Laatbloeier Rini Ansems winnaar van Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode" tijdens afsluiter Toeristendagen '84 Chris, bedankt! Het was geweldig! Vele duizenden genoten van boeiende wielerronde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 augustus 1984 Nr. 23575 5 Hierboven de twee opvallendste renners uit de tweede amateurwielerronde van Zierikzee nieuwe stijl; voorop winnaar Rini Ansems en daarachter Matti de Baat, de winnaar van de leidersprijs van Cafétaria 't Centrum. Op de grote foto ernaast overhandigt burgemeester Th. H. de Meester de grote wisselbokaal aan winnaar Rini Ansems. Hij wordt geflankeerd door Pierre Raas (links) en Ronde-Miss Marian de Bruine en Toon van der Steen (rechts). Op de foto's onderaan de pagina een achtervolgende groep onder aanvoering van Wim Lugtenburg (bovenaan) en een groepje onder de leiding van Toon van der Steen. ZIERIKZEE - Voorafgaand aan de huldiging van de nummers eentwee en drie van de tweede amateurwielerronde van Zierikzeewerd allereeerst mikrofonist Chris Delbressine uit Roosendaal door komitee- voorzitter Wim Evertse in de bloemetjes gezet. De wielerronde van Zierikzee betekende voor de Brabantse spraakwaterval de laatste Zeeuwse klus. Over enkele weken neemt Delbressine definitief afscheid in de hoedanigheid als mikrofonist. Als speciaal aandenken ontving de ex-beroepsmilitair een tinnen bord met inskriptie. Ongetwijfeld zal zijn vertrek door veel rennersmaar zeker ook door een enorme groep vast publiek bij de wielerwedstrijdengezien worden als een verlies voor het wielercirkus. Delbressine bouwde in de loop van de jaren een ongekende faam op als mikrofonist bij tal van wielerevenementen, van zeer groot tot piepklein. Met zijn kennis van zaken tilde hij veelal een matige koers ver boven de middelmaat uit. Enige jaren geleden werd Delbressine vaak genoemd als aanstaand wielerverslaggever bij de televisie, maar dat het er uiteindelijk niet van is gekomen is voor velen nog een raadsel. Het is een vaststaand feit, dat in Nederland en verre omgeving geen tweede van zijn kaliber met wielerkennis te vinden is. „Een wielerwedstrijd op het parkoers van verslag voorzien valt onder de noemer entertaiment", was de stellige mening van Chris Delbressine. „Je staat daar niet zomaar met die toeter voor je mond. Je moet wel degelijk voor goede informatie naar het publiek toe zorgen, maar ook voor de renners ben je als mikrofonist van groot belang. Ook zij weten graag hoe de stand van zaken is. In het heetst van de strijd ontgaat ook hen wel eens wat". Befaamd werd Delbressine om zijn grappen en grollen. „Dat entertaiment spelen hoort erbij. Als mikrofonist wordt je betaald, al moet dat niet overtrokken worden, want als je je uren rekent, dan komt het veelal uit op een vriendenprijs, maar ja, vaak is het ook hobby. Omdat je echter betaald wordt, ben je verplicht om er het beste van te maken. Je moet zo goed en zo kwaad als het gaat bijdragen tot een goede afwikkeling van de koers. Een stukje show hoort daarbij". Tijdens de Ronde van Zierikzee kwam Delbressine pas goed op dreef tijdens de prijsuitreiking. Voor een belangrijk deel was daar de stortvloed aan reklamebodschappen tijdens de koers debet aan. „Het loopt af en toe wel eens wat uit de hand met de reklame, maar ik kan het wel begrijpen. Zonder de stetin van de middenstand is een wielerwedstrijd organiseren niet mogelijk en iedereen wil wat reklame hebben voor de centen, die hij een komitee toeschuift, maar echt leuk wordt het er voor de mikrofonist niet van", meent Chris Delbressine. Na het vertrek van de Roosendaler zal er gegarandeerd een leemte ontstaan. De nieuwe lichting mikrofonisten, die in opkomst is, heeft bepaald nog niet de uitstraling, die Delbressine had. om nog maar te zwijgen van de kennis van zaken. „Er wordt vreselijk veel slappe flauwe kul over de hoofden van het geacht publiek uitgestort", stelt hij nog vast. „En zeker niet alleen op de parkoersen zelf, maar ook op radio en televisie. Als je dat hoort, dan krijg je als echte kenner wel eens buikpijn, zeker wanneer je de air ziet, waarmee ze bezig zijn. Ik hoop van harte, dat er weer vlug een vakman komt. Laten we voorlopig maar in het enkelvoud spreken". Inmiddels werd nagenoeg alles wat verder nog op het parkoers rondreed op een voUe ronde gereden. Uiteinde lijk zouden slechts elf renners de vol ledige negentig kilometers volma ken, omdat van de leiders Johan Kui ken uitgeblust vroegtijdig de dou ches