Geen extra maatregelen tegen de geweldsgolf aan de kust Burgemeesters badplaatsen willen maatregelen tegen knokpartijen Weer druk verkeer op Nederlandse wegen diensten Stoffelijk overschot sportduiker gevonden 2 Ministerie van justitie: vechtpartijen zijn een zaak voor de diverse arrondissementen DEN HAAG - De justitie overweegt geen extra maatregelen om de geweldsgolf in Nederlandse badplaatsen de kop in te drukken. Slechts in twee gevallen vindt snel recht plaats: tegen de jongelui die afgelopen weekeinde ernstige vernielingen aan richtten aan het politiebureau van Heiloo (N.H.) en tegen vijf jongens uit Rijen die twee Duitse toeristen in Zeeland mishandelden. De officier van justitie in Alkmaar, mr. G. Botman noemt de vechtpartijen die de afgelopen weken in zijn arrondissement Alkmaar (van Bakkum tot Texel) hebben plaatsgevonden, incidenten. „Als je kijkt naar het aantal vechtpartijen in de rest van het land zie je verhoudingsgewijs dezelfde cijfers of misschien nog wel hogere." Bij een vechtpartij in een café op Texel raakte een politieman gewond. „Maar wat wil je," zegt Botman, „op Texel zitten ongeveer 50.000 tot 60.000 vakantiegangers. Dan heb je wel eens vechtpartijen." De veelgehoorde verklaring dat het slechte weer de oorzaak is van de caféruzies verwijst Botman naar het rijk der fabelen. „Gewelddadighe den heb je elk weekeinde. Er zijn niet meer vechtpartijen dit jaar dan in de zelfde periode vorig jaar." Toch is het aantal caféruzies de laatste we ken opvallend groot. Het voorlopig trieste dieptepunt i£ de gewelddadige dood op 21 juli van de 26-jarige Jochem Keesman uit Heiloo. Hij en een 29-jarige vriend passeerden toevallig een café in Eg- mond dat juist door zes jongelui werd verlaten. Deze groep sloeg zon-- der reden op het tweetal in. Keesmam vluchtte maar werd op het strand achterhaald en doodgetrapt. De: vriend liep lichte verwondingen op. Als gevolg hiervan overweegt het gemeentebestuur van Egmond weer een zwarte lijst in te voeren. Perso nen op deze lijst mogen niet de café's in. Een beslissing hierover wordt pas volgende week verwacht. Gestage uitbreiding Het aantal vechtpartijen breidde zich de week na de doodslag in Eg- mond gestaag uit. In een bar in Schoorl ontstond een massale vecht partij. Een bezoeker werd zwaar ge wond in een ziekenhuis opgenomen. In de nacht van 28 juli op 29 juli liep een bezoeker van een jongerencen trum in Schoorl een ernstige hersen schudding op door een vechtpartij. Ook in Medemblik in hetzelfde weekeinde een vechtpartij. Hierdoor raakte een agent gewond. In Aven- horn liep een vechtpartij rond een ca fé uit de hand. De Rijkspolitie druk te dit geweld met hulp van de ge meentepolitie uit Hoorn de kop in. Verder een massale vechtpartij in Hippolytushoef met messen. En in Heiloo werd tegen de ochtend een po litieman ernstig mishandeld. Na de arrestatie van twee personen werd het politiebureau belegerd door vrienden van de arrestant. Alle bele geraars werden gearresteerd. Normaal beeld Niet alleen Noord-Holland, maar ook de Zeeuwse kust kampt met ge weld. Op Schouwen arresteerde de politie 35 personen wegens vanda lisme en diefstal. Twee vakantievie rende Duitse toeristen in Renesse werden in elkaar geslagen. De daders vijf jongens uit het Brabantse Rijen, verschenen dinsdag in een snelrecht procedure voor de rechtbank in Mid delburg. De politie in Middelburg spreekt toch van een „normaal" beeld. „Op plaatsen waar veel mensen bijeenko men is de kans op vechtpartijen al tijd aanwezig." Een politiewoord voerder: „Dat is vooral het geval op Schouwen-Duiveland, waar veel jon gelui café's en discotheken bezoeken." Om het geweld in de hand te houden zet de politie meer surveillanceauto's in. Niet meer dan normaal Aan de Zuidhollandse kust zijn er nstige incidenten nog uitgebleven. In gerenommeerde badplaatsen als Scheveningen en Kijkduin konsta- teert de politie geen stijging van ge weld. „Als er meer mensen