Kunstenaarsdorp getuigt van vele kreatieve ingevingen Kommissie RO boog zich over behandeling bezwaarschriften kommen Burgh, Haamstede en Renesse Minder mensen, maar meer auto's op Westerschelde- veren Bathpolders had uitstekend boekjaar Plantaardige margarine en halvarine worden goedkoper Sportvisser vangt vliegtuigbom Bouw schoorsteen PZEM stilgelegd Sulfaat verontreiniging Sas van Gent installatiebedrijf DEURÜQO B.V. 2 BURGH-HAAMSTEDE - De kommissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen heeft don derdag de binnengekomen bezwaarschriften betreffende de kommen van de kernen Burgh, Haamstede en Renes se doorgenomen. De gemeente heeft herzieningen van de bestemmingsplannen gemaakt, welke ontwerpen in het voorjaar ter inzage lagen. Renesse spande de kroon met maar liefst 32 bezwaarschriften. Het verbaasde de kommissieleden dat er geen publieke belangstelling bestond voor de behandeling van de bezwaarschriften. Tijdens de gehou den hoorzittingen, eerder dit jaar, waren er wel vele betrokkenen en be langstellenden geweest. Zowel in Burgh, als in Haamstede en Renesse wil het gemeentebestuur MIDDELBURG - De provinciale Zeeuwse Westerschelde-veren heb ben in de eerste zes maanden van dit jaar 3.865.400 passagiers met de twee veren Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perkpolder overgezet. Dat waren er 141.100 minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Wel wer den er in het eerste halfjaar meer au to's vervoerd: 1.662.819, 14.594 meer dan vorig jaar. De provinciale Westerschelde- veren hebben vorig jaar 32,5 miljoen gulden verlies geleden. Dat was 4,2 miljoen gulden minder dan was ge raamd. Het rijk betaalde vorig jaar 32,4 miljoen gulden bij op de tekor ten van de veren. Dat is 66,8 procent van alle kosten. De Zeeuwse provinciale-veren hebben vorig jaar ruim 16 miljoen gulden binnenge haald aan onder meer tariefsop brengsten. Dat betekent dat de ge bruikers 33,2 procent van de exploi- tiekosten van de Zeeuwse-veren heb ben betaald. de datailhandelbestemming terug dringen. Het vigerende bestem mingsplan in de kom van Burgh, kent met name voor de Kerkstraat en een gedeelte van de Ring de bestem ming van woon/winkelgebied. Om dat de hedendaagse opvattingen ten opzichte van de bestemming van een dorpskern daarmee niet meer over eenstemmen is besloten om de detail handelbestemming drastisch terug te dringen. In het nu van kracht zijnde bestemmingsplan voor de kom van Haamstede geldt voor bijna de hele bebouwing van de Noordstraat en de Ring de gekombineerde woon- en winkelbestemming. In het nieuwe bestemmingsplan zal de bestemming winkelgebied alleen nog gelden voor de bestaande winkelpanden. Uitbrei ding van het winkelarsenaal kan in de toekomst nog slechts sporadisch gebeuren. Ten aanzien van de kom Renesse komt de nadruk te liggen op de bestemming permanente bewo ning. Daartoe zullen in een aantal ge vallen de winkelbestemmingen van panden verdwijnen en uitsluitend woonbestemmingen gelden. Het ge meentebestuur wil de leefbaarheid in de kernen verbeteren. Uitbreiding Tijdens de vergadering bleek dat vele bezwaarschriften betrekking hadden op dat terugdringen van de detailhandelbestemming. Mogelijk heid tot uitbreiding in de toekomst is nog steeds mogelijk. Een aangren zende garage of magazijnruimte mag tot maximaal 75% worden gebruikt als winkelruimte. De eigenaar kan daarbij gebruik maken van de zoge naamde wijzigingsbevoegdheid. In Renesse ligt dat wat moeilijker. De eigenaar van een winkelpand heeft ook wel mogelijkheden tot uit breiding, maar voor zijn plannen moet een bestemmingsplanprocedu