„Het mooie van dit vak is de mensen helpen waar dat kan; dienstverlenen" Nieuw Nederlands circus Mullens - presenteert zich in Zierikzee installatiebedrijf DEURL0OBM Op 9 en 10 augustus Zeelandbrugwachter Freek Schoonakker op weg tiaar de VUT Prinses Irene £5 jaar h f t weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café ,,Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag t/m 14 augustus Zierikzee Rode Kruis-gebouw, Paternoster straat. Verkoop Welfare. 10.00 -16.00 uur. Vrijdag 3 augustus Scharendijke Verenigingsgebouw. Koncert door Dirk Verbree. 19.30 uur. Zaterdag 4 augustus Zierikzee Huis van Nassau. Optreden van dansorkest „Libel" uit Halsteren. 20.30 uur. Scharendijke Oprit jachthaven. Zeepkistenrace, 13.30 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 9.00 uur. Maandag 6 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Adrie van der Veen (hoorn) en Frans van Tilburg (orgel). Dinsdag 7 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Koncert door Ge rard Dekker op orgel en clavecimbel. 20.00 uur. Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Woensdag 8 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Scharendijke Verenigingsgebouw, start Kerkepad- route, 18.40 uur. Donderdag 9 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorpscentra - 10.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Extra raadsvergade ring. 20.00 uur. Vrijdag 10 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Maandag 13 augustus Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Reinate van Heemskerk (alt) en Frans van Tilburg (orgel). Dinsdag 14 augustus Dreischor Nedelands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Donderdag 16 augustus Burgh Nederlandse Hervormde Kerk. Zo- meravondkoncert: Jan van Dijk. or gel en Mary Jongsma. hobo. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorpscentra - 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 18 augustus Oosterland Bazar/rommelmarkt. 9.30 uur. Zaterdag 25 augustus Zonncmaire I. M. v. d. Bijlstraat. Grote rommel markt en bazar t.b.v. nieuwe unifor men instrumenten „Nut en Uit spanning". 09.00 - 17.00 uur. Freek Schoonakker bij zijn brug, waarvan hij zegt:Eigenlijk is het wel erg, dat er nog 30 miljoen betaald moet worden na al die jaren", (foto: Bob Hoornen) Wie ooit kennis gemaakt heeft met de brugwachter van de Zeelandbrug, zal dat niet licht vergeten. Freek is namelijk een prima prater, een amu sant causeur, die overigens een beet je aarzelend toestemde in een gesprek voor „zijn" krant, omdat het echt een figuur is die niet op de voor grond wil treden. Om die reden heeft hij ook lang getracht een feestelijk afscheid tegen te houden, maar toen sommigen er lucht van kregen, dat hun Freek de laatste maand op de brug zit, kon hij niet anders dan de voorbereidingen voor zijn naderend afscheid over hem heen te laten ko men. „Een verhaal in de krant? Best. Maar dan mag het niet over mij gaan". Typisch Freek Schoonakker zoals velen hem kennen, maar onmo gelijke opgave voor een verslagge ver In november 1965 trad hij in dienst van de brug, die op 15 december van dat jaar officieel werd geopend door de toenmalige koningin Juliana. Freek was daar uiteraard bij en weet nog heel goed het verhaal van die ka merheer in buitengewone dienst. „Ik zal dat nooit vergeten", begint hij, nog met pretogen. „Een monteur had alles in het werk moeten stellen om de slagboom zo te veranderen, dat de koningin er op een bepaald moment van de opening door zou kunnen met een man of vijf genodigden. Toen het gezelschap er door