Echtpaar Verhage zet punt achter ondernemerschap Kerkelijk Rekreatie Werk Scharendijke JtiitniiM Zeeuwse Koorschool in Gasthuiskerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Leuke verrassingen bij teken- en schilderevenement 3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdae 3 augustus 1981 Nr. 235(18 Plaatje uit het begin der vijf tiger jaren. De winkel Joh. de Vries was gevestigd in het pand Havenplein 8, het naastlig gend pand (De Bata) werd er in 1957 bij gekocht. Advertentie Programma 6 tot en met 10 augustus SCHARENDIJKE - Het laatste weekprogramma van het Kerkelijk Rekreatiewerk Scharendijke gaat maan dag 6 augustus om 10.00 uur weer van start met de kin dermorgen in het Verenigingsgebouw. Vanaf 11.30 uur zal daar bibliotheek worden gehouden en in de avondu ren, vanaf 20.30 uur draait in het Verenigingsgebouw de film „Two of a pennie" met Cliff Richard in de hoofdrol. (vervolg van pagina 1) Toen Verhage eenmaal zelf de be schikking, over een auto had, kwam er overigens niet eens zo veel verbe tering in de situatie. Hij vertelt: „Omdat het 's maandagsochtends aan het veer bij Zijpe dan altijd ont zettend druk was, ging ik 's zondags avonds al mijn auto overzetten op Zijpe, ik kwam met de bus terug, ging 's maandagsochtends weer met de bus naar Zijpe en kon dan ten minste vroeg met de pont over en stond mijn auto aan de andere kant gereed". Je woonde ten slotte op een eiland. Elf maanden lang werkten de jonge echtelieden hard aan de verdere uit bouw van hun eigen bedrijf. Toen kwam de ramp in 1953 en brak een moeilijke periode aan. Door de deu ren met boetseerklei uit de speelgoe dafdeling dicht te stoppen kon het water uit de winkel worden geweerd. De kelder liep wel onder en liet daar op het aldaar opgeslagen assortiment flinke blubber sporen na. De firma Joh. de Vries kreeg toestemming de winkel direkt in de narampse periode open te stellen. Handel kon er vooral in de avond uren worden gedreven, als de dijk werkers met amfibievaartuigen op het Havenplein werden afgezet. Vooral op donderdagavond was er een levendige verkoop. Op die dag: werden de dijkwerkers uitbetaald en op vrijdagavond vertrokken zij voor het weekend naar huis. Verhage me moreert dat de oorsprong van de Zie- rikzeese koopavond op donderdag dan ook uit deze periode stamt. (vervolg van pagina 1) voren van bewust dat veel mensen het onderwerp moeilijk zouden vin den; daarom ook mocht men de op dracht heel ruim nemen. En dat is dan ook gebeurd. Symboliek Zo is een deelneemster naar de Oosterscheldewerken gestapt, heeft daar een veldboeket geplukt en deze geschilderd met op de achtergrond de pijlerdam, daarmee symboliserend: hoe de mens ook ingrijpt in de natuur deze laat zich maar gedeeltelijk ver dringen. Advertentie Restaurant Renesse De tHoffelijkheids f Pluim Het restaurant met de hoffelijkheidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend vanaf 11.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. Voor reservering: 01116-1215 Na verloop van tijd kwam men de materiële gevolgen van de ramp weer te boven. De expansiedrift van het ondernemersechtpaar was nog niet geblust en toen in 1957 zich de kans voordeed het naastliggend pand Havenplein 10, waar tot dan toe schoenenwinkel „De Bata" in was gevestigd aan te kopen, werd dan ook niet geaarzeld. In 1961 volgde een zeer ingrijpende verbouwing, tijdens welke de huidL ge voorpui werd gekreëerd. Van twee winkels werd één grote zaak ge maakt. Het assortiment bleef vrijwel ge heel gehandhaafd zoals het tot dan toe altijd was geweest. Daar hoorde ook de speelgoedafdeling bij, maar die werd overgebracht naar het pand in de Sint Domusstraat toen mejuf frouw Verhage in 1973 te kennen gaf met haar winkel te willen stoppen. Neef Piet nam het bedrijf over. Zijn bedrijfsleider H. Lindhout ging er de skepter zwaaien. Dat duurde vijf jaar; in 1978 nam Lindhout zelf de speelgoedwinkel in de Sint Do musstraat over; de naam Speelgoed huis Verhage bleef gehandhaafd. Specialisatie Na het vertrek van hun bedrijfslei der besloten de heer en mevrouw Verhage het roer op het Havenplein maar eens volledig om te gaan gooi en. Het alledaagse huishoudelijk pakket werd grotendeels ingeleverd en het aksent ging liggen op de luxe- re zaken: porcelein, aardewerk, ko per, tin, glas, enzovoort. Met deze specialisatie had het echtpaar Verha- Een ander heeft op een groot for maat doek een sterk satirische schil dering gemaakt, die toont