Waarderingspunten voor afweging subsidiebeleid Expositie etsen in de Eenhoorn Een „Dodd" van een toneelstuk Gevaarlijke situatie pijlerdam Oosterschelde door watersporters BiJ.r DE ZIERIKZEESCHE COURANT Afscheid van predikanten echtpaar WA> PÊ iit;Li ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Toeristendag Vasthoudendheid Strandreddingsbrigade De Welzijnskommissie van de gemeente Het belooft een prima weekeinde te worden Zierikzee had de vijfde toeristendag. Ali Het voetbalteam van Zlerikzee speelde de Duiveland bewondert de vasthoudendheid voor de liefhebbers van het strand. Extra Pankow, Stella van Zanten en Harry de eerste oefenwedstrijd op eigen terrein te- van de vrouwen ten aanzien van een subsi- werk voor de Strandreddingsbrigade Waard gingen voor de Nieuwsbode een kijk- gen vierde klasser Nieuwdorp en won nipt dieverzoek. (Pag. 3). Westerschouwen. (Pag. 4). je nemen. (Pag. 5 en 6). met 1-0. (Pag. 7). DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 140ste jaargang Nr. 23571 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 18891 Een mens lijdt het meest uit lijden, dat hij vreest en wat nooit op komt dagen. Ivro Saskia Eggink ZIERIKZEE - In de Eenhoorn te Zierikzee exposeert Saskia Eggink- de Burck tot en met zaterdag met enkele tientallen etsen. Het betreft een selektie uit haar werk van de laatste twee a drie jaar. Saskia Eggink te midden tussen haar etsen. Aan de Zeeuwse leergangen te Middelburg behaalde zij enkele jaren geleden de tekenakte. Bij de Zierikzeese kunstenaar Peter Jansen de Amerikaanse Colleen Graham verdiepte Saskia zich nader in de etstechnieken. In die tijd werkte zij het hele proces bij haar thuis in Zie rikzee af, maar het afdrukken gebeurde op de kursus. Onlangs zette haar man een etspers voor haar in elkaar, zodat Saskia nu ook thuis de slotfase van haar etsen kan afwerken. Geisha's In de Eenhoorn hangen verschillende thema's. Tot haar oudste werkstukken behoren de geisha's en de wajang-etsen. „Daar ben ik mee begonnen, omdat ik Wajang-poppen verzamel", licht Saskia toe. In haar tentoongestelde etsen laat de Zierikzeese de verschillende fa sen zien. Bij sommige etsen is een gedeelte uitgezaagd. Het achterlig gende papier is door de opening geperst, zodat een bolvormig effekt wordt verkregen. De stad Zierikzee is ook een dankbaar objekt. Er han gen etsen van de Nobelpoort, de stadhuistoren en twee stadssilhouet- ten. Vissen Veel aandacht is er besteed aan de vis. Verscheidene etsen laten dit waterdier zien. Erg mooi zijn de grote vis en de bedreigde vis. D^expo- sitie loopt tot en met zaterdag en is elke dag van 11.00-17.00 uur te be zichtigen. ,,Met deze tentoonstelling sluit ik een werkperiode af. Ik begin nu op nieuw, met heel andere ideeën. Ik wil wel wat meer doen dan tekenen op een plaatje", zegt Saskia Eggink. Welzijnskommissie Duiveland NIEUWERKERK - De welzijnskommissie van Duive land gaf woensdagavond haar adviezen over een aantal subsidie-aanvragen. Voor een goede en verantwoorde af weging van het subsidiebeleid stelde de welzijnskom missie reeds vorig jaar een „wegingsinstrument" samen om aan te geven hoeveel waarde men toekende aan elke instelling, die subsidie bij de gemeente Duiveland aan vraagt. Daartoe werden vier kategoriën met waarde ringscijfers opgeteld: de hoogste kategorie vanaf 40 pun ten, de midden-katogorie van 30 tot 40 punten, de voor laatste kategorie van 20 tot 30 punten en de laatste kate gorie van 0 tot 20 punten. De subisdies in deze laatst ge noemde kategorie werden met ingang van 1984 reeds af gevoerd. Aan de hand van deze waarderings cijfers sprak de welzijnskommissie zich woensdagavond uit over de subsidie-aanvragen over het komend jaar, verdeeld in de sektoren: zorg, edukatie en emanciapatiewerk. De subsidieverzoeken van het Ne derlandse Astma Fonds, de Neder landse Hartstichting en van het Ko ningin Wilhelminafonds werden ge zamenlijk behandeld, nadat