Veertiende Taptoe Bru belooft weer veel goeds Basisschool Binnenstad houdt gemoederen nog steeds bezig Vergadering Kommissie Onderwijs JHitniiM Aanpassings- werk Bruse haven kan weer verder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag n augustus i984 Nr. 23576 3 ZIERIKZEE - Over de inrichting van het gebouw in de Raamstraat als toekomstige basisschool voor de bin nenstad zijn de nauwstbetrokkenen: de Nutskleuter- school en lagere school „Binnen de Veste" het nog steeds niet eens kunnen worden. De problemen vloeien voorna melijk voort uit het feit, dat de mogelijkheden een opti male basisschool te kreëren beperkt zijn door de „ver klaring van toestemming" van het ministerie, die slechts een inpandige verbouwing met de plaatsing van één noodlokaal toestaat en uit het feit, dat hier in de toe komst dan wel een basisschool voor vier tot twaalfjari gen gerealiseerd moet worden, maar dat zowel Nutskleu- terschool als „Binnen de Veste" in hun wensen en plei dooien in de eerste plaats de belangen van hun eigen leerlingen, respektievelijk kleuters (onderbouw) en la gere schoolleerlingen (bovenbouw) voor ogen hebben. Nadat de bouwkommissie zeven vergaderingen achtereen aan het stoeien is geweest om tot een una niem advies te komen voor aanpas sing van de Raamstraatschool, maar men er niet uitkwam, werd de onder- wijsinspektrice mevrouw W. P. Bouwman ingeschakeld om zo moge lijk uit de impasse te komen. Het Nutsbestuur liet weten het ad vies van de inspektie te zullen vol gen; „Binnen de Veste" gaf te kennen het voorstel van de inspektie als plan te bezien en er na bestudering een oordeel over te zullen vellen. „Bin nen de Veste" bleek zich in het kom- promisvoorstel van mevrouw Bouw man niet te kunnen vinden, omdat men op onoverkomelijke bezwaren bleef stuiten. Het kollege van b. en w. wetend van een der beide partijen nu de „Zwarte Piet" toegespeeld te zullen krijgen, hakte vervolgens de knoop door en formuleerde een eigen plan, dat afweek van het voorstel van de inspektrice. Lange weg Dit kollegevoorstel werd woensda gavond ter advisering voorgelegd aan de kommissie-onderwijs, die in openbare vergadering bijeen kwam in de raadszaal van het stadhuis. Op de publieke tribune bestond van ge noemde onderwijsgroepen grote be langstelling voor hetgeen de kom missie onderwijs te berde zou gaan brengen. Wethouder van onderwijs de heer J. Groen gaf voorafgaand aan de dis- kussie nogeens een toelichting op de gang van zaken met betrekking tot de lange weg, die pioet worden afge legd voordat de binnenstad de be schikking zal hebben over een basis school. De wethouder moest erkenen, dat in het thans door het kollege gefor muleerde plan ook nog onzekerheden zitten. Het plan gaat namelijk uit van twee noodlokalen te plaatsen bij de Raamstraat, terwijl in de verkla ring van toestemming slechts één noodlokaal wordt toegestaan. De huidige leerlingenaantallen maken het echter noodzakelijk, dat de binnenstad-basisschool over die twee noodlokalen de beschikking krijgt. Een dislokatie, dat wil zeggen een of meerdere klassen onderbrengen in leegstaande lokalen van een ander schoolgebouw wordt door alle partij en als een zeer slechte zaak beoor deeld. Vandaar het meenemen van twee noodlokalen in de verbouwingsplan nen, hoewel gedeputeerde staten daar in elk geval nog hun oordeel zul len moeten vellen. Hoofdonderwijzer van „Binnen de Veste", de heer G. W. A. Kooman liet weten vanaf de pu blieke tribune bijzonder verheugd te zijn met het kollegevoorstel ten aan zien van de Raamstraatverbouwing, omdat daarin het