Financiëel perspektief provincie verslechterd diensten G.S.: „Te vaak werd gekozen voor te simpele oplossingen" Kerncentrale Borssele weer in bedrijf gesteld Spelevaren met zeehond Woning-- kontingenten voor Zeeland Nieuwe maatregel in Woonwagenplan Welzijns- kommissie Duiveland over subsidiebeleid Preventie kernpunt milieubeleid MIDDELBURG - „Toen de luchtverontreiniging een probleem of leefniveau begon te worden, is maar al te vaak gekozen voor de meest voor de hand liggende oplos sing: een hogere schoorsteen". Dit schrijven g.s. in de be geleidingsbrief bij de begroting 1985. Het kollege is van mening, dat steeds vaker blijkt, dat te vaak werd geko zen voor te simpele oplossingen. „Thans zien wij de grootschalige lange-termijn-elfekten: verzuring op vrijwel alle niveaus in ecosystemen, oogstreduktie, extra onderhoud en beheer van natuurgebieden, restau ratie van en schade aan bospercelen", aldus g.s. Ook de watervervuiling werd, vol gens het kollege, eerst verder van huis gebracht: in de grote rivieren, de zee-armen en in de zee zelf. Nu blij ken, behalve de zuurstofbindende en eutrofiërende stoffen, vooral de mi- kroverontreinigingen een groot pro bleem te vormen. G.S. wijzen erop, dat bijvoorbeeld bij bodem-/grondwatervervuiling enorme sommen geld besteed moeten worden aan sanering. Het butget van het onderdeel milieubeheer van het betrokken ministerie wordt voor ruwweg tweederde deel besteed aan sanering en voor ongeveer eenderde aan preventie. Preventie goedkoper De samenstelling van de Coördina tienota Milieubeleid Zeeland vergt dan ook meer tijd dan aanvanklijk aangekondigd. Een inventarisatie van de raakvlakken tussen het mi lieubeleid en andere beleidsterreinen en tussen de verschillende milieuhy giënische sektoren onderling is in middels gereed, evenals enkele inlei dende paragrafen van de nota. Ver dere voortgang is dit jaar niet moge lijk gebleken, omdat op diverse on derdelen van dit beleidsterrein voor grote projekten een grote inspanning moest geleverd. Een bijkomend voor deel is volgens g.s., dat bij de verdere werkzaamheden gebruik kan wor den gemaakt van de nota „Meer dan de som der delen", en een eerste (rijks)nota over planning van milieu beleid. Het verheugt he kollege dat de hierin gegeven aanzetten parellel lopen met de intenties van het pro vinciaal bestuur. Instrumentarium Tenslotte wijzen g.s. op het belang van een goed instrumentarium voor het uitvoeren van het milieubeleid. Voorkomen moet, volgens hen, wor den dat de uitvoering in fraaie plan nen blijft steken. Veelal is de vergun ning het meest toegepaste instru ment. Op vele terreinen zijn inmid dels vergunningen voor allerlei akti- viteiten verleend, waardoor het vol gens g.s. mogelijk wordt nog meer aandacht te gaan geven aan het toe zicht op naleving van deze vergun ningen. BORSELE - Na herstel van de schade in het secundaire (niet-nucleaire) deel van de kerncentrale Borssele is deze dinsdag weer in bedrijf gesteld. Dit hebben de exploitan ten van de kerncentrale Borssele PZEM (Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij) dinsdag meegedeeld. Volgens g.s. zijn het juist de kosten van sanering, die eens te meer bewij zen, dat het voeren van een goed en dus preventief milieubeleid vele ma len goedkoper is dan het niet-voeren van een milieubeleid. Het kollege is ervan overtuigd dat alleen door een sterk preventief beleid de noodzaak van sanering kan worden voorko men. Juist uit ekonomisch oogpunt achten g.s. het aantrekkelijk door re latief kleine jaarlijkse investeringen kostbare saneringsoperaties te voor komen. Met name op dit terrein vin den g.s. dat „de cost voor de baet" uitgaat. Preventie zal dan ook het kernthe ma van het provinciaal milieubeleid rijn. Men is tot het inzicht gekomen, iat milieubelangen nadrukkelijker moesten gaan meespelen in