Gedeputeerde Staten Zeeland blijven voorstander van zout houden van Grevelingen Ring Promotion biedt steeds andere attrakties voor het vele publiek Zierikzee heeft boodschap aan het bedrijfsleven Gemeente Duiveland sloopte illegaal bouwwerk Opgepakt wegens dronkenschap en drugs-gebruik DE ZIERIKZEESCHE COURANT iri c ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1984 140ste jaargang Nr. 23575 Wetland Toeristendagen Wielerronde Jubileum De Stuurgroep Oosterschelde buigt zich Dinsdag werd in Zierikzee de zesde en Rini Ansems uit Chaam werd de dikverdien- De korfbalafdeling van SKNWK in Nieuwer- over het wel of niet aanmelden van de laatste Toeristendag van dit jaar afgewerkt. de winnaar van de amateurronde van Zierik- kerk herdenkt zaterdag het dertigjarig jubi- Oosterschelde als wetland. (Pag. 2). Een algehele konklusie: de nieuwe opzet is zee om de „Grote Prijs Zierikzeesche leum, waarbij een demonstratiewedstrijd ruim geslaagd. (Pag. 3 en 4). Nieuwsbode". (Pag. 5). wordt gespeeld. (Pag. 6). Het is niet alleen de boodschap die telt, maar ook de manier waarop zij wordt aangekondigd. Keizer Wilhelm II MIDDELBURG - Gedeputeerde sta ten van Zeeland zijn voorstander van het zout houden van de Grevelingen, de in 1971 afgesloten zeearm tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee. De zoetwatervoorziening in dit gebied moet dan volgens GS wel geregeld worden via de aanleg van een pijpleiding, waardoor voldoende zoet water vanuit de Volkerak, de Kram mer, de Schelde-Rijnverbinding of het Haringvliet voor de watervoorziening van Schouwen-Duiveland en de land bouw beschikbaar komt. GS schrijven dit in een voorstel aan de staten. Het zoet/zout vraagstuk met betrekking tot de Grevelingen speelt al vanaf het moment dat besloten werd de Oosterschelde niet met een dichte maar met een waterdoorlaatbare pijlerdam af te sluiten. De landbouw in Zeeland heeft dringend zoet water no dig. Men had gehoopt dat dit probleem na de afslui ting van de Oosterschelde voorgoed voorbij zou zijn. Nu de plannen zijn veranderd vindt de landbouw dat ze recht heeft op een zoete Grevelingen. De ecologische waarde van een zoute Grevelingen is echter zo belangrijk en de belangen van de visserij, met name de oestervisserij, zijn zo groot, dat volgens GS van Zeeland de keus toch moet vallen op het zout houden van de Grevelingen, met de aanleg van de zoetwaterpijpleiding. Het rijk moet dan wel voor honderd procent de aanleg van de pijpleiding betalen en die kosten zijn geraamd op 21 tot 27 miljoen gulden. Daarnaast moet het rijk voor tenminste vijftig procent meebetalen aan de infrastrukturele voorzieningen op Schouwen- Duiveland, waarmee een bedrag van 20 a 24 miljoen gulden is gemoeid, menen GS. De staten van Zeeland zullen op 14 september beslissen of ze instemmen met het standpunt van Gedeputeerde Staten. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat zal de Raad van de Waterstaat nog in de loop van dit jaar hoorzittingen organiseren voor alle belangheb benden. Er is naar aanleiding van het vraagstuk Gre velingen zoet of zout een zogenaamd milieu-effekt- rapportage opgesteld, die aan diverse instanties is toegestuurd. Pas nadat die hoorzittingen zijn afge rond kan er een afweging volgen en een kostenverde- lingsopzet worden gemaakr. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat is nu nog niet te zeggen of het rijk bereid is tegemoet te komen aan de financiële ei sen van het Zeeuwse provinciale bestuur. OOSTERLAND - Woensdagmorgen werd een paardestal/berging aan de Lage Maireweg door de gemeente Duiveland gesloopt. Het bouwwerk was opgericht zonder bouwvergun ning. De gemeente maakte gebruik van de bevoegdheid tot het toepassen van bestuursdwang, waardoor het il legaal tot stand gekomen bouwwerk op kosten van de overtreder onder de slopershamer terecht kwam. Een zegsman van de gemeente ver klaarde desgevraagd, dat het ge meentelijk beleid er op is gericht on middellijk op te treden tegen de ille gale bouw in de gemeente Duiveland. In dit geval ging het om een bouw werk, dat ondanks herhaalde waar schuwingen en in strijd met het bestemmingsplan was gebouwd. Marktmeester Uirn Geleijnse meent: V BURGH-HAAMSTEDE - De Ring Promotiondagen te Burgh-Haamstede zijn bijzonder goed verlopen. Van daag wordt deze toeristenmarkt voor de zesde en laatste keer gehouden. Voor de badgasten zijn de weersomstan digheden niet optimaal geweest. „Voor de Ring Promoti on hebben we juist erg goed weer gehad. Dat warme weer moeten we niet hebben. Dan komt er niemand, dan ligt iedereen aan het strand", vertelt marktmeester Wim Geleijnse. Officiële presentatie wervingsfolder ZIERIKZEE - „Zierikzee: stad