Q5& Duitsland heeft een eigen plaats onder de wijnen Gister sprak zij van liefde Zierikzee klopt Nieuwdorp in matige vertoning via treffer Wim van der Maas: 1-0 NIEUmBODE Stephan van de Berg bezorgt Nederland derde gouden plak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 augustus 1984 Nr. 23571 OLYMPISCHE SPELEN LOS ANGELES 1984 LOS ANGELES - Step han van de Berg heeft Ne derland de derde gouden plak bezorgd tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles. Van de Berg legde de basis voor zijn zege in de voorlaatste race doordat zijn konkurrenten toen door hem op grote achter stand werden gevaren. In de laatste race kon Van de Berg zich beperken tot het konsolideren van de vero verde voorsprong. Van de Berg werd eerder al vier keer wereldkampioen in de Olympische Windgli- derklasse, maar hij toonde zich ook al de beste van de wereld in de Mistral- Dufoer- en Open klasse. Na het binnen halen van de olympische titel start Step han van de Berg een pro floopbaan als windsurfer. LOS ANGELES - De Sittardse bok ser Arnold Vanderlijde heeft in de kwartfinale gewonnen van de Griek Stefanopoulos. Hij is hierdoor zeker van een bronzen medaille. Het is sinds 1928 het eerste eremetaal van een Nederlandse bokser op de olym pische spelen. ZIERIKZEE - Nieuwbakken tweede klasser Zierikzee heeft ook de tweede oefenwedstrijd in de aanloop naar de kompetitie gewonnen. Na de 6-1 overwinning bij Krabbendijke klopte de formatie van trainer Jack Schipper op sportpark Bannink vierde klasser Nieuw dorp met 1-0. De winnende treffer werd na achttien mi nuten in de eerste helft geproduceerd door laatste man Wim van der Maas na voorbereidend werk van Jan-Leen Boot. De ontmoeting op het Zierikzeese sporpark was in grote lijnen van een matig nivo. Wim van der Maas (op de voorgrond) zorgde voor de winnende treffer tegen Nieuwdorp. Jack Schipper had een goeie ver klaring voor het magere optreden van zijn ploeg. Er is gisteravond bijzonder hard getraind. Dat zit on getwijfeld bij velen nog in de benen. Bovendien zijn er enkelen, die nog helemaal niet trainden", stelt Schip per vast. „Daarbij komt nog dat Nieuwdorp aanzienlijk beter speelde dan het vorig jaar. Het is een goede ploeg. Krabbendijke stelde verhou dingsgewijs niets voor". Vlak voor de wedstrijd maakte het bestuur van Voetbalvereniging Zierikzee bekend, dat Jack Schipper per in tegenstel ling tot eerdere berichten een twee jaar durende verbintenis met W Zie rikzee heeft afgesloten. Gevaarlijke spits De ontmoeting tegen Nieuwdorp begon overigens zeer redelijk. In de openingsminuten kwamen er moge lijkheden voor Theo Wittenberg en Rini Stoutjesdijk, maar zij schoten respektievelijk net over en tegen doelman Maarten Pleyte. In de vijfde minuten liet Bram Schrier zien een gevaarlijke spits te zijn. Ronald Lievense had alle moei te van de wereld met zijn venijnig schot. In de tiende minuut flitste Piet de Jager voorbij Wim van der Maas, waarna een prima voorzet volgde. Leen de Vos reageerde te overhaast, waardoor de uitstekende skorings- kans werd vergooid. De bal vloog over de veste van slotman Ronald Lievense. In de achttiende minuut re sulteerde een pittig, maar kort offen- siefje van Zierikzee in de winnende treffer. Eerst raakte Jan-Leen Boot een voorzet van Theo Wittenberg niet goed en vervolgens stond Boot aan de basis van een uitstekende aktie, die het leer bij de