mm WjJ'i Willem Joppe bleef liefde voor poppenkast trouw Rommelmarkt en verkleedpartij hield jeugd bezig op de Balie „De Babbelaars": mengeling van jeugd en folklore 4 Even terug in Zierikzee ZIERIKZEE - Een voorstelling in een autobus op het Havenplein vele jaren geleden deed bij Willem Joppe destijds de liefde voor het poppentheater ontwaken. Zijn onderwijzer op de J. L. de Jongeschool liet hem voor het eerst poppenkastpoppen maken en moedige hem aan er een verhaal mee tot uiting te brengen. Willem Joppe was dinsdag, tijdens de laatste toeristendag, weer eens terug in Zierikzee. Hij was niet alleen, maar met de hele familie uit het verhaal ,,Da Avonturen van Jan Klaas- sen", want Willem Joppe heeft zijn vroeg ontsproten liefde voor de poppenkast niet verloochend en kan zich al elf jaar lang de enige professionele poppenspeler in Zeeland noemen. Dinsdagmiddag verzorgde hij met zijn theater „Parcival" twee optre dens: één op de Balie en één op het Havenplein. „Een rauwe voorstel ling", zegt Willem er zelf over. Een voorstelling waarin Jan Klaassen soms wat ongezouten zinnen formu leert, maar volgens onze woordvoer der slaat dat prima aan bij het pu bliek, dat de straatoptredens bij woont. met zaal- als met straatoptredens. El ke woensdagmiddag treedt hij in Middelburg op; tot nu toe in zijn ei gen theatertje en het komend seizoen in het Meccano-filmhuis. Dit betref fen voornamelijk de optredens voor individuele kinderfeestjes. Verder is Willem met zijn poppenkastvoorstel ling een graag geziene gast op scho len, ook in deze regio. Vorig seizoen trad hij bijvoorbeeld nog in Ouwer- kerk op in de nieuwe lagere school ,,'t Stoofje" en het jaar daarvoor za gen vele leerlingen van Zierikzeese scholen zijn voorstelling in het schoolgebouw in de Manhuistraat. Ten slotte treedt hij in de zomer maanden ook heel vaak op in Vlissin- gen op de boulevard. De optredens van „Parcival" worden overigens schrijven van het verhaal dan ook be wust op de doelgroep, die hij er mee wil bereiken. Heel moeilijk noemt hij het om voor peuters op te treden. Toen hij daar aan begon, heeft hij zich dan ook eerst grondig verdiept in de belevingswereld van dit kleine grut. Willem staat uiteraard volkomen open voor de vaak zeer spontane reakties van het jeugdige publiek tij dens de voorstelling. Er loopt tevens een rode draad door het verhaal, maar alles wat daar omheen gebeurt is beïnvloedbaar door de inbreng van de toeschouwertjes. Het is immers van belang op die spontane reakties in te spelen en daarmee de kinderen te stimuleren bewust mee te leven met het verhaal. Het valt Willem niet moeilijk zich te verplaatsen in de belevingswereld van kinderen. Zijn jaren in het on derwijs staan hem daarbij nog ten dienste. Uiteindelijk zag hij meer in een eigen poppentheater dan in een baan als hoofdonderwijzer en hij deed derhalve een bewuste keus. Onze poppenspeler baseert zich bij het schrijven van zijn verhalen - meestal zes verschillende voorstel lingen per jaar - op oorspronkelijke teksten, die hijzelf bewerkt. Soms „De optredens in zalen en scholen Zeer gevarieerd assortiment ZIERIKZEE - De rommelmarkt op de Balie hield tij dens de laatste Zierikzeese toeristendag' ook weer het midden tussen een vuilnisbelt en een paradijs voor ver zamelaars. De Balie op zo'n toeristendinsdag overziend, komt de veronderstelling in je op, dat er geen moeder meer tobt met overvolle kasten en nutteloze prullaria. Die moet allemaal zijn opgegaan in de negotie van zoon of dochterlief, die de afgelopen weken zich op de dinsdagochtend op de Balie hebben geïnstalleerd om hun waren aan de man de brengen. Vaak met sukses, want er waren opmerkelijke koopjes bij. Oude boeken vormden ongetwij- niet minder origineel was de gevan- feld de hoofdmoot van het overigens