Grootscheepse nieuw- en verbouw Tweede Kamer CJV „De Schakel glas op voor goed haalt doel Verhoging aardgasprijs uiterst vreemde zaak Na vechtpartij gearresteerden vrijdag voor rechter Gewonden bij aanrijding in Renesse Starfighter neergestort Onweer gaat tekeer in Friesland 2 Tweede Kamer beschikt in 1996 over een nieuw „huis" Zo zal het Binnenhof er uitzien als de gehele nieuw- en verbouw achter de rug is, in 1996. DEN HAAG - „De openbare zaak eist behandeling in het openbaar". Dit schrijft de voorzitter van de Tweede Kamer, Dick Dolman, in het boekje „Naar een nieuw huis voor de Tweede Kamer". Daarmee geeft de kamervoorzitter één van de hoofdredenen aan waarom nieuwbouw voor de Tweede Kamer noodzaak is: „Niet in de eerste plaats voor leden en medewerkers, doch voor onze gasten, het publiek, is dit projekt noodza kelijk". In de loop van 1985 wordt begon nen met een grootscheepse nieuw- en verbouw van de Tweede Kamer, waartoe al in 1970 het initiatief geno men is. Rond 1996 moet het bouwpro- jekt, dat ondermeer voorziet in een nieuwe vergaderzaal, klaar zijn. Daarmee zal een einde komen aan de vaak zeer slechte omstandigheden waatónder kamerleden, journalisten en ambtenaren moeten werken. De Tweede Kamer is gehuisvest in meerdere gebouwen, die grotendeels aan het Binnenhof gelegen zijn. Via sma.Ue.gange.tjes, trappen en dporge-^ broken muren zijn zij onderling met elkaar verbonden. Voor buitenstaan ders vormt het komplex een waar doolhof. Balzaal Het oudste deel van het kamer- komplex wordt gevormd door het pand Binnenhof la. Het is aan het einde van de 18e eeuw gebouwd als paleis voor stadhouder Willem V. De grote vergaderzaal van de Tweede Kamer, waar nu de bekende groene bankjes staan, is eens gebruikt als balzaal. Op de beide balkons, allang verbouwd tot tribunes, hebben vroe ger orkestjes gespeeld. In 1796 komt de Nationale Verga dering, de volksvertegenwoordiging in de Bataafse Republiek, voor de eerste maal in de balzaal bijeen. Daarna wordt het gebouw de resi dentie van Lodewijk Napoleon, die tot koning van Holland is benoemd. Later dient het als militair oplei dingsinstituut en militair hospitaal. Plannen om het uitgeleefde ge bouw na de „Franse" tijd af te bre ken, worden niet uitgevoerd. En sinds 1815 is het in gebruik als „huis" voor de Tweede Kamer. Nieuw onderkomen Tweemaal is reeds eerder gedacht aan het bouwen van een nieuw on derkomen voor de Tweede Kamer. De eerste maal is dat in 1863 geweest; vijftig jaar na de „Franse" tijd. Er wordt een prijsvraag uitgeschreven onder verschillende architekten. We gens gebrek aan kwaliteit komt geen enkel ontwerp voor uitvoering in CNV: UTRECHT - Het CNV vindt verho ging van de aardgasprijs voor klein verbruikers met 3 cent per jaar, zoals de regering van plan is, niet nodig. De overheid dient er rekening mee te houden dat steeds meer mensen niet of nauwelijks in staat zijn om hun woonlasten te betalen, waarvan de stookkosten een groot deel vormen, aldus de christelijke vakcentrale. Bovendien vindt het CNV het een „uiterst vreemde zaak" dat bij leve ring van Nederlands gas aan het bui tenland (bijvoorbeeld België) uit konkurrentie-overwegingen wel aan zienlijk lagere prijzen mogelijk zijn dan in eigen land. Het zou daarom logischer zijn wan neer de regering de koppeling van de prijs van het gas voor de binnenland se markt aan die van de - duurdere - huisbrandolie loslaat, zo stelt het CNV. Ook de gasprijs in Nederland dient te worden bepaald door de „aardgasmarkt" die is ontstaan door de grotere gasvondsten en het aan bod van goedkoop aardgas door an: dere landen, zoals de Sowjet-Unie. aanmerking. Bovendien vindt met de één miljoen gulden, die de nieuw bouw moet gaan kosten, bij nader in zien te veel. Rond 1915 wordt opnieuw aan nieuwbouw voor de Kamer gedacht. Zes architekten, onder