als een kasteel; Zierik zee: centrumgemeente van Schouwen-Duiveland; Zierik zee: ideale plaats voor industrievestigingen". Deze bood schap aan het bedrijfsleven wordt nader uitgewerkt in een in vier talen gedrukte wervingsfolder, die woens dagmiddag in de trouwzaal van het stadhuis officiëel werd gepresenteerd tijdens een geanimeerde bijeen komst met vertegenwoordigers van het plaatselijk be drijfsleven, bandwezen, notariaat, makelaars, Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland en van de Acquisitiegroep Zeeland. Burgemeester De Meester overhandigde het eerste exemplaar aan drs. E. Claas (r), voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord- Zeeland. De fraai verzorgde wervingsfolder met sfeervolle plaatsjes van foto graaf Joh. D. C. Berrevoets werd ten doop gehouden samen met een in zwart/wit uitgevoerde informatie blad, dat nadere gegegens verstrekt over de beschikbare bouwrijpe grond op Industrieterrein De Zuidhoek en Bedrijfsterrein Haringvlietplein. De presentatie van beide folders ging in kombinatie met de ETI-folder „Zeeland the dynamic South West of the Netherlands", verpakt in de daarbij behorende speciale omslag met dezelfde titel. Burgemeester Th. H. de Meester stelde zich in zijn toespraak vooraf gaand aan de officiëele presentatie van de wervingsfolders de vraag, welke intiatieven een kleine gemeen te als Zierikzee kan ontplooien ten behoeve van het bedrijfsleven, dat in deze tijd met grote problemen heeft te kampen. „Lokale initiatieven Hij noemde in dit verband de bro chure „Lokale initiatieven" van de Stichting Holland Initiavies", waarin bij het starten van lokale ini tiatieven een belangrijke taak aan de gemeenten wordt toegedacht. Voor beelden worden genoemd, waarin de gemeente een bijdrage van de bedrij vigheid: goedkope grond aanbieden, huisvestingskosten subsidiëren, startfondsen kreëren, kredietgaran ties afgeven, verguningsverleningen stroomlijnen. Vervolg pag. 2 De wat tegenvallende temperatu ren, mensen zaten zelfs in truien en aten warm voedsel, zorgden er wel voor dat de belangstelling voor de markt enorm was. Volgens Geleijnse is het heel erg druk geweest met de derde Ring Promotiondag als topper. De aktiviteiten aan de Ring wor den gefinancierd door de mid denstanders uit Haamstede en Burgh en een groot aantal donateurs. De Zeeuwse klederdrachtgroep en de Walt Disneyfiguren hebben de orga nisatie het meeste geld gekost. „Die Zeeuwse klederdrachtgroep komt al enkele jaren naar Haamstede. De groep is wel duur, maar attraktief genoeg. Het leuke is dat er kleder dracht uit alle delen van Zeeland wordt getoond", aldus Geleijnse. „De Walt Disney-poppen zijn dit jaar ons grootste sukses. Dat sloeg enorm aan". Vandaag luisterden de dieren voor de vierde maal de Ring Promo tion op. Organisatie De organisatie van de Toeristen markt begint al maanden van te vo ren met het regelwerk. Al tijdens de najaarsvergadering worden de zaken doorgesproken. Tijdens die vergade ring wordt besloten wat er wel en niet moet veranderen en welke akti viteiten eventueel dienen te verval len. Als hulpje bij het bedenken van nieuwe attrakties dienen de brochu res van de theaterburo's, die het bestuur krijgt toegestuurd. „Met die brochures kun je als bestuur ideeën opdoen, want het is erg moeilijk om steeds wat anders te bedenken", meent penningmeester Aad Kloos. Kritiek De marktmeester heeft zich een beetje geërgerd aan de kritiek die hij te verduren kreeg over de samenstel ling van de markt. „Er kwamen men sen naar me toe, die zeiden dat er el ke week dezelfde kramen staan. Dat is helemaal niet waar. Als je goed kijkt dan zie je dat er steeds andere attrakties zijn. De meer oplettende mensen zien het verschil wel. De meerderheid van de klanten komt el ke week terug, maar we proberen wel degelijk om variaties aan te brengen. Wat de oude ambachten be treft hebben een touwslager, een pot tenbakker. een tingieter, een glasbla zer en een man die karakterpoppen maakt gehad. Een behoorlijk varia tie dacht ik". Daar bleef het niet bij. Er was bij na teveel om op te noemen. Naast de kramen van de middenstand kon het publiek genieten van emailleren, brooddeegfiguren, een carrousel, bal lonen, het draaiorgel Alanti van M. P. Gieskes uit Zierikzee. de poppen RENESSE - Vier jongelui zijn woensdagavond opgepakt en in ver zekerde bewaring gesteld, na enig trammelant in Renesse. een van de vier werd in verband met zijn licha melijke toestand overgebracht naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee, in verband met een overmatig gebruik van alkohol en drugs. De vier verbleven op een camping te Renesse, waar ze wegens het ver oorzaken van grote