genisboef, die op de rommelmarkt koopsters: twee aardige oermeisjes, die zich in een tijgervelletje hadden gehuld. Ook was er de „Winkel van Smurf" en alles wat daar te koop was, was harstikke smurf. Drie juryleden maakten onafhan- delijk van elkaar een ronde langs de verklede standhouders en brachten ten slotte een eindoordeel uit. In to taal werden tien verklede kinderen (en stands) met een prijsje beloond. Het waren: Dimitri van Hekken (pro fessor); Janthe Hoekstra (Ivanhoe); Jan Willem Bouwman (boef); Bianca van den Berg (indiaan); Lennard Bouwman (kok); Sandra Leopolt (clown); Niek en Colinda Fonteine (boer en boerin); Jolanda Boot (Smurf); Cindy Buys (tarzan) en Koen en Martijn Primus (boertjes). 4 H i wm zijn veel poëtischer", licht Willem toe en dat heeft dan weer te maken met het feit, dat je op straat nou een maal op moet boksen tegen allerlei zaken, die de aandacht van het pu bliek kunnen afleiden en dat je voor bereid moet zijn op vele onverwachte invloeden, zoals een plotseling lui dende kerkklok of een groepje brom fietsen, dat knetterend acte de pre sence geeft. Willem heeft veel ervaring, zowel niet tot het Zeeuwse beperkt, Willem trekt van tijd tot tijd ook het land in. Voor een goede voorstelling komt uiteraard heel wat kijken: het ver haal, de poppén" dè muziek, de gelui den en het eigenlijke spel. Willem doet alles zelf en heeft daar in de af gelopen elf jaar uiteraard veel erva ring mee op gedaan. Daar hij op treedt voorkinderen in verschillende leeftijdsgroepen, richt hij zich bij het maakt hij zelfs gebruik van literaire teksten. Zo was vorig jaar de bewer king van Shakespeares Hamlet in „Parcival" te zien. Naast zijn optre dens met de poppenkast geeft Willem ook vaak lezingen op ouderavonden en dergelijke. Hij weet dan op zeer aansprekelijke en humoristische wij ze de ouders te vertellen over de mo gelijkheden, die er zijn om kinderen met poppen te amuseren en dat zijn er legio. Optreden op de Balie ZIERIKZEE - Wie meende, dat folklore en jeugd niet samengaan, moet daar dinsdagmiddag - tijdens de laatste toeristendag in Zierikzee - direkt van zijn terug gekomen na het zien van het optreden van de volksdans groep „De Babbelaars" uit Heinkenszand. Een spranke lende groep kinderen en jonge mensen, die Zeeuwse en oud-Hollandse folklore nieuw leven inbliezen met hun wervelend optreden. zeer rijk gesorteerde assortiment op deze kinderrommelmarkt. Niet ge hinderd door enig inzicht in rang schikking trof men soms prachtige kombinaties aan. Zo lag bijvoor beeld het studieboek „De manager en de kwaliteit van zijn organisatie" naast de schelmenroman: „Boeren jongens". Wie er oog voor heeft, zal ervan genoten hebben. Het voert te ver een totale opsom ming te geven van alle zaken, die op de Balie te koop aangeboden. Lang niet iedere koopman of koopvrouw was „los" het het einde van de laatste toeristendag. Ongetwijfeld worden weer heel wat kostbare spul letjes tot volgend jaar bewaard, als de kinderrommelmarkt weer zal worden gehouden, want het vormt inmiddels een evenement, dat eigen lijk niet meer valt weg te denken uit het programma van de toeristenda- gen. Inventief Leuke gedachte van de organisato ren bleek het om de „standhouders" voor deze laatste toeristendag uit te nodigen zoveel mogelijk verkleed op de rommelmarkt te verschijnen en ook hun stand een anders-dan-andere aankleding te geven. Er bleken zeer intensieve kooplieden onder het jeu- dige volkje te schuilen. Een stand met veel cachet was die met het op schrift „Koop bij den Marskramer". Alles stond er keurig gerangschikt in fraaie dozen uitgestald, en de mars kramer zelf zag er uit om door een ringetje te halen, kompleet met een bont afgezette pellerine. Veel minder cachet, maar zeker zijn buit als koopwaar stond aan