wie Berlage en Cuypers, maken een nieuw ont werp. De kosten worden op vier mil joen gulden geschat. Maar ook dan vindt men het bedrag voor nieuw bouw achteraf te hoog. Groeiend ruimtegebrek Zo blijft de Kamer primitief ge huisvest. De werkzaamheden van de Tweede Kamer groeien vooral na de Tweede Wereldoorlog snel. Verbou wingen bieden slechts korte tijd oplossing voor het steeds aanwezige ruimtegebrek, het aantal leden van de Tweede Kamer in 1956 wordt be paald op 150. Het personeelsbestand groeit mee. Van enkele tientallen me dewerkers rond 1948 tot zo'n 650 in 1984: circa 350 voor de Kamer, onge veer 150 voor de diverse frakties en meer dan 150 persoonlijk medewer kers voor de leden. Ook de aandacht van publiek en pers voor de aktiviteiten van de Tweede Kamer neemt toe. De parle mentaire pers groeit van 20 journa listen rond 1950 uit tot zo'n 150 nu. Kommissievergaderingen worden in beginsel openbaar, maar de meeste vergaderzalen in de 'Tweede Kamer zijn te klein, om publiek te ontvan gen. Gebrek aan werkruimten, kleine kamertjes met slecht licht, onvol doende en slechte ontvangstmoge lijkheden voor publiek en andere gasten, slechte en onlogische verbin dingen, problemen bij doelmatig be drijfsbeheer en steeds nieuwe aan passingen en verbouwingen het leidt er toe dat de Tweede Kamer aan het eind van de zeventiger jaren besluit om tot nieuwbouw te komen. Nadat een prijsvraag onder archi tekten geen aanvaardbaar ontwerp oplevert, wordt in 1979 drie architek ten verzocht een nieuw „huis" voor de Tweede Kamer te ontwerpen. Dit in nauwe samenspraak met een bouwbege leidingskommissie, waarin alle gebruikers van de gebou wen van de Tweède Kamer zijn be trokken. Uiteindelijk is het de Amsterdamse architekt Pi de Bruijn, die opdracht krijgt etyi voorlopig ontwerp verder uit te werken. Het resulteert allemaal uiteindelijk in een definitief ontwerp, dat in 1983 wordt gepresenteerd. Het ontwerp Wat houdt dit definitieve ontwerp nu in? De bestaande gebouwen van de Tweede Kamer worden verbouwd voor het verkrijgen van nieuwe kan toorruimten. De huidige vergader zaal zal zoveel mogelijk worden te ruggebracht in de oorspronkelijke staat. Daarnaast wordt het kamer- komplex uitgebreid met enkele aan grenzende gebouwen, zoals een hotel en het vroegere ministerie van justi tie. Behalve deze uitbreidingen wor den er ook nieuwe ruimten gebouwd. In de eerste plaats krijgt de Kamer een nieuwe, halfronde vergaderzaal. Deze zaal is gelegen boven de nieuwe ingang van het kamergebouw. Een ingang, die niet meer aan het Binnen hof te vinden is. maar aan de Hof straat. Achter die nieuwe, grote ver gaderzaal, gaat een vergaderkom- plex schuil voor openbare kommis sievergaderingen. Vanzelfsprekend met voldoende tribunes voor pers en publiek. Naast deze nieuwe hoofdingang komt een zes verdiepingen tellend gebouw. Hierin worden onder meer omroepstudio's en werkkamers voor de pers ondergebracht. Een oud PTT- kantoor, een voormalige kleding zaak en het bekende Haagse restau rant House of Lords worden ten be hoeve van de nieuwbouw afgebro ken. De uitvoering van de nieuw- en verbouw gebeurt in fasen. De eerste fase - verbouw van een hotel tot kan toorruimten ten behoeve van de frak ties - zal voor 1988 worden gereali seerd. Daarna begint men met de nieuwbouw. Tenslotte worden de huidige kamergebouwen gereno veerd. Als alles volgens plan ver loopt-,as de gehele nieuw- en verbouw in 1996 gereed en beschikt de Tweede Kamer over een-Jikiéuw ,,huis". Hei boekje „Naar een nieuw huis voor de Tweede Kamer" biedt uitge breide informatie over de geschiede nis en ontwikkelingen rond de huis vesting van de Tweede Kamer. Het is samengesteld door de afdeling Voor lichting en Public Relations van de Kamer en uitgegeven door de Staat suitgeverij 8,75) VEERE - De rijkspolitie te water heeft