mee opgekomen Wim van der Maas bracht. Vanaf twintig meter kogelde hij via binnenkant paal voorbij de kansloze Nieuwdorp- se doelman (1-0). Nog in dezelfde mi nuut was er een mogelijkheid voor Patrick de Broekert, maar zijn schot ging over het houtwerk van het doel van Maarten Pleyte. Na de goede openingsperiode zakte Zierikzee da nig weg en was Nieusdorp flinke pe rioden gelijkwaardig aan de rood zwarte brigade, waarin de broers Marco en Ronald van Oeveren en Ri ni Stoutjesdijk aanvankelijk de plaatsen innamen van Aart van de Linde, Marco Does en Rob Wijnste kers. In de tweede helft kwamen Van de Linde en Does in het veld voor Stoutjesdijk en Theo Wittenberg. Rob Wijnstekers verhuisde van Zie rikzee naar DFS. Rommelig Het duel werd verder rommelig al bleef Zierikzee wel ijverig. De zui verheid in de passes verhinderde ver dere treffers. „Als de ploeg de goede vorm al te pakken zou hebben, dan waren er zeker meer doelpunten ge vallen. Nu ontbrak de goede eind- pass steeds, waardoor de Nieuwdorp- verdediging konsekwent een voetje dwars kon zetten", konkludeerde Schipper. Halverwege de tweede helft moest Ronald van Oeveren het veld verla ten vanwege een pijnlijke teen en in de slotminuten was Nieuwdorp nog erg dicht bij een geziene de ijver van de pupillen van Lery van de Velde verdiende gelijkmaker. Piet de Jager kogelde evenwel in het zijnet en Bert Schrier kopte de bal over het doel, zodat de 1-0 stand toch op de borden bleef. Zaterdagmiddag vervolgt Zie rikzee de oefenkampagne. Zowel het eerste als het tweede team gaan op bezoek bij Veere. De reserves van Zierikzee klopten de reserves van Nieuwdorp met 2-0 door treffers van Sybrand Alkemade en Aart van de Linde. Beide treffers vielen in de eerste helft. LOS ANGELES - Marijke Engelen heeft zich als vierde geplaast voor de solo-finale van het kunstzwemmen, die zondag aanstaande wordt gehou den. De Nijmeegse doktersassistente kreeg woensdag bij de verplichte fi guren buitengewoon hoge cijfers. P.V. „De Reisduif" Zonnemaire en omstreken. Uitslag wedvlucht Bergerac af stand 806 km. Los zondag 13.00 uur aankomst le maandag 9.18 uur, 5 au gustus laatste 12.32 uur. Westen wind. In concours 64 duiven. L. J. van der Wielen: 1, 10, 11, 13, 15; J. J. M. Steketee: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 16; Ph. Steketee; 9. W. J. Wiltenburg: 12. A. J. Flikweert: 14. P.V. „Zierick" Zierikzee Wedvlucht vanuit Bergerac op maandag 6 aug. 1984. Afstand 799 km. In concours 45 duiven. Gelost zondag 13.00 uur. Aankomst le duif 10.45 uur, 948 m/min. Laatste prijs- duif 15.29 uur, 709 m/min. A. Flikweert 1, 14; F. Maijs 2, 3, 7, 15; B. A. de Bruijn 4, 11; G. J. Bakker 5; J. J. Vermeule 6, 10; J. den hengst 8, 9; J. Verwijs 12; M. K. Krijger 13. Bruse Boys deelt punten met NTVV: 3-3 NIEUWE TONGE - Bruse Boys speelde woensdagavond te Oude Tonge een nuttige oefenwedstrijd te gen zaterdag 3e klasser NTVV welke na een spannende strijd in een 3-3 puntenverdeling eindigde. De Boys, in deze wedstrijd nog zon der Leen van der Bijl in hun gelede ren, wisten door Adrie de Jonge voorsprong te nemen (0-1). De thuis- klub kwam hierna door Johan Trom mel weer op gelijke voet (1-1) met welke stand de eerste speelhelft werd afgesloten. Na de hervatting slaagde Bruse Boys er door Fred van de Berge, die een voorzet van Fred Hoofdman benutte, weer voorsprong te nemen (1-2). NTTV slaagde