avo Bruinisse krijgt bezoek van vijftig inwoners Franse gemeente Houplin Ancoisne „De fysieke grenzen aan het menselijk prestatievermogen in de topsport komen in zicht" VV Zierikzee organiseert groots toernooi om André van der Kloostertrofee Stichting „Danz" i.o. houdt op 22 september een auditie NIEUWSBODE Sportarts A. Brok: Oefenduels voetbalploegen Schouwen-Duiveland Jacques Hanegraaf Ronde van België Extra wedstrijd HSV Oosterschelde AFGEKEURD! AVO-DOET v! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 17 augustus 198JNr. 2357# LOS ANGELES - Onmiddellijk na afloop van de olympische spelen heeft een Roemeense verslaggever in Los Angeles politiek asiel gevraagd. De 38-jarige Vladimir Morrau van de krant Sportul stapte niet met de Roe meense ploeg in het vliegtuig naar Boekarest. Hij werkte in Los Ange les ook voor een Amerikaanse krant BRUINISSE - In het kader van de jaarlijkse jumelage tussen Bruinisse en het Franse Houplin Ancoisne komen morgen - zaterdag 18 augustus - vijftig inwoners van de Franse gemeente naar Bruinisse om een gezellige dag door te brengen. Het gezelschap met in hun midden de burgemeester van de gemeente wordt 's morgens om tien uur bij Restaurant De Val in Zierikzee verwelkomd door burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse en een aantal andere Bruse vertegenwoordigers, onder wie organisa tor Cees van Liere. Direkt na de ontvangst vertrekt het hele gezelschap naar het werkei- land Neeltje Jans, waarover een rondrit zal worden gemaakt onder leiding van een Franse gids. Ook zal een Franse film worden vertoond over de Deltawerken. Na het uitge breide bezoek aan het werkeiland vertrekt het bezoek naar het sport veld in Bruinisse, waar om twee uur een enorme barbecue zal worden in gericht. Hieraan zullen ongeveer honderddertig personen deelnemen. Speciale beker Omstreeks vier uur wordt op het ROUBAIX - De Franse achtervol ger Alain Bondue weet nog steeds niet of hij kan deelnemen aan de we reldkampioenschappen wielrennen in Barcelona in de laatste week van de maand. Hij heeft last van een arm en een enkelblessure opgelopen bij een valpartij in Renaze. EDE - De Nederlandse weilrenner Jelle Nijdam, die tijdens de olympi sche spelen van Los Angeles er bij het onderdeel baanachtervolging niet in slaagde de halve finales te be reiken maakt donderdag zijn debuut als beroepsrenner in de ronde van Ede. Nijdam, die donderdag 21 jaar wordt, maakt deel uit van de prof- ploeg van Jan Gisbers. De wedstrijd in Ede begint om 20.15 uur. ZIERIKZEE - Morgen (zaterdag) staat er weer een serie oefenwedstrij den op het programma voor de voet balteams uit onze regio. Bruse Boys gaat morgenmiddag met haar le- en 2e elftal op bezoek bij afdelings le klasser Kruiningen. Mevo, dat aan haar oefenprogramma begon mét een 2-2 gelijkspel bij NOAD '67 en een 4-1 overwinning tegen een kombinatie van Den Bommel, gaat naar Over- flakkee om het daar te gaan opnemen tegen Herkingen. Het Nieuwerkerk- se SKNWK gaat naar Poortvliet waar het haar krachten gaat meten met SPS, terwijl DFS een bezoek gaat brengen aan het naar de 4e klas se van het zaterdagvoetbal gepromo veerde NOAD '67. Op het sportpark Onder de Molen gaat Brouwershaven het opnemen te gen zaterdag le klasser Heinkens- zand (14.30), terwijl WIK naar Dirks- land gaat om daar DES te ontmoeten. Duiveland gaat naar Noord- Beveland waar het bij Kats gaat deelnemen aan een toernooi. Te Nieu- werkerk spelen de reserves van SKNWK op het sportpark „Het Springer" een oefenwedstrijd tegen SPS II (14.30). Op het Oostersportpark te Ooster- land is er zaterdagmiddag een reünie van oudspelers (16.30), terwijl er ver der nog een wedstrijd tussen Duive land III en de reserves van Zonne- maire op het programma staat. Zon dag gaat Zonnemaire naar Zeeuws- vlaanderen om daar een wedstrijd te spelen tegen een kombinatie van Breskens twee en drie. Zaterdag or ganiseert Zonnemaire op haar geheel gerenoveerde sportterrein een toer nooi voor C-junioren en D-pupillen. terrein van Bruse Boys een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een kom binatie