Bruse brandweerkommandant is trots op jeugdkorps Garnalenvissers zitten niet met kater na gif-affaire Rode Dorp stond plotseling blank Vergadering CDA Zierikzee Weinig paling voor vissers Gecorrigeerde werkloosheid daalt opnieuw 2 Na thuiskomst van internationaal kamp: Een statiefoto van het enige jeugdbrandweer korps dat Schouwen-Duiveland rijk is, bij thuiskomst in Bruinisse, na een week op internationaal kamp geweest te zijn. BRUINISSE - Onder leiding van J. J. Verkamman heeft het enige jeugd-brandweerkorps van Schouwen- Duiveland, het Bruse korps, deelgenomen aan het inter nationale jeugdbrandweerkamp in Terneuzen. Duits land, Oostenrijk, Luxemburg en België waren de andere landen die deelnemers naar Terneuzen hadden gezonden. langstellenden, zich aan te melden voor één van de twee jeugdkorpsen: zowel de jeugdbrandweer als het jeugd-Rode Kruis kunnen best nog wat led^n gebruiken. AMSTERDAM - Het Stripschap (het centrum voor belangstellenden in strips) heeft de Stripschapprijs 1984 toegekend aan de 55-jarige strip tekenaar Piet Wijn. Wijn krijgt de prijs, een bronzen beeld plus oorkon de, voor zijn hele werk dat hem vol gens de jury op één lijn plaatst met andere groten van de Nederlandse strip. Dit heeft het Stripschap woensdag bekendgemaakt. ZIERIKZEE - De CDA-fraktie te Zierikzee houdt dinsdag 21 augustus in het stadhuis een openbare verga dering over het Verkeerscirculatie plan Zierikzee. De fraktie vindt het nodig dat ten behoeve van de uitein delijk in de gemeenteraad te nemen beslissing de Zierikzeese CDA'ers hun eigen fraktie bouwstenen kun nen aandragen. De vergadering be gint om 20.00 uur. RU1N1SSE - Beroepsvissers op het IJsselmeer en andere binnenwa teren hebben het niet makkelijk. De paling waarop zij voor een deel hun bestaan hebben gebouwd, laat zich moeilijk vangen. Ook 1984 levert daarvoor het bewijs. Nu worden jaarlijks door het mi nisterie via de Kamer voor de Bin nenvisserij 10.000 vergunningen af gegeven aan niet-beroepsvissers cm met een peur op aal (paling) te vissen. Deze blijven drie jaar geldig, er zijn dus altijd 30.000 vergunningen in om loop. Vangen 10.000 gelegenheidsvis sers jaarlijks 2 kilo paling, dan bete kent dat, dat voor de beroepsvissers 20.000 kg minder te vangen is. De SGP Kamerfraktie heeft daar om aangedrongen dat minister Braks een rem zal zetten op de uitgifte van peurvergunningen. Noch minister Braks, noch zijn staatssekretaris Ploeg willen de sug gestie van,de SGP volgen. Zij menen dat een hoeveelheid van 20.000 kg, zoals geschat, veel te hoog is en wil len de sportvissers niet duperen. Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Rekreatieve condi tietraining. 20.00 - 21.00 uur Dames, 21.15-22.15 uur Heren. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Serooskerke Dorpshuis. Take Five-gymnastiek en Het kamp werd maandag geopend met een ontvanst en een openings woord door de burgemeester van Ter neuzen, de heer C. Ockeloen. De vlag gen van de deelnemende landen wer den gehessen, en de bijbehorende volksliederen gezongen. De eerste avond was gereserveerd als ken nismakingsavond, die plaats vond in een grote schuur beschikbaar gesteld door Dow-Chemical-Terneuzen. Meteen de eerste nacht zorgde de Bruse jeugdbrandweer al voor een „bom-alarm"... door middel van het afsteken van enig vuurwerk was het hele kamp in rep en roer. De dinsdag was de ,,Zeeuwse"-dag, die begon om 7.00 uur met de reveil le. Een half uur later was het vlaghij- sen en ontbijt en 9.00 uur vertrok het gehele gezelschap voor een vaartocht over de Westerschelde. Verder die dag een fietstocht door Terneuzen waarin enkele