Tentoonstelling honderd jaar Oranje-vorstinnen geopend „In welke vorm kan je je openlijke geweldpleging ernstiger voorstellen dan hier in Renesse is gebeurd? Bijenvereniging op Toeristendag DE ZIERIKZEESCHE COURANT Unieke foto-verzameling koninklijk huis in dorpshuis Haamstede Vier weken gevangenisstraf voor mishandeling Duitse vakantiegangers Officier van justitie Mr. R. Beaumont: Optreden Poolse volksdansgroep in Ellemeet Hasj-dealer in de cel ffif P£ eu.r ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Geweldsgolf Zwangerschap Delta Flora Het ministerie van justitie is niet van plan De Kruisvereniging Schouwen-Duiveland Deze week is in de Visafsiag van Stellen- om extra maatregelen tegen de Kwartetspeler De negende wielerronde van Renesse kreeg golf aan de kust te ondernemen. (Pag. 2). valling organiseren, (Pag. 3). gaat een kursus over zwangerschap en be- dam de 27e versie van de Delta Flora te be- gezicht door een vroege vlucht van vier ren- zichtigen. (Pag. 4). ners. Nico van de Klundert won. (Pag. 6). DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 140ste jaargang Nr. 23567 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Waar zich onverstand met geweld verenigt, on- staat de dolste wreedheid. Logau BURGH-HAAMSTEDE - De dorpshuis De Schutse te Burgh-Haamstede is tot 20 augustus een unieke exposi tie te zien over honderd jaar Oranje-vorstinnen. Burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van de ge meente Westerschouwen opende de tentoonstelling woensdagmiddag. Zij vertelde dat de expositie aanvan kelijk in de Bewaerschole zou worden opgesteld, maar dat de omvang dermate groot bleek dat uiteindelijk werd gekozen voor het dorpshuis. De drie vorstinnen bij elkaar: v.l.n.r. koningin Emma, koningin Wilhelmina en koningin Juliana. Volgens de burgemeester hebben de vorstinnen van het koninklijk huis altijd een grote rol gespeeld in Zeeland en trouwens in heel Neder land. „Het koninklijk huis leeft hier (Schouwen-Duiveland) heel nadruk kelijk. Tijdens mijn hele burge meesterambt in Westerschouwen heb ik dat gemerkt aan de viering van de Oranjefeesten," aldus de eerste bur ger. De tentoonstelling in de Bewaer schole, honderd jaar Oranje op Schouwen-Duiveland, die ook tot 20 augustus loopt, staat wat het thema betreft in verband met honderd jaar V MIDDELBURG - Vijf jongens uit Gilze-Rijen moesten dinsdag voor de rechtbank te Middelburg terecht staan voor hun mishandeling van twee Duitse jongens in Re nesse. Een gezellig avondje stappen liep wat alcoholge bruik betreft volledig uit de hand en op weg naar hun camping besloten ze „zomaar" twee badgasten, die op een bankje zaten, te molesteren. Politierechter mevrouw Mr. M. A. Vermeulen kende geen pardon voor deze mis selijke daad. Zij veroordeelde de jongens, onder wie drie minderjarigen, tot dezelfde straf: vier weken gevange nisstraf, waarvan één voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het voorarrest zal van de straf worden af getrokken. Voor de daders werd onmiddellijke gevan genneming gelast. nier hiervoor is te zorgen dat hun va kantieverblijf ook zo onaangenaam mogelijk wordt gemaakt," aldus Beaumont in een fel betoog. Hij eiste tegen P. P. en P. M. A. v. G. één maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Tegen de minderjari gen eiste hij tuchtschoolstraf van één maand onvoorwaardelijk. „Ze vallen onder het jeugdstrafrecht, maar hun daden onderscheiden zich in niets van dat van de volwassenen," meen de de officier van justitie. Advocaat Mr. K. A. Keuning uit Zierikzee van verdachte P. M. A. v. G. vond dat de maatschappij het mo gelijk maakt dat jongelui op één avond tussen de 50,— en 100,— stukslaan. „Daar heb ik een beetje moeite mee. En daarvoor zijn wij misschien ook wel verantwoordelijk." De eis van één maand onvoorwaardelijke gevange nisstraf was naar zijn mening bijzon der zwaar. „Is dat niet wat overtrok ken," vroeg