de prijzen. Naast hem had een warme bakker plaatsgenomen. Hij bood - uiteraard - broodjes te koop aan, maar om als bakker verrassend te blijven bevatte zijn assortiment ook kinderschoenen en oude foto's. In de stand van twee pittige boer tjes troffen we een kopie van de Dik ke Toren aan, die het als blikvanger prima deed. Een stand om even rustig bij stil te stan was die waar al lerlei vormen van handvaardigheid waren te bewonderen. Zo bleek dat met lucifersdoosjes hele aardige din gen zijn te maken; dat onderzetter- tjes gemaakt kunnen worden van aan elkaar gelijmde uitgebrande lu cifers en dat met een eenvoudig brei werkje een schattig poesje in een maandje is te maken. Je moet maar op het idee komen. Voor „De Punt" „Deze boerenmeid, zit hier met een Kleinigheid. Het is 't U gegund, het kost u een enkele munt. Zij schenkt het aan Kinderboerderij „De Punt". Dit rijmpje was het opschrift van de stand van een allerliefst boerinnetje, die blijkbaar graag de kinderboede- rij in Poortambacht tot stand ziet ko men. Verder dwalend over de rom melmarkt trof men een professor aan. die zijn waren voor zich had uit gestald. Ook was er een soort „Of- figuur, een schooljongentje van vroe ger dus en liepen er diverse cowboys en clowntjes rond. „Tarzans Shop" trok niet in de eerste plaats de aandacht door het as sortiment, maar wel door de ver- „De Babbelaars" verzorgden dins dagmiddag op de Balie drie optre dens. Zij waren daarvoor met vier van de in totaal zes groepen naar Zie rikzee getogen en lieten daar het pu bliek genieten van hun danskunst en vooral van hun enthousiasme, waar mee ze hun hobby beoefenen. Leidster Irene Hoogenboom kwam acht jaar geleden tot het initiatief de ze volksdansgroep op te richten. Zij had toen een gezelligheidsgroepje in gedachte en zeker nog niet iets als de omvangrijke vereniging van nu, die reeds meer dan regionale bekendheid geniet. „Het is in die acht jaar tijd langzaamaan uitgegroeid tot wat het nu is", laat Irene desgevraagd weten. Zeeuwse kostuums „De Babbelaars" beschikken nu over een kostbaar bezit aan Zeeuwse kostuums in de vele varianten, die daarin bestaan. Enthousiasme van de ouders om de klederdracht zelf te maken, heeft daar in belangrijke ma te toe bijgedragen. „De Babbelaars" zijn, zoals ge zegd, verdeeld in zes groepen, inge deeld naar leeftijd. De jongste „Bab belaar" is vier jaar; een maximale leeftijdsgrens is niet van toepassing. In totaal zijn er thans honderdentien leden. Wekelijks wordt anderhalf uur ge repeteerd. Men heeft ook sinds kort de beschikking over een eigen or kestje en dat geeft de optredens een extra dimensie. Vooral zomers wordt in de gehele provincie opgetreden op tal van toe ristische evenementen. Toeristen to nen zich vrijwel altijd bijzonder ver rast zo'n fraai brokje folklore uit de streek waar ze met vakantie vertoe ven, voorgeschoteld te krijgen. Maar.... ook autochtonen genieten van de optredens van „De Babbe laars" en inmiddels is hun bekend heid ook tot buiten de landsgrenzen doorgedrongen. Vorig jaar gaven „De Babbelaars" gehoor aan een uit nodiging te komen optreden in Dene marken en daarvoor werden reeds voorstellingen gegeven in Frankrijk, België en Duitsland. Repertoire aangevuld Irene Hoogenboom laat weten, dat het repertoire aan oud-Hollandse dansen en aan Zeeuwse dansen in het bijzonder nogal beperkt is. Mensen willen echter altijd weer wat nieuws zien en om dat mogelijk te maken, werd enige tijd geleden besloten tij delijk een choreografe aan te trek ken, die nieuwe „Folkloristische" dansen, gelardeerd met Zeeuwse ele menten zou kunnen kreëren. Dat bleek een goed initiatief, waardoor het repertoire van „De Babbelaars" op bijzonder aardige wijze kon wor den uitgebreid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4