spelen waren opgeno men. Na een hele dag had gewerkt te hebben waren het de Bruënaren die een extra portie eten verdiend had den én kregen.... Zeephelling De woensdag was er een slang estafette (120 meter slang uitrollen in een baan van twee meter breed) en een aflegsysteem, wat normaal wordt geoefend bij het blussen van een brand. In de middag vermaakte men zich op de zeephelling, waar vijf man even zoveel ballen moesten zien boven te brengen. De nachtelijke uren gebruikte de dertien Bruënaren om Verkamman op te sluiten in zijn eigen tent en ver volgens zijn luchtbed te laten leeglo pen. Auto-duwen was het eerste on derdeel van donderdagochtend met een waterspel als vervolg, 's Middags trachtten ze met een zak elkaar zo snel mogelijk in het water te slaan, gevolgd door het zieldoekspringen. 's Avonds sloot burgemeester Oc keloen het kamp om 18.00 uur maar MIDDELBURG - Het kollege van gedeputeerde staten hoopt in de de- cembervergadering van provinciale staten het Woonwagenplan 1985-1990 ter vaststelling aan te bieden. Dit wordt meegedeeld in de toelichtings- brief bij de begroting 1985. DEN HAAG - De voor seizoensin- vloeden gekorrigeerde werkloosheid is voor de tweede achtereenvolgende maand aanzienlijk gedaalt en staat thans op 822.400 personen. Het aan tal werklozen nam af met 11.200, of tewel 6.900 mannen en 4.300 vrou- Dat blijkt uit de dinsdag gepubli ceerde voorlopige werkloosheidscij fers van het ministerie van sociale zaken en werkgclegeheid. De ten dens is vooral duidelijk merkbaar onder schoolverlaters: in juni daalde de werkloosheid in deze groep met 9.000, nu is de daling 5.000. Meer dan in de vorige maand doet deze daling zich voor bij schoolverlaters onder dc negentien. De feitelijke werkloosheid, het aantal geregistreerden bij de ge westelijke arbeisbureaus, liep op met 2500 tot 818.400 (300 bij de man nen en 2.200 bij de vrouwen). Het aantal C'akaturos daalde met 700 en staat op 15.000. Gekorrigeerd steeg het aantal vakatures met 700 en komt uit op 14 600. de dag was niet nog niet afgelopen. Dow-Chemical bood het hele interna tionale gezelschap een barbecue aan. waar grettig gebruik van werd ge maakt. De avond en week werd afge- loten met een gezellige bijeenkomst in de grote schuur. Reis Vrijdag werden de tenten weer af gebroken en de thuisreis aanvaard. In Bruinisse werd het gezelschap op gewacht door brandweerkomman dant M. Jumelet, jeugdleider C. den Hartog en uiteraard was burge meester T. C. Hekman ook van de partij. Vooral Jumelet toonde zich uiterst trots op ,,zijn" jeugdbrand- weerkorps. De jeugdbrandweer van Brus is in aktie te zien op zaterdag 18 augustus, als er samen met het jeugd-Rode Kruis van Bru een demonstratie zal worden gegeven op de Oude Haven/Reparatiehaven. Bij deze de monstratie zal de realiteit zo dicht mogelijk benaderd worden. Niet al leen (brand-)slachtoffers zullen ge holpen worden, maar ook een aantal „drenkelingen" zal uit het water worden gehaald. Tevens bestaat op deze avond (aan vang van de demonstratie om 17.30 uur) de mogelijkheid voor be- Voorzitter Van de Bos op Zevibel-vergadering BRESKENS - De garnalenvisserij in Zeeland heeft een zeer goed eerste half jaar achter de rug. Dat zei voorzit ter J. van den Bos voorzitter van Zevibel (Zeeuwse vere niging voor visserijbelangen) zaterdagmorgen in Bres kens tijdens de jaarvergadering van de kottersektor (kleine zeevisserij) van Zevibel. Vorig jaar werd er in to taal 386.000 kilo garnalen aangevoerd in Breskens met een gemiddelde prijs van 5,16 gulden per kilo. Het eerste half jaar van 1984 is er 105.648 kilo aangevoerd, maar nu was de gemiddelde