hierna in de bakens te verzetten. Nadat Toon Felsbourg de stand in even wicht had weten te brengen (2-2) slaagde Adrie van den Doel erin NTVV naar een 3-2 voorsprong te schieten, Bruse Boys wist hierna de thuisklub weer onder wat meer druk te zetten. Toen een van de verdedi gers van NTW wat onnauwkeurig op zijn doelman terug speelde was Adrie de Jonge er als de kippen bij om de stand weer in evenwicht te brengen (3-3). Na een wat rommelige slotfase eindigde de wedstrijd met onveranderde stand waarmee beide ploegen loon naar werken kregen. Bernard Hinault publiekstrekker 's-HEERENHOEK - Door de orga nisatoren van de jaarlijkse Regen- boogkoers te 's-Heerenhoek wordt zaterdag 12 augustus een zeven uur durende wielerprogramma gepresen teerd. Hoofdmoot van deze wieier ga la is de in de woonplaats van Neder lands kampioen Jan Raas natuurlijk de koers van de profs over 100 km waarvoor te 16.00 uur het startschot zal worden gelost. Cees Raas, de zwa ger van Jan, is er mede in samenwer king met de kopman van de Kwajn- turn in geslaagd als enige in Neder land de Franse vedette Bernard Hi nault voor deze wedstrijd te kontrak- teren. Bernard Hinault. Hinault zal hierbij vergezeld zijn door zijn ploegmaats van La Vie Claire Dominque Arnaud, Maurice le Guilloux, Alain Vigneron en Charly Berard. Jan Raas zal vergezeld zijn door Cees Priem, Joop Zoetemelk, Leo van Vliet, Henri Manders, Ad Wijnands en Ludo Peeters. Voor Pa- nosonic zullen aan de start verschij nen Eddy Planckaert, Bertg Weke- ma, Jos Lammertink, Bert Ooster bosch, Gert Jan Theunisse, René Kos en Walter Planckaert. In totaal zul len er rond de vijftig professionals het vertrek nemen. Bij de amateurs, waarvoor om half twee het start schot zal worden gelost voor een wedstrijd over 80 kilometer, komen maar liefst honderd renners aan de start. Tot de belangrijkste kansheb bers worden o.m. Ranier Valken burg, de plaatselijke favoriet Pierre Raas, Kees de Nooijer, Toon van der Steen en Jacky van der Horst getipt. Vanuit onze regio zal ook door Wim van Kooten aan deze wedstrijd wor den deelgenomen. Op deze dag ko men ook de junioren in aktie, welke om 12.00 uur starten voor een wedstrijd over 60 kilometer. Rijnwijnen zijn zomerse wijnen Schloss Johanisberg in de Rheingau. al eeuwen r« rmtiard <>m zijn voortreffelijke wijnen Het witte wijnplezier van de Rijn roept héél oude her inneringen op. Aan de gouden eeuw bijvoorbeeld, waarin alleen de goudkleurige wijnen stroomafwaarts via de Rijn ons land bereikten. Dat waren ongetwijfeld de eerste glazen wijn die de bewoners van de lage landen werden voortgezet. Later devalueerde de trots van Duitsland onder de opkomende reputatie van de rode Franse wijnen. Wie nü de wijnbalans opmaakt, konsta- teert dat Duitsland nog steeds - en met recht - een eigen plaats onder de wijnen heeft. De overweldigende meerderheid van de Duitse wijn is wit. dankzij het samenspel van klimaat, bodem en druivetypen. Ze zijn nauwelijks ver gelijkbaar met die uit andere wijn- bouwstreken. Er bestaat zelfs een principieel verschil tussen bijvoor beeld de Duitse en Franse wijnen. Leeft de Franse wijn op zijn ulko- holgehalte, Duitse wijn dankt z'n vi taliteit aan zijn zuren. Zijn geheim is van de Müller-Thurgau. Favoriet bij de wijnboeren zelf, vanwege him vroege rijping en royale opbrengst. In amper vijftig jaar groeide deze soort uit tot de