maandag uit het Veerse Meer het lijk opgedregd van de 22-jarige Cornelus Kloet uit Lewedorp. DEN HAAG - De Tweede-Kamer- fraktie van de VVD wil dat het kabi net in 1985 één tot anderhalf miljard gulden meer bezuinigt dan de negen miljard waarover in het kabinet al overeenstemming is bereikt. Finan cieel specialist Rudolf de Korte schrijft dat in zijn gastcolumn in het komende nummer van Elseviers Weekblad. DEN HAAG - Binnen een jaar, nog voor het zomerreces van 1985, wil mi nister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer VROM) het wetsontwerp indie nen waarin een integrale milieuver gunning is opgenomen. ALKMAAR/HEILOO - Alle zes personen die in de nacht van zater dag op zondag zijn gearresteerd na het molesteren van twee politiemen sen bij het politiebureau in Heiloo en die zich ook schuldig zouden hebben gemaakt aan de vernieling van ra men en deuren van het plaatselijk groepsbureau, zullen op vrijdag 3 au gustus voor de politierechter of de kinderrechter verschijnen. Hen zal openlijke geweldpleging, respektie- velijk zware mishandeling ten laste worden gelegd. De vier strafrechtelijk meerderja rigen zullen op een speciaal voor deze zaak belegde openbare politierech terzitting terechtstaan, die om tien uur begint. De twee strafrechtelijk minderjarigen zullen in een besloten zitting voor de kinderrechter ver schijnen. In beide gevallen zal mr. G. A. Jansen op de Haar, vice-president van de Alkmaarse rechtbank, als rechter optreden. Officier van justi tie is mr. F. Veenhof. Het openbaar ministerie heeft tot dit „snelrecht" besloten omdat dat mogelijk een afschrikkende werking heeft. RENESSE - Op het kruispunt Vroonweg-Kabbelaarsweg werden zaterdag twee personen gewond na een aanrijding. Eén van hen, K. D. uit Zwijndrecht, moest met verwon dingen aan het gelaat worden overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. A. D. L. G. uit Gouda zou geen voorrang verleend hebben aan de au to van HU K. uit Vlaardingen. Na de botsing, die met fikse snelheid plaatsvond, waren beide auto's gede gradeerd tot wrakken: total-loss. G. moest door dokter F lach gehecht worden, hij had een diepe hoofd wond. De andere gewonde zat als passagiere in de auto van K., die zelf een shok opliep. Beide bestuurders van de auto's werden onderworpen aan een bloedproef. DEN HAAG - Een Starfighter van de Koninklijke Luchtmacht is maan dagmorgen omstreeks elf uur veron gelukt ten noorden van de plaats Sie- gen in West-Duitsland. De vlieger, eerste luitenant Peter Leenen, wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen. Dit heeft een woordvoer der van de Koninklijke Luchtmacht maandag meegedeeld. Het toestel kwam neer in een bos gebied. De Starfighter kwam neer in een bosgebied. De Starfighter, af komstig van de vliegbasis Volkel, maakte deel uit van een formatie van twee vliegtuigen en voerde een navi- gatievlucht uit. Het andere toestel is veilig geland op de vliegbasis Volkel. Dit is het eerste ongeval met een Starfighter dit jaar. Sinds de invoe ring van het toestel in 1962 zijn in to taal 41 van deze straaljagers neer gestort. De luchtmacht kreeg inder tijd 138 exemplaren in gebruik. LEEUWARDEN - Onweersbuien, die gepaard gingen met flinke windstoten, hebben in de nacht van maandag op dinsdag in de provincie Friesland op diverse plaatsen voor schade en overlast gezorgd. Er heb ben zich volgens de rijkspolitie in Leeuwarden geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. In Ligtaard brandde een boerderij, met onder meer 330 balen hooi, voor een groot deel uit nadat daar de blik sem was ingeslagen. Een koe kwam in de vlammen om. Het zuidoostelijk deel van de provincie, met name Drachten, Oosterwolde, en Gorre- dijk en omgeving, kwam even voor twee uur voor een periode van vijf tot tien minuten zonder stroom te zit ten als gevolg