prijs bijna het drievoudige, namelijk 14,41 gulden per kilo. Voor de grote Zeeuwse kotters die het van platvis moeten hebben is het een moeilijk eerste half jaar gewor den. Er werd veel minder schol en tong aangevoerd dan in andere jaren, terwijl de exploitatiekosten, die op deze grotere kotters drukken, veel zwaarder zijn dan bij de kleinere schepen. De Zeeuwse platviskotters moeten dan ook, zo bleek zaterdag morgen, steeds verder van huis gaan. bij voorbeeld naar de Noordelijke visgronden, om hun vis te kunnen vangen. Toch ziet de toekomst van deze visserij er niet al te slecht uit, omdat er een aanzienlijke verbete ring van de kabeljauwstand voor de Nederlandse kust is waargenomen. Handpellerij Van den Bos kwam tijdens zijn ZIERIKZEE - De bewoners van het Rode Dorp werden zondagochtend omstreeks elf uur onaangenaam ver rast. Door een gat in de hoofddistri- butieleiding van de waterleiding kwam aanvankelijk op drie verschil lende plaatsen wat water naar bo ven. Kort daarop werd het water met aanzienlijk meer kracht naar boven gestuwd, waardoor de bestrating het boven de plaats van het gat in de lei ding begaf en het Rode Dorp in een mum van tijd kwam te staan. grotendeels blank De storingsdienst van de Water maatschappij Zuid-West Nederland, voor deze regio gevestigd te Middel- harnis, werd door diverse bewoners gealarmeerd. De herstelwerkzaam heden werden binnen korte tijd inge zet. Het water in de straat werd via de riolering afgevoerd. Een woordvoerder van de WMZ liet desgevraagd weten, dat het gat in de hoofddistributieleiding is ontstaan op een punt van één der huisaanslui tingen. Vermoedelijk heeft de lei ding het op een zwakke plek ten ge volge van hoge spanning begeven. De schade werd zondag 'in de loop van de dag definitief hersteld. De be woners van het Rode Dorp hebben vanaf 's ochtends half twaalf tot in het tweede gedeelte van de middag zonder water gezeten. clownsoptreden voor de kinderen. *19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. tot 19.30 uur. Majorettes. 18.30 Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". -19.30 uur. Oosterland Strip-o-theek. 18.30 „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Majorettes. 18.45 Tonnenmagazijn. tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof", tot 17.00 uur. Bejaardensoos. 14.00 Geen overvloedige regenval, maar een gat in de hoofddistributieleiding was de oorzaak van deze situatie zondagoch tend in het Rode Dorp. jaarrede ook nog terug op de garnalenaffaire, die de garnalensek- tor veel schade heeft toegebracht. Voorlopig kan deze sektor het nog niet zonder de handpellerij stellen, zei hij. TNO onderzoekt al vier jaar de mogelijkheid om garnalen via an dere procedures te verwerken. Maar die zijn volgens Van den Bos te inge wikkeld en voor de praktijk onuit voerbaar. Er is nu een nieuw onder zoek gestart. „Wij zijn als garnalenvisserij be reid mee te werken aan een positieve oplossing, maar de daaruit voort vloeiende behandelingswijze moet dan wel technisch en financieel voor alle garnalenkotters uitvoerbaar zijn", meent Van den Bos. Inspraak wassen-neus De Zeeuwse visserij is, zo bleek za terdagmorgen, nog steeds niet bereid mee te werken aan de opstelling van een meerjarenvisplan zoals dat door de Europese gemeenschap gevraagd wordt. De Zeeuwse visserij vindt dit een zaak voor de centrale overheid. Inspraak voer deze materie in het verleden is steeds weer een wassen neus gebleken. De quoteringsrege ling is volgens de Zeeuwse vissers on doorzichtig en getuigt van een node loze reglementering die de visser veel extra werk maar geen voordeel oplevert, aldus