zijn, is er wel meer geweld. Maar dat is niet meer dan normaal", aldus een Haag se politiewoordvoerder. In Wasse naar en Katwijk is het zelfs de laatste jaren rustig. Woordvoerders van de gemeentepolitie in die plaat sen benadrukken echter dat zich in deze plaatsen maar weinig uitgaans gelegenheden bevinden. „Dan heb je al weinig moeilijkhe den. Het merendeel van bezoekers zijn dagjesmensen, die naar het strand komen en 's avonds weer naar huis gaan." Een schietpartij deze maand bij een café aan de Rijksstraatweg in Wassenaar werd uitzonderlijk genoemd. In de kustplaats Noordwijk met veel café's en discotheken is het haast elk weekeinde raak. De politie van Noordwijk vindt dat de krimina- liteit zich verhardt. Het gebruik van vuurwapens en steekwapens komt regelmatig voor. In de weekeinden surveilleert de politie met een dubbe le bezetting van agenten in burger." Volgens een woordvoerder werkt dat behoorlijk preventief. Toch kon de politie in Noordwijk niet verhinde ren dat op de dag dat Keesman in Eg- mond werd doodgetrapt, ook hier een jongen op het strand ernstig werd mishandeld. De drie daders werden ingerekend. Wel iets meer vechtpartijen konstateert de Rijkspolitie van Rot terdam. In Hoek van Holland is afge lopen weekeinde op last van de bur gemeester een café voor vier weken gesloten nadat drie agressieve bezoe kers de inventaris kort en klein had den geslagen. Zij gingen ook de poli tie met geweld te lijf. Een politieman hield er een gescheurde lip aan over. Geen kommentaar Op het ministerie van justitie is de geweldsgolf wel onderwerp van gesprek geweest, maar daar ont houdt iedereen zich van kommen taar. Volgens een woordvoerster wordt het ministérie niet over vecht partijen ingelicht. „Dit is geheel een zaak voor de diverse arrondissemen ten". Rekreatiegemeenten hoeven voorlopig niet te rekenen op blijvende uitbreiding van hun rijkspolitiegroep BERGEN/SCHOORL/EGMOND - De burgemeesters van Egmond, Bergen en Schoorl zullen in een spoedoverleg met het openbaar ministerie te Alkmaar en het dis- triktskommando van de Rijkspolitie bepalen op welke wijze tegen het weekend- geweld in de kustgemeenten zal worden opgetreden. Een daaraan gewijde bijeen komst vindt waarschijnlijk maandag plaats. Initiatiefnemer is burgemeester J. Ritse- ma van Bergen. „Als ik hoor dat de afschuwelijke misdrijven en vechtpartijen van dronken cafébezoekers, door een gelukkig beperkt aantal horecaondernemers, wordt afgedaan als „spijtig" of „een bedrijfsongeval", waarna deze heren weer uit sluitend over hun eigen portemonnee verder denken en pas wakker worden als hun interieur dreigt te sneuvelen, dan is het onze beurt om in te grijpen", aldus Ritsema. „Wij zullen moeten zoeken naar maatregelen die ook bij dit beperkt aantal doortappende kroegbazen aankomen, zoals bijvoorbeeld ver vroeging van het sluitingsuur. Het is immers duidelijk dat de gevechten di- rekt aan drankgebruik in bars en café's gerelateerd zijn. Daarnaast zullen wij opnieuw met elkaar bekijken op welke wijze uitbreiding van de in de zomer maanden zwaar onderbezette politiemacht kan worden verkregen." Als gevolg van de golf van geweld in de kop van Noord-Holland zitten intussen alle cellen tussen Den Hel der en Zaanstad vol. Dinsdagavond zijn in de mishandelingszaak van Schoorl opnieuw twee verdachten aangehouden. De 24-jarige H. A. L. uit Koog aan de Zaan en de 19-jarige E. K. uit Zaandijk. Volgens opper wachtmeester C. Bakker, die met zes rechercheurs bijna dag en nacht aan deze zaak werkt, bekennen beide ar restanten schoorvoetend hun aan deel. Een van de eerdere vier arrestan ten, de 19-jarige R. H. uit Koog aan de Zaan, zal mogelijk worden vrijge laten omdat hij een ondergeschikte rol bij de mishandeling blijkt te heb ben gespeeld. Het rechercheteam zal nog wel meer verdachten verhoren, maar ver dere arrestaties kunnen, door gebrek aan celruimte, niet worden verricht. Het rechercheteam kampt