Strandreddingsbrigade Westerschouwen neemt belangrijke plaats in op strand van Westhoek-gemeente 6 BURGH-HAAMSTEDE - Als alle Pelleboeren het bij het rechte eind hebben worden we het komende week einde nog eens een keer vergast op uitstekend strand weer. Dat betekent voor met name de Strandreddings brigade Westerschouwen extra drukte, want het staat zo vast als een huis, dat er bij zonnig weer vele duizenden dagjesmensen zich zullen voegen bij de vakantiegangers, die zich nog in de Westhoek bevinden, waardoor het op de stranden van de Kop van Schouwen weer bom- en bomvol zal zijn. Zoals een zwerm bijen op een fraaie rui ker bloemen neerstrijkt, zo zullen ze weer komen, de zongenieters. Van heinde en ver zal het schitterende strand weer worden overspoeld door honderden en hon derden witbekken om te trachten een beetje kleur te ge ven aan de body. Eerder in de uiterst magere zomer was daartoe nog nauwelijks gelegenheid en juist daardoor zal niets of niemand kunnen verhinderen, dat hij of zij alsnog de rode knikker een serieuze kans geeft het tekort aan te zuiveren. ,,Dit moet hem wezen...." Wanneer het echt druk is op het Schouwen-Duivelandse strand, is er volop werk aan de winkel voor de le den van de strandreddingsbrigade, die drie posten heeft. Bij de overgang aan de rotonde van Westenschouwen heeft de brigade, die het vorig jaar haar koperen jubileum vier''0, de oudste post. De andere tv den zijn in Renesse, een bij d er- gang bij de Jan van Ren^sspwg een ter hoogte van de IV' „.mina- hoeve. De Strandreddingsbrigade Westerschouwen bewaakt het strand in samenwerking met de Rijkspoli tie, de Kustwacht Schouwen, de art sen uit de gemeenteWesterschouwon en de mensen van gemeentewerken. In de loop van de jaren heeft de Strandreddingsbrigade Westerschou wen zich ontpopt als een prima wer kend instituut. De brigade wordt veelal gevormd door jeugdige vakan tiegangers van brigades uit Zuid- Holland, Noord-Brabant en Lim burg. ,.De meeste jongeren, die ons komen helpen zijn enkele weken ak- tief op het strand van Westerschou wen. Je staat er veelal van versteld hoe voortreffelijk zij hun verant woordelijkheden kennen. Zij zijn stuk voor stuk uiterst bekwaam om alle voorkomende gevallen te bewer ken", vertelt leidster en mede oprichtster Corrie van der Haven. Preventief Ten gevolge van op het strand lig gende voorwerpen traden in het ver leden nogal eens verwondingen op bij de strandgebruikers. Daar is nu nog nauwelijks sprake van, doordat de dienst gemeentewerken van Westerschouwen voor een adekwaat onderhoud van het strand zorgt. van beter voorkomen dan genezen". Nu het seizoen weer beetje bij beetje op zijn eind raakt wordt het voor de brigadeleiding tijd om de zaakjes weer eens op een rijtje te zetten. Vast staat, dat het een rustig seizoen was met weinig ernstige gevallen. „We hebben redelijk wat werk, maar het is allemaal kruimelwerk, maar dat Door het zeer bekwame en rustige optreden van de leden van de strand reddingsbrigade worden over het al gemeen ook de strandgebruikers op hun gemak gesteld voor wanneer er eens wat is. Een moeder, die haar driejarig zoontje mist, lijkt even he lemaal de kluts kwijt, maar komt on middellijk tot rust wanneer drie le den van de brigade aanstalten maken om op zoek te gaan. Onderwijl wordt ma door een achterblijvend brigade lid met een kop koffie en een rustge vend praatje bezig gehouden. Amper een kwartier later verschijnt het drietal met de verloren zoon. „Dit zal hem moeten wezen", zegt Willy Maas uit Eindhoven, die evenals zijn broer Erik drie weken brigadewerkzaam heden verricht in Westerschouwen. „Hij zat op zijn gemak tegen een van de strandtenten enkele meters ver derop". „Dat gaat vaak zo", valt Corrie van der Haven in. „Doordat een moeder veelal in paniek raakt, wanneer zij haar kind niet kan vin den, verzuimt zij om in de naaste om geving te kijken en verwacht zij me teen met het ergste gekonfronteerd te worden. Het is daarom goed dat de strandreddingsbrigade er is. De le- „Het aantal verwondingen is enorm afgenomen", vertelt Corrie van der Haven. „Dit beperkt het werk voor de brigade enorm, waar door we weer in staat zijn om preven tief te werken. De strandgebruiker voelt zich veilig in de wetenschap, dat de strandreddingsbrigade voort durend een oogje in het zeil houdt". De drie posten zijn gedurende de zo mermaanden ruim bemand, waar door eigenlijk nooit tevergeefs wordt aangeklopt door de vakantieganger, zelfs niet tijdens de grootste drukte. „Het zijn steeds kleine gevallen. Neem nou vandaag nu het zo warm is", legt Corrie van der Haven uit. „Het gaat veelal om mensen, die te lang in de zon hebben gelegen en het dan wat te benauwd krijgen en een flauwte krijgen. In een mum van tijd is dat opgelost, in het uiterste geval met behulp van een zuurstofappa raat of mond-op-mond-beademing. Een veel voorkomend euvel is ook het tijdelijk kwijt zijn van kleine kinderen". den, hoe jong ook, houden het hoofd koel en lossen dergelijke akkefietjes snel op". Verraderlijk Regelmatig wordt assistentie ver langd op het water voor de kust, wanneer een zwemmer iets te voort varend te werk gaat. Vanaf de uit kijktoren op de strandpost wordt de waterlijn voor de kust doorlopend met behulp van een verrekijker in de gaten gehouden. Te grote durfals krijgen onmiddellijk een snelle boot achter zich aan, gevolgd door de me dedeling terug te keren naar veiliger oorden dicht bij het strand. „Veel vakantiegangers zijn zich niet bewust van de gevaren van het zwemmen in zee. Het kan bijzonder verraderlijk zijn, zeker als je zo maar eens een keer per jaar met zeezwem- men in aanraking komt. Voor je het weet ben je zover uit de kust, dat je in paniek raakt en niet meer terug komt. Vooral voor kinderen en oude re mensen kan dat vervelende gevol gen hebben", konstateert Corrie van der Haven. „We grijpen daarom dan ook meestal erg snel in. Een kwestie hebben we in de loop van de jaren wel zelf zo opgebouwd", meent Cor rie van der Haven met enige trots te kunnen vaststellen. „Door de goede organisatie van de brigade en alles wat eromheen hangt hebben we ons een vaste plaats veroverd op het Westerschouwse strand. De vakan tieganger weet zich een stuk veiliger door onze aanwezigheid en daar is het uiteindelijk toch allemaal om be gonnen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6