hij. Overigens lieten alle advocaten merken dat de eis heel zwaar was. De raadsman van P. P., Mr. D. J. Olie uit Goes, kon zich voor stellen dat er nu toeristen zijn, die Vervolg pag. 3 Oranje-vorstinnen. „Ze zijn eigelijk een verlengstuk van elkaar". Verzoek Het is niet zo makkelijk om de ten toonstelling over de vorstinnen Em ma, Wilhelmina en Juliana in bezit te krijgen. Al vorig jaar werd een ver zoek ingediend bij de Con-Federatie van Oranjeverenigingen om de rei zende fototentoonstelling naar Burgh-Haamstede te krijgen. Nu is het dan eindelijk zover. De burge meester vond het tijdstip van ont vangst goed uitkomen; de Westhoek ELLEMEET - De Poolse volksdans groep „Zestól Piesni i Tanca" ver zorgt op vrijdagavond 10 augustus een optreden in het dorpshuis van El lemeet. Dit gebeurt op uitnodiging van de Evenementenkommissie Scharendijke/Ellemeet. „„Zestól Piesni i Tanca" is een Fol kloristische zang- en dansgroep, die een korte toer door Nederland maakt. De groep bestaat uit een veertig muzi kanten en dansers. Het gezelschap brengt veel traditionele gebeurtenis sen in Polen in beeld. RENESSE - Vannacht (woensdag op donderdag) werd in Renesse H. J. J. uit het West-Duitse Nieukerk aange houden, omdat hij drugs aan het dea len was. De politie vond hasj op hem en nam hem mee voor verhoor naar het politiebureau Renesse. In de loop van de nacht is hij overgebracht naar een cel in Zierikzee. Het dealen ge schiedde op de Hogezoom. Om te trachten een einde te maken aan de grote golf van geweld, die Re nesse overspoelt, werd gebruik ge maakt van het snelrecht. Justitie wil via deze methode een voorbeeld stel len en hoopt dat hiermee het aantal criminele feiten in de tweede bad plaats van Nederland zal afnemen. Van het snelrecht moet een preven tieve werking uitgaan. De vijf advocaten van de arrestan ten vroegen om het niet ontvankelijk verklaren van de dagvaarding, om dat de vijf jongens bij hun voorgelei ding niet aan een officier van justitie zouden zijn voorgeleid, maar aan een hulp-officier van justitie. Bovendien zou door de officier van justitie aan de advocaten niet voldoende voor informatie zijn verschaft over het strafblad van de verdachten. Tijdens de zitting werd duidelijk dat enkelen al eerder veroordeeld zijn wegens rij den onder invloed en geweldpleging en aanranding. De rechter verwierp deze argumenten van de raadsheren. Veertig pilsjes P. P. (18). P. M. A. v. G. (21), M. P. C. B. (17), A. J. M. Z. (17)en A. J. C. B. (16), allen uit Gilze-Rijen, waren vo rige week op vakantie in Renesse. Na overmatig alcohol gebruik (v. G. zei in een verklaring dat hij ongeveer veertig pilsjes had gedronkenin een etablissement gingen de jongens op weg naar hun verblijfplaats, cam ping Eureka. Onderweg passeerden ze twee Duitse jongens, B. W. en F. B-, die om half vier 's nachts op een bankje rustig een sigaretje aan het roken waren. Eén van de jongelui uit Gilze-Rijen vroeg om een sjekje, wat hij ook kreeg en het vijftal vervolgde zijn weg. Althans, voorlopig. Want opeens besloten de jongens om te ke ren en de Duitsers een liedje te laten zingen. Dat was niet voldoende voor het „vermaak" van de Hollanders. Het draaide uit op stompen, schop pen en slaan. W. liep daarbij een op gezet linker oog, een afgebroken tand en een losse tand op. B. kreeg een opgezwollen gelaat. De daders werden op heterdaad betrapt door twee politieagenten in burger. Met genoegen Officier van justitie, Mr. R. Beau mont, was in zijn betoog onverbidde lijk. Hij memoreerde de toenemende berichtgeving in de pers van geweld gepleegd door vakantiegangers. Hij noemde het de laatste weken een epi demie. „Ik weet niet waar het precies aan ligt. Je krijgt de indruk dat de men sen zich voortdurend laten vollopen met drank. Ze maken café's en disco's onveilig. Zij menen op deze manier hun vakantie te moeten vie ren. Dat doen ze met genoegen; één van de meerderjarigen verklaarde dat