Beroepsbevolking- in Zeeland neemt fors toe, werkgelegenheid daalt Muurschildering- maakt Bruse maquette af Verkoping gevonden voorwerpen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verzoek waterschap tot schorsing machtigings besluit zandaf graving KNELPUNTEN EN AKTÏEPUNTEN IN SOCIAAL-EKONOMISCH BELEIDSPLAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Toeristendag Cha(tr)os Engelse turnploeg Koudbloedkeuring Morgen dinsdag 7 augustus - wordt de vijf- De komst van het Tros-Hilversum 3-team Een Engelse turnploeg bracht enkele dagen Op de terreinen van manege Grol in Renes- de Toeristendag in Zierikzee afgewerkt, zorgde voor een enorme chaos in en om Re- een bezoek aan Zierikzee. Een wedstrijd te- se organiseerde de Bond van Paardenfok- Ook nu is er weer een keur aan evenemen- nesse. Desondanks keerden velen tevreden gen de selektie van Delta Sport werd ruim kers Schouwen-Duiveland de jaarlijkse keu ten. (Pag. 2). huiswaarts. (Pag. 4). gewonnen. (Pag. 5). ring van koudbloedpaarden. (Pag. 6). MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 140ste jaargang; Nr. 23569 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wonderen moeten in de verte worden gezien, wil men ze voor waar houden, evenals de wol ken in de verte, willen ze vaste lichamen schij nen. Lichtenberg ZIERIKZEE Het waterschap Schouwen-Duiveland heeft vandaag (maandag) bij de voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State het verzoek ingediend het machtigingsbesluit voor de zandaf- graving in het Brouwerhavensche Gat te schorsen. Ook de gemeente Goedereede heeft inmiddels om schorsing gevraagd, net als de ge meente Westerschouwen. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft per 12 juli een machti ging verleend aan de hoofdingenieur- direkteur van de Rijkswaterstaat in de direktie Zuid-Holland voor het winnen van 1.500.000 m3 zand in het Brouwershavensche Gat nabij de Middelplaat. Door de realisering van de voorgenomen zandwinning ont staat de situatie dat de Deltaveilig heid" bij Goeree wordt gewaar borgd, terwijl de Deltaveiligheid" bij het ..noorderstrand" nabij Renes- se in verontrustende mate wordt aan getast, aldus de gemeente Wester schouwen. Ook bij het waterschap bestaat grote zorg omtrent het voor genomen plan van de minister. De griffier J. E. Overzet liet weten dat het waterschap officieel van de kwestie niet op de hoogte is gesteld, zodat het moeilijk wordt om het tijdstip te bepalen waarop aktie wordt verwacht. De beroepstermijn tegen de plannen van het rijk loopt af per 12 augustus. De beide gemeenten en het waterschap zullen waarschijn lijk in de week daarop bij de Raad van State moeten verschijnen. MIDDELBURG - In de jaren '80 wordt voor Zeeland een forse groei verwacht van de beroepsbevolking. Dit wordt vooral veroorzakt door de natuurlijke groei van de beroepsbevolking en voorts door een grotere deelna me van vrouwen aan het arbeidsproces. In Zeeland zal de beroepsbevolking in de periode 1980-1985 met 6.800 mensjaren zijn toegenomen, een groei van 6%. De migra tie is daarbij buiten beschouwing gebleven. Rekening houdend met de specifieke Zeeuwse omstandigheden en de samenstelling van het produktiepotentiëel, is door het E.T.I. voor Zeeland een indikatieve raming op gesteld van de ontwikkeling van de werkgelegenheid in Zeeland. Bij deze raming werd gebruik gemaakt van geaktualiseerde uitgangspunten van de studie van het Centraal Planbureau (1981) „De Nederlandse Ekonomie in 1985". De raming van het E.T.I. laat tus sen 1980 en 1985 een afname van de werkgelegenheid in arbeidsplaatsen zien van 7,5% in de sektor landbouw en visserij; in de industrie een afna me van 12%, in de bouw- en installa tiebedrijven een afname van 25%; in de kommerciële diensten een afname 4,5% en in de overheidsdiensten een lichte stijging van 2 k 5%. In deze ramingen is nog geen reke ning gehouden met de negatieve ef- fekten van de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen op de Ooster- scheldewerken in de periode 1980- 1985. De omvang daarvan wordt ge schat op ongeveer 800 arbeidsplaat sen. Uitgaande van het aantal ar beidsjaren, dient er derhalve reke ning mee gehouden te worden dat de werkgelegenheid in Zeeland zal da len met ruim 1.500 mensjaren per jaar tot 1985. Onzekerheden Provinciale Staten