meest-voorkomende. Zijn wijnen zijn fris, ze hebben een sierlijk en fruitig bouquet. De smaak is zacht en met een fijne vleug mus kaat. Naast deze twee zij nog vele ande re soorten aangeplant, waaronder vooral veel nieuwe kruisingen. De Rheingau Daar waar de loop van de Rijn moet buigen voor het Taunusgeberg- te, ligt het gebied Rheingau, warm beschut en in een weldadige zonne schijn. Op de noordelijke Rijnoever staan de fameuze kastelen, waar eens wijngeschiedenis werd geschreven. Schloss Johannisberg, Schloss Voll- rads en Schloss Rheinartshausen zijn welluidende namen die al eeuwen te rug in de verste uithoeken weer klank vonden. Sommige van deze wijngiganten waren eens het trotse bezit van onze eigen Willem van Oranje. Goethe kwam woorden te kort en zelfs de gebroeders Grimm vertelden geen sprookjes, toen zij ter plekke hun bewondering uitspraken over de wijn. Een zee van wijn Bezuiden de Rheingau ligt het uit gestrekte wijnland Rheinhessen. Hier groeien veel vriendelijke wij nen in de veilige beschutting van het Taunusplateau, de Hunsrück en het Odenwald. Deze streek heeft een wat onderschatte reputatie voor wat be treft zijn wijn. Ten onrechte, want dit gebied bezit werkelijk topwijnen, die vaak de teleurstellende gemeen plaatswijnen Liebfraumilch of Niersteiner Gutes Domtal in het ab solute niet doen verdwijnen. Dieper in Duitsland, langs de westelijke Rijnoever ligt in serene rust het omvangrijke wijngebied Rheinpfalz. Een rijk geschakeerde bodem, veelsoortige weersinvloeden en een indrukwekkende druivenva- riatie zorgen voor een scala van sma ken en geuren. Ze presenteren zich hier diepkleu- rig en krachtig, met een stevige, frui trijke smaak waarin je de zon ruim schoots terugproeft. Eerlijke Pfal- zwijn biedt een bouquet met iets van bloesem plus kruiden. Overwegens speels en genotvol. Het warme zuiden De wijnen van Frankenland her kent men aan de ovale flacon die men bocksbewugel noemt. Overwegend zijn het droge en hartig smakende wijnen, die ter plekke zóveel aanzien genieten, dat ze slechts zelden over de streekgrenzen reizen. Datzelfde kan men zeggen van de wijnen uit Württemberg, die zowel wit als rood en rosé zijn. Baden produceert kruidige, molli ge wijnen. Deze streek levert een in drukwekkende hoeveelheid wijn in grote variëteit en van een uitstekend gehalte. de volmaakte harmonie tussen sui kergehalte en zuurgraad, die deze wijnen zeer goed laat ouderen. Zo lig gen in de diepste kelders van Bremen nog eerbiedwaardige wijnen uit 1727. die hun ouderdom danken aan een hoog zuurgehalte. Koning Riesling Een der edelste wijnstokken is de Riesling, koning van het Rijnse wijn gebied. Op zijn best geeft deze klas sieke soort een deiikate wijn. met een fruitige ziel en een speelse bloc- migheid. De nobele wijn van Ries ling is niet alleen maar zoet. Hij bezit van nature een tegenwicht in de vorm van zuur. dat de wijn fris tintelend maakt. Groter in aantal zijn de slokken 58 Het arme kind was natuurlijk te moe en te zenuwachtig om haar tante onder de ogen te komen. Wat ook wel te begrijpen was, want alleen al door het idee dat dat harde mens naast je bed zou zitten, zou iemand al ziek worden. Cathleen was geroerd dat Kitty bij haar was gekomen en beantwoordde haar toenadering. „Ik kom straks even naar je kijken. En als je bang bent „Bang!" „Ik bedoel alleen dat het er weer onweersachtig uitziet. Roep me maar als