opzocht. Achter de twaalf lei ders probeerden alleen Cees Spaans en Anreas Biletzky nog uit de greep te blijven, maar ook zij werden vijf ronden voor het einde gedubbeld. Met nog vijftien kilometer te gaan vond Toon van der Steen de tijd rijp om wat te gaan doen aan de positie waarin Rini Ansems en Matti de Baat verkeerden. Gedurende een rondje hobbelde hij enkele meters voor het restant van de groep uit, maar de Bruënaar, die op jacht leek naar de elfde seizoenzege, kreeg toen gezelschap van Karei van Goethem en Pierre Raas, waardoor de kans op sukses aanmerkelijk werd uitge breid. Acht kilometer voor het einde greep het drietal de twee leiders in de kraag, juist voordat het peloton op een ronde werd gezet. Om zijn plan nen nog eens extra te onderstrepen sprong Toon van der Steen onmidde- lijk weer weg, waardoor hij even lei der werd. Van lange duur was dit echter niet. Onder leiding van - op nieuw - Rini Ansems kwam het vier tal bij en alsof hij nog niets gedaan had, kletste de koereur uit Chaam er opnieuw van tussen, een aktie die niet meer gepareerd werd, voorna melijk dankzij de uitstekende ploe- gentaktiek, die kon worden toege past, omdat Pierre Raas zich op kop van de achtervolgende vier plaatste. In mmder dan geen tijd veroverde Ansems een ruime voorsprong, die hij alleen nog maar verder uitbouw de. Tegen zijn suprematie was niets meer te ondernemen. Ruim twintig sekonden na Ansems verraste Pierre Raas nog door in de laatste bocht naar de finish op het Havenplein toe plotseling te demarreren. Een on achtzaam op moment van Toon van der Steen leverde de koereur uit 's- Heerenhoek de tweede plaats op. De volgende week gaat Raas naar het grote werk, wanneer hij start in de Ronde van Wilhelm Tell in Zwitser land. De volledige uitslag van de tweede amateurwiclerrondc van Zierikzee om de „Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode": 1. Rini Ansems, Chaam 90 km in 2.09,15; 2. Pierre Raas, 's-Heerenhoek op 21 sek.; 3. Toon van der Steen, Bruinisse z.t.; 4. Matti de Baat, Steenbergen z.t.; 5. Karei van Goe them, Kloosterzande z.t.; 6. John Pi- rard, Breda op 38 sek.; 7. John de Crom, Hoogerheide z.t.; 8. Jacky van der Horst, Oost-Souburg z.t.; 9. René Haast, Rijsbergen z.t.; 10. Wim Lug tenburg, Goedcreede z.t.; 11. Patrick van Passal, Sluiskil z.t.; op een ron de 12. Cees Spaans, 's-Gravenpolder; 13. Andreas Biletzky, Düsseldorf; 14. Jack van der Torn, Zevenbergen; 15. Adrie Lugtenburg, Zuidland; 16. Kees den Hartog, Hendrik Ido Am bacht; 17. Werner Wieme, IJzendijke; 18. René Boeren, Sint-Willebrord; 19. Rob Bijvank, Sas van Gent; 20. Paul Jaspers, Sint-Willebrord. De leidersprijs voor de renner, die gedurende de wedstrijd de meeste keren als eerste de finish passeert ging naar Matti de Baat uit Steenber gen. De prijs was geschonken door Cafetaria 't Centrum uit Zierikzee. Het zou een heel ander verhaal zijn, wanneer ik een jaar of zes jon ger zou zijn, maar nu, nee, dat zie ik echt niet meer zitten", vertelde An sems na afloop van de bijzonder zwa re, maar geanimeerde wedstrijd. De 27-jarige amateur was ook in 1983 van de partij in Zierikzee en wist der halve drommels goed wat hem voor de kiezen geworpen zou worden. „Ik wist, dat het erg zwaar zou zijn, maar die wetenschap stimuleert me juist. Ik ben dol op zware parkoersen". Hij was er als de kippen bij om een jacht te ontketenen om de vroege vluchters Matti de Baat en Johan Kuiken tot de ZIERIKZEE - Een mooier slot hadden de organisatoren van de Toeristendagen in Zierikzee zich niet kunnen wensen. De tweede uitgave van de amateurwielerronde van Zierikzee om de „Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode" werd een boeiende hap pening, waaruit de 27-jarige Rini Ansems uit Chaam uitèindelijk als groot triomfator naar voren kwam. Vijf ronden voor het einde demarreerde Ansems uit een kopgroepje van vijf renners om vervolgens niet meer terug gezien te worden. Met een voorsprong van 21 sekonden eiste de chemisch-analist de bloemen en de kussen van Ronde-miss Marian de Bruine. Zijn ploeggenoot Pierre Raas, die eerder in het jaar in Nieuwerkerk winnaar werd, verraste Toon van der Steen nog voor de twee plaats. Matti de Baat pakte naast de attraktieve leidersprijs de vierde plaats en Karei van Goethem eindig de als vijfde en laatste uit de aanvankelijke kopgroep. De overwinning van Rini An sems was voor hem de vierde seizoenzege, maar de eerste winst in Nederland. Eerder won hij wedstrijden in België en Frankrijk. „Dit