Delta-Flora Stellendam is nu mooier dan ooit Veel belangstelling voor Bassie en Adriaan nooudwi-ilei mum») Politie zet zich schrap voor drukte komend weekeinde Te grote uitbreiding kamperen bij de boer Meer appels, minder peren 4 Dinsdag geopend door Ir. De Paepe: STELLENDAM - De zevenentwintigste Delta Flora, de gladiolenexpositie in de Visafslag te Stellendam, is mooier dan ooit. Vooral aan arrangeur Leo Kooien uit Haarlem komt een kompliment toe: hij is er in geslaagd in de koele ruimte van de afslag een weergaloos schouwspel te bieden, waarmee Delta Flora een héél an der gezicht kreeg dan tot nu toe het geval was. Met de gladioool uiteraard als schitterend middelpunt, maar de waterpartij was nog nooit zo mooi (met waterlelies) en verder wordt de expositie ondersteund door veel ge bruik van gras, oude traktoren en landbouwgereed schap. Het geheel is een staaltje bloemsierkunst van de bovenste plank. Met de opening, dinsdagochtend in het per traditie snikhete restaurant, dreigde het een beetje mis te gaan. Voor dit karwei nodigt het bestuur van Delta Flora een prominente gast uit, doorgaans een welsprekende Nederlan der, die liefst iets met de Nederlandse land- en tuinbouw te maken heeft. Dit keer viel de eer te beurt aan een Belg, ir. A. de Paepe, landbouwattaché van de Belgische ambassade. Nadat het geplande openingsuur al ruimschoots was verstreken (De Paepe kwam niet opdagen), besloot voorzitter A. E. Struik zélf maar vast te beginnen, in de veronderstelling dat in België de zomertijd nog niet was ingevoerd. Maar, na de koffie en een feestelijk drankje op de opening verscheen de landbouwattaché gelukkig wel ten tonele, zich uitvoerig verontschuldi gend voor zijn laat-zijn. „Uw voorzit ter opperde de mogelijkheid dat wij Belgen moeite zouden hebben met de zomertijd: welnu mijn Nederlandse vrienden, ik kan u verzekeren dat we die fase door zijn! In de tien jaar dat ik Nederland woon, heb ik me aardig aangepast aan uw gewoonten, maar niet aan uw verkeersproblematiek, welke de grondslag is voor mijn laat verschijnen. In Dordt ben ik een half uur opgehouden in het verkeer, ver volgens op de beroemde Zeelandrou te, en hier in de buurt zocht ik tever geefs naar een richtingbord met Stel lendam erop! Vanuit België komend, ben je nooit zeker of je wel op de plaats van bestemming zult aanko men, dat blijkt nu maar weer". Vervolgens trok de Belgische land bouwdeskundige alle registers open om de Hollanders te prijzen op veler lei gebied en deed dit op de bekende Belgische sappige manier, zich wen telend in de rol van underdog. De Ne derlanders zijn naar zijn oordeel te bescheiden, en hij voerde een paar heldendaden op uit heden en verle den (Jan van Renesse, met 1200 Zeeuwen in België in aktie), hij was er trots op dat Willem van Oranje het grootste deel van zijn leven in België heeft doorgebracht, en was ook trots op de Deltawerken, hoewel de mi nister op geen miljarden na weet wat het allemaal gaat kosten De Paepe toonde zich jaloers dat Nederland volgens hem na Amerika de grootste landbouw-export ter we reld heeft en vond het dan ook lo gisch dat de gladiolenteelt lonkt naar annexatie van België, op zoek naar verse grond. „Maar vestigen van Hollandse boeren in ons België heeft niets te maken met ziektebestrij ding: ook in België wordt de grond schaars", aldus De Paepe die tot slot van zijn amusement betoog een lans brak voor de E.E.G. Koplopers „Afbraak van de E.E.G. zou de grootste ramp zijn die ons kan tref fen. In Benelux-verband hebben we al veertig jaar het goede voorbeeld gegeven en het spits afgebeten. We hebben geen grenzen meer, zéker als het b.t.w.