Kruisvereniging geeft kursus over zwangerschap, bevalling en verzorging van de baby UVV-Zierikzee hield bazar ten behoeve van bejaardenwerk Vreemde vogel" op Schouwen-Duiveland Openlijke geweldpleging in Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 augustus 1884 Nr. 23567 3 ,Als de baby wordt verwacht ZIERIKZEE - Als de baby wordt verwacht, word je als aanstaande moeder vaak overstelpt met goed bedoelde adviezen en raadgevingen. Soms zijn die adviezen echter zeer tegengesteld en als onervaren, aanstaande moeder vraag je je dan weieens vertwijfeld af, hoe je het nou al lemaal goed moet doen. Moet je je streng in acht nemen tijdens je zwangerschap, of kun je juist zo lang mogelijk je normale levenswijze blijven handhaven? Welke din gen moet je beslist in huis hebben als de bevalling thuis plaatsvindt en welke zaken dienen aanwezig te zijn als je na een poliklinische bevalling weer snel thuiskomt? Hoe regel je alles met de voedingen voor je baby; hoe weet je of je alles goed doet met het in bad doen van het kleintje? Wat gebeurt er met het hormonaal patroon in je eigen li chaam? Talloze vragen, waar je als aanstaande moeder (en vader uiteraard) weieens een duidelijk antwoord op zou willen krijgen om je iets zelfverzekerder te kunnen voelen tijdens die belangrijke periode in je leven. pleegkundigen en tot het wijkge- bouw te Zierikzee tijdens het spreek uur, van maandag tot en met vrijdag van 12.30 - 13.30 uur, telefoon 01110- 2930. Mevrouw T. J. van Oosterom-Vet, tijdelijk waarneemster in de vakatu- re van hoofdverpleegkundige op Schouwen-Duiveland - een vakature, die overigens in oktober definitief vervuld zal gaan worden - laat we ten, dat enkele jaren geleden ook reeds een kursus voor aanstaande moeders, c.q. ouders werd georgani seerd. Ook daar bestond toen duide lijk wel belangstelling voor. Het bleek echter moeilijk de kursus te kontinueren, omdat ze geleid moest worden door één der wijkverpleeg kundigen, die toch al met een drukke dagtaak waren belast. Nieuwe start Nu is de Kruisvereniging er echter in geslaagd een nieuwe start te ma ken met deze kursus. De leiding zal in handen zijn van mevrouw N. Maas-Neve, distriktsverpleegkundi- ge van het Zeeuwse Kruis. Deelne mers kunnen zich tot 1 september op geven. Overigens zijn de bijeen komsten niet uitsluitend bedoeld voor aanstaande moeders, maar ze ker ook voor vaders, die er heel wat informatie kunnen opdoen om straks hun ega's te kunnen bijstaan en ver der ook voor alle belangstellenden, die iets meer willen weten over zwangerschap, bevalling en verzor ging van de pasgeborene. Mevrouw Van Oosterom laat we ten, dat de zes bijeenkomsten niet de opzet van een gespreksgroep zullen hebben; wel zal er ruimte zijn voor het stellen van vragen, het uitwisse len van ervaringen en voor overleg, maar in hoofdzaak zal tijdens elke Ook op Schouwen-Duiveland leeft die wens bij aanstaande ouders. Een gegeven dat doordrong tot de Kruis vereniging Schouwen-Duiveland, waar men dan ook besloot de kursus „Als de baby wordt verwacht" te or ganiseren. De kursus zal bestaan uit zes bijeenkomsten steeds op woensdagavond van 19.00 - 21.00 uur te beginnen op woensdag 12 septem ber. Het is de bedoeling, dat deze bij eenkomsten plaatsvinden in het wijkgebouw, Jannewekken 10 te Zie rikzee. Mocht echter blijken, dat de meeste deelnemers afkomstig zijn uit gemeenten elders in de regio, kan van dat laatste nog worden afgewe ken. Voor opgave en nadere inlichtin gen over deze kursus kan men zich wenden tot de plaatselijke wijkver- kursusavond steeds een ander onder werp uitgebreid worden behandeld door de kursusleidster. Zij zal daarbij uitgaan van een nor maal verlopende zwangerschap en een normale bevalling. Desgewenst zullen afwijkingen op dat normale patroon wel aan de orde gesteld kun nen worden. Overigens zullen de te behandelen onderwerpen in overleg met de kursisten worden bepaald. Doelstelling is, dat de deelnemers (sters) er iets van leren voor nu en voor in de toekomst en dat ze ook van elkaar zullen kunnen leren. Verder zullen richtlijnen worden verstrekt betreffende boeken en tijdschriften die de aanstaande moeder ouders van dienst kunnen zijn. Nadere uit leg zal worden gegeven over de diver se vormen van kraamhulp, over de vraag waar de bevalling zal plaats vinden en over de samenstelling van de baby-uitzet. Prenatale zorg