Bazar Nut en Uitspanning Raad Westerschouwen komt eigenaar boogbrug tegemoet Uk. fi Afsluiting Krammer niet gelijk met Oosterschelde DE ZIERIKZEESCHE COURANT Appèldienst christelijke scholen op 24 augustus Kommissie openbare werken Padmos-Bru bouwt grootste kotter van Nederland WA> ffih PÊ Sitr '«•A- \7<- ■^PELBVi^- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zoete Grevelingen Toeristendagen Uit op Schouwen-Duiveland Korfbaljubileum De meerderheid van de Raad Zierikzee kiest Een aantal van nabij betrokkenen blikt te- Op de pagina's 6 en 7 een overzicht wat er Ter gelegenheid van het dertigjarig jubi- voor een zoete Grevelingen. Alleen de rug op de vorige week besloten serie Toeris- in de komende wintermaanden op kultureel leum speelde een team van SKNWK op PvdA-fraktie houdt het op zout. (Pag. 2). tendagen in Zierikzee. Een totaalbeeld op gebied op Schouwen-Duiveland te beleven sportpark Het Springer tegen een selektie pagina 5. is. van All Ready. (Pag. 8). DINSDAG 21 AUGUSTUS 1984 141ste jaargang Nr. 23578 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 18691 Tot hoe veel vervalt men, als men aan het ver vallen is. Fliegende Blatter ZIERIKZEE - Traditiegetrouw zui len de christelijke scholen op Schou wen-Duiveland het nieuwe school jaar 1984-1985 weer beginnen met een gezamenlijke appèldienst. Deze ap pèldienst zal worden gehouden in de Christelijk Gereformeerde Kerk te Zierikzee op vrijdag 24 augustus en begint om 19.30 uur. Alle leerlingen, leerkrachten en besturen van het lager- en voortgezet onderwijs zijn bij deze dienst wel kom. Uiteraard ook de ouders en alle verdere belangstellenden. De medi tatie zal worden verzorgd door ds. Dijkstra, Chr. Ger. predikant te Haamstede. Het orgel zal worden bespeeld door Kees Groenleer. Voca le en instrumentale medewerking zal worden verleend door leerlingen van de Christelijke Lagere School ,,Op Dreef" uit Bruinisse en leerlingen van de Christelijke MAVO/LHNO te Zierikzee. De heer W. Hack, voorzitter van de Protestants Christelijke Rayon schoolraad zal de dienst openen. De appèldienst is één van de akti- viteiten van deze Rayonschoolraad. Deze raad is een samenwerkingsver band tussen alle betrokkenen bij het protestants christelijke onderwijs in de regio. Vertegenwoordigers uit alle richtingen binnen het onderwijs ma ken deel uit van de Rayonschool raad. VLISSINGEN - De politie van Vlis- singen heeft opnieuw drie aanhoudin gen verricht in de moordzaak op een Vlissingse pompbediende. Het zijn de 20-jarige W. F. D., de 29-jarige A C. Y. en de 23-jarige vrouw Lu M. de V., alle drie uit Vlissingen. De twee mannen zijn vlak na de moord aangehouden maar moesten na enkele dagen we gens gebrek aan bewijs weer vrijge laten worden. De twee zijn nu opnieuw voorgeleid aan de officier van justitie en in bewaring gesteld. De vrouw is in verzekering gesteld in afwachting van haar voorgeleiding. Inmiddels zijn in deze zaak zes verdachten in bewaring of verzekering gesteld. De boogbrug aan de Krayesteinweg, die hoognodig gerestaureerd dient te worden. Extra bijdrage verstrekt voor ingrijpende restauratie BURGH-HAAMSTEDE - De raad van Westerschou wen heeft maandagavond besloten tot het verstrekken van een éénmalige extra bijdrage van maximaal f11.447,- ten behoeve van de restauratie van de boogbrug, beho rende bij het voormalig slot Crayestein en eigendom van J. 