-probleem wordt opgelost. Wij zijn de koplopers. Als wij stand houden, kunnen zij niet falen". De Paepe opende de tentoonstel ling door de laatste gladiolen te ste ken in een fraai boeket. Het ging hem goed af, hoewel hij aankondigde dat bloemschikken een taak was in huize De Paepe, die zijn vrouw hem al veertig jaar uit handen neemt. Uniek terrein Stichtingsvoorzitter A. E. Struik zei in zijn openingsrede, nog lang niet te zijn uitgekeken op de lokatie Stellendam, waar voor de zesde keer de gladioloen zijn ondergebracht, in tegendeel: het is een uniek terrein. Dankwoorden derhalve voor de me dewerking van tallozen om in de vis afslag de tentoonstelling onder te brengen. De keuze van De Paepe als officiële opener, verklaarde Struik als volgt: „De gladiool is een teer produkt, ook in België waar de gladiool slechts geteeld wordt voor de bloem. De Nederlandse telers zijn op zoek naar verse grond voor hun teelt, we gens ziekte in de knol (droogrot). Vandaar dat we ir. Paepe hebben uit genodigd voor de opening van deze Delta Flora, we zijn namelijk van plan België te annexeren", aldus Struik, die niet verheelde dat het stichtingsbestuur veel moeite had dit jaar om voldoende gladiolen op de tentoonstelling te krijgen, wegens het koude weer in het begin van de teelt. Deze problemen deden zich eerder voor: in 1962 was de opening gepland op 8 augustus, werd uitgesteld tot 16 augustus en vervolgens pas op 23 au gustus geopend. „Dat zou nu ondenk baar zijn. Toen kon je bijvoorbeeld de burgemeester vragen wat later op vakantie te gaan omdat de gladiolen nog niet bloeiden. Delta Flora is nu een groots evenement geworden, vol ledig vastgelegd op datum en er móesten dus bloemen komen." Onderschat Verder erkende Struik dat de te lers ziekten in de knol hebben onder schat. In '82 had iedereen er last van, een jaar later was het iets gunstiger en dit jaar zal het beeld nog gunstiger uitpakken naar de veronderstelling van de stichtingsvoorzitter. Droogrot, 'vijand nummer één, zal via een onderzoek naar deze schim mel worden bestreden, al had Struik geen hoge verwachtingen van de bestrijding. Naast de vele medewerkers van de ze Delta Flora kreeg vooral organisa tor De Lignie een pluim op de hoed gestoken van Struik, omdat hij er in is geslaagd een totaal andere opzet te realiseren en de aan de tentoonstel ling gekoppelde konsumentenbeurs uit te breiden met maar liefst 600 m2. Het aantal standhouders over schrijdt dit jaar voor het eerst de honderd. Struik waarschuwde tot slot van zijn openingswoorden de standhou ders, dat vorig jaar een maand na Delta Flora is gebleken, dat er „ge jat" werd, en drong aan op tijdige signalering om daar direkt iets aan te kunnen doen. Prijswinnaars Bij de prijswinnaars was het wéér een Lokker uit Den Bommel, die met de hoogste eer (wisselbeker) ging strijken, al was het dit keer een ande re Lokker: A. M. Lokker met het boe ket Ben Travato won de beker. Het vertrouwde gezicht van G. Lokker, geplaagd door de recente brand op zijn bedrijf en daardoor in grote pro blemen gekomen, werd als tweede naar voren gehaald voor zijn inzen ding Deciso. Verdere prijswinnaars waren onder T. Human, gebr. Malie paard, J. Vleugel, L. Verhoek, gebr. Kievit. De beker voor de beste inzen ding van de Nederlandse Gladiolus Vereniging ging naar de vereniging zelf voor de totale inzending. De be ker voor de beste nieuwe snijgladiool werd gewonnen door fa. Snoek met Snoeks Favorite. Opvallend bij de (altijd rumoerige) prijsuitreiking steeds weer, is, dat maar weinige te lers de moeite nemen de door hen ge- w mnen prijs af te halen. Bloemenzee De rondgang over het tentoonstel lingsterrein is méér dan de moeite waard. De 2000 m2 bloemenzee was een verademing na het warme restaurant, maar vooral imponerend. Er is niets teveel gezegd met de stel ling dat déze Delta Flora niet lijkt op de voorgaande. Het thema landbouw wordt op opmerkelijke wijze gestal te gegeven door het verwerken van de al genoemde tractoren en oude