Verder zullen de deelnemers nader worden ingelicht over het doel van de prenatale zorg door huisarts, ver loskundige of gynaecoloog en komen zaken aan de orde als de voeding van de aanstaande moeder en roken of het gebruik van alkohol tijdens de zwangerschap. Vragen op het gebied van sexualiteit tijdens de zwanger schap en de periode daarna zullen worden beantwoord. Verder zal ook de groei van de baby nader worden toegelicht. Wellicht zal één der zes bijeenkomsten volledig worden ge wijd aan de bevalling. Van belang voor de aanstaande moeder is im mers te weten hoe de bevalling kan inzetten, wanneer zij de arts dient te waarschuwen, hoe de bevalling nor maal dient te verlopen en wat zij en de vader dienen te doen als de baby eventueel zonder verdere hulp gebo ren zou worden. In een volgende bijeenkomst zullen dan wellicht vragen aan de orde ko men betreffende de verzorging van de baby; het baden, het gebruik van toiletartikelen, het opmaken van wieg of ledikantje, de inrichting van de babykamer, het verzorgen van de babywas enzovoort. Een ander belangrijk facet vormt ook de voeding van de baby. Uiter aard zal zowel op borstvoeding als op kunstvoeding nader worden inge gaan. Tenslotte zal globaal ook wor den ingegaan op de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van de ba by gedurende het eerste levensjaar. De kursus „Als de baby wordt ver wacht" zal de aanstaande ouders niet zwart/wit voorschrijven wat zij alle maal dienen te doen, maar zal hen ongetwijfeld wel belangrijke richt lijnen kunnen geven voor de periode van zwangerschap, de bevalling en voor de tijd direkt daarna. De kursus is gratis voor leden van de kruisvereniging. SCHOUWEN-DUIVELAND - Ons eiland wordt deze maanden be zocht door vogels van verschillende pluimage. Daar is de laatste weken meer dan völdoende over te doen. Een vogel, die wat minder in de publiciteit komt, maar toch af en toe wordt gesignaleerd, is de ooievaar. Dinsdagavond bereikte een aan tal telefoontjes de redaktie over het feit dat men een ooievaar had gezien. Zo zat het dier, dat naar al le waarschijnlijkheid op door tocht is, een poosje op één van de^ lichtmasten van het sportpark' „De Vospit" te Kerkwerve. Ook één van de lichtmasten langs de provinciale weg naar Haamstede fungeerde een tijdje als rustpunt. Een attente fotograaf legde dat laatste op de gevoelige plaat vast. Tijdens Toeristendag ZIERIKZEE - De Unie van Vrijwilligers (U.V.V.) afde ling Zierikzee weet elk jaar een leuk graantje mee te pik ken van de toeristische drukte in de stad. Werd voor gaande jaren een speciale verkoopstand ingericht op de braderie tijdens de toeristendagen, dit keer werd geko zen voor een bazar in het eigen U.V.V.-gebouw. Dit eve nement trok dinsdag vele bezoekers en leverde de Unie van Vrijwilligers een welkome aanvulling voor de kas van 1.875,25 op. Ruim twintig U.V.V.-ers verleen den hun medewerking aan de verzor ging van deze bazar, waar overigens ook zeer veel voorbereidend werk aan vooraf ging. Dat bleek vooral uit de indrukwekkende hoeveelheid fraaie handwerken, die ter verkoop werden aangeboden. Overigens werd dit fraaie assorti ment niet alleen door de dames van de U.V.V. bijeen gebracht, maar ook door de leden van de bejaardensoos. Van het door de U.V.V. beschikbaar gestelde materiaal weten deze men sen bijzonder aardige dingen te ma ken. Er bestond dinsdag grote be langstelling voor deze artikelen en er was sprake van een levendige aan deel. Een goede blikvanger vormde vooral de stand met handwerken, die buiten voor het gebouw stond op gesteld. Rommelmarkt Daar werden de voorbijgangers uiteraard ook attent gemaakt op het feit, dat ze binnen wellicht nog meer van hun gading zouden vinden en dat ze daar tegen een zeer billijke prijs een kopje koffie of een gias frisdrank konden krijgen. Velen maakten van die mogelijkheid gebruik en snuffel den verder in de rommelmarktstand, waar vooral de oude boeken veel aandacht trokken. Alle snuisterijen voor de rommelmarkt werden door de leden van de U.V.V. zelf bijeen ge bracht. „Ja, want spullen die we lan ger dan twee jaar in huis hebben, die ruimen we op voor de rommelmarkt", aldus de U.V.V.ster achter deze stand. De bezoekers konden verder hun krachten beproeven op de sjoelbak en hadden de mogelijkheid een mooie pop te winnen als ze de juiste naam van dat fraaie exemplaar wisten te raden. Dat lukte echter geen der bezoekers, zodat de pop blijft staan voor de bazar, die ook dinsdag 7 augustus, vanaf tien uur wederom in het U.V.V.