bovendien met gebrek aan mankracht. Uit de verhoren is volgens woord voerder Bakker wel gebleken dat de Zaankanters „beestachtig te keer zijn gegaan" met hun slachtoffer, dat nog steeds buiten bewustzijn in het Centraal ziekenhuis te Alkmaar ver blijft. Volgens rijkspolitieofficier mr. J. F. Severs overweegt het distrikts- kommando van de Rijkspolitie te Alkmaar geen extra maatregelen in het komende weekeinde. Wel is het kommando voornemens rond het Veronica-programma „Nederland Muziekland", dat het aanstaande weekeinde in Hippolytushoef in de Wieringermeer wordt opgenomen, extra personeel in te zetten. ROTTERDAM - Een grote karna- valsoptocht zal 4 augustus door de binnenstad van Rotterdam trekken. Aan deze optocht, die over een tra- jekt van 10 km voert, nemen zowel Nederlandse als buitenlandse groe- \m deel. Langs de route van de op- \t zullen danspodia geplaatst ^n waar muzikale groepen op- \De optocht start vanaf het Xnvang 13 uur tot 18 uur. Rekreatiegemeenten waarvan het inwonertal in de zomermaanden wordt verveelvoudigd hoeven voor lopig niet te rekenen op een blijven de uitbreiding van hun Rijkspolitie groep. Dat heeft een woordvoerder van de Rijkspolitie woensdag meege- deel. Enkele burgemeesters van kustge meenten in noordelijk Noord- Holland hebben ernstige kritiek ge uit op de chronische onderbezetting van de Rijkspolitiegroep. Zij zullen dat ongenoegen echter samen met de plaatselijke groepskommandant kenbaar moeten maken aan de dis- trikskommandant. Hij zal dan beslissen of en in welke omvang poli tiepersoneel aan „rustiger" gemeen ten binnen het distrikt kan worden onttrokken, om tijdelijk in drukke rekreatiegemeenten binnen hetzelf de distrikt dienst te doen. Slechts bij hoge uitzondering zal de inspekteur- generaal toestemming geven voor de tacheringen uit andere distrikten. Wel wordt binnen de algemene in- spektie der Rijkspolitie onderzocht of de stringent gehanteerde koppe ling tussen inwonertal en de omvang van de Rijkspolitiegroep in een ge meente niet beter afgestemd moet worden op tijdelijke, aanzienlijke bevolkingstoenames zoals die zich in rekreatiegemeenten voordoen. Dit onderzoek fungeert de Rijkspo- litiebezetting van de gemeente Eg mond als een van de voorbeelden van dergelijke tijdelijk wanverhoudin gen. Het valt echter niet te verwach ten dat de uitkomsten van dit onder zoek in de zomer van 1985 zullen doorwerken in de getalsterkte van de Rijkspolitiegroepen in rekreatiege meenten. „Het probleem wordt terdege on derkend maar ook zeer zorgvuldig af gewogen. Enerzijds om budgettaire redenen, anderzijds om te voorko men dat de bezetting in de winter maanden in deze gemeenten dertig tot vijftig procent te groot zou zijn", aldus de woordvoerder. DORDRECHT - De Rijkspolitie te water in Dordrecht heeft dinsdag het stoffelijk overschot geborgen van de sinds 9 juni vermiste Belgische sport duiker P. V. C. Dhooghe (40). Zijn li chaam werd drijvend aangetroffen in het Tholense Gat (Oosterschelde). Dhooghe verdween vorige maand tijdens een nachtduik bij Gorishoek op de Oosterschelde. Zijn uitrusting is overgebracht naar de duikschool te Hedel voor een nader onderzoek. Politieverkeerscentrale en AJSWB verwachten: DEN HAAG/DRIEBERGEN - De politieverkeerscentrale en de ANWB ver wachten het komende weekeinde weer druk verkeer op de Nederlandse wegen. Niet alleen door verkeer uit eigen land, maar ook door toeristisch verkeer uit met name West-Duitsland, België en Frankrijk. Mogelijk enige vertraging kan er vrijdag al ontstaan op bekende knelpunten zoals de A2 bij Eind hoven en de N50 tussen Arnhem en Apeldoorn. Op zaterdag wordt de grootste drukte verwacht tus sen tien uur 's ochtends en twee uur 's middags. Ook dan weer op dc A2 en de N50, maar ook op de A12 (Den Haag-Utrecht) bij de Duitse grens, tussen Woerden en Maarsbergen en rond het ver keersknooppunt Velperbroek bij Arnhem. Op de N59, Hellegats- plein-Zierikzee, en de wegen rond