was, drukte die monteur weer op de knop om de slag boom neer te laten. Op dat moment komt de kamerheer van hare ma jesteit in buitengewone dienst, die nogal nieuwsgierig was, ook naar buiten. Toen hij net onder de slag boom was ging die naar beneden en kreeg hem in z'n nek. Langzaam hoor, hij werd niet gewond. Maar die man kon niet anders dan met de slag boom door z'n kieën zakken en daar zat hij, op z'n knieën op de brug, met de slagboom in z'n nek, en hilariteit alom!" Wie wil? Hoe is Schoonakker op de brug ge komen? „Ik had gesolliciteerd. Het leek me wel wat. Ik ben een buitenmens moet je weten. Er werden elf man aange nomen, tolgaarders en brugwachters. Acht man moesten naar de tol en toen kwam de vraag: wie wil er naar bo ven? Nou, dat wilde ik wel en zo ging dat toen. Heel anders dan nu. Nu moet je bekend zijn met de scheep vaart, zoals mijn opvolger Piet Stou ten uit Zonnemaire die ik deze week al aan het inwerken ben. Hij moet aan allerlei eisen voldoen en het Bin nenvaart Politie Reglement kennen en vooral ervaring hebben op het wa ter. Toen was dat allemaal zo streng nog niet. De mannen van Werkspoor hebben me wegwijs gemaakt op de brug en ik wist natuurlijk wel wat van de Oosterschelde, want ik ben in Zierikzee geboren en getogen". Freek weet nog heel goed hoe het hrugwachtershuisje er toen uitzag: leeg en kaal. De enige voorziening die er was, was de telefoon en verder niets. „De balpen om te schrijven was cr niet eens. Er werd geacht dat je die van thuis meebracht. We heb ben dat met z'n drieën helemaal moe ten opbouwen, door telkens wat aan te vragen. Nu hebben we een mari foon, digitale getijdemeter, windme ter, megafoon er komt nog semafoon. Nu kun je wat doen, maar toen niet. Er was geen geld, we stonden op een lek schip eigenlijk." Van 800 naar 5000 Er is meer veranderd in die bijna negentien jaar dat de brug er is en Schoonakker brugwachter. Het aan tal jachten bijvoorbeeld dat de brug passeert: het eerste jaar waren dat er 800 in getal, nu bijna 5000 per jaar. De laatste jaren vooral is de beman ning van de jachten sterk veranderd, of liever gezegd de „be-vrouwing", want ook op de jachten neemt het naakt kreëren sterk toe. Freek: „Je ziet het niet eens meer. Sommige kapiteins hebben een hele harem aan boord, maar ze doen maar. Anders wordt het als ze dan via de marifoon vragen of de brug wachter het allemaal wel mooi vindt. Dan zijn ze bij mij aan het verkeerde adres: afkappen die handel, over en sluiten." De brugwachter heeft in zijn loop baan weinig of geen klachten gekre gen van „zijn" klanten: de automobi listen. Zij betalen per slot van reke ning de 77 miljoen die de brug heeft gekost en dus zijn het zijn klanten. Recht op doorgang „Ik ga geen filetje kweken en de brug lang open houden. Je moet pro beren om iedereen te vriend te hou den. De automobilist wil ook verder, weet je. Maar ja, op de draaiuren heeft een schip het recht op door gang. Het is weieens gebeurd dat ik de brug moest opendoen voor een jacht, dat er makkelijk onderdoor had gekund. Maar wat doe je als je maar een meter speling hebt en je bent bang? Als je dan ook nog het récht hebt, vraag je of de brug open kan. Dan moet je de automobilisten horen En ze hebben dan gelijk na tuurlijk, maar met één jacht is het snel gebeurd. Zo'n drie tot vier minu ten en de brug is weer vrij voor het verkeer, dat valt dus wel mee". Dienstverlenen Praten met Freek Schoonakker is steeds terugkomen op het woord dienstverlenen, want dèt wil hij graag benadrukt zien. Dienstverle ning aan de gebruikers van de brug, zowel er op