van blikseminslag in. een hoogspanningslijn. In zuidwest- Friesland waaiden enkele bomen om. Ook op Ameland had men te kam pen met de onweersbuien. In Nes kwam een camping onder water te staan. De reddingsboot moest uitva ren om een jacht, waarop door het on weer paniek was ontstaan, naar het eiland te begeleiden. Iedere woensdag Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Serooskerke Dorpshuis. Take Five-gymnastiek en (vervolg van pagina 1) De Reinigingsdienst haalt het glas dan zelf op bij de eigen opslagruimte van „De Schakel" aan de Dreef in Renesse. De glasaktie is nu - na ruim een jaar draaien - duidelijk ingeburgerd bij de inwoners van Renesse. Heel veel mensen zetten elke vierde zater dag van de maand hun lege flessen, jampotjes en dergelijke op de stoep, naast het oud papier voor de muziek, dus dat ruimt lekker op. Er zijn zelfs inwoners zo enthousiast in het verza melen van glas voor het C.J.V., dat ze nu ook de lege flessen van het strand verzamelen en mee naar huis nemen. Inderdaad een psychologisch uitstra- lingseffekt dus. Ook bij bedrijven Het Hulpbrug-bestuur kan steunen op de medewerking van twee mede werkers, die elke maand een vracht auto beschikbaar stellen voor het rij den van de ophaalroute. Mochten de auto's eens een keer niet kunnen worden gebruikt, dan doet Karei Steur het op de nostalgische toer met een paard en wagen. Veel afvalglas halen de C.J.V.-ers ook bij enkele horeca-bedrijven en campings. Vooral in de zomer is de opbrengst van die zijde aanzienlijk. Daar moet dan ook wekelijks wor den opgehaald. Bij de opslagruimte aan de Dreef wordt ook gesorteerd, want tussen het opgehaalde afvalglas zitten ook veel statiegeldflessen en die krijgen uiteraard een andere bestemming dan de Reinigingsdienst. Verder worden ook alle Bordeaux wijnflessen gesorteerd en voor een luttel bedragje verkocht aan Cor Boot, de regionale bekendheid genie tende zelf-wijnmaker in Renesse. Glasspoelerij Overigens heeft het „Hulp-brug"- bestuur het oog ook op de toekorhst gericht en wordt de hoop gekoesterd nog dit jaar een ander afzetgebied voor het afvalglas te vinden. Karei Steur laat weten, dat in het kader van recycling in Groningen reeds een zogenaamde glas-spoelerij bestaat. In Gelderland worden plannen uitge werkt met behulp van provinciale subsidie eveneens een dergelijke spoelerij op te zetten. Karei heeft kontakten gelegd over mogelijke le veranties van C.J.V.-zijde aan deze spoelerij, die in november dit jaar zou moeten gaan draaien. „De Scha kel" moet het glas dan gesorteerd zelf in Gelderland gaan afleveren, maar volgens de „Hulpbrug"-be- stuursleden is de prijs die voor het glaswerk betaald gaat worden vol doende om de kosten te dekken en er dan ook nog een leuk bedragje aan over te houden. Overigens zijn de plaiyien nog niet helemaal rond, maar in afwachting van definitieve berichten, zijn de C.J.V.-leden al flink aan het sorteren gegaan: fles bij fles, jampot bij jampot. Om een indruk te krijgen van de opbrengsten gedurende de tijd, dat de glas-ophaaldienst nu funktioneert noemen Robert Kraayenbrink en Re- né Korstanje enkele cijfers. Aan sta tiegeld kwam in totaal 650,45 bin nen, terwijl er volgens André Janse nog wel voor 300,— statiegeld in de opslagruimte staat. Het aan de Reini gingsdienst ingeleverde glas leverde in ruim een jaar tijd 337,94 op en verder kwam uit de oppasdienst een bedrag van 792,30 ten goede aan de aktie „Hulpbrug". In totaal werd de afgelopen jaren in afgeronde bedragen 1.145,10 be schikbaar gesteld aan tehuizen, in stellingen en projekten. Zoals ge zegd, is het aan de C.J.V.