re worden gevolgd. Dit is noodzake lijk, omdat het gemeentebestuur meent dat in Renesse de maximale winkelkapaciteit is bereikt, terwijl in Burgh en Haamstede nog wel eni ge mogelijkheid tot uitbreiding beétaat. Parkeerterreini Een punt van diskussie was het ge bruik van het Evenemententerrein aan de Hogezoom te Renesse als par keerterrein. De huidige bestemming is verkeersdoeleinden met de sug gestie evenemententerrein. Omwo nenden hadden er bezwaar tegen ge maakt dat het terrein wordt gebruikt als parkeerterrein. Ook vreesden ze het de voet/fietspadverbinding tus sen het terrein en de Zeedahliaweg een uitgang vol met auto's wordt. De kommissie leden waren niet voor een permanent gebruik van het terrein als parkeerterrein, maar moesten dit onderwerp nog met hun fraktie bespreken. Het onderwerp komt in de raad van 17 september aan de or de, net als de volledige behandeling van de bezwaarschriften. Doordat de vergadering langer duurde dan voor zien verviel het agendapunt rapport inrichtingsvarianten Karolingische burcht. Dit onderwerp is uitgesteld tot de volgende vergadering van de kommissie ruimtelijke ordening. RILLAND-BATH - Landbouw- maatschappij De Bathpolders heeft een uitstekend jaar achter de rug. In het per 31 maart afgesloten boekjaar werd een nettowinst behaald van f 597.200 tegen f 28.800 in het vorige boekjaar. Het bedrijfsresultaat was f 664.500 tegen een negatief resultaat van f 127.200 in het voorgaande jaar. Het goede resultaat is te danken aan de uitstekende prijzen die de aar dappelen en uien hebben opgebracht. Ook de resultaten van het fruit be drijf waren bevredigend. Het divi dend bedraagt 25 procent. NIJMEGEN - Vier antiek zilveren kelken met een gezamenlijke waarde van enkele tineduizenden guldens, die in mei uit een Nijmeegs atelier werden gestolen, blijken door een he ler te zijn gesmolten waarna het edel metaal voor achthonderd gulden werd verkocht. DEN HAAG - Plantaardige marga rine en halvarine worden maandag goedkoper. Een pakje margarine van 250 gram en een pakje halvarine van 500 gram gaan beide 12 cent in prijs omlaag. De overige margarines on dergaan geen prijsverlaging. De Bond van Nederlandse Margari nefabrikanten zegt dat de prijswijzi ging een gevolg is van de ontwikke ling op de grondstoffenmarkt. Sinds de laatste prijsverhoging van plan taardige margarine en halvarine van 4 juli zijn de prijzen van plantaardige oliën en vetten gedaald. De prijsverlaging, die is vast gesteld na overleg met het ministerie van ekonomische zaken, is af-fabriek en werkt dus afhankelijk van de voorraden in de winkels, met enige vertraging door in de konsumenten- prijzen. VLISSINGEN - Een sportvisser uit Vlissingen heeft de schrik van zijn le ven gekregen toen bleek dat in zijn loodzware visnet geen buitengewone grote vis maar een 500 ton zware vliegtuigbom zat. De sportvisser was voor de kust van Walcheren bij Zoutelande aan het vissen toen hij zijn net niet meer binnen kon krijgen. De man is toen met de grootste moeite, het zware net achter zich slepend, de buitenhaven van Vlissingen binnengevaren. Daar heeft hij zijn vangst op de kant gede poneerd. Pas toen ontdekte hij wat hij had gevangen. De Marine Mijn-Opruimingsdienst uit Vlissingen liet na de melding on middellijk de hele buitenhaven ont ruimen. De schepen van de Olau Line mochten niet meer de haven binnen varen. Bedrijven en wegen in de om geving werden afgezet en de trein stilgelegd. Nadat de ontsteking uit de bom was weggehaald werd het ge bied weer vrijgegeven. BORSELE - De Provinciale Zeeuw se Energie Maatschappij (PZEM) heeft de bouw van de 175 meter