In een rijtuigie... Profwielerploeg Sjaak de Goede pleegde de voorbije maanden op onthutsende wijze zelfmoord NIEUWSBODE SURFERS SLECHT OP DE HOOGTE OLYMPISCHE SPELEN LOS ANGELES 1984 Gouden plak Petra van Staveren Brabantse ploegleider: „Ik schaam me om te vertrekken" Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode wordt uitgereikt door nog onbekende Ronde-Miss Elma Knop naar vijfde plaats op Europees kampioenschap Oefenprogramma SV Ouwerkerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdae 3 augustus 1984 Nr. 23568 RENESSE - Morgen - zaterdag 4 augustus - wordt op de terreinen van manege Grol de jaarlijkse keuring van koudbloedpaarden gehouden. Een van de onderdelen van het omvangrijke programma is de keuring aan gespannen rijden. Bij de tweespannen verdedigt mevrouw T. Leene uit Renesse haar vorig jaar veroverde ti tel. Zij zal ook dit jaar aantreden met haar twee haflingers voor een Oostenrijkse jachtwagen (foto). In totaal komen tien kombinaties in aanmerking voor de te vergeven titels bij het aangespannen rijden. Het program ma van de koudbloedkeuring wordt om tien uur geopend en de prijsuitreiking staat op het programma om kwart voor vier. LOS ANGELES - Na de twee bronzen medailles van Annemarie Verstap pen, de ene van Jolanda de Rover en de zilveren voor de dames-estafetteploeg heeft Petra van Staveren Nederland de eerste gou den medaille bezorgd door de 100 meter schoolslag winnend af te sluiten. Zij noteerde een nieuw Olym pisch rekord in 1.09,88 min. De Kampense bleef de Canadese Anne Otten- brite en de Francaise Ca therine Poiret ruim voor. LOS ANGELES - De Westduitser Karl-Heinz Radschinsky heeft een einde gemaakt aan de gouden zege- reeks bij het gewichtheffen. De vier de gouden plak was voor de 31-jarige slotenmaker uit Langen. Hij schonk zijn land voor het eerst sinds 48 jaar een medaille bij het gewichtheffen. Radschinsky zegevierde met 340 kilo (150 en 190) voor de Canadees Jacques Demers (335) en de favoriete Roe meen Dragomir Cioroslan (332,5). MALIBU - De waterpoloploeg heeft zijn doel bereikt. Een plaats bij de laatste zes van het olympische toernooi. Er is dus geen enkele reden meer voor de gespannen zenuwach tigheid, die als enig aanvaardbaar excuus kan gelden voor de minimale overwinningen, waarmee de wedstrijdenreeks is ingezet. Na de overwinning van woensdag op China met 10-8 volgde donderdag een tri omf zonder glorie op Canada, 10-9. LOS ANGELES - In het olympisch voetbaltoernooi, dat zich in een bij zonder grote belangstelling mag ver heugen, heeft Italië zich geblameerd. Voor 41.000 toeschouwers verloren de Italianen, die reeds zeker waren van een plaats bij de laatste acht, met 0-1 van Co sta Rica. In de 32e mi nuut maakte Rivers het winnende doelpunt. LOS ANGELES - De tweekamp tussen de turngiganten China en Ver enigde Staten werd - zeer verrassend - gewonnen door een Japanner. De 26- jarige Koji Gushiken veroverde voor 9500 toeschouwers in het uitverkoch te Pauley Pavilion de gouden medail le op de olympische twaalfkamp. De Japanner won met 118,700 punten voor de lokale matador Peter Vid- mar met 118,675 en de Chinees Li Ning, de wereldbekerhouder, met 118,575 punten. LONG BEACH - Het herstel van de Nederlandse 470-ploeg, John Stavenuiter/Guido Alkemade, kwam in Long Beach juist op tijd. In de derde race van de olympische re gatta zeilde Stavenuiter naar de tweede plaats achter de Amerikaan Benjamin. In het voorlopig tussen- klassement, waarin Stavenuiter zijn slechte resultaat van woensdag (19e) heeft mogen schrappen, bezet de Me- demblikse bootontwerper de vierde positie. LOS ANGELES - Het was donder dag en East Los Angeles college een Australisch hockeydagje. Zowel de heren als de dames wonnen hun - be langrijke - wedstrijden met 3-0. Voor al de winst van de Australische heren op het toch niet bepaald zwakke West-Duitsland was imponerend. Overigens kwam ook India in groep a toe zijn derde