-ers zelf te bepalen waar het geld per maand naar toe gaat. Dat kan voor een goed doel dicht bij huis zijn, maar ook voor een projekt in de Derde Wereld. Gebaar Het gaat uiteraard om het gebaar en niet in de eerste plaats om de hoogte van de bedragen. Degenen, die inmiddels een financiële gift van C.J.V. „De Schakel" mochten ont vangen zijn bijvoorbeeld het Rode Kruis, Het Blindeninstituut Barti- meüs in Zeist, „Groot Schuilenburg": een aangepaste dorpsgemeenschap voor geestelijk gehandikapten en onlangs nog de Ne derlandse Organisatie Stookolie- slachtoffers. Verder zijn er kontak ten gelegd met zuster Van der Aalst in Thailand, een kontaktpersoon voor een werkplaats voor gehandi kapten en een opvang voor ongenees lijk zieken. „Wellicht kunnen wij in de toekomst daar nog eens een kleine bijdrage leveren voor de aanschaf van een speciale stoel of een stuk aangepast gereedschap", meent Ka- rel Steur. Voorzitter Frans Dudok laat we ten, dat het geld beschikbaar wordt gesteld aan instellingen in wier doelstellingen en werkwijze het C.J.V. zich kan vinden. Dat wil niet zeggen, dat de opbrengst van „Hulp brug" uitsluitend ten goede komt aan Christelijke instellingen of te huizen, ook neutrale organisaties ko men uiteraard in aanmerking; als werkwijze en doelstelling maar niet haaks staan op de opvattingen bin nen het C.J.V. „De Schakel" maakt geen tam-tam van de financiële giften, die worden aangeboden. Meestal gaat dat met een simpel briefje en een overmaking op bank of giro, meestal beantwoord met een hartelijke bedankbrief. Niet voor eigen kas Het geld van „Hulpbrug" wordt nooit gebruikt voor de eigen vereni gingskas. Als er om de een of andere reden geld in het eigen laadje moet komen, wordt een aparte aktie (bij voorbeeld oliebollenverkoop) op touw gezet. Dat is overigens weieens nodig, want rijk is het C.J.V. zeker niet. „De Schakel" ontvangt een, aan het aantal leden gerelateerde, ge meentesubsidie van ruim 1.800,—. Voor het prima onderkomen in de be nedenruimte van het nieuwe dorps huis moet echter een huurbedrag van 2.500,— op tafel komen. Het huidige bestuur van de aktie „Hulpbrug" is inmiddels bezig enke le nieuwe adspirant-bestuursleden wegwijs te maken in de totale orga nisatie. Het C.J.V. in Renesse streeft er naar zo veel mogelijk jong bloed in het bestuur te houden en de jongeren worden er dan ook lang van te voren bij betrokken, zodat ze langzaamaan in het leidinggeven gaan groeien en op het juiste moment een bestuurstaak over kunnen nemen. „Dat houdt onze vereniging jong", meent voorzitter Dudok. clownsoptreden voor de kinderen. 19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 -10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Dinsdag 31 juli Dreischor Nederlandse Hervormde Kerk. Or- gelkoncert Dirk Jansz. Zwart, m.m.v. mevrouw M. N. Coumou- Groenendijk (sopraan). 20.00 uur. Woensdag 1 augustus Scharendijke Verenigingsgebouw, start Kerkepad- route, 18.40 uur. Donderdag 2 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorpscentra - 10.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Zaterdag 4 augustus Zierikzee Huis van Nassau. Optreden van dansorkest „Libel" uit Halsteren. 20.30 uur. Scharendijke Oprit jachthaven. Zeepkistenrace, 13.30 uur. Brouw ersh a v en Oud papier ophalen. Vanaf 9.00 uur. Maandag 6 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Adrie van der Veen (hoorn) en Frans van Tilburg (orgel). Dinsdag 7 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Koncert door Ge rard Dekker op orgel en clavecimbel. 20.00 uur. Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgel- koncert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Woensdag 8 augustus Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Scharendijke Verenigingsgebouw, start Kerkepad- route, 18.40 uur. Donderdag 9 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Kerkwerve Vakantie Bijbel School. 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorpscentra - 10.00 tot 17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2