Stof happen in Renesse stukken Mosselprijzen voor kwekers onstabiel NOOQDWHI.E rOJKKKRlJ Gister sprak zij van liefde r J/.. Het team van Schouwen-Duiveland Naam en adres Let op de portemonnee Goede broedval in Grevelingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIBRIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 juU 1984 Nr 23566 3 vw- r «L, .':W* .tfci. RENESSE - Op een terrein aan de Kooijmansweg in Renesse werden het voorbije weekeinde de jaarlijkse auto crosswedstrijden afgewerkt. De honderden toeschouwers konden genieten van spannende wedstrijden, maarzij kwa men na afloop toch ook tot de konklusie, dat men door de turbulente akties van de vele vehicles aardig wat stof te ver werken kreeg, hetgeen de pret overigens allerminst mocht drukken. Het show-element van de diverse races vormde onmiskenbaar het belangrijkste ingrediënt, al waren de deelnemers er op gebeten een van de hoofdprijzen in de wacht te slepen. Fotograaf Johan Berrevoets jr. legde bovenstaande sfeerplaat vast. BRUINISSE - De mosselkweker, die is aangewezen om de handel van mos selen te voorzien, staat thans iedere week voor een beslissing, varen of niet varen. Niet varen betekent diet aan de levering deelnemen en dus geen in komsten. Wel varen en dus wel aanvoeren betekent het risico van een te lage prijs. In normale tijden met normale voorraden is er het zelfde risico, maar dan is de voorraad groot ge noeg om met een prijs van 30,- ge noegen te nemen en toch nog renda bel in de running te blijven. Maar nu de voorraden op de Waddenzee zo be perkt zijn moet men 60,- of meer per ton besommen, wil men kunnen rekenen of een matige winst. De prij zen varieerden deze week, van 50,- tot 100,- per ton, met enkele uit schieters naar boven. Begon het seizoen 1984/85 begin ju ni met hoge prijzen iedere-week ont ving men toch wel iets minder en in sommige weken daalde de prijs met tientjes per ton tegelijk. En vorige week vrijdag was het helemaal mis. De handel nam niet op, de prijs zakte in als een plum pudding. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- tonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van Je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Naar aanleiding van het op maan dag gepubliceerde verslag van de te Bruinisse gespeelde voetbal wedstrijd tussen het Schouwen-Dui- velands elftal en de landskampioen en bekerwinnaar uit Rotterdam Feijenoord wil ik graag, om enige ge rezen misverstanden uit de weg te ruimen, enige kanttekeningen plaat sen. Gesproken werd in het verslag van „een" Schouwen-Duivelands elf tal, maar het team dat te Bruinisse speelde was het officiële Schouwen- Duivelandse team. Door de organise rende vereniging Bruse Boys is voor het spelen van deze wedstrijd officië le toestemming gevraagd, en verkre gen, aan het bestuur van de KNVB afö. Zeeland. Na ruggespraak tussen enige bestuurders van Bruse Boys en het lid van de technische kommissie van de KNVB afd. Zeeland in deze re gio werd de afspraak gemaakt om te trachten een zo sterk mogelijke for matie samen te stellen om de gereno- meerde tegenstander uit de Maasstad zo goed mogelijk partij te geven. Dit uiteraard met volledige instemming van het bestuur van de KNVB afd. Zeeland. De veronderstelling of de gedachte dat dit „een" Schouwen- Duivelands team en niet „het" Schouwen-Duivelands team was, dat zo maar te hooi en te gras was samen gesteld, berust dan ook op een mis verstand. Voor alle duidelijkheid wil ik er op wijzen, dat dit wel het geval was met het z.g.n. Schouwen-Duive lands team dat zondagmiddag te Re- nesse speelde. De T.K. en het bestuur van de KNVB afd. Zeeland had hier geen enkele bemoeienis mee gehad en was samengesteld door een drietal personen waarvan er zelfs twee in de wedstrijd meespeelden. In overleg met de T.K., en met goedkeuring van het bestuur van de KNVB afd. Zee land, werd de Zierikzeese trainer Ge rard Olyhoek bereid gevonden, over igens geheel belangeloos, de techni sche leiding van het officiële team op zich te nemen. Uiteraard werd, ge zien zijn taak, door de T.K. rug gespraak gehouden met Gerard Oly hoek, bij