meende dat de zaak dan opnieuw beoordeeld zal moeten wor den, hetgeen een wijziging van een eerder ingenomen standpunt niet zou uitsluiten. De standpunten van de verschillen de frakties bleven ook in de tweede diskussie ronde onverkort van kracht en ten slotte kwam de meer derheid van de raad tot de keuze van een zoete Grevelingen. De leden van de P.v.d.A.-fraktie handhaafden hun voorkeur voor een zoute Grevelingen met als voorwaarde een pijpleiding voor zoetwatervoorziening ten be hoeve van de landbouw. Bruse advieskommissie vergaderde BRUINISSE - Met een publieke belangstelling van 0,0 vergaderde maandagavond in het Bruse gemeentehuis de advieskommissie voor welzijnszaken, waarmee (weer eens) bewezen is dat in Bruinisse de welzijnszaken niet erg leven onder de bevolking. Op de agenda stond het „klapstuk" zoals voorzitter H. Schot het noemde: de kortingen op de gemeentelijke subsidies. De vier heren en een dame die samen de advieskommissie vormen kwamen niet verder dan op vijf onderdelen een tegen stem te laten horen, zij het na enig aandringen van sekre- taris Van Oostenbrugge om toch vooral unaniem een standpunt in te nemen. W. van Kooten, J. Viergever, W. Vonk, L. S. Abrahamse en M. v. d. Berg-Sep spraken uit tegen de korting te zijn van de volgende instellingen: het Konin gin Wilhelminafonds 95,10), de Rheumabestrijding 31,70), Nederlands Astmafonds 31,70), Nierstichting Nederland 31,70), de Nederlandse Hartstichting 31,70) en de Diabetes Vereniging Nederland 31,70). Samen een bedrag van 253,80, dat naar de smaak van de kommissieleden niet ge schrapt moet worden van de lange lijst met subsidieaanvragers. Het betreft hier een advies aan de gemeenteraad, die zich volgende week (met dit advies in de zak) over deze materie zal buigen. Onder leiding van voorzitter H. Schot hield de kommissie zich voorts bezig met het grasduinen in de lijst en links en rechts een paar opmerkin gen maken. Alle instellingen of ver enigingen worden gekort of het be drag gesnoeid, met die overweging: indien de gemeente Bruinisse geen direkt belang bij de aanvrager heeft. Zo wordt bijvoorbeeld afgeschaft het geld geven aan: de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Voet gangers (was 31,79), de Bond van paardefokkers (was 25,—), De Bond tegen het Vloeken (was 25,De Zeeuwse Molen (was 15,—), Natuur en Vogelwacht Schouwen-Duiveland (was 10,—), de Stichting Ruimte voor de Jeugd (was 25,—), de diver se instellingen die zich bezig houden met de militaire tehuizen (was 25,— per bond). Maar de belangrijkste „onkostenpost" van de Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Dui veland, in 1983 nog voor 10.000,— in de boeken, werd in z'n geheel ge schrapt i.v.m. een dienovereen komstig raadsbesluit. Ook de drie cent per inwoner voor het Leger des Heils (algemeen) viel ten offer aan de bezuinigingen van de gemeente Brui nisse, indien de raadsleden hiermee akkoord gaan uiteraard. Verder ga ven de bedragen van de plaatselijke verenigingen over het algemeen een al doorgevoerde korting van tien procent te zien. Lidmaatschap Sommige instellingen ontkwamen het snoeimes in verband met vaste afspraken of bedragen voor lidmaat schappen. Het lidmaatschap van bij voorbeeld de A.N.W.B. bedraagt nu eenmaal 147,50 per jaar en zelfs Bruinisse kan niet voor 80,— lid zijn. De vermeende dubbele korting op de Culturele Stichting Bruinisse zoals die werd aangedragen door kommissielid Abrahamse, berustte op een misverstand: de C.S.B. staat twee keer in de boeken, wordt der halve ook twee keer gekort, maar het totaal komt op tien procent inleveren en niet tweemaal tien. Bij het sluiten van de markt kwam er nog een aanvrage binnen van het Zierikzeese Vrouwen Ontmoetings Eilandelijk overleg sluitingsuur horeca ZIERIKZEE - De vestiging van de Shoarma-zaak in de Sint Domusstraat heeft voor de bewoners aldaar slape loze nachten tot gevolg. Af en aan rijdende bezoekers veroorzaken tot ver na middernacht veel geluidsoverlast De woonfunktie van de Sint Domusstraat lijkt inmiddels dan ook ernstig aangetast Deze zaak kwam maandagavond aan de orde naar aanleiding van een schriftelijk ingediende rondvraag door de P.v.d.A.