van Zeeland wijzen erop, dat niet met zekerheid kan worden gesteld, dat deze ge schetste ontwikkeling ook de feitelij ke ontwikkeling zal zijn. Er kleven, volgens het provinciaal bestuur, im mers grote onzekerheiden aan de ge maakte veronderstellingen. De nati onale ekonomie wordt, vanwege zijn erg open karakter, als zeer afhanke lijk aangemerkt van de buitenlandse ontwikkelingen. Dit is, volgens de staten, in nog sterke mate het geval met de Zeeuwse ekonomie. Ander zijds wordt echter gewezen op de spe cifieke mogelijkheden, die Zeeland heeft, vooral in de zeehavengebie den, die - naar gehoopt wordt - kun nen leiden tot een positieve afwij king van de ramingen. De ramingen over de toename van de beroepsbevolking geplaast naast de veronderstelde afname van de werkgelegenheid leidt tot de konklu- sie, dat tot 1985 jaarlijks de wer kloosheid zal toenemen met onge veer 2.800 mensjaren. Dat impliceert, dat de werkloosheid zal toenemen tot circa 20.000 in 1985. Volgens Provinciale Staten zal de werkloosheid in Zeeland - thans nog Wc tot 2% onder het nationaal gemid delde - bij uitblijven van een effek- tief overheidsbeleid van rijk, provin cie en gemeenten, oplopen tot het na tionaal gemiddelde. Enkele regio's, zoals Zeeuwsch-Vlaanderen en Tho- len, zullen zich daarbij waarschijn lijk in nog ongunstiger zin onder scheiden. Bouwstenen In de door het ETI voor Zeeland op gestelde ,,Nota Economie en Werkge legenheid in Zeeland", de zogenaam de Bouwstenen voor een provinci aal sociaal ekonomische beleidsplan" is een uitgebreide ana lyse opgenomen van de regionaal- ekonomische struktuur en ontwikkeling in de provincie. Zoveel als mogelijk was, worden daar alle aspekten van de produktiestruktuur bezien. Ingegaan wordt op de stand van zaken, de knelpunten en de ont- wikkelingsperspektieven. In de be leidsnota Provinciaal Economisch Beleidsplan" worden de knelpunten en aandachtspunten weergegeven, die naar de mening van Provinciale Staten urgent zijn en waarvan het provinciaal bestuur vindt, dat die in het „Sociaal-Economisch Actiepro gramma" ten uitvoer gebracht moe ten worden. Investerings-problematiek Eén der knelpunten geldt de in- vesteringsproblemaktiek. Zowel na tionaal als ook in Zeeland zijn de in vesteringen in de industrie sinds 1977 drastisch teruggelopen. Dat daarbij het geïnvesteerde bedrag per werk nemer in Zeeland hoger ligt, dan het Nederlands gemiddelde, wordt voor al veroorzaakt door de relatieve oververtegenwoordiging van de ka pitaalintensieve industrie. Alhoewel te konstateren valt dat er initiatie ven zijn tot aanzienlijke uitbreiding sinvesteringen (Total, Elopak, NSM, Eurogas), bestaat het vermoeden dat de omvang van de vervangingsin- vesteringn groter is. Vooral bij de kleinere bedrijven blijven de uitbrei dingsinvesteringen achter. Vervolg pag. 3 Zonnige perioden, maar mogelijk een bui; minimumtemperatuur om streeks 12 graden, middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Matige westenwind, rond kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 10 augustus Woensdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20%. Minimumtemp.: 12 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht; Noord-Oost 3 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 13 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: Noord-Oost 3 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 13 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: Noord-Oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 aug. Zon op 6.12, onder 21.19 Maan op 19.06, onder 01.32 Volle maan: 11 augustus (16.43) HOOG- EN LAAGWATER .'Zierikzee Hoogwater Laagwater '7 augustus 12.41 6.05 18.47 Springtij: 13 augustus 'Temperatuur zeewater Schouwsc kust: 18,3° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - De mogelijkheid bestaat, dat er morgen een bui valt. Daarnaast zijn er ook perioden met zon. Een depressie, die maandagmor gen ten zuiden van IJsland lag trekt naar het zuidoosten en wordt morgen nabij Zuid-Noorwegen verwacht. Het weer blijft daardoor nog wat aan de wisselvallige kant. De wind waait uit het westen en is matig. In deze stroming drijft bewolking van de Noordzee het land binnen. De zon kan niet volop schijnen, maar toch worden nog middagtemperaturen van rond de 20 graden verwacht. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 12 graden. BRUINISSE - De maquette van het Bruse Visserijmuseum heeft een schitte rende achtergrond gekregen: een door schilder Mol gemaakte wolkenlucht. Dreigende formaties, met hier en daar een hoopvol stukje blauw, hetgeen de visserijgeschiedenis van Bruinisse in de dertiger jaren symboliseert. Het harde vissersbestaan in die tijd kende immers donkere tijden, afgewisseld met perio den waarin het soms letterlijk voor de wind ging? Het luchtpanorama doet bo vendien beseffen hoe nauw de visser bij het weer en de natuur is betrokken. De beschilderde wand van het voor-oorlogse Bru sluit prachtig aan bij de maquette die Bru-oost laat zien vanaf de waterkant. De maquette, in ontelbaar veel uurtjes tot in de kleinste details kloppend ge maakt door A. Vane, laat onder andere de oesterput ten en oesterloodsen (natte pakhuizen) en de werf van Duivendijk zien. Op de helling ligt de Bru 48 van Verspoor. Het visserijmuseum heeft er een prachtig aangeklede hoek bij gekregen waar de bezoekers langere tijd bij blijven staan. Dat vindt ook de voor zitter van de Culturele Stichting Bruinisse, burge meester T. C. Hekman: ,,Er straalt op een bepaalde manier warmte af van de schildering. Het is door de heer Mol bijzonder suksesvol weergegeven. Een gro te foto aan de muur had nooit dit effekt kunnen be reiken. Het is een grote aanwinst voor het museum". Veel bezoekers Vele honderden bezoekers hebben intussen al een kijkje genomen bij de musea, waarbij de maquette en het aquarium als trekpleister fungeren. De heer L. S. Abrahamse, één der vrijwilligers die de bezoe kers begeleiden: ,,Met strandweer zie je hier geen kat maar deze zomer werkt ons in de hand. Er is enorm veel belangstelling". Dit wordt enthousiast be vestigd door de beheerder van de musea en de biblio theek: de heer L. Schoof, die ook vertelde dat veel mensen zich in het visserijmuseum verdiepen in de mosselkuituur en alles wat daar omheen hangt. ,,De meeste mensen staan er versteld van dat er nog zoveel komt kijken voordat de mossels aan wal worden gebracht. De voorlichtingsfilm „Schelpdie ren" van het ministerie van landbouw en visserij die de heer Drinkwaard, ons ter beschikking heeft gesteld heeft dan ook goede diensten gedaan en is ve le malen per dag gedraaid." Fietsen en nog eens fietsen in Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - De ge meente Westerschouwen hield zater dagochtend op het terrein van de dienst gemeentewerken aan de Burghseweg een openbare verko ping. De daarvoor bestemde goederen bestonden uit gevonden voorwerpen, die al langer dan drie jaar bij de poli tieposten in de gemeente zijn op geslagen, overbodige goederen van lagere scholen, zoals stoelen en ta feltjes en inventarisgoederen uit het oude dorpshuis te Renesse. Blikvan ger was de voormalige boot van de strandreddingsbrigade. Deze was te vaak gerepareerd om nog veilig te zijn voor het serieuze werk van de reddingsbrigade. Het betrof een rub beren opblaasboot. Om tien uur 's ochtends opende de burgemeester van de gemeente, me vrouw J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer de „uitverkoop". Zij sprak en kele woorden tot de aanwezigen en las de algemene geldende voorwaar den voor. Met name in de ochtendu ren bestohd er grote belangstelling voor de verzameling goederen. On der de aanwezigen bevond zich ook minister G. van Aardenne van eko nomische zaken met zijn gezin. De minister heeft een vakantieverblijf in de Westhoek. Verwachting tot dinsdagavond: Enkele wolkenvelden Herman Slager nam de rol van vei lingmeester op zich en dat deed hij goed. De opbrengst bedroeg meer dan f 3000,—, dat stemde tot tevre denheid van de gemeente Wester- schouwen. Om half drie 's middags waren de horloges, brillen, fototoestellen, por- -tomonnee's, leren jasjes, valhelmen, tientallen fietsen, serviesgoed, kleedjes, een paar waterski's en zelfs een gedeeltelijke duikuitrusting ver kocht. Het aantal fietsen was enorm. Ongeveer 25 fietsen, waaraan wel het een en ander mankeerde, kon in één keer worden gekocht, enkele tiental len andere waren nog wel berijdbaar. Op de foto verleent Wim Krijger as sistentie bij de verkoping. Op de an dere foto wordt belangstelling ge toond voor de waterski's. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1