het selekteren van de spe lers, waarvan als oorspronkelijk ge- selekteerden Wim Geluk, Leen van der Bijl en Rini Stoutjesdijk (vakan ties en blessure) verstek moesten la ten gaan. De verantwoordelijkheid bleef echter geheel in handen van de T.K. Van deze plaats wil ik verder gebruik maken van de gelegenheid een woord van erkentelijkheid uit te spreken ten aanzien van het Sport- huis Zierikzee dat er zorg voor droeg als sponsor dat het Schouwen-Duive- landsè team keurig gekleed, shirt, broek en kousen, binnen de lijnen kon verschijnen. Hopende hiermee een en ander wat te hebben verduide lijkt. teken ik hoogachtend, namens de Technische Kommissie van de KNVB afdeling Zeeland Joop de Wit Na „bestudering" van het hierbo ven aangehaalde artikel moet mij van het hart dat ik in de strekking van het verhaal op geen enkele ma nier de teneur kan ontdekken van „slechts zomaar een Schouwen-Dui- velandse formatie". Mijns inziens wordt iedere lezer duidelijk dat in deze wedstrijd HET team van Schou wen-Duiveland speelde. Er zullen dan ook bij weinigen daarover mis verstanden zijn ontstaan. Temeer daar ruimschoots van te voren en in voldoende mate deze wedstrijd is aangekondigd als een wedstrijd van het officiële team van Schouwen- Duiveland. Een en ander lijkt mij dan ook wat ver gezocht. Marien Kaat De meeste kwekers besloten daar om deze week niet aan de levering deel te nemen. En dat was natuurlijk weer in het voordeel van de enkelen, die wel naar de Waddenzee gingen. Weinig aanvoer deze week betekende een stugge verhoging van-de prijzen. Maar als volgende week de kwekers de markt weer achterop varen en al len weer zondagnacht koers zetten naar het Noorden, weet men vooruit, dat de prijs weer zakt. Enkele jaren geleden was dat an ders, toen bleven ook de hoge prijzen stabiel omdat er geen of weinig imr port was. Maar nu is de import al in volle gang en behoeft men geen fancy prijzen voor Waddenzee mosselen te betalen, als de mosselen van het Duitse of Deense Wad veel goedko per worden aangeboden. SCHOUWEN-DUIVELAND Geslaagd Mej. K. Overbeeke uit Nieuwer- kerk slaagde aan het Instituut Sla gersvakonderwijs te Utrecht voor ge zel. J. den Hamer uit Renesse slaagde voor winkelslager. W. de Jonge en M. Landman, beiden uit Haamstede en E. Meerdink uit Kerkwerve slaagden voor patroon. ZIERIKZEE Diefstal rugzak Mevrouw K. K. uit Dordrecht zette maandagmiddag even haar grijze rugzak op het trottoir aan de Appel markt in Zierikzee. Gedurende één moment van onoplettendheid werd door onbekenden deze grijze rugzak ontvreemd. De diefstal werd om streeks 16.00 uur gepleegd. De rug zak had, samen met de inhoud, een waarde van ongeveer 500 gulden. BURGH-HAAMSTEDE Geslaagd Arend van den Akker uit Burgh- Haamstede is geslaagd voor zijn tandartsexamen, afgelegd aan de Universiteit van Amsterdam. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel 01116-2459 De redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode ontving dinsdagochtend per post een ingezonden stuk van een inwoner van Renesse. Aan het ver zoek om deze brief te plaatsen kan echter pas worden voldaan als de naam en het adres van de briefschrij ver in ieder geval bij de redaktie be kend is. Ik wil hierbij, vóór tot plaat sing wordt overgegaan, de anonieme schrijver verzoeken zijn naam en adres, eventueel per telefoon, be kend te maken. Marien Kaat RENESSE Aanrijding met drie auto's Op de hoek Lage Zoom-Stoofweg werden zaterdagochtend drie auto's erntig beschadigd. R. H. uit Krimpen aan de IJssel stond in file te wachten, met achter hem H. v. R. uit Pernis. Toen naderde met grote snelheid G. H. uit Heinsberg (DL.d) die bovenop de Pernissenaar reed die op zijn beurt zijn voorganger in elkaar duw de. De schade was aanzienlijk. Diefstal maaimachine In de nacht van 29 op 30 juli is uit een loods van Braber Tuincentrum aan de Laone een maaimachine ont vreemd. De daders kwamen binnen door een raam uit de sponning te ha len; de ontvreemde maaimachine heeft een waarde van 1.095,—. ZONNEMAIRE Kerkdienst voor toeristen Zondag 5 augustus wordt in Zonne- ihaire in de Hervormde Kerk een