kommis sielid de heer M. K. Romeijn had ge constateerd, dat het Nederlandse Astma Fonds er wel wat erg mager afkwam met een bijdrage van 0,01 per inwoner. Dit in vergelijking met het dubbeltje per inwoner dat aan de beide ander instellingen werd toege kend. De heer M. Dalebout zei wel met de mening van de heer Romeijn te kunnen meegaan, maar kommis sievoorzitter wethouder A. L. Bak ker maande aan'tot het voeren van en voorzichtig beleid met het oog op de forse rijksbezuiningen. Relatie Mevrouw A. C. Hoogendoorn- Herfkens had enerzijds niet zoveel moeite met een wat hogere bijdrage aan het Nederlands Astma Fonds, maar vond anderzijds dat hier toch ook het verschil in de toegekende waarderingscijfers in acht genomen moest worden. Daarop ontspon zich de diskussie of die Waarderingscij fers nou wel of niet in direktie relatie dienden te staan met de toe te kennen subsidiebedragen. Welzijnambte- naar de heer J. P. van der Laan licht te toe, dat met het toekennen van de waarderingscijfers vorig jaar de waarde per instelling werd aangege ven en dat deze cijfers nu toegepast dienden te worden op de toe te ken nen subsidies. De heer W. Stouten kwam ten slot te met het voorstel de bijdragen aan de Nederlandse Hartstichting en aan het Koningin Wilhelminafonds iets te verlagen ten gunste van het Neder lands Astma Fonds. Hij stelde voor respektievelijk ƒ0,09, 0,07 en 0,05 per inwoner te verstrekken. Met dat advies kon de kommissie meegaan, met uitzondering van de heer L. Meerman. Hij was van me ning dat het Nederlands Astma Fonds niet echt behoefte heeft aan een hogere bijdrage, omdat daar an ders wel om verzocht zou zijn, zoals ook de Nederlandse Hartstichting dat elk jaar had gedaan. Een positief advies kreeg het subsi dieverzoek van 35,- van de Bond te gen het Vloeken. Mevrouw Hoogen- doorn stemde tegen, omdat ze van mening was, dat op dit punt ieder mens voor zichzelf verantwoordelijk is en dat daar geen Bond voor nodig is. Bovendien vond zij deze Bond ze ker niet thuishoren in de sektor geestelijke gezondheidszorg, maar eerder in de sektor edukatie. De heer Meerman onderstreepte het belang van de Bond tegen het Vloeken, om dat er volgens hem altijd een katego rie mensen is, die juist dat duwtje naar de goede kant nodig hebben. De kommissie kon haar fiat geven aan een subsidie van 50,- aan de af deling reklassering van het Leger des Heils, hoewel mevrouw Hoogen- doorn vond dat de provincie hier ook best een steentje zou mogen bijdra gen. Geen subsidie De Stichting ,,Hulp aan landgeno ten in Indonesië" kreeg reeds vorig jaar geen subsidie meer van de ge meente Duiveland. De Stichting ver zocht op dit besluit terug te komen ten aanzien van 1985, maar de wel zijnskommissie zag daar vooralsnog geen aanleiding toe. Men adviseerde geen subsidie meer te verlenen. Voor zitter Bakker was van mening, dat het hier een zaak voor het rijk betrof, wel stemde hij in met het verzoek toch eens wat nadere informatie in te winnen over het werk van deze in stelling. Over de gemeentelijke bijdrage HAAMSTEDE - Dominee en me vrouw Dio en Marjo Soeteman- Schravesande zullen op zondag 26 au gustus afscheid nemen van de gere formeerde kerk van Haamstede, de gemeente die hen heeft uitgezonden op 25 maart 1979 naar Zambia, ten dienste van de Reformed Church of Zambia. De standplaats was Madzy- moyo. De aktieve dienst werd op 1 mei van dit jaar beëndigd en de „wacht" overgedragen. In een feestelijke dienst van schrift en tafel neemt het echtpaar Soeteman-Schravesande af scheid van de kerk met wie het zo lang heeft samengewerkt. Aanvang van de dienst is 10.00 uur in het kerk gebouw aan de Hogezoom 5. ZIERIKZEE - Personeel van de Deltadienst van rijkswaterstaat dat betrokken is bij de aanleg van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde, wordt herhaaldelijk gekonfronteerd met waterspor ters die tussen de in aanleg zijnde pijlerdam doorva ren, wat verboden is. Dat levert