je me nodig mocht hebben." Kitty's ogen vulden zich plotseling met tranen. Ze scheen op het punt om iets te zeggen, veranderde van ge dachten en ging weg. Maar toen Cathleen later kwam kijken hoe ze het maakte, was de ka mer leeg. Ze was ook niet bij haar moeder. Cathleen had daar maar een ogenblijk willen blijven, maar Peggy Moloney wenkte haar en fluisterde: „Ik geloof dat ze werkelijk probeer de om woorden te zeggen vanavond. Ze maakte een heel ander geluid. Zo iets ..Lie, Lie, Lie"!" „Misschien vroeg ze om Liam." „Hé, ja. daar heb ik niet aan ge dacht. Ik dacht dat ze een nachtmer rie had, de stakkerd!" Het gerimpelde gezichtje lag op het sneeuwwitte kussen omhoog te sta ren, zonder te zien, zonder te horen. Cathleen gaf een klopje op de stille handen en glimlachte bemoedigend. „Voelt u zich vanavnd wat beter, mevrouw O'Riordan?" Er was geen grein begrip te bespeu ren in de melkachtige, wijd open ogen. Cathleen liep van het bed vandaan. „Is Kitty nog boven geweest?" „Ik heb haar niet gezien." „Ze voelde zich niet goed. Ze is ze ker naar buiten gegaan voor wat fris se lucht." Dit bleek ook zo te zijn, want toen Cathleen naar beneden ging, kwam Kitty juist de trap ophollen. Haar wangen waren nog roden en ze hijg de: „Was mijn tante kwaad omdat ik niet beneden kwam eten?" „Ze maakte zich allen bezorgd dat je morgen niet beter zou zijn. Maar je ziet er al beter uit. Ben je in de tuin geweest?" „Ja. Tot het donker werd. De frisse lucht heeft mijn hoofd goedgedaan." „Dat is fijn. Ik zou maar naar bed gaan als ik jou was, want het zal wel een druk dagje worden morgen." „Die afschuwelijke kinderen!" riep Kitty uit. Daarna voegde ze er snel aan toe: „Dat meende ik niet. Al leen hebben wc dit ieder jaar en het is geen lolletje." „Nee, dat zal wel niet. Maar ik help! Ik ben niet allergisch voor klei ne kinderen." Kitty wierp haar een snelle blik toe. „Ik ook niet als ik de energie heb, maar ik weet niet hoe ."Ze zweeg alsof ze bang was dat ze te veel zou zeggen. „Ik ga naar bed, mevrouw Lamb Welterusten." Cathleen ging ook vroeg naar bed. door DOROTHY EDEN maar verder niemand. Ze hoorde heel laat juffrouw O'Riordan luidruchtig de trap opkomen. Ze riep iemand: „Denk erom, geen seconde te laat aan het ontbijt! Na morgen kunnen we op onze lauweren rusten. Hoera, wat een opluchting zal dat zijn!" Het was een lange dag geweest, maar voor juffrouw O'Riordan en een van haar nefen, of misschien alle- beid, een feestelijke avond. Het leek wel of alleen Cathleen en misschien de overgevoelige Kitty nachtmerries hadden van een verongelukte ketel lapper. Ze had er geen idee van hoe laat Li am en Rory naar bed waren gegaan, want ze was zelf in slaap gevallen en maar één keer wakker geworden. Dat was toen ze meende een lichtje te zien in een van de vensters van de westelijke vleugel. Maar dat zou wel de weerschijn van de maan zijn ge weest, want do westelijke vleugel was gesloten. Niemand kwam daar ooit. Patsy was 's morgens vroeg bezig met het harken van het grint op de paden. Cathleen hoorde het schrap pen van de hark onder haar venster en leunde naar buiten om hem een goedemorgen toe te roepen. Hij hief zijn ontevreden gezicht op. „Hollen en vliegen", zei hij, „dat krijgen we de hele dag. Ik ben net gok om nog te gaan harken. De post is er geweest, juffrouw. Een brief voor u." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7