de afwe ging, die aan besluitvorming op al lerlei terreinen vooraf gaat. MIDDELBURG - Voor de provincie Zeeland bedraagt het toegewezen kontingent te bouwen woningen voor de periode 1984-1987 in totaal 6.690 woningen. Voor vier achtereen volgende jaren betekent dat in de so ciale woningbouw 986 woningen in 1984, 911 in 1985; 847 in 1986 en 863 in 1987. G.S. delen dit mede in de toelich- tingsbrief bij de begroting van de provincie voor 1985. De kontingent voor de bouw van premiekoop A en B woningen bedra gen: 626 in 1984; 577 in 1985; 546 in 1986 en 576 in 1987. Voor de bouw van woningen in de vrije sektor met een malige bijdragen gelden de aantal len: 149 in 1986; 211 in 1985; 199 in 1986 en 208 woningen in 1987. Extra middelen In het kader van extra-werkgele genheidsgelden en terugploegen van uitkeringsgelden heeft de regering besloten voor 1984 en 1985 extra- financiële middelen ter beschikking te stellen. Voor Zeeland is beschik baar in het kader van het extra- werkgelegenheidsprogramma: f 300.000,— voor groot onderhoud van vooroorlogse woningwetwonin gen. In het kader van de terugploeg- operatie: f 810.000,— voor groot on derhoud en verbetering van vooroor logse woningwetwoningen en f 2.513.000,— voor groot onderhoud en verbetering van na-oorlogse wo ningwetwoningen. Begrotingsbrief g.s. MIDDELBURG - Het kollege van gedeputeerde staten hoopt in de de- cembervergadering van provinciale staten het Woonwagenplan 1985-1990 ter vaststelling aan te bieden. Dit wordt meegedeeld in de toelichtings- brief bij de begroting 1985. Integen stelling tot het vorige plan bevat het nieuwe plan een aktieplan, dat kan worden gezien als een ter mijnstelling voor de gemeenten. Het betekent, dat wanneer een gemeente binnen de daarvoor aangegeven peri ode een bepaalde fase in het kader van de ten uitvoerlegging van het plan niet heeft afgerond, de provin cie zonder verdere omwegen zelf, op kosten van de betreffende gemeente, daaroe kan overgaan. Ervaringen Het kollege van g.s. laat weten, dat de ervaringen met het plan 1980-1985 haar tot het opnemen van deze maat regel hebben doen besluiten. De 63 in het woonwagenplan 1980-1985 ge plande standplaatsen zullen voor het merendeel op 1 januari 1985 nog niet zijn gerealiseerd. „Mede als gevolg van door ons kollege ontwikkelde aktiviteiten zit er nu wel schot in de uitvoering van het plan" aldus g.s. in de begrotingsbrief. Op 17 juli werd de kerncentrale stilgelegd omdat zeewater in het niet-nucleaire deel van de centrale bleek te zijn gekomen. Dat kwam doordat er perforaties zaten in zee watercondensors waarmee het secun daire deel van de centrale wordt ge koeld. De perforaties bleken te zijn veroorzaakt door scherpe metaalde- len die afkomstig waren van een af gebroken stoombalg in de lagedruk- turbine en die door de stoomdruk werden meegevoerd naar een van de drie zeewatercondensors. Na demon tage van de lagedruk-turbine bleek dat de metaaldelen ook een aantal ro torbladen van de turbine hadden be schadigd. De machineschade, die voor een deel door de verzekering wordt gedekt, beloopt enkele miljoe nen guldens. Met de inkoop van ver vangende stroom, die uiteraard niet door kernenergie maar met kolen en gas wordt opgewekt, was gedurende de drie weken stilstand 13 miljoen gulden gemoeid, aldus de PZEM. De reparatie is rigoreus aangepakt, aldus de PZEM. Behalve de gebroken stoombalg heeft men" "identieke stoombalgen vernieuwd. Veertien ro torbladen van de turbine werden ver vangen en een groter aantal werd bij geslepen. Afgelopen 2 augustus werd begon nen met het opstarten van de centra le. Tijdens het onder druk brengen van het secundaire systeem van de kerncentrale werd een lekkage in het suppletiesysteem van de stoomgene ratoren gemeld. Dit suppletie systeem dient om na onverhoopt weggevallen van het voedingswater