zege, al ging dat te gen het dapper strijdende Spanje heel wat minder overtuigend (4-3). LOS ANGELES - Beetje bij beetje worden details bekend over de slui tingsceremonie van olympische spe len op 12 augustus, die vier miljoen dollar (ruim 12 miljoen gulden) kost. Een van de grote attrakties van de ce remonie zal het optreden van zanger Lionel Ritchie zijn. LONG BEACH - De contouren van het olympisch erepodium worden met de dag duidelijker voor Stephan van den Berg. De Nederlandse plank zeiler boekte donderdag, in de derde race van de olympische regatta, zijn eerste zege in de windglider-klasse. De vijfvoudig wereldkampioen in die kategorie kwam door die eclatan te overwinning op de eerste plaats in het algemeen klassement. LOS ANGELES - De Nederlandse achtervolgingsploeg is in de kwalifi caties uitgeschakeld. Het viertal Nij- dam. Moorman, Van der Hulst en Elshof slaagde er niet in zich een plaats bij de laatste acht te verove ren. mindere ploeg dertien overwinnin- gen, waarbij toch een aantal aanspre- kende triomfen. Nu is het diep treu rig. Ik geloof dat we vier keer hebben gewonnen". ZIERIKZEE - Na afloop van de tweede amateurwielerronde van Zie- rikzee wordt de Grote Prijs Zierik zeesche Nieuwsbode uitgereikt door de Ronde-Miss, die enkele uren eer der tijdens een verkiezing op het Ha venplein werd gekozen. De naam van de Ronde-Miss is dus momenteel nog niet bekend, vast staat wel, dat ze de bijnaam „Miss Paljas" zal dragen, omdat deze Zierikzeese boetiek voor de aankleding van de te kiezen Ronde-Miss zal zorgen. De Ronde-Miss-verkiezing is een onderdeel van een uitgebreid pro gramma, dat op het Havenplein zal Worden afgewerkt tijdens de laatste toeristendag. Het programma begint om twee uur met een disko-show. Aansluitend verzorgt boetiek Paljas een mode-show, die tevens als miss verkiezing zal fungeren. Ieder meis je, dat wil, kan zich als kandidaat- miss aanmelden. De winnares staat dan gedurende enkele uren in het volle licht van de publiciteit. Na af loop van de wielerronde staat er op het Havenplein een optreden van de Amerikaanse zangeres Donna Lyn- ton op het programma. BIRMINGHAM - De 8-jarige Elma Knop uit Bruinisse heeft tijdens de Europese kampioenschappen fiets- cross in het Engelse Birmingham een uitstekende indruk achtergelaten. Ondanks een valpartij en het zware parkoers op de sintelbaan reed ze naar een verdienstelijke vijfde plaats, midden tussen de Europese toppers. Elma Knop had bovendien de han- dikap dat ze de jongste was in de klasse van acht en negen-jarigen. De overtocht werd mogelijk gemaakt door de Bewakingsdienst Hogerdijk uit Hellevoetsluis. Op 8 en 9 septem ber rijdt de Bruse mee tijdens de Ne derlandse kampioenschappen in Waal re. MIDDELBURG - Surfers zijn matig bekend met de regels over hoe ze zich op het water dienen te gedragen. Bij 15 procent van de plankzeilers is sprake van een zeer slechte kennis en bij 30 procent is de kennis goed. Naarmate men lan ger surft, neemt ook de kennis van de vaar- en gedragsregels toe. Maar óok van veel andere ge- of verboden op het meer zijn surfers niet op de hoogte. Dit blijkt uit een onderzoek van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland. De dienst heeft dit op drie mooie topdagen op het Veersemeer onderzocht. Het rekreatiegebied het Veerse meer, de afgesloten zeearm tussen Walcheren en Noord-Beveland, wordt overstroomd met windsurfers. Op mooie dagen zijn er per dag drie duizend windsurfers op het meer te vinden. Naast die plankzeilers maken ook nog vele duizenden zeilers en dag jesmensen gebruik van het meer. Uit de enquêtte onder de plankzeilers is gebleken, dat 98 procent van hen per aut<"> naar het meer komt, gemiddeld in groepjes (ran 4 tot 5 personen. Per groep heeft men, 1,8 zeilplanken. Ge middeld maken 2,5 personen gebruik van een zeilplank. De meeste plank- zeilers gebruiken hun plank drie maal in de twee weken. De zeilers en mensen met een