grootste bezwaar van „Binnen de Veste" tegen het kompromisvoorstel van de inspek trice is weggenomen. Teleurgesteld Het Nutsbestuur had het kollege en de leden van de onderwijskommisie reeds schriftelijk te kennen gegeven teleurgesteld te zijn over het kolle gestandpunt, omdat volgens haar daarmee de belangen van de jongste leeftijdsgroepen slechts gediend wor den. Het Nutsbestuur meende dat van het kollege verwacht had mogen worden, dat meer aandacht zou wor den besteed aan de onderwijskundi ge argumenten om de jongste leef tijdsgroepen te situeren in de omge ving van de hal. Het Nutsbestuur noemde het in haar schrijven tamelijk frusterend te moeten konstateren, dat niet- deskundigen op het gebied van on derwijs en opvoeding van de jongste leeftijdsgroepen nogal gemakkelijk voorbij gaan aan specifieke en essen tiële aspekten van het kleuteronder wijs: geborgenheid, veiligheid, be wegingsvrijheid, het „buitengebeu- ren". Verder werd in de brief van het Nutsbestuur aangevoerd, dat het ad vies van de inspektrice als kompro- mis wordt beschouwd, dat men bin dend zal opvolgen. Hoofdleidster van de Nutskleuterschool mevrouw M. Speelman liet woesndagavond va naf de publieke tribune weten volle dig achter de inhoud van de brief van het Nutsbestuur te staan. Wethouder Groen bestreed overi gens de konstatering van het Nuts bestuur, dat het kollege voorbij zou zijn gegaan aan de belangen van de jongste leeftijdsgroepen en voerde aan, dat het kollege alle argumenten duidelijk had laten meewegen in haar standpuntbepaling. Tijdens de verdere diskussie en de tekeningen van de verschillende plannen werd duidelijk, dat „de pijn" vooral zit in de wens van zowel de Nutskleuterschool als van „Bin nen de Veste" zich in het rechtse sehoolgedeelte grenzend aan de bre de hal te huisvesten. In het schetsplan IA wordt vrijwel geheel tegemoet gekomen aan de wensen van het Nutsbestuur, dus speel- en werklokaal grenzend aan de brede hal. In het plan IIA worden groten deels de wensen van „Binnen de Veste" gehonoreerd, die om onder wijskundige redenen graag gebruik wil maken van de brede hal, die ge schikt is voor pluriforme onderwijs zaken en verder ingericht kan wor den als dokumentatiecentrum. Kompromisvoorstel In het kompromisvoorstel van de inspektrice, plan III, worden de twee werklokalen voor de kleuters gesitu eerd aan de brede hal en grenzend aan het tuingedeelte, wat door het Nutsbestuur ook van groot belang wordt geacht. Het speellokaal pro- jekteert de inspektrice echter aan het begin van de lange smalle hal, zodat in elk geval één leslokaal van „Bin nen de Veste" aan de brede hal gesi tueerd zou kunnen worden. „Binnen de Veste" heeft echter onoverkome lijke bezwaren tegen dit kompromis voorstel, gezien het heen-en-weer ge loop en geluidsoverlast van kleuters over de lange gang, dat hierdoor het .gevolg zou kunnen zijn. Voor het kollege was dit argument doorslaggevend om een nieuw plan, nummer IV te ontwikkelen. Daarbij wordt uitgegaan van het speellokaal voor in de school, dus aan het begin van de lange gang en de beide werk lokalen voor de onderbouw in de di- rekte omgeving daarvan. Aan de kommissie onderwijs woensdagavond de taak daar advies over uit te brengen. De plannen III (plan inspektrice) en IV (plan kolle ge) kwamen daarbij nader uitge werkt op tafel. Wethouder Groen liet weten, dat de totale kosten van de aanpassing Raamstraatschool onge veer 230.000,- zullen bedragen en dat het verschil tussen plan III en IV op dit bedrag weinig invloed zal heb ben (ongeveer 3.000,-). Verder wees de wethouder