Luctor et Emergo muzikaal hoogtepunt W X/l tfl W O H (U De Taptoe in beeld 4 RENESSE - Op de foto's van Johan D. C. Berrevoets wordt de Renesser Taptoe in beeld gebracht. Geheel bovenaan Luctor et Emergo en links op de pagina de Zierikzeese Showband Rust Roest. In het hart van de pagina een minimuzikant bij Showband Johan Friso en daarnaast hoofd-majorette Tiny Schaberg van Jong Holland. Op de kleine foto daaronder de Middelburgse Drum- en Buglekorps Juliana met captain colour-guard Lisanne Stockx en daar weer onder enkele tamboers van Johan Friso. Geheel rechts Lineke Bonte koe, leidster van Rust Roest. TEKST: PETER WIJNEN RENESSE Na een aantal missertjes in het evenementenprogramma is de jaarlijkse Renesser Taptoe financieel een redelijk sukses geworden. Doordat ongeveer 1300 toeschouwers de kassa van sportpark De Laone passeerden kon de voltallige Evenementenkommissie van de VW opgelucht ademhalen. Waar het illustere gezelschap voor vreesde werd niet bewaarheidwaardoor ook de volgende taptoein 1985weer gewaarborgd is. Tegenover het financiële sukses staat evenwel de prestatieve middelmatigheid van de Renesser Taptoe 1984. Muzikaal vormde Fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse het absolute hoogtepuntterwijl ook van tijd tot tijd Showband Jong Holland uit Zwijndrecht goede muzikale hoogstandjes naar de oren van de toeschouwers stuurde. Verder was het muzikaal dunnetjes wat de korpsen lieten horenmaar het was ongetwijfeld nog goedwanneer daar de prestaties van de omlijstende majorettes tegenover gezet worden. Veelal straalde de nonchalence van de meisjes te nadrukkelijk af van de showsdie het muzikale geweld moesten ondersteunen. Desondanks beleefde mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen en haar echtgenooteen aardige avond. waardoor kontinuering van het uitstekende nivo vrijwel zeker gewaarborgd is. Het bij het fanfare orkest behorende tamboerkorps komt uit in de eerste divisie van de KNF en staat onder leiding van Adrie Padmos. Ook dit onderdeel van Luctor et Emergo leverdew een puike prestatie. Het optreden begon met de mars De Garde, gevolgd door Militair Escort van Benett en het Drumfestival de Brasil van Egberts. Als slotstuk werd het Songfestival op mars ten gehore gebracht, maar het klapstuk was het daarvoor gespeelde Feelings van Morris Albert in een bewerking van dirigent Henk Blom, ontegenzeggelijk het muzikale hoogtepunt van de hele taptoe. Eens te meer bleek, dat hoe dan ook Luctor et Emergo op niet een Renesser Taptoe mag ontbreken en bepaald niet alleen, omdat de plaatselijke fanfare er fatsoenshalve bij moet zijn, maar om de doodeenvoudige reden, dat het korps vele korpsen de muzikale broek op doet. Voorafgaand aan de taptoe signalen van Jaap Moerland verzorgden The Somi-Girls en de Delta-Band uit Sommelsdijk/Middelharnis een veertig minuten durend voorprogramma, een optreden waarvan de werklust afdroop zonder dat er overigens grote klasse werd bereikt. ,,We hebben gisteravond voor het eerst na zes weken weer eens gerepeteerd en dat ging bepaald niet zo denderend", konstateerde algemeen leidster Basty van Asperen. ,,In de zomermaanden zit je altijk met een hoop vakantiegangers. Daar doe je niets tegen. Ik ben al blij, dat de majorettengroep van hoofdmajorette Marjan de Blok nagenoeg kompleet is. Alleen de miniretten van de Flakkeese formatie komen uit in de tweede divisie, die miniretten en de Delta band onder leiding van Conny Marcus spelen nog in de derde divisie. Het gezelschap uit Sommelsdijk/Middelharnis verscheen onlangs op de AVRO- televisie als omlijsting bij het fietscrossgebeuren in Slagharen. Na Renesse staan er nog taptoe's in Den Bommel en Sas van Gent op het programma. Het kontrakteren van The Somi-Girls en de Delta- Band als voorprogramma was zeker geen verkeerde zaak. Na het optreden van Jong Holland speelden de twee Middelburgse korpsen Johan Friso en Juliana een köraal, verzorgde Jaap Moerland andermaal de taptoesignalen en besloot Luctor et Emergo met het Wilhelmus de ondanks de bepaald niet hoge kwaliteit van de korpsen in z'n totaliteit, geslaagde taptoe 1984. Fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse. Het orkest, dat momenteel in zijn tachtigste levensjaar zit liet vooral horen niet voor niets in de ere-afdeling van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekgezelschappen te zitten. Onder leiding van Henk Blom, die dat inmiddels al een kwart eeuw doet, liet Luctor et Emergo enige staaltjes van zijn voortreffelijk kunnen horen, daarbij een beperkt stukje show niet uit de weg gaand. Opmerkelijk is overigens ookdat het Renesser korps bijzonder veel jeugd onder de leden heeft. Beatles-nummers met als klapstuk de vertolking van Yersterday, nog altijd een van de mooiste komposities, die het illustere duo Lennon en McCartney achter zijn naam