'J. Dalebout Het monument bevindt zich in een zodanig vervallen staat dat het voortbestaan ernstig wordt be dreigd. Een restauratie is dus hard nodig. Volgens een prijsopgave van aannemingsbedrijf Bijkerk zal het zes weken vergende karwei f 75.565,- gaan kosten. Monumentenzorg en de gemeente dragen elk 30% bij en de provincie neemt 5% van de subsidiale kosten voor haar rekening. De heer Dalebout is bereid f 15.000,- bij te dragen. Blijft over een bedrag van ruim elfduizend Zaterdag in Zonnemaire ZONNEMAIRE - Ten bate van de harmonievereniging Nut en Uitspanning te Zonnemaire wordt zaterdag 25 au gustus een grote bazar en rommelmarkt gehouden. Nut in Uitspanning werd in 1873 opgericht en telt momenteel meer dan zestig leden. Daarnaast zijn er acht leerlingen, die bijna allemaal in het najaar de gelederen komen versterken. De bazar en rommelmarkt dient gelden op te brengen, die worden gebruikt voor de aanschaf van uniformen en nieuwe instrumenten. De leden van Nut en Uitspanning zijn al meer dan een half jaar geleden begonnen met het verzamelen van materialen. In het eerste half jaar van 1984 zijn bovendien vijfduizend loten verkocht. De prijs winnaars worden zaterdagmiddag rond vier uur getrok ken door wethouder mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter van de gemeente Brouwershaven. Opbouw Voor de meeste leden begint de dag al om half vijf. Dan start in de I.M. v.d. Bijlstraat de opbouw van de diverse kramen. Van vijf tot acht uur worden de spullen voor de rommelmarkt overgebracht naar de plaats van verkoop en keurig uitgestald. Om half negen 's ochtends is de I.M. v.d. Bijlstraat omgetoverd in een doe-kijk-eet-drink- en koopcentrum. Voorts is er gezorgd voor verschillende an dere attrakties, een schiettent, een ballengooitent, een grabbelton, een spijkerblok en diverse verkooptenten. Het Rad van Avontuur komt geregeld in aktie en daar mee zijn fraaie prijzen te winnen. Ook de inwendige mens kan worden versterkt bij de poffertjeskraam, een drank tent en een barbecue. Het hele gebeuren wordt opgefleurd met marsmuziek. Voor mensen met een flinke longin- houd is er een grote Ringbas, waarop men kan spelen. De gene, die de langste toon kan voortbrengen krijgt een leu ke prijs. De bazar begint om 09.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Sluiting Philipsdam augustus '87 BRUINISSE - B. en W. van Bruinisse hebben in januari van dit jaar tegeno ver het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland nogmaals hun bezorg- heid uitgesproken over de hoge waterstanden voor de kust van Bruinisse, maar nu in verband met de afsluiting met de Philipsdam. Het kollege vreest dat de afsluiting met de Philipsdam opnieuw een toename van de hoge wa terstanden tot gevolg zal hebben. Van groot belang is hierbij het tijdstip van afsluiten. De harmonievereniging Nut en Uitspanning. gulden, dat dus door de gemeente zal worden betaald. Enkele raadsleden legden er maandagavond de nadruk op dat deze extra geste wel als een uit zondering dient te worden beschouwd en geen algemene tendens zal worden. De eigenaar van de brug wil het mo nument ongeveer 50 centimeter bre der hebben, zodat hij per auto zijn wo ning kan bereiken. De daaraan verbon den meerkosten neemt hij volledig voor zijn rekening. In verband met de noodzakelijke lage waterstand van de gracht rondom het pand is het gewenst dat de restau ratiewerkzaamheden worden uitge voerd in de maanden augustus/sep tember. Wethouder A J. Padmos deelde mee dat de aannemer bereid is om enkele werklozen in te schakelen by het werk. Tien mensen zijn beschik baar, maar de aannemer heeft aan twee personen voldoende. Indien het inpassen van de werklozen naar be vrediging verloopt wil Bijkerk deze mensen wat langer houden, zodat ze ook bij een ander karwei kunnen worden ingeschakeld. De meerkos ten, verbonden aan het inschakelen van de werklozen, komen voor re kening van de gemeente. Deze kosten, f 