toe- ristendienst gehouden van Gerefor meerd en Hervormd. De dienst begint om 10.00 uur, voorgangster is da. L. A. Burggraaf uit Terzooi. Het orgel wordt bespeeld door mevrouw H. G. J. van Wijck-de Rijke. Kora den Boer zal haar mede werking verlenen op de dwarsfluit. Voor de kleinsten is er een crèche in gericht. Ook in Brouwershaven is om 10.00 uur een toeristendienst in de St. Ni- colaaskerk. Voorganger is ds. D. Schneider. BRUINISSE Vals alarm De wildste geruchten deden vrijdagavond de ronde in Bruinisse. De kassier van de Rabobank zou zijn gegijzeld. De kluis was gesprongen. Alle spaarcentjes verdwenen. De oor zaak van deze Wild-West verhalen was het stil alarm dat de Rijkspolitie had ontvangen vanuit de bank en waar via de mobilofoon een politie auto naar toe werd gedirigeerd. Ver schillende luistervinken hadden dit op hun scanner ook gehoord en wa ren al voor de politie bij de bank aan de Lange Ring. Nadat de politie was gearriveerd, verzamelde zich een wa-. re volksoploop in het centrum van Bru. Maar ook de mannen van Her mandad konden de bank niet binnen en naarstig werd iemand met een sleutel gezocht en gevonden bij de Rabobank-voorzitter. Bij binnen komst van de bank werd duidelijk dat het een vals alarm was. In de sloot Door nog onbekende oorzaak is vrijdagavond J. J. uit Bruinisse op een landweggetje onder Oude Tonge met z'n auto van de weg geraakt en in de sloot verzeild. Op eigen kracht kon hij uit de auto kruipen waar hij werd gevonden door de heer Maas kant uit Bruinisse. Met diverse ver wondingen werd J. opgenomen in het ziekenhuis van Dirksland. Hij was nog niet hersteld van een zwaar auto ongeluk dat hem twee jaar geleden was overkomen. Nieuwe beheerder museum Per 15 juli is benoemd tot beheer der van het Bruse museum-komplex, de heer L. A. Schoof uit Bruinisse. Dit vanwege het vertrek van de hui dige beheerder, Egbert von Unen, die in Zierikzee een werkkring heeft ge vonden bij drukkerij Lakenman en Ochtman. Achttien kandidaten meldden zich voor de part-time baan inhet museum. Tijdens de openstelling van vrijdag' verdween er uit het oorlogsmuséum een waardevolle-dól'k?.1 -• Diefstal fietsimperial Van een bij het bungalowpark „De Kreek" op het rekreatiecentrum Aquadelta geparkeerde auto werd in de nacht van 30 op 31 juli een fietsim perial van een auto gehaald. De eige naar, M. K. uit West-Duitsland, werd gedupeerd voor een bedrag van zo'n 500 gulden. Diefstal fiets Een fiets, die geparkeerd stond (op slot) voor één van de appartementen op Aquadelta, is ontvreemd in de nacht van 28 op 29 juli. De gedupeer de is mejuffrouw H. H. te Driehuis. BRUINISSE - Zaterdagmorgen winkelde B. v. d. B. uit Amerongen in de supermarkt van Aquadelta. Vast staat dat dit winkelbezoek de betrokkenen nog lang zal heugen. Tijdens het winkelen was namelijk Woensdag 1 augustus Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Kinderbios 18.15 uur Nieuws voor doven 18.55 uur Vrienden. Icky en Billy ver maken zich best bij Kidder. Als na een bezoek van jongens van het schoolkamp het huis getransfor meerd is tot een puinhoop, het geld gestolen blijkt en ook het mes van Billy, dan besluiten de vrienden toch op minder zachtzinnige manier 's nachts wraak te nemen. 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Dr. Faustus. Eerste afleve ring van de negendelige Hongaarse serie over de geschiedenis van Hon garije tussen 192? en 1973, vooral wat betreft de sociale en politieke aspek- ten. De film is gebaseerd op de roman Dr. Faustus gelukzalige hellevaart van Lószio Guyrkó. Hoofdpersoon is György Szabados, afkomstig uit een gewoon burgergezin uit Hongarije. De film begint met jeugdherinnerin gen van György met zijn familie va kantie vierend als zeventienjarige aan het Balatonmeer. Luitenant Ko- vóch, deel uitmakend van het verzet tegen de fascisten, haalt hem over een stapel opruiende papieren voor hem te bewaren. 