-fraktie. Woordvoer der D. van der Wekken achtte der gelijke ontwikkelingen zeer onge wenst en noemde de door de bewo ners geuite klachten terecht Met genoegen stelde de P.v.d.A- woordvoerder vast, dat het kollege de zaak inmiddels serieus aan het onder zoeken is. Van der Wekken stelde vast dat een en ander voortvloeit uit de be paling in het vigerende bestemmings plan „Dam-Oude Haven" dat winkel bestemmingen in dit gebied gewijzigd kunnen worden in horeca-bestemmin- gen. Hij informeerde of het kollege bereid is zich te bezinnen over een eventuele wijziging van dit artikel om dergelijke ontwikkelingen in de toe komst te voorkomen. City-funktie Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester bevestigde, dat op grond van de zogenaamde city-funktie van dit gebied de winkelbestemming gewijzigd kan wordea Uitsluitend pla nologische motieven zouden kunnen gelden om zo'n bestemmingswijziging te weigeren. De voorzitter liet weten, dat er met de betrokken bewoners inmiddels een hoorzitting heeft plaats gevonden en dat er overleg is geweest met de exploitant van de shoarma zaak. Op de vraag of het kollege bereid is zich te bezinnen over een eventuele artikelwijziging in genoemd bestem mingsplan antwoordde de voorzitter met een volmondig „ja". Verder liet hij weten, dat op 23 juli door betrokken exploitant een hin derwetvergunning werd aangevraagd en bij het verlenen van die vergun ning zou wellicht de mogelijkheid aanwezig kunnen zijn om te bepalen, 'dat de betreffende shoarma-z.aak ge durende bepaalde nachtelijke uren gesloten dient te zijn. Dit wordt door de gemeente nog nader bestudeerd. Verder ging het hier volgens de bur gemeester om een zaak van openbare orde en toezicht In elk geval zal de gemeente ook bezien of in het bestem mingsplan strengere voorschriften ten aanzien van de city-funktie vastgelegd dienen te wordea Wethouder van mid denstandszaken L. J. Van Gastel, vul de aan dat de klachten niet de zaak zelf, maar het geluidsoverlast-veroorzakend publiek betroffea Vanuit de Westhoek C.D.A-woordvoerder C. Legemaate Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Gymlokaal Raamstraat: Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Take Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. -19.30 uur. 18.30 Centrum voor een bedrag van 303,90. De kommissie stelde voor (met uitzondering van Abrahamse) om de subsidie toe te zeggen op basis van het aantal Bruse deelneemsters. In de praktijk komt dat neer op een bedrag van 0,0, omdat öf de Bruse da mes nog niet aan emancipatie toe zijn, of de Bruse dames zijn al geë mancipeerd. Bij soortgelijke aanvragen kwam het tot dusver niet voor dat er achter af een aanvraag werd ingediend om dat er geen Bruse deelneemsters wa ren. Voorzitter Schot voegde hieraan nog toe, dat wat hem betreft het een éénzijdige zaak is: er zijn ook geen Mannen Ontmoetings Centra, zoals hij het noemde. Maar, nogmaals: het betreft hier slechts een advies, niet meer en niet minder. De raad zal uit eindelijk moeten beslissen of ze het advies van deze kommissie zal opvol gen. VVV-CSB Tot slot van de kortstondige (maar door de hitte in de raadszaal toch te lange-) vergadering nog een vraag van Wim van Kooten over het samen gaan van de V.V.V. met de C.S.B. waarvoor een uitbreiding van het C.S.B.