heeft staan. Algeheel leider Rini de Looze verzorgde hierin een solo. Het tweede optreden van Showband Rust Roest later op de avond had in alle opzichten veel meer klasse. In de tweede show bleken de Amerikaanse show invloeden duidelijk merkbaar zonder dat daarbij evenwel de eigen stijl van Rust Roest iverd geofferd. Onder leiding van Lineke Bontekoe werd de show gevuld met een zestal nummers, die er stuk voor stuk mochten wezen. Vooral Guantanamera en Copacabana, twee krakers uit de Zuid-amerikaanse muziek werden door de showband, bestaande uit een aan de verbetering moet gebeuren werd overduidelijk. Ten opzichte van alle andere optredende korpsen stak het showgedeelte er bij Juliana in positieve zin bovenuit. De kijkers onder de toeschouwers beleefden aan de twintig minuten durende show van het hoofdstedelijke korps verruit het meeste plezierZij die alleen komposities moesten regelmatig vaststellen, dat er nogal eens een vals 'juliaantje' binnen de groep zat. Bijzonder knap was evenwel de uitvoering van MacArtfvur's Park van John Webb, terwijl ook Neil Sedaka's Solitaire vrij redelijk werd neergezet. De algehele leiding van Juliana was in handen van Frans van der Paal, terwijl Frans Lameijn als field-commander optrad. Een verhaal apart was natuurlijk Muzikaal had het optreden van de Zwijndrechtse Showband Jong Holland het klapstuk moeten worden. Vandaar ook dat de organisatie de Zuidhollandse formatie, bestaande uit ruim tachtig personen vlak voor de grote finale had gepland. Met de show 'Is There Any Difference' vermaakte het gezelschap onder de muzikale leiding van Adrie van der Linde en Arjan van der Dussen het publiek uitstekend, maar superklasse was gezamenlijk een groot stempel op de muzikale prestatie van de groep. Millerkrakers uit de jaren veertig, waarbij vooral 'In The Mood' erg goed tot zijn recht kwam. Absoluut topstuk in de show was de selektie uit de befaamde musical Hairmet o iek van Galt MacDermot. Onder leiding van hoofdmajorette Tiny Schalberg, waarschijnlijk de opvallendste persoonlijkheid van de hele taptoe, werden de grootste hits uit de rock-musical op een sterke manier ten gehore gebracht. Jammer was het bij Jong Holland, dat de mojorettenformatie wel heel erg zwak presteerde. Opvallende rollen binnen het muzikale deel van de band waren er voor xylofoniste Ilse Schrier en klokkenspelspeler Koos van der Werf. Zij drukten gezamelijk een groot stempel op de muzikale prestatie van de groep. Het ruim tweeëneenhalf uur durend programma werd op sportpark De Laone geopend door het Junior Drumkorps Johan Friso uit Middelburg. De onder de leiding van Piet de Veij staande hoofdstedelijke jeugdband maakt deel uit van dr JvHana-korpsen en enthousiast. Dat laatste is de voornaamste pijler waarop Johan Friso bouwt en dat werkt uitstekend". In de show van Junior Drumkorps Johan Friso sprong vooral het Queen-nummer Bohemian Rapsody er in positieve zin uit, maar ook 'Let It Be Me' van Michel Cortis en Gilbert Bécaud kwam redelijk uit de verf, ondanks de flinke moeilijkheidsgraad. Twee keer kwam de Zierikzeese Showband Rust Roest voor het voetlicht. Zowel muzikaal als kwa presentatie overtroefde de tweede show de eerste ruimschoots. Het eerste optreden was erg rommelig en statisch. Positieve uitzondering was de presentatie van Bert Kaempferts Swinging Safari, dat zowel voor het oor als voor het oog Rust Roest bracht, zoals het graag wil zijn. Leuk was de medley van ze vormt als zodanig een springplank tot de seniorenbands. In de voorbije jaren groeide het korps voortdurend uit in aantal, maar ook kwalitatief mag het korps inmiddels gezien worden, vooral omdat de leiding zich niet aanmatigt fenomenaal te zijn. Natuurlijk niet", vertelt guard- captain Carla Bakker, die met field- commander Harry Florusse de nieuwe shoiv van Johan Friso aanvoerde. ..We kunnen nog enorm veel leren, maar daar schamen we ons ook niet voor. De groep is bijzonder jong, maar ook vreselijk majorettenpeloton, een colour- guard, een blazerssektie en een slagwerkgroep voortreffelijk gebracht. De majorettes stonden overigens onder leiding van Joan Rotte. Uiterst gedisciplineerd was het optreden van Juliana's Drum- and Buglekorps uit Middelburg, de grote broer van de eerder zichzelf presenterende Showband Johan Friso. Het was niet de eerste keer dat Juliana van de partij was in Renesse, maar de showband bleek plotseling een fikse reïnkarnatie ondergaan te hebben. „In augustus 1983 zijn we driftig aan een nieuw imago gaan werken", legde captain colour-guard Lisanne Stockx uit. ,,Dat veranderen gebeurde zowel muzikaal als visueel. We zijn er zelf best tevreden over wat we er in dal jaar van gemaakt hebben, maar we blijven er alles aan doen om nog meer perfektie te krijgen". Dat er zo rechts en links nog wel wat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4