hoge schoorsteen van haar nieuwe kolen centrale in Borsele moeten stopzet ten. Met de bouw ervan is na de bouwvakantie begonnen. Deze week ontdekte het bedrijf PIT Beton uit het Sloegebied bij het weghalen van de bekisting van een van de al gestor te betonringen, 1,50 meter boven de grond, dat het beton niet hard gewor den was door de foutieve samenstel ling van het betonmengsel. De nieuwe kolencentrale moet eind 1986 in gebruik genomen worden. Er was berekend dat er vijftig dagen no dig waren voor de bouw van de schoorsteen. Het is niet duidelijk of door deze strop ernstige vertraging in de bouw zal optreden, zo deelde een woordvoerder van de PZEM don derdag mee. Met de bouw van de ko lencentrale is een bedrag van ruim 800 miljoen gulden gemoeid MIDDELBURG - De hoge fosfaat- en sulfaatwaarden in het Zeeuws- vlaanse Sas van Gent, die tijdens een onderzoek door TNO aan het licht zijn gekomen, worden voor wat be treft de sulfaatverontreiniging ver oorzaakt door fabrieken in het Ant werpse en Gentse industriegebied. Dit blijkt uit antwoorden, die gede puteerde staten van Zeeland, naar aanleiding van vragen door de kom missie milieuhygiëne uit de Zeeuwse staten over deze ernstige verontreini ging, hebben gegeven. Volgens GS ligt even over de Ne derlandse grens vlakbij Sas van Gent bovendien nog een grote gipsberg (calciumsulfaat) van Ugine Kuhl- man, die ook voor de verhoging van sulfaatwaarden in dit gebied zorgt. Met de gemeende fosfaatverontreini ging is het volgens GS van Zeeland minder ernstig gesteld. Die veron treiniging wordt namelijk veroor zaakt door lokale bronnen, zoals op overslagplaatsen van fosfaaterts. In Sas van gent gebeurt dat bij het be drijf Zuidchemie. Het provinciaal bestuur van Zeeland probeert al vele jaren een overlegregeling tot stand te brengen met België, waarin dit soort zaken in Belgisch-Nederlands ver band besproken en geregeld kunnen worden. Die regeling is nog steeds niet tot stand gekomen. Huttendorp onder leiding van „De Lichtboei ZIERIKZEE - Aan de Schouwenbank in Poortambacht is een kunstenaarsdorp verrezen. Er wonen schilders, muzikanten, zangers, ontwerpers en vele andere kreatie ve lieden. Ze zijn gehuisvest in architektonisch zeer op merkelijk onderkomen en ze zullen heden (vrijdag) on getwijfeld ook zeer verrassend uit de hoek gaan komen met hun spektakulaire optredens. veelheid afvalhout werd aangevoerd en de hutten ruwweg in elkaar wer den getimmerd, werd donderdag de afwerking en inrichting voltooid. Verf en behang bleken daar belan grijke onderdelen bij te vormen. Een wandeling door het huttendorp leert, dat er dit jaar ook weer vele leuke ideëen door de kinderen werden uit gewerkt. Zo treft men in het kunste naars dorp de hut van „Piet Casso" aan. De „Vlammende Vlampot" moet een hele hoge hut worden met drie verdiepingen. De bewoners Theunis, Patrick en Robbert zijn er van overtuigd dat hun hut straks tij dens de huttenverbranding vrijdaga- vand, de hoogste vlammen zal heb ben. Zij zullen daarvoor ongetwijfeld strijd moeten leveren met „Het Beestje", een hut, die donderdagmid- Het kunstenaarsdorp aan de Schouwenbank betreft uiteraard het huttendorp, dat op initiatief en on der leiding van buurt- en klubhuis „De Lichtboei" de jeugd gedurende drie dagen weer een voortreffelijk festijn biedt. Klubhuisleiders Rudi Prager en Thea Verkerke mochten dit keer een rekordaantal deelnemers noteren. Woensdag meldden zich reeds twee honderdvijf kinderen aan en donder dag waren dat er nog vijf meer. „Ze hebben ook inmiddels echt ervaring opgedaan met hutten bouwen en ze bereiden zich ook echt erop