van spelers van de lagere teams van Bruse Boys en een team van Houplin Ancoisne. Voor de winnaar heeft het gemeen- tebestuur van Bruinisse een speciale beker ter beschikking gesteld. Deze zal voorafgaand aan de mosselmaal tijd, die vanaf acht uur in het Dorps huis zal worden verzorgd, worden uitgereikt door de eerste burger van Bruinisse. Het gehele gezelschap wordt om zeven uur in het Dorpshuis ontvangen. Na afloop van de mossel maaltijd wordt de feestelijke dag besloten met een verbroederingsbal onder leiding van het kombo „After Eight". EDE - De Ronde van Ede voor profs over 100 km is donderdagavond ge wonnen door Jacques Hanegraaf. Hanegraaf toonde zich de snelste van de uit vier renners samengestelde kopgroep. Henk Lubberding eindigde op de tweede plaats voor Heddy Nieuw- dorp en Van Bindsbergen. Op 10 sec, wond Leo van Vliet de sprint van het peleton voor Theo Smit, Gerrie van Gerwen, Jan Raas, Ron Snijders en de als prof debuterende Peter Pie- ters. ROCHEFORT - De Nederlander Theun van Vliet heeft in de 2e etappe in de ronde van België zijn leidertrui moeten afstaan aan de Belg Ronny van Holen. Beide renners hebben momenteel eenzelfde tijd, maar daar Van Hol den een iets betere punten klassering heeft zal hij vandaag in de 3e etappe van Rochefort naar Hasselt over 196,8 km in de leidertrui van start gaan. De 2e etappe werd gewonnen door de Belg Eddy Planckaert uit de ploeg Post. DOETINCHEM - De fysieke grenzen aan het menselijk prestatievermogen in de topsport komen in zicht. Het toenemend aantal blessures tijdens de trainingen en in wedstrijden is een duidelijke aanwijzing dat meer van het lichaam wordt gevergd dan het kan opbrengen. Ook de blessures bij de deelnemers aan de Olympische Spe len in Los Angeles laten zien dat nog hogere prestaties en rekordverbeteringen uit fysiek oogpunt nauwelijks meer zijn te verwachten. De sport- en bedrijfsarts A. Brok in Oost-Gelderland, tevens bestuurslid van de Vereniging voor Sportgenees kunde, zegt dat dit vooral geldt voor die sporten die een maximale licha melijke prestatie vergen. „De aanleg voor krachtexplosies is bij de geboor te bepaald. Deze kan door training worden verbeterd, maar er is een maximum. Het is thans erg moeilijk nog een tiende van een seconde van het wereldrekord op de 100 meter ZIERIKZEE - Ter herdenking van de vorig jaar bij een ongeval noodlottig om het leven gekomen speler André van der Klooster gaat Zierikzee zondagmiddag op het sportpark Bannink een toernooi organiseren om de An dré van der Klooster trofee. Aan het toernooi zal worden deelgenomen door de standaard- en reserve teams van O.D.S. uit Dordrecht, spelend in de 2e klas KNVB, DOS- KO '32 uit Eersel, uitkomende in de le klas van de KNVB, D.B.G.C. uit Oude Tongé, in het afgelopen sei- zijn totaliteit met het le-"en 2e tè'ahi L l '.j i T.'.T,Tn het beste resultaat weer te behalen, zoen gedegradeerd uit de 2e klas van de KNVB naar de De prijsuitreiking, welke zal worden 3e klas, en uiteraard Zierikzee met haar eerste en tweede team. ODS. De duur van de wedstrijden is vastgesteld op 2 x 22.5 minuten met daartussen een pauze van 5 minuten. Naast de prijzen welke definitief in het bezit komen van de deelnemende verenigingen is er als wisselprijs een zeer fraai wisseltrofee waarvan de aanschaf is mogelijk gemaakt door een bijdrage van alle spelers van het le- en 2e elftal van Zierikzee. Deze wisseltrofee zal in het bezit komen van de vereniging welke in verricht door een van de leden van de familie Van der Klooster zal rond 16.30 uur plaats vinden. Het programma voor deze dag ziet er als volgt uit: Om 11.00 uur zal het toernooi worden geopend met de ont moetingen Zierikzee II-DBGC II en ODS II-DOSKO '32 II. Het verdere programma is dan: 11.50 uur ODS-DOSKO '32 en Zierikzee-DBGC; 12.40 uur: ODS II- Zierikzee II en DBGC II-DOSKO '32; 13.30 uur: ODS-Zierikzee en DBGC- DOSKO '32; 14.20 uur: DBGC II-ODS II en DOSKO '32 II-Zierikzee II; 15.10 uur: DOSKO '32-Zierikzee en DBGC- ZIERIKZEE - Op veler verzoek zal er op zaterdag 25 augustus voor de hengelsportvereniging Oosterschel