erop, dat het kollege met een eigen bouwkommisie geen overeenstemming kon worden be reikt. Ware dat wel zo geweest had het kollege het niet meer veranderd. Spoed De voorzitter van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.) komplimenteerde het kollege vanaf de publieke tribune met het nemen van een beslissing, omdat vanuit de V.O.O. al eerder op spoed is aange drongen ten aanzien van de vorming van een basisschool in de binnenstad. Hij hoopte, dat in het verdere ver volg nu ook gewerkt zal worden aan de hand van een duidelijke planning met data. Wethouder Groen liet we ten, dat dit voorshands nog niet mo gelijk is, omdat een en ander nog af hankelijk is vande goekeuring van „Den Haag". De drie aanwezige kommissieleden - de R.U.-fraktie was niet vertegenwoordigd - hadden twee diskussieronden nodig alvorens tot een advies te kunnen komen. De heer J. J. Geleijnse (VVD) liet weten, dat er in de Raamstraat toch iets goed tot stand moet komen, dat namens zijn fraktie best wat geld mag kosten. Hij betreurde het over iets te moeten adviseren, zonder dat alle gegevevens daarover beschik baar zijn, zoals de goedkeuring ten aanzien van het tweede noodlokaal. Het verbaasde hem, dat thans twee nader uitgewerkte plannen op tafel lagen, maar dat plan IA daarbij ont brak. Om tot een definitief advies te kunnen komen zag de heer Geleijnse graag ook plan IA nader uitgewerkt met daarbij een zo volledig mogelijk financieel plaatje. Dit advies gaf hij de wethouder dan ook mee naar het kollege. Een advies overigens, dat door de wethouder van onderwijs duidelijk werd betreurd, omdat hij deze avond graag een definitief standpunt van de kommissie had vernomen. „Kwestie van orde" Mevrouw M. R. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) volgde - in twee in stantie - de heer Geleijnse in zijn ad vies plan IA nader uit te werken. Zij had persoonlijke ervaring met het in delen van het Raamstraatgebouw als basisschool en neeg duidelijk naar de situering van het kleutergedeelte rond de brede hal. Het bezwaar van „Binnen de Veste" over het heen-en- weer geloop van de kleuters over de lange weg, kon zij enerzijds wel be grijpen, maar achtte dat anderzijds organisatorisch best te ondervangen. „Het is een kwestie van orde", aldus mevrouw Bij de Vaate. Met haar stelling in tweede instan tie, dat het probleem hoofdzakelijk lag in de ligging van het speellokaal kwam zij verbaal in aanvaring met de heer D. van der Wekken (PvdA), die erop wees, dat de zaak wel meer liuken en ogen had. Hij beoordeelde het kompromis- voostel van de inspektrice als een on- Advertentie Restaurant Renesse De Hoffelijkheids r Pluim Het restaurant met de hoffelijkheidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend vanaf 11.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. Voor reservering: 01116-1215 werkbare situatie en vond dat knel punten zoveel mogelijk vermeden kenden worden door de werklokalen van de onderbouw in de direkte om geving van het speellokaal te situe ren. Hij wees er verder mevrouw Bij de Vaate op, dat de brede hal een es sentiële ruimte voor groepsaktivitei- ten voor de bovenbouw vormt. Daar op liet de CDA-woordvoerster hem weten zelf ook weieens in het onder wijs te hebben gezeten en de ervaring le hebben, dat het een het ander niet afsluit, dat zowel boven- als onder bouw die centrale ruimte zouden kunnen gebruiken. „Anders hadden ze "ook landelijk kleuters en lagere school helemaal apart moeten hou den", aldus mevrouw Bij de Vaate. Van der Wekken was het daar niet mee eens en schreef de