Van den Bos op de jaarvergadering van Zevibel in Bres kens. De Zevibel-voorzitter noemde ook een nieuw verschijnsel in de Zeeuwse visserijwereld: regelmatig verschij nen ook grotere kotters uit Zeeland aande IJmijdense visafslag. „Dit ty peert overigens wel het vakman schap van de Zeeuwse vissers: men haalt de vis waar zij is te vangen". Doorgaande op de garnalen-affaire zei Van den Bos, dat de kwaliteit van de Hollandse garnaal nooit in het ge ding is geweest. Schadevergoeding „Het ging om andere zaken en het bewijs is nooit geleverd. Integendeel: de betreffende firma in Volendam krijgt 250.000,- schadevergoeding van het openbaar ministerie in Amsterdam voor de inbeslag geno men partij garnalen. De door de over heid aangekondigde ingrijpende maatregelen zijn terecht afgezwakt". Als wij al een positief gevolg uit deze ontwikkeling willen trekken dan zou het dit kunnen zijn: iedereen is nu ingescherpt dat op dit terrein geen ongewenste situaties mogen voorkomen, waardoor nog een beter en meer betrouwbaar produkt in de toekomst wordt verkregen", aldus de heer Van den Bos. Wat het vergunningenbeleid aan gaat noemde Van den Bos de uitgifte van de garnalenaanvoer en de garna- lenvisvergunningen op voordracht van de zogenaamde kleine kommis sie goed funktionerend. „Hier is een behoorlijk werkend overleg, geza menlijk tussen bedrijfsleven en over heid, tot stand gekomen dat als een voorbeeld kan dienen voor diverse andere zaken op visserijgebied. Overigens moet de waarschuwing klinken, dat er voor gewaakt moet worden dat de kommissie niet te ambtelijk van opzet gaat worden. Dit zou ten koste gaan van een werk bare en goede sfeer die nu aanwezig is". Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Maandag 13 augustus Zierikzee Stadhuis: fraktievergadering V.V.D., 16.30 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Reinate van Heemskerk (alt) en Frans van Tilburg (orgel). Brouwershaven Oude Sportveld bij het Slingerbos. Opening en eerste dag van de Hutten- dorpweek voor de lagere school jeugd. Van 9.30 tot 15.30 uur. Dinsdag 14 augustus Brouwershaven Oude sportveld bij het Slingerbos. Huttendorpweek voor de lagere schooljeugd. Van 9.30 tot 15.30 uur Dreischor Nedelands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Woensdag 15 augustus Zierikzee Poppentheater Alteklein voorstel ling Roork, het wrattenzwijn, 14.30 uur. Brouwershaven Oude sportveld bij het Slingerbos. Huttendorpweek voor de lagere schooljeugd. Van 9.30 tot 15.30 uur. Tonnemagazijn optreden Country en Western-duo, 20.30 uur. Donderdag 16 augustus De Eenhoorn inleiding op Portretten van Tie Hof, 17.00 uur. Burgh Nederlandse Hervormde Kerk.. Zo- meravondkoncert: Jan van Dijk, or gel en Mary Jongsma, hobo. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorpscentra - 10.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Oude sportveld bij het Slingerbos. Huttendorpweek voor de lagere schooljeugd. Van 9.30 tot 15.30 uur. Vrijdag 17 augustus Brouwershaven Oude sportveld bij het Slingerbos. Huttendorpweek voor de lagere schooljeugd. Van 9.30 tot 15.30 uur. Zaterdag 18 augustus Brouwershaven Nederlands Hervormde St. Nicolaas- kerk. Kerkepad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden om het kampioenschap der lage lan den Cadet en Optimist. Dreischor Nederlands hervormde Kerk. Kerke pad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Noordgouwe Nederlands Hervormde Kerk. Ker kepad (NCRV). Open dag met uitleg over de kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Oosterland Bazar/rommelmarkt. 9.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2