noodvoedingwater te leveren voor de stoomketels van de kerncentrale. Na- LOS ANGELES - Pedro van Raamsdonks is in de kwartfinales van het middengewicht uitgescha keld. De Amsterdammer verloor op punten (1-4) van de Portoricaan Aristides Gonzalez. Van Raamsdonk moest in het gevecht twee keer acht tellen rust nemen. In cirkulaires van de staatsesekre- taris van binnenlandse zaken zijn nu reeds voor 1986 strukturele bezuini gingen aangekondigd op de uitkering provinciefonds tot een bedrag van f 42 miljoen. Als gevolg daarvan is een verslech tering van de budgettaire positie voor 1986 ten opzichte van 1985 te verwachten van ongeveer f 2 mil joen. G.S. wijzen erop, dat het finan ciële beleid van de afgelopen jaren niet heeft kunnen voorkomen, dat om budgettaire redenen ombuigin gen van het bestaande beleid noodza kelijk zijn geworden. Ruimte De uitkering uit het provincie fonds bedraagt voor 1985 f 58.970.000,—. De ruimte voor struk- dat de dienst voor het stoomwezen en de kernfysische dienst waren geïn formeerd, is in het suppletiesyteem een pijpbocht vernietigd waarin een scheur was ontstaan. Alle vergelijk bare onderdelen van het pijpen- systeem werden vervolgens ultra soon onderzocht. Hierbij traden geen nieuwe gebreken aan het licht, zodat opnieuw met het opstarten kon wor den begonnen en de centrale dinsdag 7 augustus weer volop stroom lever de aan het net. turele, nieuwe uitgaven wordt voor het komend begrotingsjaar geraamd op f 649.000,—. Verder willen g.s. het komend jaar eenmalige uitgaven doen tot een bedrag van f 6.434.500,—. In dit bedrag zit onder meer opgenomen een bedrag van f 1.000.000,— voor stads-en dorpsver nieuwing, eenzelfde bedrag voor het Fonds bijzondere voorzieningen en eveneens voor de aanleg weg over de Oesterdam. Verder zit cr een bedrag van f 500.000,— in opgenomen voor het Sportservicecentrum. Indien dit be drag niet voor het Sportservicccen- trum nodig is, zal het worden toege voegd aan het Fonds bijzondere voor zieningen. Van de budgettaire ruimte voor 1985 is dan nog beschikbaar f 795.773,—. In afwachting van de uit- LOS ANGELES - Tineke Bartels- De Vries heeft woensdag de weg geëf fend voor een goed resultaat van de dressuurequipe. Ze kreeg van de als altijd wisselvallig waardenrende ju ry niet helemaal loon naar werken, maar het totaal van 1537 punten bete kent zonder meer een goede aanzet van een plaats bij de eerste vijf lan den. Jo Ruiten en Annemaire Sanders-keyzer komen donderdag pa s in aktie. West-Duitsland, Zwitser land en Denemarken zullen voor Ne derland vermoedelijk onbereikbaar blijven. (vervolg van pagina 1) welzijnskommissie toch unaniem „ja" zeggen. Geen bezwaren van de welzijns kommissie ondervond ook de subsidie-aanvraag vn de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland van 4,44 per inwoner. In dit bedrag is een verhoging ingekalkuleerd voor het aantrekken van een administra tieve kracht bij de Stichting Jeugd, omdat vooral die administratieve werkzaamheden niet volledig op de schouders van jeugdwerkleider Ga- bri de Groot kunnen drukken. Daar door komt zijn eigenlijke taak te veel in het gedrang. Vanaf de publieke tribune werd dit onderstreept door de heer Ruud vah der Weide, funktionaris van de Stich ting Welzijn Ouderen, die in dit ver band uit eigen ervaring kon spreken. Hij liet de heer Stouten in dit ver hand ook weten, dat het inzetten van een werkloze met behoud met uitke ring in zijn geval weinig soelaas had geboden, omdat betrokkene na drie weken niet meer kwam opdagen. Wethouder Bakker merkte in dit ver band op, dat er heel veel haken en ogen zitten aan dat aanstellen van een werkloze met behoud van uitke ring en hij wees nogeens op de zware toetsing, die daar voor geldt. Verder bracht de welzijnskommis sie nog een unaniem positief advies uit ten aanzien van een subsidiever