hoe Neder land, de kaart van Nederland is daar bij omgevormd tot een vrouwenfi guur, is uitgemolken door de Delta werken. Bij sommige werkstukken is ver band gelegd met de geschiedenis en heeft men beelden van de ramp van 1953 verwerkt. Er zijn ook mooie sfeerschilderijen bij met veel aandacht voor de ruimte, de lucht en het water. Jury Evenals vorig jaar zal het bezoe kende publiek in de gelegenheid zijn om te jureren. Bij de ingang van de galerie kan men een jureringsbriefje nemen. Na het bekijken van alle ingezon den tekeningen en de schilderijen kan men invullen welke men het mooiste vind of welke de meeste in druk hebben gemaakt. Bij het verla ten van de galerie staat er een grote bus, waar deze briefjes in kunnen worden gedeponeerd. Theo Voorzaat Omdat de uitslag van een publieks jury sterk kan afwijken van die van een vaktechnische jury is aan de be kende schilder Theo Voorzaat ge vraagd of hij wil beoordelen wie van uit zijn visie als kunstenaar een aan moediging of een eervolle vermel ding verdient. Op zaterdagmiddag 11 augustus om 15.00 uur zullen de prij zen bekend worden gemaakt. Prijzen De prijzen, die tevens op zaterdag middag 11 augustus zullen worden uitgereikt, zijn beschikbaar gesteld door de schildermaterialenhandel Mol-Raayen te Zierikzee en door de Rijkswaterstaat. ge duidelijk voor ogen wat rustiger aan te gaan doen, een soort langzame afbouwperiode, waar in de praktijk echter niet veel van terecht bleek te komen, Joh. de Vries bleef een druk bezochte winkel en de Verhages ble ven er zich met veel enthousiasme voor inzetten. Maarik heb altijd gezegd, dat als het even kan, ik voor m'n vijfen zestigste wil stoppen; die kans doet zich nu voor", laat de vertrekkend ondernemer weten. De opheffings-uitverkoop zal wel licht nog enkele maanden in beslag nemen, daarna - met ingang van 1 ja nuari 1985 - zal het pand aan een an dere ondernemer verhuurd gaan wor den k Er zal een bedrijf worden ge vestigd met een breed assortiment in huishoudelijke artikelen met een licht aksent op glas, porcelein en aar dewerk, echter zonder de luxe touch, die het assortiment de laatste jaren bepaalde. Twee trouwe medewer kers van de heer Verhage, te wetëii Jaap Fonteine (24 jaar in dienst) en Janny Roon (zes jaar in dienst) zullen bij dit nieuw te vestigen bedrijf be trokken blijven. Piet Verhage heeft zich in de jaren van zijn Zierikzees ondernemerschap ook altijd ingezet voor de mid- denstandsbelangen. Hij deed dat in de vorm van een ruim vijfen twintigjarig bestuurslidmaatschap van de Zierikzeesche Middenstands vereniging (een overkoepeling van de Katholieke, Christelijke en Ko ninklijke Middenstandsvereniging in deze stad) en later van de Z.O.C. (Zierikzeesche Ondernemers Centra le). Dat bestuurlijke werk stelde in die tijd naar zeggen nog niet zo veel voor. „Twee keer per jaar vergade ren en de Sint Nicolaasintocht", al dus Verhage. De grote toeristische toevloed na de ontsluiting van Schouwen-Duiveland in 1965 werd wel enigszins voorzien, maar er werd nog niet op ingespeeld met massaal opgezette ondernemersakties. Promoting Promoting van Zierikzee en het bieden van wat toeristisch vertier vond nog plaats in de vorm van „Zo meravondfeesten" onder vigeur van de V.V.V. Met een kontributie van 60,— per lid per jaar had de Z.O.C. ook niet zo bar veel mogelijkheden kommerciële akties op touw te zetten. Toch voelde men in het Z.O.C.-bestuur wel aan, dat er iets moest gebeuren om het ko pend publiek naar Zierikzee te krij gen en er te houden. Met veel tam tam werden de Z.O.C.-leden dan ook opgetrommeld voor een belangrijke bijeenkomst in de „Zeeuwse Her berg", waar Wouter Perquin jr. eens haarfijn zou gaan vertellen hoe de promoting van het Zierikzees win kelapparaat zou kunnen geschieden en welke bedragen daarvoor nodig zouden zijn. De Z.O.C.