-gebouw nodig schijnt. Voor zitter Schot deelde mee, dat de ruim te inderdaad te klein is om inwoning van de V.V.V. mogelijk te maken. „Een verbouwing zou een vriendelij ker entree mogelijk maken", aldus het summiere antwoord van Schot, maar ook deze zaak komt in de raads vergadering aan de orde. „Als het net zo uit de hand gaat lo pen als met het aquarium kunnen we onze lol nog op", was het kommen- taar van Van Kooten. „De kommis sie is benieuwd". ELST - De rijkspolitie in het Betuw- se Eist heeft dinsdag de 22-jarige G. S. uit die plaats aangehouden in verband met de schietpartij, die zich in de nacht van zondag op maandag voordeed in de Molukse wijk van E 1st speelde op deze kwestie in met nog een ander probleem aan te snijden. De overlast van nachtelijk horeca-bezoek veroorzaakt door mensen, die vanuit de Westhoek, na het sluitingsuur al daar, naar Zierikzee trekken, waar geen vaste sluitingstijd voor de horeca geldt Legemaate gaf in overweging in samenspraak met de kolleges van b. en w. in de regio eens te praten over de mogelijkheid eenzelfde sluitingstijd vast te stellen. De voorzitter liet daarop weten, dat destijds al eens werd getracht op het gebied van datsluitingsuurecn eilan- delijke Algemene Politie Verorde ning vast te stellen. Op advies van de toenmalige groepskommandant be sloot het Zierikzeese gemeentebe stuur geen sluitingsuur voor de hore ca te laten gelden, zodat er meer spreiding in het verlatende cafébe zoek zou komen, in plaats van een koncentratie op eenzelfde tijdstip. De gemeente Westcrschouwcn hand haafde echter twee uur als sluitings tijd voor de horeca. Op grond van de rvaringen geduren de deze zomer achtte de voorzitter het juist de zaak opnieuw in eilandelijk verband ter sprake te brengen. HHij achtte het niet uitgesloten, dat de ge meente Zierikzee weer zou moeten overwegen terug te gaan naar een slui tingstijd van twee uur, maar daar dien de naar zijn meningdan wel eerst over leg met de plaatselijke horeca aan vooraf te gaaa Hij memoreerde in dit verband de afwijzende reakties, die enkele jaren geleden werden geuit toen de gemeente naar aanleiding van klachten over geluidsoverlast bij dis cobar „De Steeg" overwoog het slui tingsuur weer in te voeren. „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Dinsdag 21 augustus Zierikzee Stadhuis: Komissie Concertzaal, 17.00 uur. Stadhuis: vergadering CDA, 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert door Kees van Eersel, 20.00 uur. Woensdag 22 augustus Zierikzee Poppentheater Alteklein voorstel ling Roork, het wrattenzwijn, 14.30 uur. Stadhuis: kommissie welzijnsbeleid, 19.30 uur. Donderdag 23 augustus Zierikzee Stadhuis: Kommissie financiën, 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis „De Schutse", zomer- avondbridge, 19.30 uur. Gemeentehuis. Vergadering kom missie openbare werken. 19.30 uur. Zaterdag 25 augustus Brouwershaven Nederlands Hervormde St. Nicolaas kerk. Kerkepad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Bruinisse Kerkplein. Kinderbraderie. 10.00 uur. Sportterrein: Taptoe Bruinisse, 21.00 uur. Zonnemaire I. M. v. d. Bijlstraat. Grote rommel markt en bazar t.b.v. nieuwe unifor men instrumenten „Nut en Uit spanning". 09.00 - 17.00 uur. Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Ker kepad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Noordgouwe Nederlands Hervormde Kerk. Ker kepad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 28 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Open bridge- wedstrijd voor paren. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zonnehoek. Verzamelen voor exkur- sie Plattelandsvrouwen, 13.15 uur. Woensdag 29 augustus Zierikzee Poppentheater Alteklein voorstel ling Roork, het wrattenzwijn, 14.30 uur. Zaterdag 1 september Brouwershaven Schoolplein van „De Schouw", Schuitkade 2. Rommelmarkt en vei ling, 9.00 uur. Oud papier ophalen door de sport vereniging A.S.V. Brouwershaven. Vanaf 9.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2