Breda (A27, A58, de zuidelijke rondweg Breda, A16 en de N58) kan het makkelijk tot filevor ming komen. Autoverkeer naar Texel moet in Den Helder rekening houden met een wachttijd die tot enige uren kan oplopen. Verder moet op de wegen richting Den Helder met extra drukte worden gerekend in verband met de zaterdag te hou den vlaggetjesdag, waarbij aan de visafslag in Den Helder open huis gehouden wordt. Drukte ook mo gelijk in en rond Rijnsburg waar het bloemencorso wordt gehou den. Tenslotte moet het verkeer in en om Rotterdam zaterdag rekening houden met veel drukte wegens de Antilliaanse carnavalsoptocht tussen één uur 's middags en ze ven uur 's avonds. In de bin nenstad zijn veel wegen afgeslo ten en omleidingen ingesteld. Zo wel zaterdag als zondag moet bij goed strandweer op een grote trek naar de kust worden gerekend. Ook dan weer dezelfde knelpun ten maar ook in tegengestelde richting. Zaterdag 4 en zondag 5 augustus Zierikzee Dokter H. J. M. Sleegers, Noordgou- we, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Vis- Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Burgh-H aamstede Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg ..54, Haamstede. Tel. <01 IJ# 1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zówel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandag ochtend 08.00 uur. Nieuwerkerk/Oosterland Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagopch- tend 08.00 uur. Tandarts L. Lekkerkerk, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee, Tel. (01110) 6066, neemt waar voor geheel Schouwen- Duive- land. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Poley, Vloedstraat 1, Kerk- werve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster E. v. d. Velde, Bruinisse, Acacialaan 16, tel. (01113) 2894 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Vanaf maandag 30 juli tfm vrijdag 17 augustus Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie 100 jaar Oranje en Schouwen-Duiveland. Werkdagen geopend van 14.00 - 17.00 Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho- both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 Donderdag 2 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorpscentra - 10.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Vrijdag .3 augustus Scharendijke Verenigingsgebouw. Koncert door Dirk Verbree. 19.30 uur. Zaterdag 4 augustus Zierikzee Huis van Nassau. Optreden van dansorkest „Libel" uit Halsteren. 20.30 uur. Scharendijke Oprit jachthaven. Zeepkistenrace, 13.30 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 9.00 uur. Maandag 6 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Adrie van der Veen (hoorn) en Frans van Tilburg (orgel). Dinsdag 7 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Koncert door Ge rard Dekker op orgel en clavecimbel. 20.00 uur. Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Woensdag 8 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Scharendijke Verenigingsgebouw, start Kerkepad- route, 18.40 uur. Donderdag 9 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorpscentra - 10.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Vrijdag 10 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Maandag 13 augustus Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Reinate van Heemskerk (alt) en Frans van Tilburg (orgel). Dinsdag 14 augustus Dreischor Nedelands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Donderdag 16 augustus Burgh Nederlandse Hervormde Kerk. Zo- meravondkoncert: Jan van Dijk, or gel en Mary Jongsma, hobo. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorpscentra - 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 18 augustus Oosterland Bazar/rommelmarkt. 9.30 uur. Zaterdag 25 augustus Zonnemairc f. M. v. d. Bijlstraat. Grote rommel markt en bazar t.b.v. nieuwe unifor men instrumenten „Nut en Uit spanning". 09.00 - 17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2