3000,- voor werklozen, die één dag per week naar school gaan en f2000,- voor niet meer schoolgaande werk lozen, worden ten laste gebracht van het gemeentelijk vverkgelegenheids- fonds. Subsidie De raad ging akkoord met het verle nen van een éénmalige subsidie van maximaal f 0,59 per inwoner aan de Stuurgroep Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland De gelden worden besteed aan een computer- en klussen- dienstprojekt Afhankelijk van de bij drage van het Koningin Juliana Fonds zal dit bedrag lager worden. Onder de klussendienst moet worden verstaan het opknappen van kleine klussen, die door wat minder draagkrachtigen niet meer zelf kunnen worden verricht Het betreft klusjes, die niet door vak mensen hoeven te worden gedaan. De raad ging over tot het verlenen van een garantiesubsidie noodopvang Leger des Heils 1984. Voor de gemeente Westerschouwen betekent dat f 0,24 per inwoner. Gedenksteen De door Rijkswaterstaat aangeboden gedenksteen is door de raad aanvaard. Het werkeiland Roggeplaat ligt geheel op het grondgebied van Westerschou- wea In juli werd aandacht besteed aan het feit dat dit eiland door middel van de geplaatste verkeerskokers over het stroomgat de Hammen vaste verbin ding heeft gekregen met de rest van de gemeente. Rijkswaterstaat bood bij die gelegenheid een gedenksteen aan. De raad ging akkoord met het ver strekken van een krediet van f 500,- voor het laten graveren met gemeen tewapen en tekst. Fraktievoorzitter S. Roos van de PvdA stelde voor om met de hele raad aanwezig te zijn bij het plaatsen van de steen op de Rogge plaat Boswet In verband met de voor de gemeente gunstige subsidieregelingen is de raad akkoord gegaan met wijziging van de Het Bruse kollege heeft geen be zwaar tegen een gelijktijdige afslui ting van dit sluitgat samen met de Oosterschelde, mits dat in de zomer maanden gebeurt. Indien dit niet het geval zou zijn, lijkt het kollege in verband met de veiligheid van de buitendijkse bedrijven gewenst om met de sluiting van de Philipsdam te wachten tot het tijdstip waarop het waterpeil van de Oosterschelde door de uitvoering van de Oosterschelde- werken beheersbaar is geworden. Het antwoord van G.S. kwam vori ge week binnen, met de mededeling bebouwde kom-grenzen ingevolge de Boswet In het kader van de regeling Beschikking bijdragen werkgelegen heid in de bosbouw is het mogelijk een subsidie te verkrijgen voor bosverzor- ging. Uit overleg met Staatsbosbeheer is becijferd dat dit voor de gemeente kan oplopen tot een bedrag van f250.000,-. Een eerste aanzet om deze subsidie te krijgen is gezet namelijk door het laten opstellen van een land schapsbeleidsplan door het Ingenieurs bureau Oranjewoud De subsidieregeling geidt alleen voor houtopstanden buiten de be bouwde kommen. Omdat uit een in gesteld onderzoek is gebleken dat ook grote gedeelten van de houtop standen buiten de bebouwde kom men voor een opknap-subsidie in aanmerking komen was het gewenst de grenzen te wijzigen. De wijzigin gen betekenen echter wel dat de ge meentelijke bevoegdheid in het ka der van de Kapverordening ook gely k aan die wijzigingen afneemt Dr. H. J. van Zuijlen, fraktie-voorzitter van de PvdA vond de grenskorrektie be zwaarlijk voor de vrije handelsgeest van de gemeente. Voor de prijs van f 41.650,- ging de raad akkoord met de aankoop van een speelwerklokaal voor de toekomstige basisschool, de CNS Onder de Wie ken. De kosten zijn inklusief plaatsing van het gebouw. Op het pand zit een garantie van drie jaar en op het dak een garantie van één jaar. BURGH-HAAMSTEDE - In het ge meentehuis houdt de kommissie open bare werken donderdag 23 augustus een vergadering. Op