voor", konstateert Theo, die bij sommige deelnemers zelfs bouwtekeningen voor de te realiseren hut zag. Nadat woensdag een enorme hoe dag ook al respektabele hoogte had bereikt. Een onderkomen, dat zo mooi ge worden is, dat hij bijna geen hut meer genoemd kan worden is een wit/blauw huis met kleurrijke gor dijnen, dat de naam „Uit de Kunst" draagt. Verf en behang vormden, zoals ge zegd, belangrijke materialen om de hutten verder op te sieren, maar er waren ook andere mogelijkheden, zo als het aanbrengen van papieren ro zen. De hut „Zomerhuis Boslucht" kreeg daar een heel fleurig aanzien mee. Molen Een „schilder" en een „molenaar" besloten bijeen te gaan wonen in hun hut „Zeeuwse Tarwe molen", kom pleet met geschilderde wieken op het plastik dak. „Jarmee Scheepoba", bleek geen strijdkreet, maar een woord gevormd door de letters van de voornamen der hutbewoners. Een boom op het dak gold daar als extra versiering. Verder bevatte het kunstenaardorp onder zeer vele an- Direkt na de installatie van de burgemeester werd er flink gewerkt aan de totstandkoming van de hutten. k.V Wethouder van jongerenwerk P. de Rijke van Zierikzee hangt huttendorp-burgemeester Annelies Polderman de ambtsketen om. Here nog „Het Smurfenhuis", „De Bierbrouwerij" en „De Snoepkraam". Om de hut „Stippie" zijn naam eer aan te laten doen, was .driftig met de verfkwast gewerkt. Leuke vondst was verder het onder komen van „Keesie en de Snelbin ders" en dat een mooie hut niet groot behoeft te zijn bewees het huisje „Ballet", dat klein, maar heel mooi stond te pronken. „De Lichtboei" kreeg evenals voorgaande jaren weer veel steun bij ie opzet van uitvoering van het Hut tendorp. Afvalhout (zonder spijkers) werd in grote hoeveelheid geleverd door bouwbedrijf Quant, de Konin klijke Zeelandia zorgde voor houten pallets. Verder kwam er hout en spij kers van de fam. Beuzenberg en van partikulieren. Een en ander kon voorafgaand aan het huttendorp- festijn worden opgeslagen bij de fam. De Boer aan de Boereweg. De firma Schults zorgde voor de verf en de banken A.B.N., Nutsspaarbank, Rabobank, Amro- bank, en N.M.B. verstrekten kleine attenties in de vorm van zonneklep- pen en dergelijke. In totaal werd door Kodak en de firma Verschoore 350,- aan fotorol letjes beschikbaar gesteld, zodat het dit jaar zal lukken om elk kind een leuke herinnering aan het hutten dorp (een eigen foto) mee te geven. De gemeente Zierikzee stelde de strook grond voor dit festijn beschik baar, evenals een werkkeet, waar de leidinggevenden kunnen vertoeven. De firma Raayen-Mol leverde grote partijen behang en de firma Eve raarts zorgde voor de geluidsvoorzie ning. Voor de levering van water en elektriciteit kon de klubhuisleiding terecht bij één der bewoners aan de Schouwenbank, de familie P. de Rui ter. Pannekoeken Hand- en spandiensten werden her en der ook weer verleend door de ou ders. Van deze zijde komt ook weer Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 de indrukwekkende hoeveelheid pannekoeken, die heden (vrijdag) in het kunstenaarsdorp verorberd gaat worden. Tenslotte zal „De Lichtboei"-klubhuisleiding ook weer kunnen rekenen op de mede werking van de Zierikzeese brand weer, die het huttendorp hedena vond omstreeks zeven uur in vlam men zal laten opgaan en uiteraard ook voor een adequate blussing zal zorgen Verder wordt gedurende alle drie de huttendorpdagen vrijwillige me dewerking verleend door Bert van Achterberg, Liesbeth Kort, Bep Vel- ders en Jessica Prager. Woensdag middag gaf de wethouder van jeugd- en jongerenwerk de heer P. de Rijke acte de prsence in het kunstenaars dorp. Omdat