mo torboot op het meer (67 procent) vin den plankzeilers erg hinderlijk, vooral omdat zij zich in de vaargeul ophouden. De oeverrekreanten erva ren de surfers meestal positief. Sportvissers ondervinden veel hin der van windsurfers. Sponsornaam De start van de profploeg van Sjaak de Goede was overigens al be paald niet om over naar huis te schrijven. Tijdens de voorstelling in januari bleek al, dat een ongerechtig de sponsornaam op de truien van de renners was bevestigd. Hiervoor kwam uiteindelijk een oplossing, omdat er ook nog een schoenenfabrikant met de naam Lot to bleek te bestaan. Amper waren de eerste wedstrijden verreden of de trammelant met tweevoudig ex- wereldkampioen Freddy Maertens begon. Na veel vijf en en zessen werd de Belg wegens werkweigering ont slagen. „Ik geloof niet, dat de ren ners in die korte tijd de mentaliteit van Maertens overnamen. Nee, ik denk dat het gewoon een algehele tendens is. De een jut de ander op. Gaat het niet dan stapt de hele klub maar in een keer af. De sponsor dokt toch wel, wordt dan gezegd. Nou ja, dat hebben ze vrij goed gezien, maar dan wel over mijn lijk. Ik pas er wel voor straks achter mijn rug om ervan beschuldigd te worden, dat ik de zaak maar heb laten betijen. Toen ik zelf als prof koerste heb ik altijd kei hard gewerkt om mijn sponsornaam zo goed mogelijk uit te dragen. Ik meen nu als ploegleider hetzelfde te mogen verlangen van mijn renners". Onder de boesdoeners binnen de ploeg van de 35-jarige door de wol ge verfde ploegleider zitten ook een tweetal Zeeuwen. Jos Schipper en Heddy Nieuwdorp zullen aan het eind van het seizoen eveneens naar een andere ploeg moeten uitzien, want ook zij kunnen geen goed meer doen in de ogen van De Goede. „Ik wil niet zeggen, dat zij de ergsten zijn, maar ook Schipper en Nieuw dorp hebben weinig over voor hun vak. Het fanatisme om er iets goed van te maken ontbreekt volledig. Ze denken dat het hen maar een beetje toe komt waaien. Ik heb de indruk, dat ik zoiets als een sociaal werker ben geworden. Ze klampen zich bijna allemaal aan hun zekerheid binnen de ploeg vast, maar vertikken het om er iets tegenover te stellen. Nou dan zijn ze bij mij wel op het verkeerde spoor, want aan het eind van de rit kunnen ze mooi vertrekken. Ik ben er niet om er kunstmatig voor te zor gen, dat wielerloopbanen worden verlengd. Renners, die niet meer be kwaam zijn voor hun werk, moeten zo slim zijn om te stoppen. Op deze manier is er binnen afzienbare tijd niet een sponsor meer te vinden, die wat geld in een kleinere wielerploeg wil stoppen". Realist OUWERKERK - Het naar de le klasse van het zondagvoetbal gepro moveerde Ouwerkerk gaat op dinsdagavond 7 augustusstarten met haar oefenprogramma voor het ko mende seizoen. De ploeg van trainer Peter Goedegebuure komt dan in ei gen home binnen de lijnen om het te gaan opnemen tegen SPS uit Poort vliet, de ploeg welke in het komende seizoen zal worden getraind door Adrie Noordijke uit Kerkwerve (19.30). De volgende avond, op woensdag 8 augustus, komen de Ou- werkerkers alweer in aktie in het treffen, in eigen huis, tegen de kers verse zaterdag 2e klasser Brouwers haven (19.00). Op zondag 12 augustus trekken de Ouwerkerkers naar het Zeeuws- vlaamseland waar men het zal moe ten opnemen tegen het in de 4e klasse van de KNVB spelende Vogelwaar de. Voor woensdag 15 augustus staat de uitwedstrijd tegen zaterdag afde- lings le klasser Colijnsplaatse Boys op het programma waarna op zater dag 18 augustus zal worden deelgeno men aan het door de vereniging Cort- gene te organiseren toernooi. Dins dag 21 augustus trekt men naar Zie- rikzee waar men het op het sport park Bannink gaat opnemen tegen de 4e klasse MEVO (19.00). Voor zondag 26 augustus staat de thuiswedstrijd gepland tegen Vosmeer (14.30) dat in het afgelopen seizoen kampioen werd in de le klasse van de Brabant se Voetbal Bond en nu in het komen de seizoen zal uitkomen in de 4e