de, buiten kompetitie verband, nog een hengelwedstrijd voor de binnen- vissers worden georganiseerd. In plaats van zoals gebruikelijk drie uur zal er bij deze wedstrijd vier uur'worden gevist. Voor de deelne mers aan deze wedstrijd, alleen leden van de H.S.V. Oosterschelde, is het vertrek vastgesteld te 7.30 uur vanaf de Balie. hardlopen af te krijgen of een centi meter hoger te springen", aldus de arts. De eventueel te behalen winst is naar zijn mening voornamelijk af hankelijk van uitwendige faktoren, zoals een gunstige wind, de tempera tuur, de baan, het schoeisel enz. Beperking Uitgekiende trainingsprogramma's, nieuwe voe dingsmethoden en andere ontwikke lingen kunnen de spierkracht doen toenemen, maar de beperking ligt in het steun- en bewegingsapparaat van het menselijk lichaam. Deze moet steeds grotere krachten gaan verwerken. Uit het sterk stij gend aantal blessures van de aan- hechtigen van de pees aan het bot, de overgang van de pees naar de spier, de spier zelf en ook in de kraak- beenstrukturen wordt duidelijk dat het bewegingsapparaat van de mens niet langer in staat is de verhoogde belastingen op te vangen. „Een topsporter wordt geboren en niet gemaakt", zegt sportarts Brok, die om het wat duidelijker te maken een vergelijking trekt met een auto: „Het chaissis voor uitzonderlijke prestaties is de topsporter bij zijn ge boorte meegegeven. Wij kunnen de motor wel opvoeren en de carosserie zwaarder maken, maar er gebeuren ongelukken als het onderstel hetzelf de blijft." Belasting- De medicus meent daarom dat er bij de training te gemakkelijk over de fysieke beperkingen van de topsporter wordt heen gestapt. De intensiteit en frequenties van de oefeningen zijn dikwijls te hoog. Vooral de extreme belasting van het bewegingsapparaat bij jeugdige turnsters geeft volgens hem te den ken. Dokter Brok adviseert daarom de belasting voor jonge turnsters niet te zwaar te maken, voldoende rust in te bouwen, krachtoefeningen te ver mijden en niet langdurig op eenzijdi ge bewegingen te oefenen. Voorts zal het onderzoek naar het bewegingsapparaat van de mens en de preventie van blessures sterk moeten worden uitgebreid. Goed we tenschappelijk onderzoek is in de ogen van de medicus nodig om de sport een beter fundament te geven. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Amerika wordt de sportwereld in ons land teveel door emotie beheerst, zo verzucht Brok. Zij mist de geeste lijke volwassenheid om rationeel te denken, waardoor veel waardevol wetenschappelijk onderzoek blijft liggen. Instelling Hetzelfde geldt voor het psycholo gisch onderzoek, dat in de sport spaarzaam is. Zo dit er al is worden de resultaten daarvan door de sport wereld genegeerd. Toch is een verbetering van de mentale instelling van de Nederland se topsporters van beslissende bete kenis voor het bereiken van top prestaties. De Gelderse arts noemt het in dit verband frappant dat Ne derland ondanks het grote potentieel op wielergebied in Los Angeles niets presteert en onder de zwemmers, waar het potentieel minder is, wel goede resultaten worden bereikt. Op belangrijke kampioenschappen be reiken Nederlandse atleten vrijwel altijd minder dan Amerikanen. „Dat heeft waarschijnlijk met de mentale instelling van de Nederlandse sport lieden te maken", aldus Brok. Verbetering van de topprestaties kan ook nog worden bereikt door een goede selektie. In ons land lopen po tentieel veel topsporters rond, maar zij worden niet ontdekt. Meer weten schappelijk onderzoek zal bij de se lektie toegepast moeten worden om de juiste man of vrouw voor de geëi gende sport te vinden. Opzienbarende verbeteringen op de korte afstand zijn naar het oordeel van Brok niet meer te verwachten. Rekordverbeteringen op de lange af standen kunnen nog wel worden be haald bij de vrouwen. Zij hebben een grote achterstand in training. Als de Olympische Spelen in 1992 in Amsterdam worden gehouden, zijn geen spektakulaire resultaten te verwachten, zo voorspelt de sport arts uit Doetinchem. Wind, een hoge vochtigheidsgraad en koude, zoals die in ons land veelvuldig voorko