Toeristendag Zierikzee: druk, maar niet overdruk.... Poolse Dansgroep verraste op vijfde Toeristendag „Helft Hollandse huisvrouwen sukkelt wat af in de keuken" ft 4 Folkloristisch optreden op de Balie Z1ER1KZEE - Eén van de hoogtepunten van de vijfde Zierikzeese toeristendag vormden dinsdagmiddag de drie optredens op de Balie van de Poolse Volksdans groep „Zespol Piesni I Tanca" uit Olsztyn. De bijzonder fraai folkloristisch uitgedorste dansers en danseressen wisten bij alle drie de optredens een grote schare publiek om zich heen te verzamelen. Zeer enthousiast applaus toonde de waardering van toeristische en autochtone toeschouwers. Burgemeester Th. H. de Meester had voorafgaand aan het optreden van de veertig dansers en danseres sen een verrassing in huis door hen in het Pools hartelijk welkom te heten in Zierikzee. Verder dan die ene Poolse zin kwam de burgervader ech ter ook niet en hij zette zijn wel komsttoespraakje dan ook maar in het Duits verder. Hij sprak onder meer de hoop uit, dat de Poolse gasten tussen hun optredens door nog even tijd zouden vinden iets van het fraaie, historische Zierikzee te zien.' Poolse traditie Daar de mikrofoon een aanhou dend brom geluid liet horen en het publiek uiteraard in de eerste plaats belangstelling had voor hetgeen de folkloristische dansgroep in petto had, beperkte de heer De Meester zich tot een korte speech en nodigde Zespol Piesni I Tanca" uit snel hun dansen te beginnen. Aan dat verzoek werd direkt gehoor gegeven. De veer tig dansers, danseressen en muzikan ten presenteerden een perfekt optre den, waar de talrijke toeschouwers duidelijk veel genoegen aan beleef den. De dansen beeldden uiteraard veel Poolse traditie uit en in dat opzicht was het wel een beetje jammer, dat een nadere uitleg moest ontbreken. De liefde bleek ook in Polen een the ma, dat met veel tradities is omhuld. Fraaie dans in dit verband was voor al een lintendans, die associaties opriep met het vroegere ,,jikkeminne-lopen" in deze regio. Naast het uitbeelden van de Poolse traditie door middel van de volks dansen, maakte Zespol Piesni I Tan ca" ook volksmuziek en werd er ook gezongen. De afsluiting van het op treden met het oer-hollandse ,,Jan Pierewiet" ontmoette veel waarde ring bij het publiek, dat tot het eind toe in vier a vijf rijen dik aanwezig bleef. .Zespol Piesni I Tanca" verblijft deze week in Zeeland in verband met de deelname aan het Internationaal Volksdansfestival, dat onder auspi ciën van de Stichting Opbouwwerk west Zuid-Beveland wordt gehou den. Naast de Poolse dansgroep wordt daaraan deelgenomen door dansgroepen uit Spanje, Frankrijk en Ierland. Opbouwwerker Ad Boon man, die na het ter ziele gaan vande Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland een nieuwe werkkring vond bij de Stichting Op bouwwerk west Zuid-Beveland, was dinsdagmorgen ook in Zierikzee aan wezig als begeleider van de Poolse dansgroep. Ellemeet In het kader van het Volksdans Festival vinden deze week optredens plaats in de kernen van de gemeente Borsele, in Kamperland, Yerseke, Goes en op vrijdagavond 10 augustus ook in het dorpshuis te Ellemeet, op uitnodiging van de Evenementen kommissie Scharendijke/Ellemeet. Wie de Poolse dansers en muzikanten dinsdag dus niet in Zierikzee in aktie zag, krijgt vrijdagavond nog een kans ze op Schouwen-Duiveland te aanschouwen. Hoewel het derde dan- soptreden dinsdagmiddag wat wreed werd verstoord door een traditionele Hollandse regenbui, liet de groep zich niet kennen, en op dat moment bracht de mobiele muziektent op de Balie (geleend van Oosterland) uit komst, zodat de show alsnog kon worden afgerond. De dansgroep ontving gastvrij on derkomen in het U.V.V.-gebouw, waar de leden zich konden verkleden en na afloop van hun presentaties in Zierikzee een smakelijke mossel- maatijd kregen voorgeschoteld, be reid door bereidwillige U.V.V.-sters. Tijdens deze maaltijd werden dan kwoorden gesproken door burge meester De Meester, die zich onder de indruk toonde van het folkloristisch optreden en namens de gemeente de groep een presse-papier met het stadswapen aanbood evenals een in gelijste gravure van Zierikzee. Alle leden afzonderlijk mochten een af druk van de gravure in ontvangst ne men. Dankwoorden namens de Z. O. C. Evenementenkommissie werden tot de Poolse gasten gericht door de heer H. Lindhout. Zijn zoon Edwin onderspreepte die dankwoor den met alle leden een doosje bon bons aan te bieden. ZIERIKZEE - De vijfde Toeristendag in Zierikzee is probleemloos verlopen. De Rijkspolitie liet bij monde van adjudant M. P. Lenselink weten dat er weliswaar vele mensen naar de binnenstad van Zierikzee waren gekomen, maar dinsdag kon desondanks niet als een topdag worden genoteerd. Naar de mening van de adjudant