klas se van de KNVB. Voor donderdag 30 augustus staat er dan nog de uit wedstrijd tegen Zonnemaire op het programma waarmee waarschijnlijk het oefenprogramma zal worden af gesloten. Mocht het zo zijn dat er op zondag 2 september nog geen kompe titiewedstrijd moet worden gespeeld dan wordt er te Ouwerkerk nog een oefenwedstrijd gespeeld tegen de re serves van Steen (14.30). De ploegleider uit Standdaarbui- ten, die zelf inmiddels op allerhande manieren al een kwart eeuw in de wielersport aktief is, is realist ge noeg om een stukje van het falen van de ploeg voor eigen rekening te ne men. „Toen ik op een gegeven moment alle namen van de renners op een rijt je voor me had staan, heb ik tegen mezelf gezegd: die gaan het wel ma ken. Ik ben als het ware overtuigd geraakt van het feit, dat we tussen de twintig en dertig overwinningen zou den pakken, al voor dat er maar een meter gereden was. Dat blijkt nu fout te zijn geweest. Ik heb er niet ge noeg achterheen gezeten om de koe- reurs op hun verplichtingen tegeno ver de sponsors te wijzen. Hierdoor is er maar wat aangerommeld en on stond fiasko op fiasko. De laatste tijd werden er binnen de ploeg wat boetes uitgedeeld voor wanpresta ties, maar toen was het kwaad allang geschied. Veel kleinere ploegen als de mijne boekten aanzienlijk betere resultaten en dat ergert me mateloos", konstateert De Goede. Na een nog enigszins akseptabel voorseizoen begon de ellende pas goed in de kleinere wedstrijden in België. „Wat ik daar heb meege maakt, dat is onbeschrijfelijk", legt De Goede uit. „De koers was vaak nog maar net aan de gang of de helft van de koereurs was al uit de strijd. Het leek wel of ze onafgebroken geen zin hadden om te fietsen. Dood- en dooziek werd ik ervan. Gisteren ben ik naar de sponsors gestapt en heb ik gezegd, dat ik hele hap op de keien donder. En dan moet je nagaan, dat de sponsors je dan aankijken alsof ze water zien branden. Daaruit blijkt wel, dat die mannen er ook niet de ballen verstand van hebben. Maar het is wel zo, dat ze aan het eind van de rit zeggen, dat we er niks van ge bakken hebben. Nu weten ze niet eens hoe vaak we met z'n alleen ge wonnen hebben. Maar dat kan niet zo moeilijk zijn, want het aantal is nog piepklein, wét, schandalig klein. Het vorig jaar boekten we met een veel Sjaak de Goede: ,,Ik schaam me voor mijn ploeg STANDDAARBUITEN - Sjaak de Goede zit er als een geslagen hond bij, als hij zijn verhaal heelt gedaan. De Brabantse ploegleider is er kompleet niet goed van. Zijn in januari met (té) veel tamtam gelanceerde wielerfor- matie is op een verschrikkelijke manier afgegaan in de vele wedstrijden, waarin werd vertrokken. „Ik ben het nu spuugzat", zegt hij met een stem vol weemoed. „Aan het eind van het seizoen kunnen ze allemaal, met uitzon dering van Ron Snijders en Jac. van Meer vertrekken. Dat is toch geen manier van je vak beoefenen wat die mannen doen. Ik schaam me om nog ergens te vertrek ken. De AVP-Viditelploeg zal er daarom op 21 augustus in Zundert niet bij zijn, wanneer daar de Ronde van Ne derland vertrekt. Ik kijk wel mooi uit". Sjaak de Goede gaat grote schoon maak houden en niet zo zuinig ook. Met Aad van de Hoek gaat hij op zoek naar een aantal nieuwe renners om het volgend jaar toch weer een ploeg op de been te brengen. „Het zal bepaald niet gemakkelijk zijn om weer een ploeg te formeren, maar met de huidige klub wil ik onder geen enkel beding verder. Er zijn zo veel wisselingen in de ploegen, dat er best weer een aantal akseptabele koereurs zonder ploeg komt. De sponsors, die we nu hebben gaan in principe door. Na de fikse kater van dit jaar hoop ik het volgend jaar een stuk beter te doen. Ik vind het overi gens intriest, dat we niet naar de Ronde van Nederland kunnen, al thans kunnen. Ik wil gewoon niet, want een zoveelste afgang wil ik on der geen beding meemaken", 'erkent Sjaak de Goede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5