voor de goede orde in" een dorp, nu eenmaal een gemeente bestuur behoeft, verrichte wethou der De Rijke de installatie van een burgemeester, een vrouwelijke zelfs: Annelies Polderman kreeg de ambts keten omgehangen. Verder werden als wethouders benoemd: Leo Schouls, Martijn Priemus, Sarina van de Neut en Anita Bevelander. Zij allen vormen vrijdagmiddag tijdens de kunstenaars-optredens de jury en verder keuren zij de hutten op net heid. Elke dag wordt een kontrole- rende ronde langs de hutten gemaakt en pas als daar alles in orde is, wordt de netheidssticker uitgereikt. Heden krijgen alle noeste huttenbouwers een grote onderscheiding voor het eindprodukt van hun inspanningen. Gevaarlijk Op de vraag of al dit gesjouw, hoe leuk ook, met hout, spijkers en verf niet erg gevaarlijk is, laat Rudi Pra ger weten, dat in twee dagen tijd slechts één splinterje werd verwij derd. Verder ging een boos broertje wat rigoureus om met de vcrfbus, maar het andere broertje, het slach toffer dus, werd onder leiding van de klubhuisleiding weer wat schoner en toonbaar gemaakt. Vrijdag 17 augustus Zierikzee Stadhuis, openbare vergadering kommissie publieke werken, 16.45 uur. Brouwershaven Oude sportveld bij het Slingerbos. Huttendorpweek voor de lagere schooljeugd. Van 9.30 tot 15.30 uur. Zaterdag 18 augustus Brouwershaven Nederlands Hervormde St. Nicolaas- kerk. Kerkepad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden om het kampioenschap der lage lan den Cadet en Optimist. Bruinisse Reparatiehaven: Demonstratie brandweer en Rode Kruis, beiden verzorgd door de jeugd-afdelingen, 19.00 uur. Nieuwerkerk 30-jarig jubileum SKNWK, sport park „Het Springer" SKNWK-A11 Ready, 14.00 uur; Tjoba-Kinderdijk, 16.00 uur. Dreischor Nederlands hervormde Kerk. Kerke pad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Noordgouwe Nederlands Hervormde Kerk. Ker kepad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Oosterland Bazar/rommelmarkt. 9.30 uur. Zondag 19 augustus Brouwershaven Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden om het kampioenschap der lage lan den Cadet en Optimist. Maandag 20 augustus Zierikzee Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering, 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis: Vergadering kom missie welzijn, 19.30 uur. Dinsdag 21 augustus Zierikzee Stadhuis: Komissie Concertzaal, 17.00 uur. Stadhuis: vergadering CDA, 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert door Kees van Eersel, 20.00 uur. Woensdag 22 augustus Zierikzee Poppentheater Alteklein voorstel ling Roork, het wrattenzwijn, 14.30 uur. Stadhuis: kommissie welzijnsbeleid, 19.30 uur. Donderdag 23 augustus Zierikzee Stadhuis: Kommissie finan ciën, 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis „De Schutse", zomer- avondbridge, 19.30 uur. Zaterdag 25 augustus Brouwershaven Nederlands Hervormde St. Nicolaas kerk. Kerkepad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Bruinisse Sportterrein: Taptoe Bruinisse, 21.00 uur. Zonncmairc I. M. v. d. Bijlstraat. Grote rommel markt en bazar t.b.v. nieuwe unifor men instrumenten „Nut en Uit spanning". 09.00 - 17.00 uur. Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Ker kepad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Noordgouwe Nederlands Hervormde Kerk. Ker kepad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 28 augustus Nieuwerkerk Zonnehoek: Verzamelen voor exkur- sie Plattelandsvrouwen, 13.15 uur. Woensdag 29 augustus Zierikzee Poppentheater Alteklein voorstel ling Roork, het wrattenzwijn, 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2