de agenda staat onder meer verkeersmaatregel Week endlaantje te Renesse, onderhouds- en vervangingskosten bewegwijzering, verkeersmaatregelen Zeedahliaweg, eventuele verbouw/inrichting gemeen tehuis, plaatsing merktekens waters noodramp, vernieuwen dak kleuter school te Haamstede en de eindfase riolering in onrendabele gebieden. De vergadering begint om 19.30 uur. BRUINISSE - Machinefabriek Padmos BV heeft vorige week de order getekend voor de bouw van de grootste kotter ooit gebouwd in Nederland. De kotter wordt ge bouwd voor Joost Meulmeester uit Arnemuiden. Het schip wordt 45 meter lang en 10 meter breed. Het casco levert de werf Bodewes- Volharding uit het Groningse Foxhol. Padmos Stellendam neemt de totale afbouw van deze grote kotter voor z'n rekening. Een Stork scheepsdieselmotor van 3300 pk dient als voortstu wingsbron. UTRECHT- Tweeverdieners, aftop pen, arbeiderisme, de echte minima, tweedelijnsgezondheidszorg, doem denken en vrouwencafé. Dat is een greep uit de duizenden nieuwe woor den die zijn opgenomen in de nieuwe druk van de Van Dale, grootwoorden boek der Nederlandse taal dat het Bruse kollege niet ongerust hoeft te zijn: de realisering van de Philipsdam zal in ieder geval niet plaatsvinden voordat de stormvloed kering operationeel is geworden. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft zoals wellicht bekend, ter verkrijging van kasdrukverlich- ting, besloten tot enig uitstel van de aanleg van de Philipsdam. De slui ting is nu gepland omstreeks au gustus 1987. Ook in technische opzicht wordt een operationele stormvloedkering tijdens de afsluiting van het Kram mer wenselijk geacht. Daarbij wordt gedacht aan het instellen van getijbe weging met een tweemaal zo lange periode als normaal. DEN HAAG - Bijna de helft van de ongeveer 60.000 melkveehouders in ons land heeft een verzoekschrift in gediend voor een groter melkquotum dan zij thhans op grond van de be schikking superheffing heeft gekre gen. De nationale commissie superhef fing zal minister Braks zo snel mo gelijk advies uitbrengen over deze ver zoekschriften, waarna de minister een beslissing zal nemen. Een woordvoer der van het ministerie van landbouw en visserij heeft dit dinsdag desge vraagd meegedeeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verwachting tot woensdagavond: Nog warm Perioden met zon, maar later mo gelijk onweer; minimumtempera tuur omstreeks zestien graden; mid- dagtemperatuur ongeveer acht-en- twintig graden; matige zuidoosten wind, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 25 aug.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: variabel 3 Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 22 aug. Zon op 6.35, onder 20.49 Maan op 0.45, onder 18.26 23 aug. Zon op 6.37, onder 20.46 Maan op 1.36, onder 19.24 Nieuwe Maan: 26 augustus (21.25). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 22 aug. 11.30 23.57 5.12 17.43 23 aug. - 12.47 6.23 19.00 Doodtij: 22 augustus Temperatuur zeewater Schouwsc kust: 18,8° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ook woensdag wordt het nog een warme dag, met middag- temperaturen rond acht-en-twintig graden, maar het wordt waarschijn lijk minder zonnig dan dinsdag. Een hogedrukgebied boven mid den-Europa neemt langzaam in bete kenis af. en daardoor krijgen on weersstoringen die in Frankrijk kun nen ontstaan de kans om door te dringen tot onze omgeving. Vooral in de ochtend is cr woens dag nog veel zon, maar in de loop van de dag kan de bewolking toenemen, en in de middag of avond is hier en daar onweer mogelijk, het eerst in het zuiden van het land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1