men, staan rekordverbeteringen in de weg. ROTTERDAM - Johnny Rep zal de komende twee seizoenen voor Feye- noord uitkomen. j minderkansen op sociaal kontakt, werk, vervoer, vorming, wonen, studie enz. wat écht nodig is Antwoordnr, 201 3800 VB Amersfoort. Tel.033-635214. P.V. Duiveland te Nieuwerkerk Uitslag wedvlucht vanuit Bergerac d.d. 6 augustus. Afstand 802 km. In concours 129 duiven. Gelost 5/8 om 13.00 uur. Aankomst eerste duif 9.36 uur (1037 m) laatste prijsduif 13.19 uur. (804 m). Comb. Dane-Dooge 1, 3, 20, 21, 31. Koning-Rouwit 2, 5, 6, 8, 9, 16, 18, 19. Koster-Popering 4, 12, 14, 22, 29. H. P. van Noorden 7, 10,13, 15, 24, 25, 27. W. M. Luiting 11. A. J. Knop 17. P. Otte 23, 28. Comb. v.d. Werf 26. A. de Jonge 30. J. Folmer 32. C. J. Krijger 33. P.V. Duiveland te Nieuwerkerk Uitslag wedvlucht vanuit Melun dd. 4 augustus. Afstand 362 km. In concours 386 duiven. Gelost om 8.30 uur. Aakomst eerste duif, 12.26 uur (1530 m) laatste prijsduif 13.30 uur (1203 m). A. Hagesteijn 1,4, 23, 34, 51, 91. H. P. van Noorden 2, 3, 18, 24, 57, 66, 69, 71, 76, 82, 97. L. C. Ijzelenberg 4, 5, 7, 22, 42, 50. Knop-Stouten 6, 8, 53, 61, 77, 79. C. Bal 10, 16, 26, 28, 32, 33, 36, 55. M. Klink 11, 12, 41, 60, 62, 64. A. J. Knop 13, 15, 17, 20, 48, 58, 89. L. van Dijker 14, 21, 25, 54, 75. R. Douwes 19, 45. 46, 59, 65, 67, 80, 83. 88, 90, 92, 93. Koster v. Popering 27. J. A. Gebraad 29, 30, 31. 86, 87. Comb. v.d. Werf. 34, 35. J. Folmer 37, 72. A. de Jonge 38, 81. C. J. Krijger 40, 52, 68. P. de Brui ne 43. P. Otte 44, 49, 56, 73. 84, 95. Dane-Dooge 47, 70. L. J. Bruine 63, 78, 96. D. Capelle 74. W. M. Luiting 85. 94. VLISSINGEN - Bij de start van het theaterseizoen 1984/85 doen een nieuwe groep van zich spreken: „Balletgroep Dansz". De mensen achter Dansz konsta- teerden binnen het hele aanbod van kul- turele voorzieningen een enorme leegte op het gebied van de uitvoerende dans. Goede balletscholen zijn er in Zeeland zeker, derhalve ook goede leerlingen, maar omdat er in onze provincie niet één instelling is die zich op professionele wijze bezig houdt met de toneelervaringen van deze leerlingen, zijn deze genoodzaakt dit buiten Zeeland te ontwikkelen. Het doel van de stichting i.o. is dan ook deze mensen zich te laten ontwikkelen tot op semi-professioneel niveau. Bo vendien wil men in eerste instantie het Zeeuwse publiek kennis laten nemen van de prestaties van Zeeuwse dan sers en choreografen. Donateur De artistieke leiding en choreografen binnen de groep, Lia Sorber en Marjolein Verheyden - beiden bevoegde balletdocenten - hebben de mogelijkheden en kapacitei- ten om balletstukken in diverse stijlen op het toneel te zetten. Voor de financiering van de groep, die in stichtings vorm in oprichting is, zijn subsidies aangevraagd, maar de eerste financiële steun moet Dansz van donateurs heb ben. Het donateurschap geeft recht op fose korting bij uit voeringen en is zodoende zeer aantrekkelijk. Het eerste wat Stichtings Dansz te doen staat, is het houden van een auditie om de dansers en danseressen te selekteren. Tijdens de auditeit komen vier onderdelen aan bod. Iemand kan worden aangenomen als hij/zij goed is in één of meer van de onderdelen: klassiek, modern, jazz en mime. Dansz zoekt echt niet alleen leerlingen die een volledige balletopleiding gevolgd hebben,-' gevorderde amateurs met een grote inzet en motivatie moeten zeker niet aarze len in te schrijven. Voorwaarden zijn wel een minimum leeftijd van 15 jaar en het volgen van balletlessen bij een balletschool of -vereniging. De auditie wordt gehouden op zaterdag 22 september. Inschrijving is mogelijk t/m 17 september. Inschrijven Geïnteresseerden moeten een briefje met pasfoto stu ren aan: Stichting Dansz, Grote Markt 6a, 4381 JB Vlis- singen. Ieder die zich inschrijft, krijgt t.z.t. bericht. In lichtingen over donateurschap, auditie en Dansz kan men verkrijgen bij één van de volgende nummers: 01180-23439; 01100-30834; 01184-13908 en 01100-21696. w De beide choreografes in aktie. Lia Sorber (l) en Marjolein Verheyen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7