-leden bleken te overtui gen en de jaarlijkse bijdrage werd, gerelateerd aan het aantal perso neelsleden in het bedrijf - opgetrok ken tot enkele honderden guldens. Daar kon men mee uit de voeten en bovendien kon daar een vaste bijdra ge aan de Evenementenkommissie mee worden veilig gesteld. Tot dan toe funktioneerde die Eve nementenkommissie onder de vlag van de V.V.V.maar alle partijen wa ren het er over eens, dat het funktio- neren van de Evenementenkommis sie een ondernemersbelang betrof en derhalve bij de Z.O.C. thuishoorde. Die overstap is inmiddels dan ook ge realiseerd. Piet Verhage heefi zijn voorzitter schap van de Z.O.C. inmiddels afge legd. Hij weet nog niet exakt hoe hij straks zijn tijd gaat vullen, maar hij denkt in de richting van tuinieren, waar zijn riante woning en tuin aan de Lange Blokweg alle mogelijkhe den toe bieden en verder aan fietsen en wat reisjes maken. Beetje weemoed Gaat die uitverkoop op het Haven plein nou toch niet met een beetje weemoed gepaard? „Ja, dat mag je rustig zeggen", beaamt het echtpaar Verhage. „Het is jammer, datije nu moet laten vallen, wat je in een ar beidzaam leven hebt opgebouwd. Het had ons wellicht iets lichter ge vallen als we de zaak van de ene op de andere dag in de bestaande, bran-,' che hadden kunnen overdoen." Wat hen echter bijzonder heeft ge troffen de afgelopen dagen na de be kendmaking van de opheffings-uit verkoop, zijn de verbijsterde reak- ties van de trouwe klanten: „Waarom stoppen jullie er nou mee, dat is toch erg", en ook uit de jaar lijks terugkerende toeristenkring: „We kopen al tien jaar bij jullie, waar moeten we straks dan heen?" „Ja, dat heeft me wel een beetje ontroerd", erkent mevrouw Verhage aan het einde van een hele drukke werkdag. Op het veld van camping „Nieuw Zeeland" in Ellemeet zullen op die zelfde dag omstreeks 19.00 uur de spieren worden losgemaakt met een nummertje aerobic dancing en ver der zal daar op de camping ook wor den voorgelezen. „Spektakeldag' Dinsdag 7 augustus staat aange kondigd als „een spektakeldag" met hutten bouwen, aardappels poffen, maskers maken en dergelijke. De start vindt om 10.00 uur plaats vanaf het Verenigingsgebouw. 's Avonds wordt vanaf 20.15 uur op camping „Molen de Lelie" te Eiker zee een barbeque gehouden, deelne mers moeten' zich wel tevoren opge ven bij bij rekreatieteam of op Carlstraat 7 te Scharendijke. Op woensdagavond 8 augustus wordt vanaf 18.40 uur vanaf het Ver enigingsgebouw voor de laatste keer dit seizoen het Schouws Kerkpad ge reden. Donderdag 9 augustus is het vanaf 10.00 uur weer kindermorgen in het Verenigingsgebouw, 's Avonds wor den daar (om 20.00 uur) enkele films over de Deltawerken vertoond. In de middaguren vanaf 16.00 uur wordt bij vakantieoord Klaverweide te El lemeet camping-volley bal gespeeld. Deelnemers en teams dienen zich van te voren op te geven bij het rekreatie team. De laatste kindermorgen vindt plaats op vrijdag 10 augustus, ook weer vanaf 10.00 uur in het Vereni gingsgebouw. Vanaf 11.30 uur wordt ook dan weer bibliotheek gehouden en om 19.00 uur wordt er voorgelezen op camping „Molen de Lelie" en kan men daar ook volksdansen. Met een koffieuurtje en afscheid van team II vanaf 20.30 uur in het Verenigingsgebouw wordt deze zo- mercampagne van het Kerkelijk Re kreatiewerk Scharendijke besloten. (vervolg van pagina 1) radio-uitzendingen en een dertigtal t.v.-programma's werd een stukje Zeeuwse kuituur uitgedragen. Het repertoire van het Jongens koor werd zelfs via de B.B.C. uitge zonden. Bij tal van voorkomende ge beurtenissen, waarbij leden van het Koninklijk Huis aanwezig waren, mocht het koor zich laten horen. In 1972 werd met veel sukses opge treden in Amsterdam met het Con certgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. Regelmatig zijn de jongens te horen in de grote muziekcentra van ons land zoals De Doelen te Rot terdam, het Concertgebouw in Den Haag en het Turfschip te Breda. Ook in het „Jaar van het Kind" trad de Koorschool op de voorgrond tijdens de huldiging van Danny Kaye te Amsterdam met een eigen Unicef- lied, dat nu ook al buiten onze gren-( zen in meerdere talen wordt gezon gen. In het buitenland weet men ook de zang van de jongens te waarderen, er werden vele tournees gemaakt naar Engeland, West-Duitsland, Bel gië en Oostenrijk. Maar bovenal is belangrijk de da gelijkse training en muzikale vor ming van een groot aantal jongens in de afgelopen ruim negenentwintig jaren. Het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool is één van de weinige jongskoren, die Nederland nog rijk is. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers t 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. Zoals gezegd wordt de expositie ge houden in galerie "Tussen de Ha vens". Visstraat 12 te Zierikzee en is te bezichtigen tot 11 augustus, elke middag van 14.00 tot 17.00 uur. Op zondag en maandag is de galerie gesloten. Eén van de 37 kunstwerken van amateurs, die tot 11 augustus zijn te bezichtigen in galerie ..Tussen de Havens" in Zie rikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3