landbouwwerktuigen. Hooi en stro, het is naar hartelust gebruikt. De stand van „Imkersvreugd" uit Ba- rendrecht (mét bijen) een lust voor het oog. Hier en daar een bankje om rustig eens al het gebodene tot je door te laten dringen, het hoort er al lemaal bij. Op het buitenterrein de levende ha ve van de drie landbouworganisa ties: een zeug met negen biggen, drie zwarte schapen, kippen, eenden (met kuikens) en ganzen. Vooral voor kin deren (maar ook voor de ouderen!) een eldorado Huishoud-beurs Wie aan bovenstaande niet genoeg heeft kan zich verpozen in de huishoud- en konsumentenbeurs op maar liefst 3500 m2, met een keur aan artikelen die met Delta-Flora korting worden aangeboden. Ze zijn er allemaal weer: de meubels, orgels, boeken, het Rode Kruis, wol, make up artikelen, beschilderde voorwer pen, de „wondertas", wijnen, siera den, potten en pannen, deuren, enfin: teveel om op te noemen. Buiten nog een noga-kraam, oliebollen en schep ijs. Delta Flora is tot en met zaterdag te bewonderen. Verwijzingsbordjes in de omgeving wijzen de juiste weg naar de Meester Snijderweg in Stel lendam, waar naar verwachting dit jaar weer het bezoekersrekord gebro ken zal worden. In het thema Landbouw" van Delta-Flora past uiteraard ook wat levende have. Op het buitenterrein kippen, ganzen, eenden en schapen, maar ook deze zeug met biggen, die veel bekijks krijgen. voor zakelijk en privé drukwerk smidsweq noordwelle tel 01116 -2459 Geen extra mankracht voor Zeeuwse kustgemeenten ZIERIKZEE - De groepskommandant van de rijkspolitie op Schou- wen-Duiveland, adjudant M. P. Lenselink, verwacht dat het komend weekeinde een van de laatste drukke weekeinden van het seizoen wordt. Dan raakt de bouwvakvakantie afgelopen en beginnen ook maandag de aanverwante bedrijven weer te werken. De politie in de Zeeuwse rekrea- tiegebieden zet zich dan ook schrap voor het komend weekein de. De politiekorpsen in de Zeeuwse kustgemeenten zijn van plan om extra nachtelijke surveil lances te laten uitvoeren. Daar voor zal de politie wel moeten overwerken want extra man kracht komt er niet aan te pas. De politie hoopt dat van de ex tra surveillances een preventieve werking uitgaat en het geweld en de overlast binnen de perken blijft. De kustgemeenten in Zeeland zullen geen extra maatregelen treffen om overlast van baldadige vakantiegangers tegen te gaan. De rijkspolitie vindt, met uitzon dering van enkele gevallen, dat het wel mee valt met de toene mende overlast en de kriminali- teit onder de vakantiegangers. GS willen vernietiging raadsbesluit Domburg DOMBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de bepalingen over het kamperen bij de boer in de verordening kampeerplaatsen en kampeermid delen van de gemeente Domburg ter vernietiging voorgedragen bij de kroon. Op 8 mei besloot de gemeenteraad van Domburg het aantal caravans of tenten dat op een mini-camping is toegestaan tot 18 uit te breiden. De provincie hanteert als richtlijn drie caravans of tenten met een uit breiding tot vijf; voor die uitbreiding is goedkeuring van gedeputeerde sta ten nodig. In piekperioden wordt uit breiding met nog eens vijf plaatsen toegestaan; het gaat dan om Pinkste ren en de maanden juli en augustus. Mini-campings worden geëploi- teerd van 1 april tot 1 oktober in agrarisch gebied. Uitgezonderd zijn o.a. natuurgebieden en de open ruim ten tussen rekreatiekoncentraties. De norm die gs hanteren is atgeieia van de Kampeerwet, die overigens nog maar gedeeltelijk in werking is getredes. In het ontwerp-beleidsplan rekreatie en toerisme handhaven gs dit uitgangspunt. Willen gemeente besturen meer dan vijf permanente staanplaatsen per mini-camping toestaan, dan worden de regels voor de „gewone" kampeerterreinen van kracht met bepalingen voor centrale voorzieningen, groenaanplant, ont