zoek van 0,82 per inwoner van de Stichting „Het Zeeuws Landschap". keringscirkulaire van de staatsse- kretaris van binnenlandse zaken en de miljoenennota wordt deze ruimte voorlopig op de post voor onvoorzien gereserveerd. Voorwaarde Voorts zijn g.s. van plan enkele voorzieningen te realiseren mits deze gedekt kunnen worden door hogere rijksbijdragen. Dit betreft een personeelsuitbrei ding van 1,3 mensjaar bij de griffie en de waterstaat ten behoeve van de uitvoering van de Interimwet Bo dembescherming. De kosten hiervan worden geraamd op f 99.000,—. Ver der gaat het om een verhoging van het onderzoeksbudget ten behoeve van het provinciale waterhuishou dingsplan met f 150.000,—. De hono rering willen g.s. echter afhankelijk stellen van de definitieve toewijzing van rijksmiddelen. Tenslotte laten g.s. de staten weten bereid te zijn ook voor 1985 extra middelen beschikbaar te stellen voor de sektor sociaal-kutturecl werk, voor het opvangen van de gevolgen van de korting in 1984 op de rijksbij drage van f 165.000,—. Deze extra middelen wil het kolle ge putten uit het fonds sociaal-kultu- reel werk. Na 1985 zal, volgens g.s. een definitieve oplossing voor deze bezuiniging gevonden dienen te zijn binnen de eigen sektor. Zaterdag 11 en zondag 12 augustus Zierikzee Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Burgh-H aamstede Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandag ochtend 08.00 uur. Nieuwerkerk/Oosterland Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Speelman De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagopch- tend 08.00 uur. Tandarts R. C. A. Backer, Poststraat 14, Bruinisse, Tel. (01113) 2666, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (011.15) 1535' neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. Waasdorp, Oosterland, Ko- ninginneplein 12, tel. (01114) 1707 neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zuster T. van Duren, Schutterhof- straat 3, Zierikzee, tel. (01110) 5327 neemt waar voor Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d.Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Iedere woensdagavond vanaf 4 juli t/m 22 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk. Dia-presentatic „De banken zijn hard". 20.00 uur. Van zaterdag 7 juli t/m 11 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin en klein antiekbeurs dagelijks (behalve zondag) van 10.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag t/m 14 augustus Zierikzee Rode Kruis-gebouw, Paternoster- straat. Verkoop Welfare. 10.00 -16.00 uur. Vanaf 25 juli t/m 24 augustus Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Expositie schilde rijen, zondags gesloten. 13.30 - 16.30 uur. Van 16 juli tot 15 augustus Burgh Nederlandse Hervormde Kerk. Iko- nententoonstelling. Werkdagen 10.30 - 12.00 en 16.00 - 18.00 uur. Vanaf maandag 30 juli t/m vrijdag 17 augustus Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie 100 jaar Oranje en Schouwen-Duiveland. Werkdagen geopend van 14.00- 17.00 uur. Tot en met zaterdag 18 augustus Burgh-Haamstede Dorpshuis De Schutse. Expositie Oranjevorstinnen. Elke dag ge opend, behalve zondag. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Donderdag 9 augustus Burgh-Haamstede Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Extra raadsvergade ring. 20.00 uur. Vrijdag 10 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.0C uur en van 14.00 - 16.00 uur. Zaterdag 11 augustus Brouwershaven Markt. Vertrek van de bus voor de vaartocht over de Oosterschelde vooi bejaarden uit de gemeente Brouwers haven. Om 13.00 uur. Zonnemaire Bushalte Dreef. Vertrek van de bus voor de vaartocht over de Ooster schelde voor bejaarden uit de ge meente Brouwershaven. Om 13.00 uur. Dreischor Openbare Lagere School. Vertrek van de bus voor de vaartocht over de Oosterschelde