21.35 uur Rent control. Deze Ameri kaanse speelfilm, in 1981 in Cannes bekroond, gaat over eenschrijver die zich ellendig voelt dar zijn vrouw er vandoor is met een schoonheidsspeci alist en ook zijn dochter naar elders is vertrokken. Zelf worstelt hij met gebrek aan inspiratie. Ten einde raad bedenkt Leonard dat als hij zijn vrouw en haar minnaar een apparte ment in zijn buurt aanbiedt zij dan toch weer voor hem zal kiezen. Ech ter, hoe te komen aan een apparte ment voor een schappelijk prijsje? Hij probeert hen te bedreigen om hen New York uit te krijgen en zo beslag te kunnen leggen op het apparte ment 23.10 uur Journaal 23.15 uur Nieuws voor doven. Nederland 2 07.00 uur Olympische Spelen. Ge wichtheffen (vedergewicht) en de da mes hockeywedstrijd Nederland- Nieuw Zeeland. Verder handbal, bas ketball en zeilen. Om half acht ach tergrondinformatie vanuit de NOS- studio in Los Angeles. 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Olympische Spelen. Sa menvatting van de dames hockey wedstrijd Nederland-Nieuw Zee land. Om half acht wordt een terug blik gegeven op de hoogtepunten van gisteren. Deze avond nog verplichte oefeningen bij het dames turnen en wielrennen op de baan (achtervol ging en sprint). 22.30 uur Journaal 22.45 uur Olympische Spelen. Te zien is; boksen, gewichtheffen, volleybal, hockey, de waterpolowedstrijd tus sen Nederland en China, en de team wedstrijd voor dames met verplichte oefeningen. Donderdag 2 augustus Ned. 1 9.30, 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Niels Holgersson 16.26 uur De ontvoering. In de slota flevering heeft David, in Nederland geariveerd, moeite om de studieraad op te nemen. Hij heeft al zijn energie nodig om Catriona te "veroveren". 16.50 uur De natuur en de mens. De kijker ziet dat maar heel weinig on gerept is gebleven van het oorspron kelijke Spaansebosgebied. Op de uit gestrekte steppengebieden zijn de grootste vogels der aarde te vinden, namelijk de grote trap. 18.55 uur Minibios 19.00 uur Chips. In Chips betrapt Ponch zijn vroegere rector op een verkeersovertreding en hij is ver plicht hem een bon te geven. Later volgt een verrassend telefoontje met zijn vroegere leermeester. 22.00 uur Journaal 20.28 uur Dallas. Sue Ellen wordt aangereden. Het gevolg is een mis kraam. Bobby probeert verder langs zakelijke weg Clayton Farlow meer te betrekken in familie aangelegenheden. 22.00 uur Blokletters 22.30 uur Televizier Magazine 23.00 uur Alleen als ik lach. Archie, Norman en Roy krijgen gezelschap van een bajesklant. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Ned. 2 07.00 uur Olympische Spelen. Ge wichtheffen, worstelen, de voetbal wedstrijd West-Duitsland-Brazilie, basketball, volleybal, handbal, de heren hockeywedstrijd Engeland- Canada, zeilen en boksen. Om half acht achtergrondinformatie vanuit het NOS-centrum in Los Angeles. 13.00 uur Nieuws voor doven 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Olympische Spelen. Sa menvatting van gisteren en van van daag; zwemmen (halve finales dames en heren), roeien en wielrennen op de baan wat betreft ploegenachtervol- ging en halve finales sprint. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Olympische Spelen. Bok sen, gewichtheffen (middengewicht) en handbal. Om één uur kan de kij ker de finales zwemmen verwachten, waarna de finales turnen, individue le wedstrijd heren. de portemonnee gedeponeerd in het winkelwagentje met daarop de bood schappentas. Onbekenden namen, om in het bezit van de portemonnee te komen, voor het gemak het wa gentje mee naar buiten en dupeerden op deze manier de vakantieganger voor een bedrag van 260 gulden. BRUINISSE - Waren de verwach tingen voor 1984 betreffende de oesterbroedval in de Grevelingen niet hoog gespannen in verband met het temperatuurverloop, gisteren (maandag) bleek bij een onderzoek op enkele uitgezette kollekteurs op de Grevelingen, dat er behoorlijk wat broedval heeft plaatsgevonden. Een en ander is weer hoopgevend voor de oesterkuituur. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen het beroep door de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (pre dikant voor toerustingswerk G.Z.B. en I.Z.B.): C. Snoei te Noordhorn en Niezijl en Saaksum; naar Aagteker- ke (toez.): R. W. van Mourik, kand. te Nieuwegein, die bedankte voor Nieuwveen (toez.). Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Zutphen: G. Bijkerk te Enschede. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Dordrecht: L. BLok te Nunspeet; voor Krimpen a.d. IJs sel: R. Boogaard te Leiden; voor Randburg (Z.-Afrika): A. Moerker ken te Nieuw-Beijerland; voor Rijs- sen: N. W. Schreuder te Goes; voor Gorinchem: Chr. v. d. Poel te Yerse- ke. 53 Het meertje lag in de verte te schit teren als een saffier die tussen de vel den was gevallen, tussen de rotsen en de struiken gele brem. Cathleen was verrukt dat ze het zo makkelijk had kunnen vinden. 2e liet Macushla zelf haar weg zoeken tussen de uitspringende rotsen tot ze aan de rand van het water kwamen. Daarna steeg ze af, sloeg de leidsels in een lus om een puntige steen en keek naar alle kanten om zich heen. Er was niemand te zien. Het was een heel eenzame en verlaten piek. Alleen de schaduwen van de wolken bewogen. Ervnog iets anders - wat was dat voor een zwak, metaalachtig getinkel? Nog voor ze de ezel had ge zien, begon Cathleens hart al te bon zen. Het dikke, ruige, grijze dier, dat zoveel leek op een kleine, dikke, be drijvige douairière, liep daar te gra zen terwijl de potten en ketels die aan iedere kant van het zadel hingen, de zon weerkaatsten en zachtjes te gen elkaar kletterden. Ze was dus toch niet alleen. De ketellapper was hier. Hij zat natuurlijk achter een struik naar haar te gluren. Onge twijfeld zat hij te wachten tot ze zich zou uitkleden om te gaan zwemmen. Hij zat vast al gemeen te lachen van voorpret Cathleen maakte snel Macushla's leidsels los. ze was dicht aan tranen toe. half van ergernis, half van angst. Ze had haar voet al in de stijgbeugel toen haar blik werd getrokken door een lichte beweging in de poel. Vlak onder de oppervlakte van het kristal heldere water dreef een stuk hout - nee, een vis, want zijn witte buik was zichtbaar. Geen vis! De witte buik was Nee, nee, nee! Dat kontoch niet het gezicht van een verdronken man zijn. Uitgebleekt door het water, niet meer dat gezonde donkerbruine door het leven in de open lucht. Het dreef daar zachtjes vlak onder de dansende vlucht van de libellen en de muggen. Cathleen zag al in 't zadel, ze liet Macushla niet meer voorzichtig haar weg zoeken, maar spoorde haar aan tot galopperen. Er was maar één va ge en niet ter zake doende gedachten in haar hoofd, namelijk dat Paddy Doolan nu zijn jonge, gezonde ezel te rug kon krijgen. De ketellapper zou hem niet meer nodig hebben. Bij de deur van het kasteel liet ze zich van Macushla glijden, gooide Patsy, die kwam aanhollen, de teu gels toe en strompelde naar binnen. „Juffrouw O'Riordan! Liam! Ro- ry!" Want hij kwam het snelst aanlo pen en hem liep ze in de armen. „Ik heb de ketellapper gevonden." „Cathleen! Je hebt Macushla mee genomen. Ze zit onder het schuim." Liam kwam met grote stappen naar de deur achter Rory aan. „Hou je kalm, Liam,'' zei Rory. „Wat is er, Cathleen?" Hij hield haar door DOROTHY EDEN van zich af en keek onderzoekend in haar verwrongen gezicht. „Waar heb je die ketellapper gevonden?" „In de poel. Ik heb eens - een dooie kikvors gevangen- zonder te weten dat hij dood was. Zo - zo zag hij eruit!" „Wat is dat allemaal? De luide stem van juffrouw O'Riordan viel in de stilte, die één klein ogenblik was gevallen. „Is mevrouw Lamb weer gevallen? Ze wist toch dat ze niet meer mocht gaan rijden?" „Zorgt u voor haar, tante Tilly." Zonder plichtplegingen liet hij Cath leen in een van de gebeeldhouwde halstoelen zakken. „Geef haar wat cognac. En bel de politie in Galway op. Ga je mee, Liam. Langs de weg gaaf het snelst. Ik zal mijn auto ha len." De twee mannen waren weg. Cath leen had geen gelegenheid gehad om de betekenis van dat eerste kleine ogenblikje van zwijgen te doorgron den. Het gezicht van tante Tilly, dicht bij het hare, zag er mager, oud en gekweld uit. „Zeg op, kind wat heb je gevon den?" „Een dode man," zei ze mat. Het was Kitty, die bij de deur stond te luisteren, die flauwviel. (wordt vervolgd) Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (tfm 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3