voeren de eerste twee Toeristendagen de ranglijst aan wat het bezoekersaantal betreft. „Met het verkeer hebben zich geen problemen voorgedaan. De stad was zoals altijd afgesloten en ook daarbuiten zijn geen opstoppingen geweest. De politie hoefde daarbij niet in te grijpen. Tot veel meer dan af en toe enige filevorming kwam het niet". De heer Lenselink prees de organisatie van de Toeristendagen, die naar zijn zeggen de zaak goed in de hand had. Winnaar standwerkersconcours in Zierikzee, J. Roodenburg: ZIERIKZEE - „Ik kom er zo om, even mijn geld halen," zegt een mevrouw tegen standwerker J. Rooden burg uit Lelystad, die dinsdag tijdens de Toeristendag te Zierikzee deelnam aan het standwerkersconcours. Ze is Zijn koopwaar komt niet alleen van pas bij bakken en braden, maar kan zelfs als oven worden gebruikt. „Veertig procent van de huishoudens, beschikt niet over een oven. Doe het deksel op de pan en je hebt er een". Onbescheiden Een nog wat weifelende vrouw pro beert hij te overtuigen. „Mag ik u een onbescheiden vraag stellen?", roept hij. „Zou u van mij kunnen houden?" Het publiek gniffelt. „Met die pan nen? Zeker," antwoordt ze gevat. „De helft van de Nederlandse huis vrouwen staat te sukkelen in de keu ken", gaat hij onverstoord verder. „Ja, u niet hoor, de andere helft. Als u thuis vlees braadt, doet u Croma, Becel of ander wagensmeer in de pan. Met deze pannen is dat niet no dig". Om de instemmend knikkende da mes over de streep te trekken doet hij de toezegging dat de pan vier we ken mee naar huis mag worden geno men. Bevalt hij niet, dan kan de da me in kwestie hem weer terugbren gen. Hij heeft sukses. Een mevrouw: „Ik om er zo om, even mijn geld ha len". Roodenburg: „Heel verstandig. Want de liefde van de man gaat door de maag, hè". Haar echtgenoot grijnst breeduit. De derde prijs is behaald door de enige vrouwelijke deelnemer, me vrouw R. Knol uit Meppel. Zij ver kocht scharen. Mevrouw Knol was niet aanwezig bij de prijsuitreiking. Zij voelde zich niet goed en vertrok vroegtijdig naar huis. Voor iedere prijswinnaar hadden de onderne mers van Zierikzee een standaard be schikbaar gesteld. Roodenburg be dankte de organisatie namens alle deelnemers. Hij vond dat de organi satie van het standwerkersconcours is verbeterd, de kinderziektes zijn er uit. De winnaars van de hoogste twee plaatsen: J. in 't Veldt (l), kreeg de tweede prijs en J. Roodenburg werd de winnaar. de enige niet. Roodenburg verkoopt op zo'n dag toch heel wat pannen, terwijl de prijs in vergelijking met de pro- dukten van de andere standwerkers aardig hoog ligt. Maar de huisvrouw koopt dan wel kwaliteit beweert de rap van de tongriem gesneden standwerker. Gezellig samenzijn na a/loop van het standwerkerskonkoers. Zijn verkooppraatje werd door de jury unaniem als het beste bevonden. Van de acht deelnemers behaalde Roodenburg de eerste plaats. In Vlis- singen won hij vrijdag ook al het Midzomernachtconcours, waaraan tientallen standwerkers deelnamen. Jurylid J. Cashoek reikte op de Vismarkt aan het einde van de mid dag de prijzen uit. Samen met R. P. Feijen en J. Hoekman beoordeelde hij de deelnemers op welsprekend heid, overtuigingskracht en origina liteit. De tweede prijs was voor J. in 't Veldt uit Rotterdam. „Mevrouw, ik weet zeker dat u nog nooit een mes heeft gezien, waarmee u een spijker door kunt zagen. Nou, met dit mes kan dat wel. Kijkt u maar. In 't Veldt pakt een hamer en slaat de spijker in een stuk hout. Binnen enkele sekon- den is de spijker door. „Om te bewij zen dat het mes niet bot wordt snij ik nu voor u deze tomaat doormidden, want een tomaat kan je tenslotte niet in tweeën lullen". Het publiek lacht. Hij heeft de mensen duidelijk op zijn hand, vooral als hij aan zijn verhaal toevoegt dat het puntje aan het mes er niet toe dient om ome Gerrit in zijn achterste te prikken, maar om het vlees in de pan om te draaien. Op de hoek St.Domusstraat- Nieuwe Boogerdstraat stond Roodenburg met zijn kraam. Zijn -praatje duurt lang, althans bedui dend langer dan het verhaal van zijn kollega's. Hij adverteert met de duurzame anti-kleeflaag voor kwali- 'teitspannen. Op zijn werktafel staan verscheidene pannen. In de dichtsbij- zijnde wordt een omelet gebakken, in een andere pan liggen kippepoten te braden. Het ruikt goed. Zijn optre den trekt vele toeschouwers, die gea museerd en geboeid zijn verhaal be luisteren. „Ik bak alles zonder olie, boter of vet. De pan wordt niet dikker van de boter. De enige, die daar dikker van wordt bent u zelf", zegt Roodenburg. Sommige mensen kijken een beetje betrapt. Hij benadrukt de bodemdik te: 6,4 mm. „Ook de kinderen kunnen aan je pan helemaal niets verpesten", stelt hij moeders gerust. tl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4