is met afstand de mooiste overwin ning, die ik behaald heb. Als je in een dergelijke ambiance winnaar wordt, geeft dat een enorme voldoening". Onwillekeurig vergeleek Rini Ansems het Zierikzeese ama- teurgebeuren met de befaamde „Acht" in zijn woonplaats Chaam. „Daar wil ook iedereen aan de start komen. Een renner, die in Zierikzee gestart is wil er gegaran deerd het volgend jaar ook weer bij zijn". hetgeen hem de speciale prijs voor de onfortuinlijkste renner opleverde. Oppositie Halverwege de negentig kilometer lange wedstrijd ontstond evenwel pas de enige echte goede achtervol ging. Wim Lugtenburg uit Goederee de bracht het spel op de wagen. De voormalige Zuidlander is na de Ron- de van Renesse voortreffelijk in vorm geraakt en hij wilde dat in Zie rikzee nog eens extra onderstrepen. Lugtenburg kreeg John Pirard en Jacky van der Horst mee en twee ronden later sloten ook Pierre Raas, Toon van der Steen en John de Crom aan, waardoor een sterke oppositie was gesmeed. Na een jacht van vijftien kilometer liepen de twee zestallen samen, maar vrijwel onmiddellijk koos Rini An sems het hazepad in het gezelschap van Matti de Baat. „Ik was vandaag beresterk. Ik kon alles. Geen mo ment heb ik zitten twijfelen, want je kunt natuurlijk ook eens een keer te veel hooi op je vork nemen", legde Rini Ansems uit. „Daar was ik echter vandaag geen moment bang voor". Een tiental ronden bolde het duo voor de groep van tien uit, daarbij voortdurend een krappe voorsprong van vijftien sekonden verdedigend. Rini Ansems is als wielrenner een laatbloeier. In tegenstelling tot de meeste van zijn mede sportbeoefenaren doorliep hij niet de diverse kategorieën, die de ama- teurstatus voorafgaan. Pas op twin tigjarige leeftijd besloot hij de fiets ter hand te gaan nemen en zich op sportief gebied met anderen te gaan meten. Het bleek een gouden greep, want in minder dan geen tijd werd Rini Ansems een geducht konkur- rent. Ansems boekte overwinningen in diverse kriteriums, waarbij de ze ge in de Ronde van UI venhout het meeste aansprak. De koereur uit Chaam boekte evenwel zijn grootste suksessen in Belgische en Franse wedstrijden. In 1983 werd hij een bij zonder sterk winnaar in de loodzwa re „Vijfdaagse van Luik", een sukses wat hij dit jaar bijna herhaalde. Slechts luttele sekonden bleef hij van de eindzege verwijderd, maar hij won wel de Koninginnerit in de meerdaagse wedstrijd. Om nog eens extra te onderstrepen, dat hij vooral in de bergen aardig zijn mannetje staat, won hij in de voorbije weken twee wedstrijden in de Pyreneeën, waarmee hij bewondering afdwong bij diverse ploegleiders. Stimuleren Rini Ansems dacht er overigens nooit over om naar de rijen van de beroepsrenners te gaan. „Er is wel eens bij me geïnformeerd, maar ik voelde er nooit wat voor. Als ama teur vind ik de wielrennerij best leuk en wil ik er ook het nodige voor doen, maar ik zou nooit mijn baan als chemisch-analist op willen geven ten koste van een professionele loop baan. orde te roepen en vervolgens het ge beuren te kontroleren. Nadat hij het gezelschap had gekregen van zijn Driessens-ploeggenoot Pierre Raas, was de basis voor een klinkende tri omf gelegd. Amper twee ronden na het start schot van burgemeester Th. H. de Meester werd het sportieve lont al in het kruitvat gestoken door Matti de Baat uit Steenbergen. Hij trok alleen op avontuur, maar kreeg even later gezelschap van Johan Kuiken uit Bosschenhoofd. In eendrachtige sa menwerking met de oud- beroepsrenner bouwde De Baat, die zich ook in Renesse al van zijn beste kant had laten zien, een voorsprong op, die tot driekwart minuut reikte, vooraleer uit de achtergrond enige reaktie kwam. Onder impuls van Ri ni Ansems trok een kwartet met Pa trick van Passel, Karei van Goethem en René Haast in het offensief en na een jacht van tien kilometer streek het viertal op de twee leiders neer. Na de samensmelting onstonden vanuit de grote groep, die overigens voortdurend verkleinde door de vele uitvallers, waarvoor het Zierikzeese parkoers een te zware opgave bleek te zijn, nieuwe achtervolgende groep jes met onder meer John de Crom, de winnaar van de Ronde van Zierikzee in 1983, Thijs Fase, Toon van der Steen en de Duitser Andreas Biletz ky, die zijn speciale overkomst naar Zierikzee voortreffelijk waarmaak te. In de slotfase - toen hij met Cees Spaans een vergeefse achtervol- gingstocht ondernam op het leidende kwintet - kwam Biletzky te vallen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5