overlast werden gesommeerd te vertrekken, 's Mid dags al was aan hen methadon ver strekt om ze een beetje kalm te hou den. Het vertrek op de camping ging niet bepaald geruisloos: met een ou de ziekenwagen waarmee het viertal op stap was, werd dwars door de hek ken gereden, de bestuurder en inzit tenden waren zo stoned als een gar naal. Aanrijding De gewaarschuwde politie vond de auto bij een boerderij onder Seroos- kerke, de bestuurder had inmiddels ook een aanrijding veroorzaakt en was doorgereden. Alle vier werden meegenomen naar het politiebureau te Renesse, waar bleek dat één van hen er ernstig aan toe was en naar het ziekenhuis werd gebracht waar hij onder toezicht de nacht heeft doorge bracht. De bestuurder krijgt in ieder geval een proces-verbaal voor het rij den onder invloed en het doorrijden na een aanrijding, de overige drie vermoedelijk een proces-verbaal we gens het overtreden van de opium wet. De vier zijn: A. F. en H. B. uit Zwolgen, J. R. uit Wanssum en W. M. uit Tienraay. De technische recher che stelt vandaag een onderzoek in. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. kastvoorstellingen van Lia Karsten en Liedeke Fennet, de modeshows (voorjaars-, zomer- en winterkollek- tie), verzorgd door Boetiek Le Jou- jou, de stands van vrouwenvereni ging Nieuw Leven, de dierenbescher ming, de wereldwinkel Schouwen- Duiveland en de Oosterscheldewer- ken, een kraam voor de hobby- en ruilbeurs, poffertjes, houtsnijden, le derwaren en niet te vergeten de kin derrommelmarkt. Naarmate het aan tal Ring Promotion-dagen opliep nam ook het aantal kinderen met hun verkoopwaar toe. Gewoon op de stoep stalden ze hun rommeltjes uit, variërend van kaarsenstandaards tot boekjes. Kloos: „Alle spullen zijn wel tweedehands, hoor. Dat moet ook wel, want anders zouden de kin deren konkurrenten worden van de winkels en dat is er natuurlijk niet de bedoeling van". Geleijnse voegt eraan toe dat het aantal deelnemers aan de kinderrommelmarkt wei een beetje ingeperkt moet worden. Kloos meent dat het toch wel erg leuk is voor die kinderen. „Ze leren er een beetje zelfstandig van worden". Nieuw dit jaar waren de standwer kers. Geleijnse: „Dat trekt altijd mensen". Dweilband De Ring Promotion-dagen kenden slechts één misser, de dweilband uit Breda. Dit muzikale gezelschap zou de openingsdag bijwonen om samen met de Walt Disney-figuren de akti viteiten wat op te luisteren. Echter pas op drie uur 's middags klonken de eerste muzikale tonen over de Ring. De band zou al om tien uur 's morgens aanwezig zijn. Een mis verstand aan de zijde van de dweil band veroorzaakte de verlate aan komst. „Ze hebben nog tot vijf uur gespeeld. Maar het was natuurlijk wel een tegenvaller voor ons. Het enige voordeel was dat er daardoor geen kosten aan waren verbonden", zegt Geleijnse. Verder is alles heel soepel verlopen. Zowel de toeristen als de autochtonen reageerden heel positief op het gebeuren. Marktmeester Geleijnse, die zes dagen lang pro deo de funktie van marktmeester vervult, heeft veel werk verzet. Hij haast zich te zeggen dot hij beslist niet de enige is geweest, die zich uit sloofde voor de Ring Promotion. „Het hele bestuur heeft er enorm veel werk aan gehad. Sommige men sen verzetten van te voren veel werk en anderen zijn tijdens de toeristen markt zelf in touw. Maar iedereen heeft er veel tijd ingestoken". De „werkdag" van Geleijnse be- Vcrvolg pag. 2 WA> Wh P 9lLh Verwachting tot vrijdagavond: Zonnig In de nacht en vroege ochtend mo gelijk mistbanken; minimumtempe ratuur omstreeks 12 graden; middag- temperatuur ongeveer 23 graden. Weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 20 au gustus Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: var. 2 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: oost 2 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 26 gr. Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 17 aug. Zon op 6.27, onder 20.58 Maan op 23.09, onder 12.26 Laatste kwartier: 19 augustus (21.40) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 17 aug. 7.49 19.23 1.06 13.15 Doodtij: 22 augustus Temperatuur zeewater Schouwse kust: 18,2° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het is morgen zonnig. De temperatuur loopt in de middag op tot circa drie-en-twintig graden. Er is niet veel wind. Het fraaie en warme weer hangt sa men met een hogedrukgebied, dat zich van Engeland naar onze omge ving uitbreidt. In het komend weekeinde ver plaatst het hogedrukgebied zich via ons land naar Midden Europa. Het blijft na morgen dan ook zonnig. De temperatuur zal oplopen tot om streeks zesentwintig graden. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1