sluiting enz. Het gemeentebestuur heeft op het ontwerp-plan niet gerea geerd. Gs wijzen de minister van binnen landse zaken erop dat het Domburg- se besluit in strijd is met alle provin ciale en landelijke richtlijnen. Zij verzoek de bewindsman daarom ver nietiging van de Domburgse wijzi ging te bevorderen. Tegelijkertijd vragen zij of de minister wil nagaan of schorsing van de inwerkingtre ding van de wijziging mogelijk is. Gs wijzen het gementebestuur van Domburg erop, dat de wijziging van de verordening nog geen rechts- Oostkapelle een bijzondere kampeer- exploitatievergunning te verlenen voor schorsing en vernietiging bij de kroon voorgedragen. De vergunning is namelijk gebaseerd op de beslis sing van de gemeenteraad maximaal 18 staanplaatsen per mini-camping toe te staan. Gs wijzen het gementebestuur van Domburg erop, 'dt de wijziging van de verordening nog geen rechts kracht heeft, omdat zij nog niet is af gekondigd. Afkondiging maakt de wijziging - volgens de gemeentewet - rechtsgeldig. Domburg kan nu eerst tot afkondiging overgaan als afwij zend op het verzoek tot schorsing en vernietiging van gs wordt beslist, dan wel wanneer de kroon binnen twee maanden nalaat op dat verzoek een beslissing te nemen. Ministerie: DEN HAAG - Meer appels en min der peren, dat verwacht het ministe rie van landbouw van de oogst van dit jaar. De appeloogst van dit jaar zal in vergelijking met 1983 ongeveer zeven procent hoger uitvallen en de perenoogst ongeveer 25 procent la ger, zo blijkt uit een gepubliceerde oogstverwachting van het ministe rie. Als deze verwachting uitkomt, zal de produktie 420 miljoen kilo ap pels en 102 miljoen kilo peren bedra gen. Bedrijfstakdeskundigen voor de fruitteelt van het ministerie hebben begin juli een taxatie van de mogelij ke opbrengst gemaakt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft met behulp van deze gegevens een lande lijke indikatie gemaakt, aldus de toelichting van het ministerie. Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - Het zal niet duidelijk worden of er meer kinderen waren dan verwacht, of dat de organisa tie niet voldoende stoelen bezat; een feit is evenwiï dat een groot aantal kinderen dinsdagavond de twee uur du rende voorstelling van het Nederlandse lachspektakel- duo Bassie en Adriaan op de knietjes moesten bijwonen. Dat leidde overigens niet tot prostesten, want alleen al het bijwonen van een dergelijke uitgebalanceerd kinder festival is voor de jeugd een feest. Het is dan ook geen wonder te noemen dat ongeveer duizend kinderen (en ou ders) de voorstelling bezochten in het sport- en rekreatie- centrum Krayestein te Burgh-Haamstede. Het gebrek aan zitruimte werd aan de kinderen op een zeer begrijpelijke wijze verklaard: tijdens de reis naar Burgh-Haamstede had het illustere duo een ongeluk, waardoor ook de show twintig minunten later begon dan was gepland. Bovendien was de aanhangwagen met de helft van de stoelen in de sloot blijven liggen. Zoals ge zegd voor niemand een bezwaar: een plaatsje op de vloer voldeed ook prima. Zichtbaar en hoorbaar genoten de kinderen van het gebo den programma, waarin vooral Bassie nogal eens een nat pak haalde. In het programma bevonden zich nog een aantal nieuwe acts, terwijl hier en daar een herhaling van het programma van vorig jaar totaal geen afbraak deed aan het plezier. Velen maakten tevens van de gelegenheid gebruik om tij dens de pauze en na afloop van de voorstelling een souve- niertje van Bassie en Adriaan te kopen, voorzien van de handtekening van één van beiden Wie dinsdagavond de show nie. heeft gezien, behoeft niet bang te zijn dat men een jaar moet wachten. Want vanaf 29 september aanstaande komen Bassie en Adriaan, 39 weken lang, weer ivekelijks op de televisie. G

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4