volgens L. Kneep- kens, hoofd voorlichting van de Deltadienst in Zie rikzee, levensgevaarlijke situaties op. De omgeving van de pijlerdam is sinds begin dit jaar tot verbo den gebied verklaard. De scheep vaart moet sindsdien van de Roompotsluis gebruik maken. Werkschepen liggen in de mon ding van de Oosterschelde met ve le honderden meters ankerketting afgemeerd. Bovendien liggen er grote aantallen boeien en mee tinstrumenten in dat gebied die door de stroom onder water wor den getrokken en niet meer zicht baar zijn voor de scheepvaart. De stroomsnelheden tussen de pijlers kunnen tot drie vier meter per sekonde oplopen. Dat levert voor de watersporter die het verbod veelvuldig negeert levensgevaar lijke situaties op omdat hun boten kunnen openscheuren en zinken. De watersporter kan dan door de grote stroomsnelheid zich zelf niet meer in veiligheid stellen waarna het personeel van rijks waterstaat moet ingrijpen. Op 12 mei werd een katamaran-zeilboot opengescheurd door de ankerket ting van het opschoonponton Ma- coma. De twee opvarenden kon den toen nog door mensen van dc rijkswaterstaat gered worden. Waarschuwen Het personeel van rijkswa terstaat dat in dit gebied met werkschepen veel heen en weer vaart, waarschuwt de overtreders en rapporteert de overtredingen aan de rijkspolitie te water. Volgens Kneepkens is het onbe grijpelijk dat de watersporters de door alle watersportverenigingen en havenmeesters afgegeven waarschuwingen in de wind slaan. Het zijn niet alleen buiten landers die de gevaarlijke weg kiezen door het laatste nog halfo pen sluitgat, maar ook veel Ne derlandse watersporters. Het negeren van het vaarverbod levert bovendien veel hinder op voor rijkswaterstaat zelf. Het personeel op de werkschepen staat volgens Kneepkens steeds weer op scherp als zo'n onvoor zichtige watersporter wordt ge signaleerd. Dat kost koncentratie en tijd en die is hard nodig om de pijlers nog voor het komend stormseizoen allemaal geplaatst te krijgen. Rijkswaterstaat wordt ook her haaldelijk gekonfronteerd met watersporters die afmeren in de werkhaven. Ook dat is verboden en gevaarlijk, omdat zich onder water veel obstakels bevinden die daar tijdelijk door rijkswa terstaat zijn aangebracht. De werknemers van rijkswaterstaat zijn dan ook dagelijks bezig wa tersporters uit de havens weg te sturen, aldus Kneepkens. Woensdagavond in Bru: Kees (l), de zuster (midden) en Liesje op het toneel van het Dorpshuis in Bruinisse, tijdens de opvoering van Beschuit met muisjes". BRUINISSE - Bij beschuit met muisjes hoort een bevalling (of is het andersom?) en die bevalling gebeurde dan ook, midden op het podium van het Dorpshuis dat he lemaal gevuld was met Bruse jeugd. De bevalling was één van de hoogtepunten in de spontaan opgevoerde theatervoorstelling van de groep „Dodd", die met hun eigen produktie „Beschuit met muisjes" de kinderen een erg fijne avond bezorgden en hen boeide tot de laatste minuut. Het verhaal speelde over een ge zin waar de moeder (Willie Leijn- se) „op alle dag" liep en het doch tertje Liesje (Margot Schotel) bij Kees (Rens Schot) ging logeren. Maar Kees, de stoere jongen, had het helemaal niet zo op babies be grepen: „Met babies kan je niks doen, ze worden altijd voorge trokken en tot dank krijg je een luier met pindakaas". Liesje begint door Kees z'n (ja loerse) gepraat ook aan het leuke van een baby te twijfelen maar de zuster, een dubbelrol van Willie Leijnse die twee heel verschillen de karakters prima vertolkte, en de moeder weten de meningen sterk te veranderen na de „beval ling", waarbij de baby natuurlijk de hoofdrol speelt. Deze baby (Bram Kwekkeboom van bijna 1.80 m lang) flink pruttelend te keer gaand, bleef toch de kleine lieve baby. Krokodillen Tijdens het hele stuk bleef dc jeugd geboeid kijken en luisteren omdat het verhaal doorspekt was met leuke uitspraken, zoals toen Liesje en Kees aan het kanovaren waren. Er zwommen daar ook