hij het toegepaste geweld aange naam vond. Opeens ontstaat er een „vonk", zo zal ik het maar noemen. Het was de verdachten natuurlijk niet alleen om het zingen te doen. Er ontstond een gewelddadige sfeer. De eerste klappen vielen en de Duitsers hadden geen verweer tegen de aan vallen. Ik vind dit uitermate kwalijk gedrag. War mogelijk moeten we zo veel mogelijk paal en perk stellen aan dit optreden, hoewel het erg moeilijk is om de daders van dit soort feiten te achterhalen, niet in liet minst door de onvoldoende man kracht bij de politie. Dit zijn feiten waar terecht met enige spoed op ge reageerd moet worden. De beste ma wordt momenteel immers over stroomd met toeristen. Toestemming Dankzij een royale financiële me dewerking van het Bernhardfonds wordt de tentoonstelling gratis be schikbaar gesteld aan het gemeente bestuur. Prinses Juliana verleende persoonlijk toestemming voor het ge bruik van het fotomateriaal (overwe gend zwart-wit) en het houden van de reizende expositie. Naast het stamboompaneel van de koninklijke familie, bijgewerkt tot en met de laatste telg, geven andere panelen periodes aan uit het leven van de drie vorstinnen. Er zijn foto borden te zien van koningin Emma als regentes, het huwelijk van konin gin Wilhelmina, haar eerste huwe lijksjaren, prinses Juliana als kind, het verblijf in Londen tijdens de oor logsjaren, weer thuis na de bevrij ding, de geboorte van - toen nog - prinses Beatrix en de laatste levens jaren van prinses Wilhelmina. Bijna alle foto's zijn van een kort onder schrift voorzien, terwijl in een te koop zijnde brochure nadere toelich ting wordt gegeven. Bij een foto van koningin Juliana bij haar inhuldiging op 6 september 1948 staat de volgende tekst: „Sedert eergisteren ben ik geroepen tot een taak, die zo zwaar is, dat niemand, die zich daarin ook maar een ogen blik heeft ingedacht, haar zou bege ren, maar ook zo mooi, dat ik alleen maar zeggen kan, Wie ben ik, dat ik dit doen mag?". Een uitspraak, die grote bekendheid is gaan genieten. De tentoonstelling is elke dag geo pend van 10.00-12.00 uur en van 14.00- 1700 uur. Op zondag is het dorpshuis gesloten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - Tijdens de Toeristendag, dinsdag jongstleden in Zierikzee. stond in de St. Domusstraat een stand van de Bijenvereniging Schouwen-Duiveland. De opzet daarvan was het publiek wat meer informatie te geven over natuur- behoed in het algemeen en de imkerij in het bijzonder. Er stonden enkele bijenvolken in de kast, terwijl de vereniging honing verkocht ter versteviging van de kaspositie. Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien Veel bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Minimumtem peratuur omstreeks 15 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Matige zuidenwind, kracht 3. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 6 au gustus Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: zuid 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 augustus Zon op 6.05, onder 21.27 Maan op 13.54, onder Eerste kwartier: 4 augustus (04.33) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 3 augustus 8.33 20.22 1.51 14.14 Doodtij: 6 augustus Temperatuur zeewater Schou wse kust: 18° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vrijdag wordt het weer in ons land beïnvloed dooreen depre- sie boven Ierland en Engeland. Om de depressie heen wordt veel bewol king aangevoerd waaruit plaatselijk een regen- of mogelijk zelfs een on weersbui kan vallen. De middagtemperatuur ondergaat maar weinig verandering en schom melt rond de 21 graden. Hetzelfde weertype vindt men in de ons omrin gende landen. Verder zuidwaarts in Frankrijk komen hogere temperatu ren voor van rond de 25 graden, ter wijl de landen rond de Middelandse Zee nog steeds uitstekend warm weer hebben met temperaturen van 30 graden of meer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1