centrale ruim te voor de bovenbouw af als de wer klokalen van de kleuters daaraan grenzend gesitueerd zouden worden. Hij koos dan ook duidelijk voor plan IV, het plan van het kollege. Hij vond bovendien dat daarin dui delijk tegemoet werd gekomen aan de wens de jongste leeftijdsgroep een eigen plekje in het gebouw te bieden. Hij wilde dat verder geen moment meer verloren zal gaan om toch meer werkelijk voor 1 augustus 1985 te ko men tot de vorming van een openba re basisschool in de binnenstand. De wethouder van onderwijs liet Van der Wekken desgevraagd nog weten, dat een eventuele uitbaning voor het schoolgebouw naar de We- vershoek in een later stadium zal worden bekeken. De heer Geleijnse en mevrouw Bij de Vaate bleven bij het advies plan IA nader uit te wer ken; de heer Van der Wekken hand haafde zijn akkoord met het kollge- voorstel. „Proefkonijn" De heer Kooman gaf vanaf de pu blieke tribune te kennen, dat de ba sisschool in de Raamstraat een „proefkonijn" zou gaan worden als daar inderdaag kleuters en lagere schoolkinderen van de eerste dag af door elkaar heen zouden lopen. Inte gratie moet naar zijn mening groei en. Mevrouw Speelman betreurde het, dat de ligging van het speellokaal in zet van het kollegevoorstel is gewor den. Persoonlijk zei ze geen bezwaar te hebben met een aparte ligging van dat speellokaal, omdat het een schoolorganisatorische zaak is dit in goede banen te leiden. Wethouder Groen erkend, dat in derdaad de ligging van het speello kaal voor het kollege aanleiding was de werklokalen voor de onderbouw daar als één unit bij de realiseren. Hij kwam tot de konstatering, dat beter twee afzonderlijke gehelen ge- kreëerd kunnen worden, omdat wel licht de kleuters meer geluid teweeg zullen brengen dan de lagere school- .leerlingen. Een volgende vergadering van on derwijskommisie werd gepland op dinsdag 25 september, wanneer de vorming basisschool binnenstad on getwijfeld weer aan de orde zal ko men. Wilhelmus uit Sliedrecht Zaterdag 25 augustus op het sportpark BRUINISSE - Ondanks een fiks nadelig saldo van de laatste Taptoe Bru, toen slechts ruim vijfhonderd belangstellenden de toe gangshekken passeerden en de organisatoren met een financiële kater bleven zitten, toch weer een Tap toe Bru dit jaar: op zater dag 25 augustus. De veer tiende Taptoe Bru, die als vanouds weer veel muzi kaal spektakel belooft. Maar liefst zes korpsen staan in het hoofdprogram ma, aangevuld met majo rettes en een boerenkapel in het voor- en tussenpro- gramma. Voor de organisatie tekent ook dit jaar weer de Stichting Festiviteiten Bruinissc, die de koördinatie in han den heeft gegeven van de Stichting Kombinatie van Korpsen met Aad Kros als eerste man. Deze stichting heeft zoals hekend een aantal korp sen onder kontrakt, die beschikbaar zijn voor het meewerken aan aller hande muziekevenementen, zodat de taptoe-organisatoren altijd kunnen beschikken over een uiteenlopend (en nieuw) aanbod. De veertiende Taptoe Bru begint op het sportpark met een optreden van de Alpenkapel „Apoiio" uit het Flakkeese Nieuwe Tonge. Deze groep staat in het voorprogramma, vóór het eigenlijke muzikale geweld dus. Tegelijkertijd zullen tien turnsters van gymnastiekvereniging „Kwiek" hun kunsten vertonen op de mini- trampoline. Bato-Band Na de presentatie van deze taptoe deelnemers treedt als eerste op de showband Bato uit Haarlem. De Ba- toband werd in 1946 opgericht als on derafdeling van de gelijknamige gymnastiekvereniging en heeft sinds enkele jaren ruim henderd leden. Evenals veel muziekgezelschappen wijzigde de band