krokodillen maar Kees zei ge ruststellend: „Het zullen wel ou de krokodillen zijn met een kunst gebit". Rens Schot over hun opvoering: „Tijdens het spelen improviseren we nog. We reageren direkt op uit spraken van de jeugd. Zo krijgen wc èn houden we voeling met de zaal en krijg je een goede wissel werking". De theatergroep „Dodd", die in Bru was op uitnodiging van de Stichting Festiviteiten Bruinisse, voer vanmorgen (donderdag) vroeg de Bruse haven weer uit om hun volgende opvoering in Hans- weert te verwezenlijken. Ze ver plaatsen zich met een oude mos- selkotter uit 1928, de YE 128 „Slenk". van 7,43 per inwoner aan de Fede ratie Maatschappelijke Dienstverle ning te Zierikzee kon de kommissie kort zijn: „Het is een goede zaak, we kunnen het niet missen". De meerderheid van de welzijns kommissie kon ook akkoord gaan met een subsidie van 298,- aan de Stichting Zeeuwse Volksuniversi teit. De heer J. A. Schiettekatte liet aanvullend weten zich bijzonder gestoord te hebben aan het feit, dat van de provincie geen enkele reaktie is gekomen op een door de gemeente Duiveland ingediende motie. In die motie werd destijds verzocht aan Provinciale Staten om terug te ko men op het besluit niet meer te subsi diëren aan de Z.V.U. De heren Stouten en Meerman kon den niet meegaan met het positieve advies van de kommissiemeerder heid. Zij adviseerden een bedrag van 50,- toe te kennen aan de Z.V.U. De heer Stouten wees in dit verband ook op het teruglopend aantal leden van de Z.V.U. in de gemeente Duiveland. De heer Romeijn was echter van me ning, dat daar hele andere oorzaken voor zijn aan te wijzen en noemde verder het kursuswerk van de Z.V.U. een goede zaak, waar hij volledig achter kon staan. De heer Meerman bleef bij zijn eerder ingenomen standpunt, dat door de lage kur- susprijzen weieens wat te lichtwaar- dig wordt deelgenomen en dat de eindresultaten dan ook vaak niet zo hoog zijn volgens hem. Bijdrage Muziekschool „Het is een goede zaak, maar het is wel een heel bedrag, kan dat niet wat minder?" vroeg de heer Stouten naar aanleiding van het subsidieverzoek van 38.000,- van de Zeeuwse Mu ziekschool. Volgens wethouder Bak ker ging het hier om de vraag of de gemeente Duiveland dit over heeft voor het werk van de Zeeuwse Mu ziekschool en op die vraag kon de Vervolg pag. 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe zon Af en toe zon maar mogelijk ook een bui; minimumtemperatuur onge veer 12 graden; middagtemperatuur van 18 graden op de Waddeneilanden tot 22 graden in het zuiden van het land. Matige noordelijke wind, kracht vier, aan de kust af en toe krachtig, zes. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 13 au gustus Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: noord 4 Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%.. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: oost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 10 aug. Zon op 6.16, onder 21.13 Maan op 21.21, onder 4.16 Volle maan: 11 augustus (16.43) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 10 aug. 3.24 15.21 9.05 21.36 Springtij: 13 augustus Temperatuur zeewater Schouwse kust: 18,4° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Nog steeds is een enkele regen- of onweersbui niet uitgeslo ten, al zullen die een sterk plaatse lijk karakter hebben. Met name in de middag en avond is de kans op een bui aanwezig. Toch krijgt een Atlantisch hoge- drukgebied steeds meer vat op het weer in onze streken. Het breidt zich vooral uit in de richting van Scandi navië. Daardoor wordt de luchtstro ming boven Midden-Europa oostelijk en kan vrijdag een storingsgebied uit Oost-Duitsland naar ons toekomen. De aangevoerde lucht wordt dan ook wat warmer. In de loop van het weekeinde is de ze storing voorbijgetrokken en dan nemen de neerslagkansen snel af en zal de temperatuurstijging pas goed merkbaar worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1