als er onder. De post op de Zeelandburg is belangrijk gewor den, niet alleen als wachter van de brug maar ook als vraagbaak voor een ieder die daar gebruik van wil maken. De grootste voldoening heeft de scheidende brugwachter als hij mee heeft mogen helpen een redding, als eerste schakel, en het loopt goed af. Een voorbeeld: „Het is alweer j£- ren geleden met een zeilwedstrijd vanuit Yerseke. Ik zie een jacht aan komen en er stond een toeter wind, Advertentie L)e clown Pio Nock en zijn partner Mario in aktie. om met iedereen kontakt te hebben. En dan dat uitzicht die wijdse omtrek je kunt er zo heerlijk bij mijmeren kijken naar de parel van de Oosterschelde: Zierikzee. Maar je moet wel wat fantasie heb ben. Je moet er van willen genieten en ik zal het zeker missen. Ik zal ook best vaak een bakkie gaan doen op de brug, dat weet ik nu al, want er is altijd wel wat te beleven op het wa ter. Ik zeg altijd: geniet wat je kan, want het gebeurt maar één keer." Aan dat genieten op de brug komt dus binnenkort een einde. Ziet Freek op tegen zijn pensioen? „Opzien? Ik vind het héérlijk! Ik heb een kursus gevolgd hoor, wat te doen na je pensioen. Ik heb daar met veel mensen gepraat en ja, de meesten vinden het moeilijk. Bang om in een gat te vallen. Nou, ik niet! Je moet zorgen een hobby te hebben tegen die tijd, en die heb ik al heel lang: ik ben een natuurmens. Gedi plomeerd natuurgids bij het I.V.N. (Instituut Voor Natuurbeschermings- edukatie) en doe al jaren de exkur- sies naar de meeuwenkolonies. Je moet eens meegaan, dat is toch zo'n plezier." „Verder ben ik nog kontroleur van de vogelwet, en kontroleur natuurbe schermingswet. Ik zie dat meer als een opvoedkundige taak, hoewel ik bevoegd ben om verbaliserend op te treden, maar dat doe ik niet of zel den. Dan heb ik nog de fotografie en ik wil veel gaan lzen, nee: ik zal tijd tekort komen!" Uiterst tevreden is Schoonakker ook dat in zijn plaats een jongere kracht is aangetrokken, plus twee re serve brugwachters. Eén baan weg en eigenlijk anderhalve er voor te rug, dat vindt hij plezierig. Vrijdag 28 augustus Het zal druk worden in het Huis van Nassau, als tegen het eind van de maand aldaar een receptie wordt ge houden ter ere van zijn afscheid. Vrijdag de 28-ste is het zover en ver laat de enige overgeblevene van die eerste lichting zijn brug. Hij zal er wel eens terugkeren, naar de plaats waar hij zoveel beleefde. Maar dan hóeft het niet meer, en dat is voor Freek Schoonakker een hele ge ruststelling. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene hoopt zondag haar 45e verjaar dag te vieren. De pronkfacade van Circus Mullens. ZIERIKZEE - Nauwelijks heeft het ene circus zijn ten ten ingepakt en het eiland Schouwen-Duiveland verla ten of het volgende maakt al weer het optreden bekend. We hebben het over het circus C. J. Mullens uit Tilburg, dat op 9 en 10 augustus op het parkeerterrein aan de Scheldestraat zijn tent zal hebben opgezet. Dit nieuwe Nederlandse circus is afkomstig uit Tilburg en beleefde tijdens de Paasdagen de première in die plaats. Een groen-witte viermasttent, plaatsbiedend aan 1.400 bezoekers, ademt binnen de sfeer van intimiteit en wordt omzoomd door felgele cir cuswagens. Een kleine dierentuin, waarvan de dieren allemaal in het programma optreden, bevolken eveneens het circusterrein. Als blik vanger dient een 24 meter brede pronkfacade, fraai beschilderd met circustaferelen. Maar het belan grijkste is volgens de direktie van het circus: het programma dat wordt geboden en waarmee circus Mullens het Nederlandse publiek weer