de muzikale koers volledig de laatste jaren, onder meer door de goede kontakten met Ameri kaanse korpsen die op dit gebied toonaangevend zijn. De band brengt dan ook een Ameri kaanse show, samen met de Color Guard. De Batoband zal een van de toppers zijn op Taptoe Bru. Muzikaal leider is Jo van Maas, terwijl Ad Tur kenburg de algehele leiding in han den heeft. De Batoband zal twee keer optreden in Bruinisse. FIOS Vervolgens is het de beurt aan mu ziekvereniging FIOS uit Mijdrecht, een korps dat met mini's, majorettes en drumfanfare al vele eerste prijzen op concoursen in de wacht wist te sle pen. Terecht verwacht men van dit optreden veel. Ook dit korps zal twee keer op de grasmat verschijnen. Uit Sliedrecht komt Wilhelmus. Ook een klasse korps, dat onlangs nog het bijna gehele instrumentari um vernieuwde, er werden onder meer marching baritons aangeschaft en ook de oude sousafoons werden vervangen door gloednieuwe schou- derbassen. Ook de slagwerk-sektie onderging een gedaanteverwisseling en tevens werd de colour guard uitge breid. Het geheel gerenoveerde korps zal in Bruinisse aantreden, vóór het be kende Zierikzeese „Rust Roest", een bekende verschijning in Bruinisse. Ook Rust Roest staat borg voor kwa liteit zoals we ni. anders gewend zijn door de vele med.>- verkingen aan regionale muziekfestijnen. Nu met Hope De laatste twee korpsen behoeven nauwelijks introduktie: het eigen Nu met Hope samen met Oefening en Uitspanning zijn ook weer van de partij, met de majorettes die al zo veel plaatselijke bewondering oogst ten. Verder is nog vermeldenswaar dig, dat als intermezzo een optreden is gepland van het majorettenpelo- ton Apollonia uit Brouwershaven, die op de klanken van de plaatselijke muzikanten een staaltje van hun kunnen zullen laten zien. De kaartverkoop voor dit evene ment begint op 20 augustus bij het VVV-kantoor aan de Korte Ring. Te lefonisch reserveren is ook mogelijk op nummer 01113-1412. De aanvang van de taptoe is 21.00 uur, maar er is zoals gezegd een ruim voorprogram ma. Zolderbak gelicht BRUINISSE - De gezonken zolder- bak van de fa. v. d. Straaten is ge licht. Afgelopen weekend werd de dekschuit, nog geladen met enkele hei-palen, gedeeltelijk gezonken aan getroffen in de Bruse vissershaven. De bak werd door de Hansweertse aannemersmaatschappij gebruikt bij de aanpassing van de haven, welke door dit voorval wéér enige tijd ver traging oploopt. Door medewerkers van V. d. Straaten werd eerst geprobeerd de bak te lichten met behulp van de hei- bok. Dit mislukte omdat de ogen en bolders waaraan de stroppen werden bevestigd, finaal van het dek scheur den door de krachten die de bok erop uit oefende. Toen werd met een pomp geprobeerd het water uit het vaar tuig te pompen maar ook dit had geen resultaat omdat het water har der door de scheuren in het dek naar binnen stroomde dan dat de pomp het er uit kreeg. Brandweer Toen bewees de Bruse brandweer z'n veelzijdigheid want met een grote motorpomp wonnen zij de strijd te gen het binnendringende water wél. Langzaam zakte de waterstand in de bak en kwam ze weer in haar ele ment. Even deed zich nog een kritiek moment voor toen de dekschuit zwa re slagzij maakte omdat het water in het ruim naar één kant stroomde maar ook deze hindernis kwam ze te boven: V. d. Straaten kan weer ver der met de haven. VIOS uit Mijdrecht, met majorettes. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograat (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar t 147,80; losse nummers f 0.75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3