-gebouw aan het Kerkhof zal worden gehouden. Met het kopen van een lootje had men de mogelijkheid een tafelkleed, tafellaken of een beddesprei te win nen. Deze drie prijzen bleken alle in Zierikzee te zijn terechtgekomen. De gene, die vrijwel precies wist te schatten, dat een glazen pot 1512 bruine bonen bevatte, kwam in het bezit van een gehaakt kleed. Inkomsten Door middel van foto's aan de wand konden de bezoekers een in druk krijgen van de zaken waar de U.V.V. de opbrengst van deze bazar voor bestemt: het bejaardenwerk. De inkomsten van de U.V.V. bestaan naast de opbrengst van de bazar uit de resultaten van de stroopwafelver koop tijdens de paardenmarkt en uit de opbrengst van onderverhuur van het pand. De U.V.V. ontvangt wel een gemeentelijke subsidie, maar die is gelijk aan het huurbedrag, dat voor het pand aan het Kerkhof aan de gemeente moet worden betaald. Wat extra aktiviteiten ter ondersteu ning van de kas, zijn dan ook wel no dig, maar de leden van de U.V.V. zet ten zich daar graag voor in. ZIERIKZEE Geslaagd De dames E. C. M. M. Hoare-Gillet en F. Naerebout-Timmerman uit Zie rikzee slaagden onlangs voor het voorexamen bedrijfsbeheer van de geïntegreerde opleiding Sportartike len. Hun opleiding kregen ze aan de Zierikzeese Middenstandsavond school. HAAMSTEDE Portemonnee gestolen Uit de woning van N. A. T. uit Haamstede werd een portemonnee gestolen uit de keuken. De deur was niet op slot. De woning is verder niet doorzocht. In de portemonnee twee biljetten van 100,- en Eurocheques met pasje. SCHARENDIJKE Koncert Dirk Verbree Het Kerkelijke Rekreatiewerk Scharendijke organiseert vrijdag 3 augustus om acht uur 's avonds een folk-rock koncert in het Verenigings- (vervolg van pagina 1) zeggen liever niet meer naar Renesse te gaan. Hij begreep dat deze rechts zaak als voorbeeld dient, maar zinspeelde op de publiciteit, die er mee gemoeid is. Hij dacht dat de offi cier van justitie misschien een ande re eis had gesteld als er niet zoveel ophef over de zaak was gemaakt. Mr. Beaumont zou dat later weerleggen. Ook voerde Mr. Olie aan dat gevan genisstraf wel eens zou kunnen bete kenen dat de jongen uit Gilze-Rijen zijn baan kwijtraakt. Advocaat K. P. T. G. Flos van M. P. C. B. pleitte eveneens voor het behoud van de baan van zPn jeugdige cliënt. „Nazizwijn" Maar Mr. Beaumont kende ook voor de minderjarigen geen pardon. Hij voerde aan dat de vakantiegan gers (bij slecht weer) op de camping weinig te doen hebben en hun vertier elders zoeken. „De jongens gaan op zoek. Ze moe ten op hun vakantie wat te beleven hebben. In groepjes gaan zij over tot het molesteren van vakantiegangers. De Duitse jongens kregen nog de ter men „nazizwijn" en „je bent een zoon van Hitier" naar het hoofd geslingerd. Er wordt met z'n vijven op geramd en geschopt. In welke vorm kan je het je ernstiger voorstel len dan hier in Renesse is gebeurd?", vroeg Beaumont zich af. gebouw (naast de grote kerk) te Scha rendijke. Voor dit evenement heeft men Dirk Verbree, folk-rock zanger uit Driebergen gekontrakteerd. Dirk geeft sinds enige jaren diverse optre dens in kleine zalen, in publiek va riërend van 40 tot 60 personen. On langs is zijn LP 'Handmade' uitgeko men, welke tijdens het koncert ver krijgbaar is. Zijn voornamelijk En gelstalig reportoire ligt in de .stijl van Donovan en Harry Sacksioni, met voornamelijk eigen komposi ties. KERKWERVE Aanrijding op provinciale weg Een kop-staart botsing met drie be trokken auto's gebeurde woensdag op de provincialeweg Zierikzee- Haamstede, nabij Kerkwerve. J. G. A. P. uit Bemmel stond in file stil, en achter hem ook H. N. J. G. uit Renes se. Nummer drie was W. N. v.d. B. die geen erg had in de stilstaande voorgangers en knalde er bovenop. De eerste auto liep slechts licht scha de aan de achterzijde op, de mid delste auto werd aan voor- en achter zijde beschadigd terwijl de veroorza ker zware schade op liep aan de voor zijde van zijn auto. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie; D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W Een overzicht van de indrukwekkende hoeveelheid fraaie handwerken, die door de UVV-dames te koop werden aan geboden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3