voor bejaarden uit de gemeente Brouwershaven. Om 13.15 uur. Noordgouwe Doktor Wortmanstraat. Vertrek van de bus voor de vaartocht over de Oosterschelde voor bejaarden uit de gemeente Brouwershaven. Om 13.15 uur. Maandag 13 augustus Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Reinate van Heemskerk (alt; en Frans van Tilburg (orgel). Brouwershaven Oude Sportveld bij het Slingerbos. Opening en eerste dag van de Hutten- dorpweek voor de lagere school jeugd. Van 9.30 tot 15.30 uur. Dinsdag 14 augustus Brouwershaven Oude sportveld bij het Slingerbos. Huttendorpweek voor de lagere schooljeugd. Van 9.30 tot 15.30 uur. Dreischor Nedelands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Woensdag 15 augustus Zierikzee Poppentheater Alteklein voorstel ling Roork, het wrattenzwijn, 14.30 uur. Brouwershaven Oude sportveld bij het Slingerbos. Huttendorpweek voor de lagere schooljeugd. Van 9.30 tot 15.30 uur. Donderdag 16 augustus Burgh Nederlandse Hervormde Kerk. Zo- meravondkoncert: Jan van Dijk, or gel en Mary Jongsma, hobo. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorpscentra - 10.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Oude sportveld bij het Slingerbos.i Huttendorpweek voor dc lagere schooljeugd. Van 9.30 tot 15.30 uur. Vrijdag 17 augustus Brouwershaven Oude sportveld bij het Slingerbos. Huttendorpweek voor dc lagere schooljeugd. Van 9.30 tot 15.30 uur. Zaterdag 11 augustus Brouwershaven Grevelingen. Benelux zeil wedstrijden voor de Laser 470 en 420 klasse. Zondag 12 augustus Brouwershaven Grevelingen. Benelux zeilwedstrij den voor de Laser 470 en 420 klasse. In het Grevelingenmeer: BRUINISSE - Dinsdagavond maakte Jasper van der Graaff uit Brui nisse een vreemde ervaring mee die hem waarschijnlijk z'n hele leven bij zal blijven. Rond zes uur was hij aan het zwemmen in de zwemkom van het Grevelingenmeer langs de Grevelingendam. Toen Jasper onge veer in het midden zwom, waar het ter plaatste ongeveer twee meter diep is, werd hij door opgewonden roepen en zwaaien van z'n dochter Marieke vanaf de over opmerkzaam gemaakt dat er „iets" achter hem was. Achterom kijkend zag hij tot z'n grote verbazing dat op een afstand van en meter een zeehond bij hem zwom en zich blijkbaar kostelijk amuseerde. Zwom Van der Graaff naar links ging de zeehond ook naar links, ging hij naar rechts, volgde het dier hem trouw. Zelfs toen de zwemmer er een spel van maakte en onder dook, week het niet van zijn zijde. Toen na een tijdje Jasper naar de kant waadde volgde het dier hem nog een heel eind en vond het blijkbaar spijtig dat z'n „maat" er al meer stopte. Op de oever had zich intussen een hele menigte verzameld en omdat hij dat toch te druk vond verdween hij door één van de ope ningen van de zwemkom naar het Grevelingenmeer. Jasper van der Graaff, nog steeds verbaasdt over die hoogst ongewo ne konfrontatie met de zeehond: „Je weet even niet wat je meemaakt als uit het niets opeens een zeehond naast je verschijnt, dat maak je maar eenmaal in je leven mee". Hij vond het blijkbaar heel normaal om naast mensen te zwemmen, dat kon je aan z'n gedragingen merken. Het is waarschijnlijk het zelfde dier dat vorige wek al in de jachthaven van Aquadelta is gesignaleerd en in het verleden enige tijd bij Lenie 't Hart in Pieterbuuren is verzorgd". Post onvoorzien vijf ton MIDDELBURG - Op de provincie-begroting: voor 1985 wordt rekening gehouden met een post onvoorzien van f 500.000,—. G.S. wijzen er in de toelichtingsbrief bij de begroting op, dat het financieel perspektief van de pro vincie Zeeland als gevolg van de voortdurende ombui gingsmaatregelen in het kader van de sanering van de overheidsfinanciën is verslechterd. Op grond van de thans bekende gegevens wordt voor 1986 door g.s. een dieptepunt verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2