cir- cusminded wil maken. Een opsomming van de artiesten, die optreden, ziet er imposant uit: Zo is er de clown Pio Nock en zijn part ner Mario; trapeze-artieste Isabella; een hoogdraadnummer van de fami lie Nock; hogeschoolrijden door Ger- maine Kools; een nummer met een onberijdbare ezel van Frits Mullens; Oosterse mystiek van The Great Leo nardo; de jongleur Bobby Streicher; de koorddansers van het Trio Urban, de familie Streicher met chimpan sees ep tenslotte de Folcos met een keur van dieren, zoals kamelen, wa terbuffels, een nijlpaard, een kanga roe, een rhesus-aapje, Welsh-pony's en olifanten. Circus Mullens geeft op 9 en 10 au gustus twee voorstellingen per dag, om 15.00 en 20.00 uur. ZIERIKZEE - Ze zullen hem missen, de schippers, de watersporters, de mannen van de rijkspolitie, de wegenwachters, de bromfietsers die bij hem mochten schuilen met slecht weer, zijn kollega's en ga zo maar door. Freek Schoonakker, de brugwachter van het eerste uur van de Zeelandbrug is aan zijn laatste maand op de brug bezig: op 21 augustus hoopt hij 62 jaar te worden en graag gebruik te maken van de VUT-regeling. Een dag waar hij echt naar uit ziet. Niet dat Freek met tegenzin zijn werk doet, inte gendeel: Schoonakker is een mens van het type „levensgenieter", en verstaat de kunst dat ook op z'n werk toe te passen. Maar er is buiten het werk om nog zóveel te doen, dat hij graag in volle gezondheid met z'n hobby's wil bezig zijn, zonder het heilige móeten. Vandaar dat hij van de mogelijkheid om niet tot z'n 65-ste op de brug te hoe ven blijven gretig gebruik maakt. Z'n vele vrienden en kennissen zullen het hem gun nen, maar zeker is dat ze hem zullen missen. Dat staat vast. windkracht acht, en plotseling was het verdwenen. Ik gaan kijken, was het gekapseisd onder de brug. Je kunt dan niet zelf daadwerkelijk hel pen, want je moet altijd öp de brug blijven. Maar je kunt dan wel hulp roepen. De „Juliana" van Bouwman spoot de haven uit en was tien minu ten later bij het jacht met drie opva renden. Het had echt niet een minuut later moeten duren. Kijk, dat vind ik nou mooi aan dit vak. Dienstverle nen aan mensen. Helpen waar kan." Ten aanzien van de automobilisten wil Freek nog wel kwijt, dat die doorgaans véél te hard rijden op de brug, zéker met slecht weer. „Ik denk dat de gemiddelde snel heid bij de honderd ligt. Als je dan ziet, dat er ook met mist met zo'n snelheid wordt ingehaald doe ik wel eens zo (hand voor ogen) en wacht op de klap. Er zijn veel doden gevallen op de brug, en dat is verschrikkelijk om te zien. Ik heb diep respekt voor de mannen van de rijkspolitie en brandweer, die dan in aktie moeten komen. De mensen zouden zich kwa snelheid moeten aanpassen aan het weer. Er zijn momenten vind ik, dat 70 km te langzaam is, maar er zijn meer momenten dat het te snel is. Aanpassen is mijn advies en zeker niet inhalen met slecht zicht. Ik heb teveel ongelukken zien gebeuren". Mijmeren Een brugwachter doet zijn werk al leen. Is dat niet eenzaam? „Eenzaam? Welnee! Man, het is hartstikke mooi ROTTERDAM - Bij de centrale meldkamer van Rijnmond zijn don derdag aan het eind van de middag tachtig klachten binnengekomen over een „kattepislucht". De klach- tenstroom duurde slechts een kwar tier. UTRECHT - Binnenkort is de zoge heten „nationale buswijzer" weer te koop waarin de reizigers beknopte informatie aantreffen over alle streekbusdiensten in ons land, zo meld het NS-blad De Koppeling. Twee jaar gelden was men met het uitgeven van de buswijzer gestopt. 4 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2